Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Eğitimde tablo aynı: Öğrenciler okuduğunu bile anlamıyor

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı 2018 sonuçlarına göre Türkiye hâlâ OECD ülkeleri ortalamasının gerisinde yer alıyor. Türkiye 72 ülke arasında en iyi elde ettiği sıra 39…

BOLD – Türkiye, PISA’da, OECD ülkeleri ortalamasına bir adım daha yaklaştı. 2015’de 72 ülke arasında; fende 51’inci iken 39’uncu sıraya yükseldi. Matematikte 3 yıl önceki testte 48’inci sıradayken 42’inci sıraya çıkan Türkiye, yine okuduğunu anlamada 49’uncu sıradan 40’ıncı sıraya yükseldi.

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2018 sonuçları açıklandı. Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre 3 yıl önceki teste oranla sıralamasını yükselten Türkiye, OECD ülkeleri ortalamasına da yaklaştı. İşte PISA 2018 sonuçlarına göre Türkiye’nin geleceği olan öğrencilerimizin uluslararası eğitim karnesi:

 • OECD tarafından 79 ülkeden 15 yaş grubu 10 milyondan fazla öğrencinin katılımıyla yapılan PISA 2018 test sonuçları belli oldu.
 • Okuma becerileri alanında ortalama puan 453, 37 OECD ülkesinin ortalama puanı ise 487 olarak hesaplandı.
 • Fende ortalama puan 458, 37 OECD ülkesinin ortalama puanı ise 489 olarak belirlendi.
 • Matematik alanında ortalama puan 459, 37 OECD ülkesinin ortalama puanı 489 oldu.
 • Okuduğunu anlamada 555 puanla, matematikte 591 puanla ve fen bilimlerinde 590 puanla Çin birinci oldu. Onu sırasıyla Singapur, Hong Kong ve Estonya izledi.
TÜRKİYE OECD ORTALAMASININ GERİSİNDE
 • Türkiye okuduğunu anlamada 466 puan, matematikte 454 puan ve fen bilimlerinde 468 puan aldı.
 • PISA’da son 5 sırayı Sudi Arabistan, Peru, Arjantin, Bosna ve Arnavutluk oluşturdu.
 • Teste farklı gelir gruplarından öğrenciler alındı. Sosyo-ekonomik olarak avantajlı yüzde 10’luk dilimdeki öğrenciler daha başarılı oldu.
 • OECD ortalamasında belirgin iyileşmeler görüldü. Öğrenci performansları özellikle Arnavutluk, Moldova, Peru ve Katar’da arttı.
 • Türkiye’nin 2003- 2018 arasında gelişme gösterdiği görülüyor.
TÜRKİYE’NİN 5 PISA KARNESİNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK
 • 2003 yılında 41 ülke arasında; fende 33, matematikte 35, okuduğunu anlamada 35’inci sırada.
 • 2006 yılında 57 ülke arasında; fende 43, matematikte 43, okuduğunu anlamada 37’inci sırada.
 • 2009 yılında 65 ülke arasında; fende 43, matematikte 43, okuduğunu anlamada 41’inci sırada.
 • 2012 yılında 65 ülke arasında; fende 43, matematikte 44, okuduğunu anlamada 41’inci sırada.
 • 2015 yılında 72 ülke arasında; fende 51, matematikte 48, okuduğunu anlamada 49’uncu sırada.

“Siz hiç sabahlara kadar çocuğunuzun başında bekleyip nefesini kontrol ettiniz mi?”

Gündem

Suriyeli Mahmud ve ailesinin vatandaşlık işlemleri başlatıldı

İçişleri Bakanı, depremin ardından enkaz altında kalan Dürdane ve Zülküf Aydın çiftini kurtaran Suriyeli Mahmud el Osman ve ailesine vatandaşlık verilmesi için çalışma başlatıldığını söyledi.

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ depreminde enkaz altında kalan Dürdane ve Zülküf Aydın çiftini kurtaran Suriyeli Mahmud ve ailesinin vatandaşlık işlemlerinin başlatıldığını söyledi. Soylu evi yıkılanlara acil kira yardımının hesaplara gönderileceğini bildirdi.

ISITICI, BATTANİYE VE GIDA GÖNDERİN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile yaptıkları ortak basın açıklamasında konuşan İçişleri Bakanı Soylu, evi yıkılan vatandaşlara yapılacak acil kira yardımının bugün hesaplarına yatacağını açıkladı. Yardımların geldiğini belirten Soylu, yardım yapmak isteyenlerden ısıtıcı, gıda ve battaniye göndermelerini istedi.

VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ BAŞLATILDI

Elazığ’da meydana gelen 6.8’lik depremin ardından enkaz altında kalan Dürdane ve Zülküf Aydın çiftini kurtaran Suriyeli Mahmud el Osman’la ilgili de açıklama yapan Soylu, Mahmud el Osman ve ailesine vatandaşlık verilmesi için çalışma başlatıldığını söyledi.

