Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Af Örgütü İran’daki gösterilerde 208 kişinin öldüğünü açıkladı

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), İran’da yaşanan protestolarda güvenlik güçlerinin müdahaleleri nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının en az 208 olduğunu açıkladı. Örgütün açıklamasına göre, İranlı bir hükümet yetkilisi polise göstericileri vurma yetkisi verildiğini kabul etti.

BOLD – İran’da akaryakıt fiyatlarına yüzde 50 oranında zam yapılmasıyla birlikte 15 Kasım’da başlayan gösterilerin bilançosuna ilişkin İran hükumeti net bir açıklama yapmadı.

İran, gösterilerin yaşandığı sırada ülke genelinde internet erişimine kısıtlamalar getirmişti. İnternetin yeniden normale dönmeye başlamasıyla birlikte gösterilere ve yaşanan olaylara ilişkin yeni görüntüler ortaya çıkmaya başladı.

BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR OLAY

Uluslararası Af Örgütü’nde İran araştırmacısı Mensure Mills, “Bir hafta içerisinde 200’den fazla insanın öldüğüne şahit olduk. Bu İran İslam Cumhuriyeti tarihinde benzeri görülmemiş bir insan hakları ihlali olayı” değerlendirmesini yaptı.

Akaryakıt zamlarına yönelik protestolar bir anda ülke genelinde çatışmaların yaşandığı bir ortama dönüşmüştü. Bunun özellikle Amerika’nın İran’a son dönemde uyguladığı ekonomik ambargoların yarattığı sıkıntılarla da bağlantılı olduğu yorumu yapılıyor.

BM Güvenlik Konseyinden Libya ambargosunu delen Türkiye, Ürdün ve Arap Emirliklerine uyarı

Dünya

AP’de Erdoğan’ın sözcüsü gibi hareket eden Polonyalı milletvekiline yolsuzluk soruşturması

Avrupa Parlamentosu’nda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözcüsü gibi hareket eden ve AB-Türkiye Dostluk Grubu’nun başkanı Polonyalı Milletvekili Ryszard Czarnecki’ye ülkesinde yolsuzluk soruşturması açıldı.

BOLD – Avrupa Parlamentosu’nun Polonyalı üyesi Ryszard Czarnecki hakkında yolsuzluk iddiaları sebebiyle ülkesinde soruşturma açıldı.

Polonyalı savcılar tarafından başlatılan soruşturma, Czarnecki’nin milletvekili olarak yaptığı seyahat masrafları ve günlük ödeneği ile ilgili usulsüzlükleri kapsıyor.

Polonya yerel basını, soruşturmanın Czarnecki’nin 2009-2014 yılları arasında Avrupa Parlamentosu milletvekili olarak görev yaptığı zamana ilişkin masraflarla ilgili olduğunu bildirdi.

Polonya’da iktidardaki sağ Hukuk ve Adalet partisinin üyesi olan Czarnecki, 2004 yılından beri 16 yıldır Avrupa Parlamentosu’nda Avrupa Muhafazakarları ve Reformcular Grubu’na üye bir milletvekili. Eski bir gazeteci olan Czarnecki, Avrupa Bütçe Kontrol Komitesi’nde de görev yapıyor.

Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Ofisi (OLAF), Polonya’ya Mayıs 2019’da Czarnecki’nin soruşturma raporu ile birlikte adli tavsiyeler içeren bir dosya gönderildiğini açıkladı.

Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Ofisi ‘nden bir sözcü de, “OLAF ayrıca Avrupa Parlamentosu’na haksız yere harcanan paraların telafi edilmesi için bir tavsiye yaptı” dedi. Avrupa Parlamentosu da “parayı telafi etmek için gerekli tüm adımları atacağını” doğruladı.

RYSZARD CZARNECKİ

Czarnecki, 2014 yılından 2018 yılına kadar Avrupa Parlamentosu’nun başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Ancak  Czarnecki’nin rakip bir Polonya parlamentosu üyesini bir Nazi işbirlikçisiyle karşılaştırmasından sonra Avrupalı parlamenterler Czarnecki’yi yaptıkları oylamayla görevinden uzaklaştırdılar.

Czarnecki, son yıllarda Avrupa Parlamentosu’nda AKP’nin ve Erdoğan’ın sözcüsü gibi hareket etmeye başlamıştı.

Parlamentoda AKP ve Erdoğan’ın propagandasını yapan Czarnecki, sosyal medya hesaplarından sık sık Türkiye’deki havuz medyasının haberlerini paylaşıyordu.

