Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Gözleri görmeyen tutuklu fotoğraftan teşhise zorlandı

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. İsmail Alkış, gözaltı ve cezaevi süreçlerinde bir engelli olarak yaşadıklarını BOLD’a anlattı.

HALİT YAVUZ

BOLD – İsmail Alkış,  33 yaşında bir tarih öğretmeni.  15 Temmuz’dan sonra gözaltı ve tutuklama sürecini yaşayan yüz binlerce insandan biri. Onu diğerlerinden farklı kılan ise görme engeliyle bütün bu yaşananlara maruz kalması.

Balıkesir Cezaevi’nde 13 aylık tutukluk süreci yaşayan Alkış, yaşadığı sağlık problemleri nedeniyle tahliye edildi. Serbest kalmasının ardından hakkında tekrar çıkartılan yakalama kararı sonrası Türkiye’de daha fazla kalamayacağını düşündü. Alkış,  eşini ve çocuğunu Türkiye’de bırakarak, Yunanistan’a sığınmak zorunda kaldı.

SADECE KURU EKMEK YEDİK

İsmail Alkış, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra çıkan KHK ile devlet görevinden alınan görme engelli bir mağdur.

Yaşadığı zor günleri Bold Medya’ya anlatan Alkış, 15 Temmuz öncesi arayıp soranların, darbe girişimi sonrası bir daha kapısını çalmadığını söyledi. İsmail Alkış işinden atıldıktan sonra maddi sıkıntılar yaşadığını sadece kuru ekmek yemek zorunda kaldığını şöyle anlattı:

“Açığa alındıktan sonra maddi olarak sıkıntı yaşadık. Özellikle ihraç olduktan sonra bazen evde sadece kuru ekmek yediğimizi hatırlıyorum. İş bulmaya çalışıyorsunuz ama bulamıyorsunuz. Çevrede sevdiklerimizden herhangi bir vefa göremiyorsunuz 15 Temmuz’dan sonra sürekli arayan eş dost bir anda aramaz sormaz oldu. Kimse kapımızı açmadı.”

GÖZLERİ GÖRMEDİĞİ HALDE FOTOĞRAF TEŞHİSİNE ZORLANDI

İsmail Alkış’ın hayatındaki zorluk sadece memuriyetindeki görevinden atılmak olmadı, darbe girişiminden on ay sonra bir bankaya para yatırdığı gerekçesiyle hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bir sabah evine gelen polisler Bursa Emniyeti’ne götürdü. Alkış,  13 gün süreyle engelliler için hiçbir imkanı bulunmayan gözaltı merkezinde tutuldu. Bursa Emniyet Müdürlüğü’nde ağır görme kusuruna rağmen bilgisayardan fotoğraf teşhisine zorlanan Alkış,  şunları söyledi:

“Aile ile görüştürülmüyorsunuz, dışarıdan herhangi biri ile irtibat kuramıyorsunuz. Gözaltına alındığımda gözümle ilgili tedavi görüyordum, polislere söylememe rağmen herhangi bir kolaylık gösterilmedi. 13 gün orada kaldıktan sonra gözlerimde hafif hafif kararmalar başladı. Enfeksiyon kaptığını hissettim. Bunu ifade etmeme rağmen herhangi bir hastaneye götürülmedim.”

HAPİSTE GÖZ KAYBI TEDAVİ EDİLMEZ HALE GELDİ

İsmail Alkış, hem gözaltı sürecinde hem de tutuklu kaldığı Balıkesir cezaevinde büyük zorluklar yaşadı.  Tutukluluk yaşadığı Balıkesir cezaevinde altı ay boyunca hastaneye gönderilmeyen İsmail Alkış, altı ay sonra hastaneye gittiğinde artık her şeyin çok geç olduğunu öğrendi. Tutuklanmadan önce yüzde yetmiş olan göz kusuru, cezaevine girdikten sonra yüzde doksana çıktı:

“Sekiz kişilik koğuşlarda yirmi – yirmi beş kişi kalıyorsunuz. Bir engelli için hakikaten zor şartlar çünkü başkasına bağlı hareket etmek zorunda yaşıyorsunuz. Oradaki arkadaşlar mümkün mertebe yardımcı olamaya çalışıyorlar. Tek başınıza kalkıp çayınızı bile alamıyorsunuz ama oradaki arkadaşlar sizi rahat hissettirmek için seferber oluyor. Onlar ne kadar ellerinden geleni yapsa da yine cezaevindesiniz. Şartlar zor imkânlar kısıtlı. En basitinden çay doldurmanız gerekiyor onu da tek başınıza yapamıyorsunuz. Hayatınızı başkasına mahkûm bir nevi başkasına bağlı yaşamak zorunda kalıyorsunuz. Cezaevindeki arkadaşlar ellerinden geleni yapıyor olsalar da bunun verdiği mahcubiyet duygusu var ister istemez eziliyorsunuz, üzülüyorsunuz. İmtihan içinde imtihan hani derler ya sağlıklı bir insanın orada hayatını idame ettirmesi zorken engelli bir insanın orada hayatı idame ettirmesi çok çok zor. Zindan içinde zindan hayatı yaşıyorsunuz.

