Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Moritanya’da göçmen teknesi faciası: 60’a yakın ölü

Moritanya açıklarında batan teknede 60’a yakın sığınmacının yaşamını yitirdiği bildirildi. Gambiya’dan gelen teknenin kadın ve çocukların da dahil olduğu 150 sığınmacıyı taşıdığı belirtildi.

BOLD – Moritanya yakınlarında göçmen teknesinin batması sonucu en az 58 kişi hayatını kaybetti. Karaya yüzerek ulaşan 83 göçmene Moritanyalı yetkililer yardım etti.

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Uluslararası Göç Örgütü (IOM), aralarında kadın ve çocukların da olduğu 150 sığınmacıyı taşıyan teknenin batması sonucu en az 58 kişinin yaşamını yitirdiği, 83 sığınmacının bir kısmının kurtarıldığı bir kısmının da yüzerek sahile çıkmayı başardığı duyuruldu. Uluslararası Göç Örgütü, göçmenleri taşıyan teknenin Moritanya’ya yaklaştığı sırada yakıt yetersizliği yaşadığı bildirildi.

AVRUPA’YA ULAŞMAYA ÇALIŞIYORLARDI

Atlas Okyanusu’nun Moritanya açıklarında meydana gelen faciadan kurtulmayı başaran sığınmacılar bir hafta önce Gambiya’dan hareket ettiklerini söylediler. Yetkililere göre tekne İspanya’ya ulaşmayı amaçlıyordu.

Moritanya, Afrikalı düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya geçmek için kullandığı ana güzergahlardan biri olma özelliğini taşıyor.

IOM verilerine göre 2014-2018 yılları arasında 35 bin kişi bu rotayı kullanarak Gambiya’dan Avrupa’ya ulaşmaya çalıştı.

Batı Afrika, kıtanın en hızlı büyüyen ekonomilerini barındırmasına rağmen artan genç nüfus için yeterli iş imkanı yaratmakta zorluk yaşıyor.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti, Rusya’yı ülkeye paralı savaşçı göndermekle suçladı

Dünya

Nijerya’da okul saldırısı: 300’den fazla kız öğrenci kaçırıldı

Nijerya’nın kuzeybatısında Zamfara’daki bir okul yurduna silahlı kişiler tarafından baskın düzenlendi. Okulda görevli bir öğretmen, saldırının ardından 300’den fazla kız öğrencinin akıbetinin bilinmediğini söyledi.

BOLD – Nijerya’nın kuzeybatısındaki Zamfara eyaletinde silahlı kişiler bir yatılı okula saldırı düzenledi. Jangebe bölgesindeki Devlet Kız Lisesine yapılan saldırıda, 300’den fazla öğrencinin kaçırıldığı belirtildi.

Okulda görevli bir öğretmen, yerel saatle 01.00’de düzenlenen saldırıda okula pikap ve motosikletleriyle gelen silahlı kişilerin ortaokul öğrencilerini araçlara bindirdikten sonra kaçtığını, saldırganlardan bazılarının üniformalı olduğunu anlattı.

AİLELER ÇOCUKLARINI ARIYOR

Saldırı sırasında okulda 421 öğrencinin olduğu belirtiliyor. Eyalet Valiliği saldırıyı doğruladı fakat ayrıntı vermedi.

Olayın ardından ailelerin okulun önünde toplandığı ve bazılarının ormanlık alanda çocuklarını aramaya çıktığı bildiriliyor.

Ülkede son haftalarda toplu insan kaçırma vakalarında artış yaşanıyor. Silahlı çeteler fidye için sık sık öğrencileri hedef alıyor.

SALDIRIYI KİM GERÇEKLEŞTİRDİ?

Zamfara eyaletinde faaliyet gösteren birkaç büyük silahlı grubun, para ve üyelerinin hapishaneden serbest bırakılması için bu şekilde saldırılar düzenlediği biliniyor.

17 Şubat’ta silahlı kişiler Niger eyaletindeki Kagara bölgesinde yatılı okula saldırı düzenleyerek 27 öğrenci ile 3’ü öğretmen 15 sivili kaçırmış ve 2 öğrenciyi öldürmüştü. Geçen hafta kaçırılan en az 42 kişi hala serbest bırakılmadı.

Geçtiğimiz aralık ayında yine ülkenin kuzeybatısında Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari’nin memleketi Katsina’daki bir ortaokuldan 300’den fazla çocuk silahlı kişiler tarafından kaçırıldı. Silahlı kişiler müzakerelerin ardından çocukları serbest bırakmıştı.

