Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Mantar toplayan köylülere işkence yapan polis yeniden yargılanacak

Mantar toplayan köylülere işkence yapan, işkencenin de fotoğraflarını paylaşan polis beraat etmişti, istinaf mahkemesi kararı bozdu. Polis O.Ş. yeniden yargılanacak.

BOLD – Erzurum İstinaf Mahkemesi, 2017 yılında Van Gevaş’ta mantar toplarken gözaltına alınıp işkence gören köylülerin şikayeti üzerine yargılanan polis memuru O.Ş. hakkında yerel mahkemenin verdiği beraat kararını “kanuna aykırılık” gerekçesiyle bozdu. Dava yeniden görülecek.

Van’da Gevaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik 9 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilen saldırı sonrası, mantar toplamaktan dönen 4 köylü ilçe merkezinde polislerce gözaltına alınmıştı. Haklarında “Gevaş Emniyet Müdürlüğü’ne saldırı düzenleyen 4 terörist yakalandı” başlıklı haber servis edilen Abdulselam Aslan (32), Cemal Aslan (53), Halil Aslan (48) ve Nejdet Beysüm (29), gözaltında tutuldukları süre boyunca polisin ağır işkencelerine maruz kalmıştı. Saldırıyla ilişkileri tespit edilemeyen köylüler, daha sonra serbest bırakılmıştı.

Köylülerin gözaltında gördükleri işkencenin kanıtı olan fotoğrafları ise, uzun süre kamuoyunun gündemine oturmuştu.

7 POLİSTEN 1’İNE DAVA AÇILDI

Bu tepkiler üzerine Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığı’ndan gönderilen yazı sonrasında Gevaş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Başsavcılıkça ifadelerine başvurulan köylüler, maruz kaldıkları işkenceyi anlatıp, kendilerine gösterilen fotoğraflardan 7 polisi teşhis etti. Buna rağmen sadece polis memuru O.Ş. hakkında “basit yaralama” ve “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması” suçlarından dava açıldı.

İddianamenin sunulduğu Gevaş Asliye Ceza Mahkemesi, 5 Aralık 2017’de aldığı kararda teşhis edilen 7 polisten sadece O.Ş. hakkında dava açılmasını kabul edip, diğer 6 polis hakkında “kovuşturmaya yer olmadığına” hükmetti.

KÖYLÜLERE DE DAVA AÇILDI

Hakkında “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan köylüler ise, beraat etti.

SANIK POLİS BERAAT ETTİ

Gevaş Asliye Ceza Mahkemesi’nde yaklaşık iki yıl süren yargılama sonucunda ardından polis memuru O.Ş., yapılan işkenceye dair tüm video ve ses kayıtları ile fotoğraflara rağmen beraat kararı verildi.

Mahkeme, verdiği beraat kararına gerekçe olarak ise MOBESE kamerası kayıtlarının kalitesinin düşük olmasını ve ortam aydınlatmasının yetersiz olmasından dolayı kişilerin yüzlerinin net olarak seçilememesini gösterdi. Sanık hakkında yapılan teşhis işleminin de sağlıklı olmadığını savunan mahkeme, “Mevcut kamera kayıtlarında teşhise elverişli herhangi bir verinin tespit edilemeyişi karşısında sanık hakkında atılı suçu işlediğine dair dosya kapsamında somut ve inandırıcı bir delil bulunamadığından ‘şüpheden sanık yararlanır’ ilkesi gereğince” beraat kararı aldı.

İSTİNAF MAHKEMESİ: KANUNA AYKIRILIK VAR

İşkenceye maruz kalan köylülerin avukatı Servet Haznedar, yerel mahkemenin sanık polis memuru hakkında verdiği beraat kararı üzerine Erzurum İstinaf Mahkemesi’ne itirazda bulundu

Yapılan başvuruyu karara bağlayan İstinaf Mahkemesi, iki cümle ile dosyayı bozdu. Mahkeme kararında; “Vicdani kanının oluştuğu duruşma sürecini yansıtan tutanaklar, belgeler ve gerekçe içeriğine göre yapılan incelemede; inceleme raporunda tespit edilen kanuna aykırılık hallerinin ancak yeniden yargılama yapılarak giderilebileceği kanısına ulaşıldığından” davanın yeniden görülmesine karar kıldı.

Bozma ilamı doğrultusunda sanık polis memuru O.Ş.’ye savunma yapması için tebligat gönderildi. Yargılamanın kısa zaman içerisinde yeniden görülmeye başlaması bekleniyor.

Gündem

İşkenceyi itiraf eden polis mahkemede ifadesini değiştirdi: “Baskı altında ifade verdim”

Nusaybin’de şantaj, tehdit, işkence ve yağma suçlarından yargılanan TEM amiri ve polisler hakim karşısına çıktı. Emniyet sorgusunda işkence yaptığını kabul eden polis Alparslan Başkurt, mahkemede çark etti.