SAVCI: “GÖZLERİ GÖRMÜYOR AMA BANKAYA PARA YATIRMAYI BİLİYOR”

İsmail Alkış tutukluluk sürecinde birçok makama başvuru yaparak tek başına hapishanede yaşamın zor olduğunu bildirmesine rağmen hep olumsuz cevap aldı. Avukatının davanın savcısıyla yaşadığı bir diyalogu ise aklından çıkaramıyor.  Alkış, Avukatının cezaevinde müvekkilinin çok zor şartlar altında hayatını sürdürdüğünü savcıya iletiyor.  Davanın savcısının “ Gözleri görmüyor ama bankaya para yatırmayı biliyor, gitsin cezaevinde yatsın” cevabını verdiğini unutmadığını söyledi.

Birkaç arkadaşı ile birlikte Türkiye’den kaçmak zorunda kalan İsmail Alkış, şu an Yunanistan’da mülteci durumunda. İltica sırasında Yunan görevlinin görme engelli olduğunu belgeleyen raporlara rağmen gözaltı merkezinde tutulmasına ise çok şaşırdığını söyledi.

Türkiye cezaevlerinde kendisi gibi birçok bedensel engelli tutuklunun olduğunu söyleyen İsmail Alkış, cezaevi şartlarında engelli birinin yaşamasının çok zor olduğunu belirtti. Alkış,  Birçok gazeteci ve siyasetçinin sustuğu bir ortamda kendisi gibi görme engelli gazeteci Cüneyt Arat’a hapishanedeki engellilere verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Şimdi birkaç Türk arkadaşıyla beraber hayatına Yunanistan’da devam eden Alkış eşi ve çocuğuna kavuşacak günleri özlemle bekliyor.

BOLD ÖZEL

ANA HABER – Davutoğlu partiyi kurdu Erdoğan’dan karşı hamle geldi

Türkiye ve dünya gündeminin öne çıkan haberleri Safa Kalender ile Bold Medya Ana Haber’de… Ahmet Davutoğlu partiyi kurdu, Tayyip Erdoğan’dan karşı hamle geldi. BOLD

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Bebeklerin bulunduğu Çorum Cezaevinde kalorifer yanmıyor

Kaloriferlerin yanmadığı Çorum Cezaevinde devamlı kalan 2, dönüşümlü gidip gelen 2 bebek ve çocuk bulunuyor. Yarın 2,5 yaşındaki Hamza da cezaevindeki annesinin yanına teslim edilecek.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Cezaevlerindeki insanlık dışı koşullar ve hak ihlalleri kış gelince daha da artıyor. Hava sıcaklığının geceleri eksi 3’e düştüğü Çorum’daki cezaevinde kaloriferler yanmıyor. Yargı paketinden yararlanıp kısa bir süre önce tahliye olan Emine A, Çorum Cezaevinde şu anda sürekli kalan 2, dönüşümlü gidip gelen 2 bebek ve çocuğun daha olduğunu, kış günü çocukların hasta olmaya mahkum edildiğini söyledi.

HAMZA’YA BEN BAKACAĞIM AMA DURMUYOR

16 kişilik bir koğuşta kaldığını ifade eden Emine A, “Ben tutukluyken orada 3 bebek vardı. Diğer ikisi de annelerinin yanına gelip gidiyordu. Küçüklerden Hamza 1 haftadır benim yanımda. Annesi haber gönderdi. Burası çok soğuk kalorifer yanmıyor, hasta olmasın, mümkün olduğunca sizinle kalsın diye ama çocuk durmuyor. Annesini istiyor. Ben kalsın istiyorum, keşke hep dursa, bakacağım ama durmuyor. Mecburen yarın vereceğim annesine” dedi.

ÇOCUK ARTIK İÇ GEÇİRİYOR, BİZ DE DAYANAMIYORUZ

Emine A, 7 aylıkken hapse giren Hamza’nın psikolojik durumunu ise şöyle anlattı: “Çocuk artık bayağı iç geçiriyor. Biz de dayanamıyoruz. Sıkıyor kendini. Gözlerinden yaşlar geliyor. Bağıra bağıra ağlamıyor, içeride hep sus sus dedikleri için, susarak ağlamayı öğrenmiş. Annem diyor, sessizce ağlıyor, arkası gelmiyor.”

Gülende ve Erdal Bıçakçı’nın en küçük oğlu olan Hamza Bıçakçı 7 aylıkken annesiyle birlikte Çorum Cezaevine girdi. 2,5 yaşını doldurdu. Mart 2018’den beri karı-koca tutuklu bulunan Bıçakçı çiftinin üç çocuğu var. Zeynep (7) ve Numan’a (10) Kahramanmaraş’ta ikamet eden yaşlı babaanne ve dede bakıyor.

Hamza, ablası Zeynep (7) ve abisi Numan’a (10) ile.