OTLAK KAVGASI

Zamfara eyaleti 5 yıldır, hayvancılıkla uğraşan Fulaniler ile çiftçilik yapan bazı kabilelerin şiddetli çatışmalarına sahne oluyor.

Hayvanlarını otlatmak için ülkenin güneyine göç eden Fulaniler, çiftçilerin hayvanlarını çalmaya çalıştığını ve kendilerine saldırdığını iddia ediyor.

Bölgede çatışmalar nedeniyle yaklaşık 2 bin kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Zamfara Eyaleti Valisi Bello Mohammed Matawalle öncülüğünde 2019 yılında iki grup, aralarındaki çatışmaları bitirecek barış anlaşmasını imzalamış ve 2 binden fazla çete üyesi silah bırakmıştı.

Suriye’de sular ısınıyor: ABD İran destekli milisleri, Rusya IŞİD’i vurdu

Okumaya devam et

Dünya

Hollanda Meclisi Ermeni Soykırımı’nın kabul edilmesini istedi

Hollanda Temsilciler Meclisi, 1915’te Anadolu’da meydana gelen olayları ‘Ermeni Soykırımı’ olarak tanımasını isteyen öneriyi kabul etti. Meclis, 2004, 2015 ve 2018’de de benzer yönde karar aldı. Ancak ülkede hükumetler kararı bugüne kadar onaylamadı.

BOLD – Hollanda Temsilciler Meclisi, istifa eden hükumetin küçük ortağı Hıristiyan Birliği Partisi’nin (CU) önerisiyle, 1915 olaylarını, ‘Ermeni Soykırımı’ olarak tanıdı. Ancak Hollanda’da hükumet, 1915 olaylarından ‘Ermeni Soykırımı meselesi’ diye söz ediyor. Hükümete göre, ‘soykırım’ ifadesinin kullanılması, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorunlara hiçbir katkı sağlamayacak.

Hollanda hükumeti yasal tanım tartışması yerine Türkiye ve Ermenistan’ın karşılıklı diyaloğa girmesini sağlamanın daha yararlı olduğunu düşünüyor.

Hükumet daha önce de bu konuya yasal bir nitelik vermenin Hollanda kabinesinin görevi olmadığını vurgulayarak, “Soykırım olsun ya da olmasın, bir yargıç uluslararası ceza hukukuna göre karar vermelidir” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Hollanda Meclisi, 2004, 2015 ve 2018’de de benzer yönde karar almıştı. Ancak hükumetler mecliste alınan kararlara uymuyor.

DENK PARTİSİ DIŞINDAKİ TÜM PARTİLERDEN DESTEK

Öneri, Türkiye ve Fas kökenli seçmenlerin desteklediği Denk Partisi dışındaki tüm partilerin desteğiyle kabul edildi.

Önergeye karşı tek hayır oyu kullanan Denk Partisi’nin lideri Tunahan Kuzu, Hollanda’da yaşayan Türklerin, her seçim öncesi malzeme yapıldığını savundu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN KARARA TEPKİ

Hollanda Meclisi’nin aldığı karar, Türkiye’nin tepkisini çekti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy kararı, tarihi siyasi saiklerle yeniden yazma niteliğinde hükümsüz bir teşebbüs diye değerlendirdi.

Hami Aksoy, yaptığı açıklamada, “Meclisler tarih yazma ve yargılama mekanları değildir. Bu karara katılanlar 1915’te gerçekte ne olduğunu aramak yerine, popülistçe oy peşinde koşmaktadır” dedi.

Aksoy, Türkiye’nin 1915 olaylarına ilişkin ‘Ortak Tarih Komisyonu’ önerisinin, Ermenistan tarafından karşılıksız bırakıldığını kaydetti.

DÜNYA’DA HANGİ ÜLKELER VE PARLAMENTOLAR TANIYOR

Dünya’da şu ana kadar 31 ülke yönetimi veya parlamentosu Birinci Dünya Savaşı döneminde 1915 yılında yaşanan olaylarla ilgili soykırım kararı aldı. Ancak bazı ülkelerde meclislerin aldığı kararlara rağmen hükumetler soykırımı kabul etmiyor. Bazı ülkeler inkarını da suç sayıyor.

