Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Eğitimde tablo aynı: Öğrenciler okuduğunu bile anlamıyor

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı 2018 sonuçlarına göre Türkiye hâlâ OECD ülkeleri ortalamasının gerisinde yer alıyor. Türkiye 72 ülke arasında en iyi elde ettiği sıra 39…

BOLD – Türkiye, PISA’da, OECD ülkeleri ortalamasına bir adım daha yaklaştı. 2015’de 72 ülke arasında; fende 51’inci iken 39’uncu sıraya yükseldi. Matematikte 3 yıl önceki testte 48’inci sıradayken 42’inci sıraya çıkan Türkiye, yine okuduğunu anlamada 49’uncu sıradan 40’ıncı sıraya yükseldi.

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2018 sonuçları açıklandı. Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre 3 yıl önceki teste oranla sıralamasını yükselten Türkiye, OECD ülkeleri ortalamasına da yaklaştı. İşte PISA 2018 sonuçlarına göre Türkiye’nin geleceği olan öğrencilerimizin uluslararası eğitim karnesi:

 • OECD tarafından 79 ülkeden 15 yaş grubu 10 milyondan fazla öğrencinin katılımıyla yapılan PISA 2018 test sonuçları belli oldu.
 • Okuma becerileri alanında ortalama puan 453, 37 OECD ülkesinin ortalama puanı ise 487 olarak hesaplandı.
 • Fende ortalama puan 458, 37 OECD ülkesinin ortalama puanı ise 489 olarak belirlendi.
 • Matematik alanında ortalama puan 459, 37 OECD ülkesinin ortalama puanı 489 oldu.
 • Okuduğunu anlamada 555 puanla, matematikte 591 puanla ve fen bilimlerinde 590 puanla Çin birinci oldu. Onu sırasıyla Singapur, Hong Kong ve Estonya izledi.
TÜRKİYE OECD ORTALAMASININ GERİSİNDE
 • Türkiye okuduğunu anlamada 466 puan, matematikte 454 puan ve fen bilimlerinde 468 puan aldı.
 • PISA’da son 5 sırayı Sudi Arabistan, Peru, Arjantin, Bosna ve Arnavutluk oluşturdu.
 • Teste farklı gelir gruplarından öğrenciler alındı. Sosyo-ekonomik olarak avantajlı yüzde 10’luk dilimdeki öğrenciler daha başarılı oldu.
 • OECD ortalamasında belirgin iyileşmeler görüldü. Öğrenci performansları özellikle Arnavutluk, Moldova, Peru ve Katar’da arttı.
 • Türkiye’nin 2003- 2018 arasında gelişme gösterdiği görülüyor.
TÜRKİYE’NİN 5 PISA KARNESİNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK
 • 2003 yılında 41 ülke arasında; fende 33, matematikte 35, okuduğunu anlamada 35’inci sırada.
 • 2006 yılında 57 ülke arasında; fende 43, matematikte 43, okuduğunu anlamada 37’inci sırada.
 • 2009 yılında 65 ülke arasında; fende 43, matematikte 43, okuduğunu anlamada 41’inci sırada.
 • 2012 yılında 65 ülke arasında; fende 43, matematikte 44, okuduğunu anlamada 41’inci sırada.
 • 2015 yılında 72 ülke arasında; fende 51, matematikte 48, okuduğunu anlamada 49’uncu sırada.

“Siz hiç sabahlara kadar çocuğunuzun başında bekleyip nefesini kontrol ettiniz mi?”

Gündem

Onlar beklemeyecek: Saray çalışanlarına ‘kırmızı ışık’ üstünlüğü!

Cumhurbaşkanı yardımcıları ile bazı cumhurbaşkanlığı bürokratlarının araçlarına trafikte geçiş üstünlüğü ve çakar kullanma hakkı verildi. Artık onlar da AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi kırmızı da beklemeyecek.

BOLD – İçişleri Bakanlığı’nın daha önce “milletvekili araçlarına dönük çakar lamba uygulamasının teklifte yok” dediği yasa TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasayla Cumhurbaşkanı yardımcıları ile bazı cumhurbaşkanlığı bürokratları ve vekillerin araçlarına trafikte geçiş üstünlüğü ve çakar kullanma hakkı verildi.

ESKİ MİLLETVEKİLLERİ DE YARARLANACAK

Genel Kurul’da, teklifte yer alan maddeye, önergeyle, “geçiş üstünlüğünün sıralandığı protokol listesi” eklendi. Yeni listede milletvekilleri ile birlikte Meclis Genel Sekreteri’ne de yer verilerek 601 yeni araç, geçiş üstünlüğü olan araçlar listesine eklenmiş oldu. Bu fıkranın uygulanması halinde ise kamuoyunun “çakar lamba” diye bildiği “trafikte geçiş üstünlüğünden” eski milletvekilleri de yararlanabilecek.

ERDOĞAN’IN EKİBİNİN SAĞLIK GİDERLERİNİ HALK ÖDEYECEK

Yasayla Cumhurbaşkanı yardımcıları ile bazı cumhurbaşkanlığı bürokratları ve vekillerin araçlarına trafikte geçiş üstünlüğü ve çakar kullanma hakkı verildi. Yasalaşan teklifte Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların tüm sağlık giderlerinin devlet tarafından karşılanmasına ilişkin madde de bulunuyor.