Avrupa Parlamentosu’ndaki AB-Türkiye Dostluk Grubu da geçtiğimiz aylarda Czarnecki başkanlığında kurulmuştu.

Almanya: Türkiye’den gelen koronavirüs vakaları artıyor

Okumaya devam et

Dünya

Almanya: Türkiye’den gelen koronavirüs vakaları artıyor

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Türkiye ile Batı Balkanlardan gelenler nedeniyle koronavirüs vaka sayısında artış görüldüğünü söyledi.

BOLD – Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkedeki günlük koronavirüs vakalarının mayıs ayından sonra ilk kez 1000’in üzerine çıkması sonrası bir basın toplantısı düzenledi.

Halktan tedbirlere uymalarını isteyen Spahn, toplu etkinlik kurallarının gözden geçirilebileceğini ancak sokağa çıkma kısıtlamasının yeniden getirilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Sosyal mesafe tedbirlerine uymayanları ise, “İnsanların bıktığını anlıyorum ama pandeminin hiçbir zaman o kadar da ciddi olmadığı yönündeki yanıltıcı fikre direnmeleri gerekir” diyerek uyardı.

RİSKLİ BÖLGELERDEN GELENLERE ZORUNLU TEST

Risk bölgelerinden Almanya’ya dönenlere cumartesi gününden itibaren zorunlu test yapılacağını açıklayan Alman bakan, “Batı Balkanlar ve Türkiye’den dönenler enfeksiyon sayısını artırıyor” dedi.

Avrupa’dan gelen yeni vakaların da olduğunu belirten Spahn, “Lüksemburg ve kuzey İspanya’nın bazı bölgeleri yüksek riskli. Bu gibi ülkelerden gelenler negatif test sonucu sunmazlarsa 14 günlük karantinaya alınacaklar” diye konuştu.

Saphn ayrıca negatif test sonuç belgesini göstermeyenlere havaalanında yeni test yapılacağını söyleyerek “Bunun bireysel özgürlükleri etkilediğinin çok iyi farkındayım, ancak bunun haklı bir müdahale olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

ALMANYA’DA KORONAVİRÜS SAYILARI

Almanya’da son 24 saatte tespit edilen koronavirüs vakalarının sayısı mayıs ayından sonra bugün ilk kez 1000’in üzerine çıktı. Robert Koch Enstitüsü 1045 yeni vaka raporlarken, toplam vaka sayısı 213 bin 67’ye yükseldi. Son bir günde yedi kişinin yaşamını yitirmesiyle, ölü sayısı da 9 bin 175’e çıktı.

Almanya birkaç gün önce Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kısmen kaldırmıştı. Alman Dışişleri Bakanlığı, uyarının 4 Ağustos’tan itibaren İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya’yı kapsamayacağını duyurmuştu.

Almanya Türkiye’ye seyahat uyarısını kısmen kaldırdı

Okumaya devam et

Dünya

Beyrut’taki patlamada ölü sayısı 145’e çıktı: Zarar 10-15 milyar dolar

Beyrutta Salı günü meydana gelen patlamada ölü sayısı 145’e yaralı sayısı da 5 binin üzerine çıktı. Patlamanın yol açtığı zararın ise 10-15 milyar doları aşabileceği belirtiliyor. Ülkede 3 gün yas ilan edildi.

BOLD – Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, son verilere göre olayda 135 kişinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık 5 bin kişinin yaralandığını ve enkaz altında onlarca kayıp bulunduğunu açıkladı.

Kayıp olan çok sayıda kişi yakınlarını bulabilmek için sosyal medya üzerinden yardım çağrısı yapıyor.

Instagram’da açılan “Locating Victims Beirut” ”Beyrut Kurbanlarının Yerini Bulma” başlıklı hesap, kayıp olan kişilerin fotoğraflarıyla doldu. Kayıp ya da yaralıların isimleri gece boyunca radyo spikerleri tarafından okundu. Çok sayıda Lübnanlı, yaşadıkları apartman dairelerinin patlamada hasar görmesi nedeniyle arkadaşlarının ya da akrabalarının yanına sığındı. Hastanelerin acil vakalarla dolması nedeniyle çok sayıda yaralı, tedavilerini kendileri yapmak zorunda kaldı.

GIDA SIKINTISI

1 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Lübnan aynı zamanda gıda güvenliği sorunuyla da karşı karşıya.

Beyrut’ta havadan çekilen görüntülerde patlamanın tahıl depolanan silolarda gedik açtığını ve büyük miktarda tahılın enkaz üzerine boşaldığını gösteriyor. Patlama nedeniyle dev bir çukurun açıldığı da görülüyor. ABD Tarım Bakanlığı’na göre Lübnan’da tüketilen buğdayın yüzde 80’i ithal.