BOLD Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağı sırasında görev yapan İlçe Emniyet Müdürü Kadir Şen, Nusaybin Terörle Mücadele (TEM) Şube Amiri Ünal Uyar, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Grup Amiri Serkan Bekir Aşali ile Çağlar Köyü Korucubaşı Fikret Aslan’ın da aralarında bulunduğu 1’i tutuklu 11 sanık hakkında açılan dava, Mardin 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

11 sanık, kurdukları şebeke ile iş insanlarını şantaj ve tehditle, gözaltına almak, “özel hayatın gizliliğini ihlal etmek”, “işkence yapmak”, “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi”, “başkasını bir malı teslimi veya malın alınmasına karşı koymamaya mecbur kılmak suretiyle yağma” suçlamalarıyla yargılanıyor.

POLİSLER GÖREV BAŞINDA

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, tutuklu yargılanan Nusaybin TEM Şube Amiri Ünal Uyar, cezaevinden duruşma salonuna getirildi. Sanıklar Fikret Aslan, Mehmet Salih Başak, Kadir Şen ve Süleyman Aslan duruşma salonunda hazır bulunurken, polis Alparslan Başkurt (Halil Köylü) İzmir’den Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Kaçakçılık ve Organize Suçlar Grup Amiri Serkan Bekir Aşali ve sanık diğer polisler ise duruşmaya katılmadı.

Avukatlarında hazır bulunduğu duruşmada, kimlik tespiti sırasında diğer sanık polislerin ve dönemin Nusaybin Emniyet Müdürü Kadir Şen’in de halen farklı kentlerde görevlerinin başında olduğu belirtildi. Firari sanık polis Sami Öz’ün ise henüz yakalanmadığı belirtildi.

SUYLA ISLATTIK, ÇIPLAK FOTOĞRAFLARINI ÇEKTİK

Polis Alparslan Başkurt, olay gününü net olarak hatırlamadığını ve kendisinin Nusaybin’de olduğu sürece böyle bir şey olduğunu hatırlamadığını iddia etti. Olayın üzerinden çok geçtiğini belirten Başkurt’un, kolluk ifadesi okundu. Kolluk ifadesinde mağdur M.Ş.B.’yi tanıdığını ve mağdurun anlattıklarının genel olarak doğru olduğunu söylediği anlaşıldı. Başkurt’un, M.Ş.B.’nin gözaltına alındığını ve gözlerinin bağlanarak nezarethaneye götürüldüğü şeklindeki ifadesinde, “Ünal amirin talimatı ile M.Ş.B.’yi bir elinden bağladık. Yine Ünal amirin talimatı ile şahsı suyla ıslattık. Ünal amirim bağırıyordu. Elbiselerini çıkarmasını istiyordu. Şahsın çıplak fotoğraflarını çektiğim doğrudur ama ben kimse ile paylaşmadım. Şahsın çıplak fotoğraflarının tarafımızca çekildiği doğrudur” ifadeleri yer aldı.

İTİRAFI REDDETTİ

İfadenin okunması üzerine sanık polis Başkurt, “Bu ifade baskı ve dayatma ile hazırlanmış bir ifadedir. Sanık ile ilgili bilgim yoktur. Gözaltında bulunduğum sürece sistematik olarak her gün sorguya alındım. Gerek mesleğim ile gerek çocuklarım ile tehdit edilerek, ağır küfürler edilerek, şahsın beyanları doğrultusunda ifade vermem sağlanmıştır. Bu ifadelerimi kabul etmiyorum” dedi.

Başkurt’un itirafını reddetmesi üzerine savcılık ifadesi okundu. Başkurt’un, savcılık ifadesinde emniyette verdiği ifadeyi doğruladığı görüldü. Başkurt, savcılık ifadelerini de kabul etmeyerek, “O an yaşadığım psikolojik durumdan kurtulmak için böyle bir ifade verdim” dedi.

MÜFETTİŞLERE VERDİĞİ İFADELERİ DE REDDETTİ

Bunun üzerine mahkeme heyeti, müfettiş tarafından alınan ifadesini Başkurt’a hatırlattı ve müfettiş ifadesinin de aynı olduğu hatırlatıldı. Müfettişlere verdiği ifadeyi de kabul etmeyen Başkurt, “Söylediğim şeyleri zapta geçmediler. Bana çirkin şeyler söylediler. Psikolojik baskı orada da devam etti. Beni meslekten soğuttular. Bana karşı bilenmiştiler. Bir an önce o dayatmalardan kurtulmak için böyle ifade verdim” dedi.

KORUCUBAŞI SİLAHINI İSTEDİ

Duruşmada savunma yapan TEM Amiri Ünal Uyar, şoförünün ifadesinin okunmasını istedi. Okunması üzerine mahkeme heyetine, “Sizin için yeterli ise benim için de yeterlidir” dedi. Korucubaşı Fikret Aslan, can güvenliğinin olmadığını, ruhsatlı silahlarının kendisine teslim edilmesini istedi.

Dönemin Emniyet Müdürü Kadir Şen, M.Ş.B.’nin de duruşma salonunda zorla hazır edilmesini talep ederek, “Nusaybin Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Ömer Özel, Nusaybin Ticaret Odası Başkanı Mahsun Özmen ve odaya kayıtlı en yüksek gelirli 10 kişinin tanık olarak dinlenmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

Sanık avukatları yaptıkları savunmalarda, mağdur M.Ş.B.’nin bir sonraki duruşmada hazır edilmesini talep ederek, müvekkilleri hakkında beraat talebinde bulundu.