YALANLANAN TEKLİF YASALAŞTI

Genel Kurul’da önceki gün kabul edilen torba yasanın İçişleri Komisyonu’ndaki görüşmelerinde, AKP milletvekili Kemal Çelik, “trafikte geçiş üstünlüğünden milletvekilleri ile eski milletvekillerinin de yararlanabileceğini” açıklamıştı. Bunun üzerine “milletvekillerine çakar uygulamasının” geldiği yönündeki haberler üzerine İçişleri Bakanlığı bir açıklama yapmış, açıklamada, teklif metninde “böyle bir düzenlemenin yer almadığı” belirtilmişti.

 

Özgürlük tırı ABD yollarında: Türkiye’deki mağdurların sesi olacak

Okumaya devam et

Gündem

Başak Demirtaş “Selahattin ile görüştüm, öfkeli ve çok üzgündü”

Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret eden Başak Demirtaş, anne ve babasının geçirdiği trafik kazasından dolayı Demirtaş’ın öfkeli ve üzgün olduğunu söyledi.

BOLD-Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın annesi Sadiye Demirtaş, babası Tahir Demirtaş ve kardeşi Sadiye Demirtaş Buluttekin’in içinde bulunduğu araç TEM’in Çorlu gişeler mevkiinde trafik kazası yaptı. Kazada yaralanan Demirtaş’ın ailesi, hastaneye kaldırılmıştı. Yapılan ilk müdahalede kazaya karışan kişilerin hayati tehlikesi olacak bir durumu olmadığı açıklanmıştı.

Kazanın ardından eşini cezaevinde ziyaret eden Başak Demirtaş, eşi ile yaptığı görüşmeyi sosyal medya hesabından duyurdu. Yaşanan kaza nedeniyle Demirtaş’ın öfkeli olduğunu aktaran Başar Demirtaş, binlerce ailenin kilometrelerce uzaklıktaki cezaevlerinde olan yakınlarını ziyaret edecek imkânı olmadığına dikkati çekerek, “Bu yol eziyetinin son bulması için siyasetçilerin ve tüm kamuoyunun duyarlı olmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

“Selahattin ile dün görüştük. Bütün olanlardan dolayı çok öfkeli ve üzgündü. Her şeye rağmen dışarıya umut ve moral yüklü selamlarını gönderdi” diyen Başak Demirtaş, “Binlerce ailenin kilometrelerce uzaklıktaki cezaevlerinde olan yakınlarını ziyaret edecek imkânı yok. Yıllardır çocuklarını göremeyen yaşlı anne babalar var. Bu yol eziyetinin son bulması için siyasetçilerin ve tüm kamuoyunun duyarlı olmasını bekliyoruz.” dedi.

AKP’nin sosyal adaleti yok: Sondan ikinci olduk!

Okumaya devam et

Gündem

Bu operasyon Davutoğlu’na mı? Dışişleri Bakanlığı çalışanı 29 kişiye gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sabah saatlerinde gerçekleştirilen Dışişleri Bakanlığı çalışanlarına yönelik operasyonda 29 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi.

BOLD-AKP iktidarı döneminde uzun süre Dışişleri Bakanlığı sıfatıyla görev yapan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni partisini açıklayacağı 12 Aralık’taki toplantı öncesi, Dışişleri Bakanlığı çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen operasyon manidar bulundu. Daha öncede Dışişleri Bakanlığı çalışanlarına yönelik gözaltılar gerçekleştirilmiş ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde işkenceler gündeme gelmişti.

Mayıs ayında gerçekleştirilen operasyonun devamı kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin, Dışişleri Bakanlığın da cemaat ile ilişkili olduğu iddia edilen bürokratlar için “Avrupa” yapılanması tanımlaması yapması dikkat çekti. Soruşturma kapsamındaki şüpheli 29 kişiden 10’un gözaltına alındığı öğrenildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin ByLock yazışma içerikleri analiz çalışmaları sonucunda Dışişleri Bakanlığında aktif olarak çalışan bir görevlinin söz konusu programı kullandığı tespit edildiği ifade edildi.

Soruşturmayı derinleştiren ekiplerin yaptıkları inceleme sonucunda Dışişleri Bakanlığı “mahrem imamı” olduğu iddia edilen E.Ş. isimli şahsın “Pazarlamacılar” adı altında bir ByLock grubunun varlığı belirlendiği aktarıldı.

Emniyetin elde ettiği bilgiler doğrultusunda Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile paylaşılmasının ardından Bakanlıktan gelen bilgilerle söz konusu gruptaki diğer ‘FETÖ’ üyelerinin kimlikleri de tek tek tespit edildi vurgusu yapıldı.

Kimliği tespit edilen şüpheliler arasında Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Riyad, Berlin ve Paris büyükelçiliklerinde görev yapanlarla önceki dönemlerde Avrupa’daki büyükelçiliklerde çalışan, daha sonra görevine Ankara’da devam eden kişilerin de olduğu belirlendi.

İŞKENCECİ EKİP İŞ BAŞINDA!

27 Mayıs günü Dışişleri Bakanlığı çalışanı 105 bürokrat hakkında gözaltı kararı verilmişti.  Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin yürüttüğü operasyonda gözaltına alınan şüphelilere işkence yapıldığı gündeme gelmişti.

Ankara Barosu tarafından görevlendirilen avukatlar işkence iddiaları üzerine Mali Suçlarla Mücadele Şubesine bir grup avukatla giderek söz konusu iddialar üzerine rapor hazırlamıştı.  Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi, Cezaevi Kurulu ve İnsan Hakları Merkezi, tarafından hazırlanan raporda gözaltına alınan kişilerden görüştükleri 5 kişinin işkenceye maruz kaldığını tespit etmişti.

Süleyman Soylu’nun büyük operasyonu deşifre oldu: Ankara Emniyetinde işkence timi kuruldu

Okumaya devam et

Popular