2 BİN 424 AĞIR HASARLI BİNA VAR

Bakan Kurum da Elazığ merkez, Sivrice ve Maden’de 428, Malatya Battalgazi, Doğanyol, Kale, Pötürge ve Yeşilyurt’ta 2 bin 424 ağır hasarlı bina olduğunu; Elazığ’da 58, Malatya’da 315 yıkık bina bulunduğunu kaydetti. Kurum, 2250 konteynerden geçici konut alanı yaptıklarını, bunun toplam kapasitesinin 10 bin olacağını belirtti.

Açlık sınırı 2 bin 219, yoksulluk sınırı 7 bin 229 liraya çıktı

Okumaya devam et

Gündem

Suriyelileri depremden sonra fark ettiler: “Elazığ’daydılar da biz mi görmüyorduk”

Elazığlı depremzedeler, AFAD’ın kurduğu depremzede çadırlarının neredeyse tamamına yerleşen Suriyelilerin, yardım kampanyaları kapsamında gelen kumanyaları da valizlerle topladığından şikayetçi.

BOLD – Ünlü Youtuber Ruhi Çenet, Elazığ depreminden sonra bölgede, depremzede vatandaşların dertlerini dinledi. Yaptığı röportajları kanalından yayınlayan Çenet’in çektiği görüntülerde, Elazığlılar kendilerine yardım ulaşmamasından şikayet ediyor. Vatandaşlar, AFAD’ın kurduğu depremzede çadırlarının neredeyse tamamına yerleşen Suriyelilerin, yardım kampanyaları kapsamında çevre illerden gelen kumanyaları da valizlerle topladığından şikayet etti.

İTHAL Mİ GELDİ BU KADAR SURİYELİ

Doğma büyüme Elazığlı bir depremzede ise, ”Burada bir Suriye kenti oluştu. Nereden geldiler, ithal mi geldiler, yoksa Elazığ’daydılar da biz mi görmüyorduk. Deprem için gelen yardım eşyalarının hepsini alan Suriyeliler” diye konuştu.

POLİS VE JANDARMADAN YARDIM İSTEDİLER

Öte yandan sosyal medyada dolaşıma giren bir videoda da Elazığlı depremzede vatandaşlar, çadırların neredeyse tamamına yerleşen Suriyeliler yüzünden kendilerine yer kalmadığı gerekçesiyle güvenlik güçlerinden yardım istiyor. Vatandaşlar polis ve jandarmanın Suriyelileri çadırlardan çıkarmasını istiyor.

Çin’de koronavirüslü hasta ilaç vermeyen sağlıkçıları böyle cezalandırdı

Okumaya devam et

Gündem

Kapadokya’da koronavirüs korkusu

Dünyayı saran koronavirüs tehlikesi Aksaray’da paniğe yol açtı. Öksürük ve bulantı şikayetiyle hastaneye kaldırılan 10’u Çinli turist 2’si Türk 12 kişi tedbir amaçlı gözetim altında tutuluyor.

BOLD – Çin’in Wuhan şehrinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan, bugüne kadar 106 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan korona virüsü Aksaray’da tedirginliğe sebep oldu

BULANTI VE ÖKSÜRÜK ŞİKAYETİYLE GELDİLER

Öksürük ve bulantı şikayetiyle hastaneye kaldırılan 10’u Çinli turist, 2’si Türk 12 kişi, korona virüsü şüphesi ile tedbir amaçlı gözetim altında tutuluyor.

Sağlık Bakanlığı’na gönderilen kan örneği sonuçlarının beklendiği, herhangi bir bulguya rastlanmazsa 12 kişinin taburcu edileceği belirtildi.

SULTANHANI ENTEGRE SAĞLIK MERKEZİNE BAŞVURDULAR

Kapadokya gezisi kapsamında dün Aksaray Sultanhanı ilçesine gelen 10 Çinli turistten 1’i, öksürük ve bulantı şikayetiyle Sultanhanı Entegre Sağlık Merkezi’nin acil servisine geldi.

Çin’de görülen korona virüsü sebebiyle turistler, onlarla temasta bulunan, ulaşımı sağlayan tur şirketinin şoförü ve rehber 112 Acil Hizmetleri personelince korunaklı ve izole şekilde Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılıp tedbir amaçlı gözlem altına alındı.

HASTANE ÇALIŞANLARINA MASKE DAĞITILDI

Gerekli tetkikler yapılırken, hastane çalışanlarına önlem amaçlı maske dağıtıldı. 12 kişi, bugün intaniye (enfeksiyon hastalıkları) servisinde özel bölüme alındı.

Aksaray Valisi Ali Mantı, dün akşam düzenlediği basın toplantısında, turistlerin, temasta oldukları şoför ve rehberin gözetim altında olduğunu açıkladı.

İLK TETKİKLERİ TEMİZ ÇIKTI, BAKANLIKTAN HABER BEKLENİYOR

İl Sağlık Müdürü Dr. Kerim Yeşildağ gözlem altında ki 12 kişinin ilk tetkiklerinin temiz çıktığını, 24 saat kontrol altında tutulacaklarını, bakanlığa gönderilen kan tahlillerinde olumsuz sonuç çıkmazsa taburcu edileceklerini, sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti.

Deprem vergilerinin akıbetini bir de bu çocuktan dinleyin: ’20 yıldır toplanıyor ama Kızılay para istiyor’

Okumaya devam et

Popular