Bu ülkeler ve alınan kararların tarihleri şunlar:

Arjantin: Ülke tarihi boyunca 7 defa bu konuda karar alındı (1993, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2015)
Ermenistan: 1988
Avusturya: 2015
Belçika: 1998 ve 2015
Bolivya: 2014 (Meclis’in her iki kanadı tarafından alınana karar Dışişleri Bakanlığı’nca da onandı)
Brezilya: 2015 yılında Brezilya Federal Senatosu bu yönde bir karar aldı.
Bulgaristan: 2015
Kanada: 1996, 2002, 2004, 2006
Şili: 2007, 2015
Güney Kıbrıs: 1975, 1982, 1990. Ermeni Soykırımı’nın inkarı suç kabul ediliyor.
Çek Cumhuriyeti: 2015, 2017, 2020
Fransa: 1998, 2001. 2012 ve 2016’da çıkarılan yasa ile inkarı suç kapsamına alındı. Her iki yasa da Fransız Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.
Almanya: 2005, 2016.
Yunanistan: 1996. İnkarı suç kapsamında.
İtalya: 2000, 2019. İnkarı suç kapsamında.
Litvanya: 2005
Lübnan: 1997, 2000
Lüksemburg: 2015
Hollanda: 2004, 2015, 2018
Paraguay: 2015
Polonya: 2005
Portekiz: 2019
Rusya: 1995, 2005, 2015
Slovakya: 2004. İnkarı, 2011 yılında çıkarılan yasa ile ceza kapsamına alındı.
İsveç: 2010
İsviçre: 2003. İnkarı suç kapsamında.
Suriye: 2015, 2020
ABD: 2019. Kongre’nin her 2 kanadı, Temsilciler Meclisi ve Senato, “soykırım” yönünde karar aldı. Ancak ABD yönetimi bu kararları kabul etmiyor.
Uruguay: 1965, 2004. Uruguay, dünyada ilk “soykırım” kararı alan ülke.
Vatikan: 2000, 2015.
Venezuela: 2005

Hollanda parlamentosu da Uygurlara yapılanlara ‘soykırım’ dedi

Okumaya devam et

Dünya

Rus diplomatlar Kuzey Kore’yi tren yolunda drezin iterek terk etmek zorunda kaldı

Kuzey Kore’den ayrılması gereken bir grup Rus diplomat, ülkedeki sıkı koronavirüs önlemleri nedeniyle demiryolunda drezin iterek ülkeyi terk edebildi.

BOLD – Kuzey Kore’de görev sürelerini tamamlayan Rus diplomatların, ailelerini de içeren sekiz kişi, iki ülke arasındaki köprüde Rusya sınırına kadar bir kilometre drezin itti.

Kuzey Kore koronavirüs önlemleri kapsamında neredeyse tüm toplu taşıma araçlarını kullanımdan kaldırmış durumda.

Ülkede bugüne kadar tek bir vaka bile olmadığı açıklansa da gözlemciler bu iddianın gerçeği yansıtmadığı görüşünde.

Kuzey Kore’den uluslararası seyahatler de neredeyse tamamen yasaklandı.

Bu yüzden ülkelerine dönmek isteyen Rus diplomatların önünde bu sıra dışı yolculuk dışında bir seçenek yoktu.


Olayı Facebook sayfasında paylaşan Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Sınırlar bir yıldan uzun süredir kapalı olduğu ve seyahat de yasaklandığı için eve dönüş için uzun ve zorlu bir yolculuk gerekti” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın paylaştığı fotoğraflarda diplomatların valizleriyle doldurdukları bir drezini ittiği görülüyor.

Bakanlık ‘drezinin motoru” konumundaki kişinin üçüncü katip Vladislav Sorokin olduğu açıklandı.

Sorokin’in ittiği drezin, Tumen Nehri’ni geçerek Rusya’ya ulaştı.

32 SAAT TREN, 2 SAAT OTOBÜS YOLCULUĞU

Yolculuğun tek zorlu kısmı bu değildi.

Sorokin’in üç yaşındaki kızı Varya’nın da yer aldığı grup, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’dan kendilerini bekleyen drezine ulaşabilmek için 32 saatlik bir tren yolculuğunun ardından iki saat de otobüse binmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri grubu sınırda karşılayarak otobüsle Vladivostok Havalimanı’na götürdü.

Pandeminin başlamasının ardından pek çok yabancı diplomat Kuzey Kore’yi terk etti, bazı Batılı ülkeler büyükelçiliklerini kapattı.

Tüm uçuşlar durdurulduktan sonra Mart 2020’de Almanya, Rusya, Fransa, İsviçre, Polonya, Romanya, Moğolistan ve Mısırlı diplomatları taşıyan bir uçak Kuzey Kore’den Vladivostok’a uçarak diplomatların drezine mecbur kalmamasını sağlamıştı

Suriye’de sular ısınıyor: ABD İran destekli milisleri, Rusya IŞİD’i vurdu

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0