Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Savunma Bakanı: Suriye’nin kuzeyindeki askerleri çekme işlemi tamamlandı

ABD Savunma Bakanı Esper, ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusundan askeri çekilmesini tamamladığını açıkladı. Londra’da Erdoğan ve Trump arasındaki görüşmede S-400’ler konusunda ilerleme sağlanamadığını belirten Esper, Türkiye’nin NATO’nun Baltık planını veto etmekten vazgeçmesini, ‘olumlu bir ilerleme’ olarak değerlendirdi.

BOLD – ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD askerlerinin Suriye’nin kuzeydoğusundan çekilmeyi tamamladığını ve kalan 600 askerin de daha güvenli bölgelerde konuşlandırıldığını söyledi.

Trump’ın talimatından bu yana ABD’nin Suriye’deki 1000 olan asker sayısı yüzde 40 oranında azaltılmıştı. Esper ABD’nin Suriye’nin diğer bölgelerinde 600 kişilik bir birliğinin kalacağını aktardı.

Esper’in açıklaması, Başkan Donald Trump’ın ekim ayında verdiği ‘çekilin’ talimatının ardından yaşanan belirsizlik döneminin sona erdiği anlamına geliyor. NATO Zirvesi dönüşü açıklamalarda bulunan Esper, gerekli olduğu hallerde ABD’nin Suriye’ye küçük sayıda birlik sokup çıkartabilme olanaklarının olduğunu kaydetti.

Esper, Avrupalı müttefiklerin destek sağlaması halinde ABD’nin asker sayısını daha da azaltabileceğini belirtti. NATO Zirvesi nedeniyle Londra’da bulunan Başkan Trump, Suriye’deki ABD birliklerinin petrol rezervlerinin IŞİD’in eline geçmesini engelleme görevinde bulunacağını ifade etmişti.

GÖRÜŞMEDEN SONUÇ ÇIKMADI

Mark Esper, Türkiye ile yaşanan S-400 gerilimi ile ilgili olarak da NATO Zirvesi sırasında Başkan Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yapılan görüşmeden bir netice çıkmadığını söyledi. Esper, “Şu aşamada henüz bir hareket yok” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ NATO’DA TUTMAMIZ LAZIM”

Esper, Türkiye’nin NATO’nun kıymetli bir üyesi olduğunu ve Ankara’yı birlikte tutmaları gerektiğini ifade etti. Amerikan Savunma Bakanı, “Türkiye on yıllardır NATO’nun değerli bir parçası oldu. İlk zamanlardan beri. Bu nedenle onları NATO’da tutmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

OLUMLU BİR İLERLEME

Esper, ABD ve diğer NATO üyelerinin yoğun lobi faaliyetinin ardından Türkiye’nin Baltık ülkeleri ve Polonya ile ilgili savunma planınını Londra’daki NATO Zirvesi’nde veto etmekten vazgeçmesini de değerlendirdi. Mark Esper, “Türkiye’nin pozisyondaki değişim bence olumlu bir ilerleme oldu” şeklinde konuştu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Tel Rıfat’ta 8 çocuğun Türkiye’nin topçu ateşiyle öldürüldüğünü doğruladı

Dünya

IFLC’den 8 Mart projeleri: Cinsiyet eşitsizliği ve ön yargılara son!

Kadınların teknoloji, buluş, politika, spor ve girişimcilikteki başarılarına vurgu yapan IFLC, 8 Mart için özel projeler hazırladı. Cinsiyet eşitsizliği ve ön yargıların kaldırılmasının kadın haklarının gelişimine büyük katkılar sağlayacağı belirtildi.

BOLD – Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), ‘Kadınlar Günü’ için hazırladığı özel projeleri sosyal medya hesaplarından paylaştı. IFLC, beyaz tahta üzerinde çizim yöntemi Doodle ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel projelere imza attı. Videoda kadınların teknoloji, buluş, politika, spor ve girişimcilikteki başarılarına dikkat çekildi. Kadınların maruz kaldığı eşitsizlikler ve ön yargıların ortadan kaldırılmasının kadın haklarına büyük katkılar sağlanabileceği belirtiliyor.

Öte yandan ABD, Nijerya, Belarus, Endonezya ve Romanya’da bulunan öğrenci ve veliler de IFLC için Kadınlar Günü’ne özel mesajlar ve şarkı projeleri paylaştı.

Okumaya devam et

Dünya

Beşşar ve Esma Esad çiftinin koronavirüs testi pozitif çıktı

Suriye resmi haber ajansı SANA, Devlet Başkanı Beşar Esad ve eşi Esma Esad’ın yeni tip koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıktığını açıkladı.