UYAR’IN TUTUKLULUĞUNA DEVAM KARARI

Duruşma savcısı, sanık TEM Amiri Ünal Uyar’ın tutukluluk halinin devamı yönünde karar verilmesini, sanıkların diğer taleplerinin ise reddi yönünde karar verilmesini istedi.

Duruşmaya ara veren mahkeme, Uyar’ın tutukluluk halinin devamına, sanık avukatları ve sanıkların taleplerinin reddine karar verdi. Bir sonraki duruşma 1 Nisan’a erteledi.

MEB’den parasını alıp okul inşaatlarını yarım bıraktı

Okumaya devam et

Gündem

MEB’den parasını alıp okul inşaatlarını yarım bıraktı

İhalesini aldığı okul inşaatını tamamlamadan kaçan ve MEB’den 944 bin TL alan firma konkordato ilan etti. Beş okulun inşaatı, müteahhitlerin konkordato ilan etmesi nedeniyle yarım kaldı.

BOLD – Denizli’de ihalesini aldığı okul inşaatını tamamlamadan kaçan ve MEB’den 944 bin TL alan firma konkordato ilan etti. Beş okulun inşaatı yarım kalırken, CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Yandaş müteahhitlerin uğrattığı zararı kim telafi edecek?” diye sordu.

YARIM BIRAKIP KAÇTI

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Denizli Adil Mustafa Musoğlu İlkokulunun yeniden yapım işini üstlenen ancak inşaatı yarım bırakarak kaçtığı öğrenilen firmanın konkordato ilan ettiği ortaya çıktı. Beş okulun yapım ihalesini alan iki firmanın da konkordato ilanının ardından okul inşaatları yarım kaldı.

OKULLARIN NE ZAMAN AÇILACAĞI BELLİ DEĞİL

Okul inşaatlarının akıbetine yönelik CİMER aracılığıyla bilgi edinme başvurusunda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’ya yanıt, Milli Eğitim Bakanlığından geldi. MEB, tasfiye işlemlerinin devam ettiğini, müteahhit firmanın inşaatları bitirmeden konkordato ilan ettiğini bildirdi. Bakanlık, okullara ödenek ayrılıp ayrılmadığına ve okulların ne zaman hizmete açılacağına ilişkin soruları ise yanıtsız bıraktı.

944 BİN LİRA ÖDEME ALDI

İldeki beş okulun inşaat işini alan firmanın inşaatları bitirmeden konkordato ilan etmesiyle beş okulun yarım kaldığı bildirildi. Bakanlığın resmi verilerine göre, inşaatı yarım kalan Adil Mustafa Musoğlu İlkokulunun yapım işini üstlenen firmaya konkordato tarihine kadar 944 bin 640 TL ödendi. İnşaatı yarım kalan bir başka okul olan Gürlek İlkokulu için sözleşme imzalanan Lata Yapı İnşaat firmasının da 12 Mart 2018 tarihinde konkordato talebinde bulunduğu belirtildi.

Simon Hassan önce TC vatandaşı yapıldı, ardından yüzbaşı kadrosuyla TSK’ya alındı

Okumaya devam et

Gündem

Deprem vergilerinin akıbetini bir de bu çocuktan dinleyin: ’20 yıldır toplanıyor ama Kızılay para istiyor’

Deprem vergileri hakkında, sosyal medyada dolaşıma giren 13 yaşındaki bir çocukla yapılan röportaj günün en çok izlenen videolar arasına girdi.

BOLD – 2004-2019 yılları arasında toplanan ve akıbeti konusunda henüz bir açıklama yapılmayan, 65 milyar lira tutarındaki deprem vergileri, Elazığ depremi sonrası yeniden gündem oldu. Muhalif kesim paraların nerede olduğu sorusunu her platformda dile getiriyor.

Bir Youtube kanalı da konuyla ilgili vatandaşlara mikrofon uzattı. Konuyla ilgili görüşlerini beyan edenlerden biri de 13 yaşındaki bir çocuk. Sosyal medyada dolaşımdaki, röportaj, en çok izlenen videolar arasına girdi.

SAÇMA ÇOK SAÇMA

Deprem vergisinin sadece bir yıl için getirildiğini söyleyen çocuk, ‘Vergiler 20 yıldır toplanıyor. Şu an deprem ve oldu ve Kızılay’ın Başkanı para topluyor. Saçma çok saçma” dedi. Muhabirin nereden öğreniyorsun bunları sorusuna çocuk, ‘Sosyal medyadan’ diyerek cevap verdi. Videoya gelen yorumlarda genç neslin, milyarlarca lira yatırım yapılan televizyon ve gazeteler yerine, sosyal medyadan daha fazla etkileniyor denildi. İşte o röportaj;

A Spor’da canlı yayında sansür: Başkan da bağlansın diyen yorumcuya kaş göz işareti

Okumaya devam et

Popular