Bazı tahminlere göre Lübnan’ın sahip olduğu tahılın yüzde 85’i, hasar gören silolarda depolanıyordu.

Lübnan’ın devlet kontrolundaki Ulusal Haber Ajansı, Ekonomi ve Ticaret Bakanı Raoul Nehme’nin, depolarda saklanan buğdayın kullanılamaz halde olduğunu ancak ülkenin acil ihtiyaçları karşılayacak miktarda buğdayının bulunduğu ve gerektiğinde ithal edebilecek durumda olduğunu söylediğini bildirdi.

Patlamadan sonra bazı ülkeler Lübnan’a yardım taahhüdünde bulundu. Hatta Lübnan’ın uzun yıllardır çatışma içinde olduğu İsrail de insani yardım sağlamayı teklif etti.

SORUMLULARA EV HAPSİ

Lübnan hükümeti, Beyrut’taki patlamaya sebep olduğu tahmin edilen amonyum nitratın denetiminden sorumlu olan kişilerin ev hapsinde tutulması ve yurt dışına çıkış yasağı getirilmesi için harekete geçti.

Enformasyon Bakanı Manal Abdul Samed, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, limandaki bir depoda tutulan amonyum nitratın Haziran 2014’ten patlama gününe kadarki muhafazasından ve belge kontrollerinden sorumlu olan herkesin ev hapsine alınması ve yurt dışına çıkış yasağı için ilgili askeri birimden talepte bulunulduğunu duyurdu.

Söz konusu kişiler soruşturma tamamlanıp olaydan sorumlu olanlar belirleninceye kadar önümüzdeki 5 gün ev hapsinde kalacak.

İçişleri Bakanı Muhammed Fehmi patlamayla ilgili soruşturmanın 5 gün süreceğini, şeffaf olacağını ve sorumlulardan hesap sorulacağını söyledi.

Lübnan kabinesi ayrıca Beyrut’ta iki haftalığına acil durum ilan etti ve başkentin güvenliğinden ordunun sorumlu olacağını açıkladı.

Enformasyon Bakanı Abdul Samed, patlamanın nedenlerini araştırmak üzere kurulan bir komisyonun beş gün içinde kabineye rapor sunacağını duyurdu.

Lübnan Başbakanı Hasan Diab, ülkede 3 gün yas ilan etti.

ZARAR 10-15 MİLYAR DOLAR

Beyrut Valisi Mervan Abbud patlamanın yol açtığı zararın 10 ila 15 milyar doları aşabileceğini belirtti.

“Hasar çok büyük. Doğrudan ve dolaylı zararın 10 ila 15 milyar doları aştığını tahmin ediyoruz” diyen Abbud, patlamayı “Lübnan’ın modern çağda yaşadığı en büyük kriz ve felaket” olarak nitelendirdi.

Patlama sonrası 300 bin kişinin de evsiz kaldığı kaydedildi.

LÜBNAN’A YARDIMLAR

Beyrut’ta patlama sonrası ülkeler ve uluslararası kurumlar Lübnan’a destek için harekete geçti.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Lübnan’a acil durum ihtiyaçları için ilk etapta 33 milyon avro destekte bulunulacağını bildirdi.

Avrupa ülkeleri Beyrut’a, 100 itfaiyeci, arama ve kurtarma faaliyetleri için uzman köpeklerle malzeme gönderiyor. İngiltere 6.6 milyon dolarlık yardım paketi sözü verdi. Rusya, Lübnan’a koronavirüs test laboratuvarı ve maske ve diğer yardım malzemelerinin olduğu üç uçak gönderme kararı aldı. Avustralya da 1.5 milyon dolarlık yardımda bulunacağını açıkladı.

Türkiye’den Lübnan’a yardım malzemeleri ve personel ulaştıracak Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçak Beyrut’a ulaştı. Bölgeye, Sağlık Bakanlığınca 21 UMKE personeli, iki acil müdahale ünitesi, 3 personel barınma çadırı, ilaç ve tıbbi malzeme, AFAD tarafından 10 personel, ekipman, bir kurtarma aracı ve Türk Kızılayına ait 3 personel, arama kurtarma ekibi, sağlık ve insani yardım malzemesi gönderiliyor.

Bu arada bugün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Lübnan’a destek ziyaretinde bulunarak siyasi liderlerle bir araya gelecek.

Beyrut patlaması aşırı sağcı politikacıyı mutlu etti: Muhteşem bir havai fişek gösterisi seyrettik

Okumaya devam et

Popular