BOLD – Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad (56) ve eşi Esma Esad (45) koronavirüse yakalandı. Esad çiftinin son yaptırdıkları yeni tip koronavirüs (Kovid-19) test sonuçları pozitif çıktı.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın geçtiği son dakika haberine göre, Esad ve eşinin sağlık durumunun iyi olduğu, 2-3 hafta süreyle evde karantina altında kalacakları belirtildi.

Suriye’nin resmi verilerine göre,  Suriye’de yaklaşık 16 bin kişi koronavirüse yakalandı.  Ülkede bin 63 kişi hayatını kaybetti. Bu rakamlara muhaliflerin ve diğer silahlı grupların kontrolündeki bölgeler dahil değil.

Suriye’de Kovid-19’a karşı yürütülen aşı çalışmalarına ilişkin bir veri ise bulunmuyor. Çiftin koronavirüs aşısı olup olmadıkları da bilinmiyor.

Esma Esad’ın 8 Ağustos 2018 tarihinde erken aşama göğüs kanseri tedavisi görmeye başladığı açıklanmış, 4 Ağustos 2019’da ise hastalığı tamamen atlattığı duyurulmuştu.

VIP koronavirüs aşısı istifa getirdi

Okumaya devam et

Dünya

Anadolu Ajansı çalışanlarının ‘Stop Erdogan’ zorbalığı FBI’lık oldu

Aralarında Cahit Oktay ve Lokman Elibol’un bulunduğu Anadolu Ajansı çalışanı 3 kişi, Türkiye’deki 62 bin siyasi tutuklu için ‘Stop Erdogan’ kampanyası başlatan AST yetkilisi Murat Kaval’ın ABD’deki evinin bahçesine zorla girmeye çalıştı. 3 kişinin görüntüsünü kaydederek kimliklerine ulaşmaya çalışan Kaval, FBI’ya da şikayette bulundu.

BOLD – ABD’nin New York kentindeki ünlü Times Meydanı’na yakın 42. sokak ile 8. Cadde köşesindeki dijital ekrana yansıtılan ‘Stop Erdogan’ görseli bir süredir Türkiye’de tartışma konusu.

Anadolu Ajansı (AA) çalışanları Cahit Oktay, Lokman Elibol ve henüz kimliği belirsiz bir kişi ‘Stop Erdogan’ kampanyası başlatan Advocated Silence of Turkey (AST) adlı sivil toplum örgütünün yetkilisi Murat Kaval’ın ABD’deki evine gitti.

ZORBA GİBİ GİRMEYE ÇALIŞTILAR

Kaval’ın iddiasına göre, 3 kişi evinin bahçesine zorla girmeye çalıştı. AA çalışanlarının daha öncesinden kendisiyle röportaj yapmak için irtibata geçmediklerini söyleyen Kaval: “Bir mail bile atmadan evimin bahçesine zorba gibi girmeye çalıştılar” dedi.

ABD’DE SUSTURMAYA ÇALIŞACAK KADAR CAHİLSİNİZ

Cahit Oktay’ın kendisine “‘Stop Erdogan’ demek Türkiye düşmanlığıdır” dediğini aktaran Kaval: “İfade özgürlüğünden anladıkları bu kadar. Erdoğan Türkiye’ymiş. AA çalışanıyız diyorlar devletiz der gibi. ABD’de bile susturmaya çalışacak kadar cahilsiniz. Susmayacağız” şeklinde konuştu.

AST’yi hedef göstermeye çalıştıklarını söyleyen Kavala: “Korkaklar gibi kaçtılar. Yüzlerini isimlerini gizlediler. Bunlarla ilgili FBI New York, New Jersey ve NY polis departmanına yaptık. Hapse iftira ile atılan 62 bin 669 kişinin sesi olmak için ‘Stop Erdogan’ dedik” diye konuştu.

‘Love Erdogan’ kampanyasının kendi kampanyalarına karşı başlatıldığını söyleyen Kaval: “Zorla sevgi olmaz. Biz Türk insanını çok seviyoruz ama seni sevmiyoruz. Acaba ‘Diktatör Erdoğan’ deseydik ne olacaktı” ifadelerini kullandı.

Kaval son olarak 21 Mart’ta hapisteki siyasi tutukluların özgürlüğü için 50 bin kişinin katılımıyla sanal kampanya başlatacaklarını söyledi.

Cemal Kaşıkçı’nın son eşinden kritik soru: Türk istihbaratı takip ediyordu, neden korumadı?

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0