Emine A. “Hamza’nın ailesinden Çorum’da kimse yok. Ben içerideyken annesi rica etmişti ‘Hamza dışarıyı hiç görmedi, çıkınca biraz ilgilenebilir misin, oğlum dışarıyı görsün’ diye. Ben de tabi dedim. Canla başla. Çocuk bu. Geçen hafta ailesi Maraş’tan açık görüşe geldi, onlar bana teslim ettiler. Annesinden de izin aldılar. Yarın da götüreceğim.” ifadelerini kullandı.

ŞEKER HASTASIYIM, İLAÇLARIMI 25 GÜN VERMEDİLER

Şeker hastası olduğunu ve cezaevindeyken ilaçlarının verilmediğini de belirten Emine A. “3 ay içeride kaldım. Psikolojik baskı var orada. Ben kendim hastalandım. Zoraki doktora götürüyorlar. Ellerim uyuşuyordu. Doktor acil ameliyat olman gerekiyor dedi. Ben burada ameliyat olamam dedim. Çıkınca olurum dedim. Doktor aparat vereyim, onu takın dedi. Ama bir ay bekledim hala gelecek aparat. Şeker hastasıyım, ilaçlarımı 25 gün vermediler. Daha ne diyeyim” diye konuştu.

KAZAN PATLAMIŞ

Öte yandan HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, sorunun çözümü için cezaevi yetkileriyle görüştüğünü 2 gün önce sosyal medya hesabından duyurmuş ve şöyle demişti: “Çorum Cezaevi’nde kaloriferlerin yanmadığı şikayetleri vardı. Yetkililerle görüştüm. Patlayan 2 kazanın tamirinin bu gece biteceğini belirttiler. Umarım sorun gecikmeden biter.”

7 aylıkken hapse giren Hamza bir haftadır Emine A.’nın yanında: “Çocuk artık bayağı iç geçiriyor. Biz de dayanamıyoruz. Sıkıyor kendini. Gözlerinden yaşlar geliyor. Bağıra bağıra ağlamıyor, içeride hep sus sus dedikleri için, susarak ağlamayı öğrenmiş. Annem… diyor arkası gelmiyor.”

Hamza ve annesi Gülende Bıçakçı.

‘Ablamı serbest bırakın, düşük riski var, iğne tedavisi görüyor’

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

‘Ablamı serbest bırakın, düşük riski var, iğne tedavisi görüyor’

Önceki gün İzmir’de tutuklanan 4 aylık hamile Emine Büşra İbişoğlu’nun düşük riski devam ediyor. BOLD Medya’ya konuşan kardeşi yetkililere acil çağrıda bulundu.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL- 6 Aralık 2019’da İzmir’deki evinde gözaltına alınan hamile tutuklu Emine Büşra İbişoğlu S., İzmir Şakran Cezaevine gönderildi. 4 aylık hamile olan genç anne düşük riski olduğu için bir aydır iğne tedavisi görüyordu. Emine Büşra İbişoğlu S.’nin kardeşi Fatih İbişoğlu, ablasının tutukluğuna sosyal medya hesabından tepki göstererek serbest bırakılması çağrısında bulundu. Fatih İbişoğlu, “4 aylık hamile Emine Büşra İbişoğlu’nu derhal serbest bırakın. Kanunlara göre hamile bir kadın yargılama sürecini tutuklu geçiremez. Ablam tutuksuz yargılansın!!” dedi.

GÖZALTINDAYKEN DOKTORA GÖTÜRÜLDÜ

Ablasının gerçekten düşük riski olduğunu ve son bir aydır son bir aydır iğne tedavisi gördüğünü belirten İbişoğlu, “Ablamı gözaltındayken hastaneye götürüldü. Oradaki doktor evet düşük riski var, seni tanıyorum dedi. Hatta bunu rapora da yazdı. Ama buna rağmen tutukladılar. Şu an geçici koğuşta tutuluyor. Defalarca kanaması oldu, sıkıntılı ve acil bir durum yaşanıyor. Bir çözüm bulunmalı.” dedi.

CEZAEVİ ŞARTLARI DOĞUM İÇİN UYGUN!

Bold Medya’ya konuşan İbişoğlu, ablasının ifade verirken yaşadıklarını ise şöyle anlattı: “Savcı, cezaevi şartları doğum için uygundur, yeterlidir, hastane imkanı var diye söylemiş ablama. Etkin pişmanlıktan faydalan yoksa çocuğun cezaevinde büyür tarzında ifadeler kullanmış.”

FELSEFE ÖĞRETMENİ

Emine Büşra İbişoğlu S. ve eşi geçen yıl evlendi. Balıkesir Üniversitesinden mezun olan genç anne adayı, felsefe öğretmeni. İzmir ve Bornova kolejlerinde öğretmenlik yaptı. 9 Eylül Üniversitesinden mezun olan eşi ise KHK ile ihraç edilen bir matematik öğretmeni. Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan genç çiftin mahkemesi 9 Aralık 2019’da İzmir 4. Sulh Ceza Hakimliğinde görüldü ve ikisi de İzmir Şakran Cezaevine gönderildi.

İki hamile kadın daha tutuklandı

Okumaya devam et

Popular