Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi: Trump’a azli için resmi suçlama getirilecek

ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Donald Trump’ın azli için resmi olarak suçlamaların getirileceğini açıkladı. Beyaz Saray’dan ise “Senato’da yapılacak adil yargılamayı sabırsızlıkla bekliyoruz” açıklaması geldi.

BOLD – ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Donald Trump’ın azil sürecinde kritik bir adım atarak, azil için gerekçelerin yer aldığı, mecliste oylamaya sunulacak maddelerin resmen hazırlanmasını talep etti.

Demokrat Partili meclis başkanı Pelosi, Adalet Komisyonu’nda anayasa hukukçularının ifade vermelerinin ardından sabah saatlerinde program dışı bir basın toplantısı düzenledi.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda kamuoyuna açık yapılan oturumların sona ermesinin ardından, ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonunda azil soruşturması kapsamında yapılan ilk oturumda konuşan 4 hukuk uzmanından 3’ü “başkan azledilmeli” derken, cumhuriyetçilerin çağırdığı uzman “deliller yetersiz” demişti.

“HALK KRALDIR”

Pelosi, ABD’nin kurucularının bir başkanın kral olarak davranmasını önlemek amacıyla “Halk kraldır” anlayışıyla, anayasayı tehlikeli liderlere karşı korumak adına “azledilme” maddesini anayasaya koyduklarını söyleyerek sözlerine başladı.

Nancy Pelosi, “Başkan’ın hukukun üzerinde olmasına izin verirsek, bunu cumhuriyetimiz pahasına yapmış oluruz.

“TRUMP, GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANDI”

Temsilciler Meclisi Başkanı bugüne kadar azil soruşturmasında yapılan oturumlarda diplomatların, rütbeli subayların ve üst düzey yetkililerin verdikleri ifadelere atıfta bulundu, “Başkan siyasi çıkar elde etmek için görevini kötüye kullanmıştır” dedi. Trump’ın anayasayı ihlal ettiğini savunan Nancy Pelosi, Adalet Komisyonu Başkanı’na Trump’ın azil gerekçelerinin hazırlanması talimatını verdi.

Nancy Pelosi, “Veriler tartışmasız. Başkan kendi siyasi çıkarı için ulusal güvenliğimiz pahasına görevini kötüye kullanmıştır” dedi. Pelosi “Üzülerek ancak tevazu ve itimatla ülkemizin kurucularına duyduğumuz bağlılık ve yüreğimizde Amerika sevgisiyle, Adalet Komisyonu Başkanı’ndan azil gerekçelerini hazırlamasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Bundan sonraki süreçte Adalet Komisyonu, Başkan Trump hakkında hangi resmi suçlamaların getirileceğini belirleyecek. “Görevi kötüye kullanma”, “Rüşvet” ve “Kongre’nin görevinin engellenmesi ve adaletin engellenmesi” olası suçlamalar arasında.

BEYAZ SARAY: SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ

Beyaz Saray’dan Pelosi’nin açıklamasına ilk tepki Sözcü Stephanie Grisham’dan geldi.

Grisham “Demokratlar utanmalı. Başkan ülkemize liderlik etmekten başka bir şey yapmadı. Büyüyen ekonomi, istihdam ve daha güçlü ordu başarılarından birkaçı. Senato’da yapılacak adil yargılamayı sabırsızlıkla bekliyoruz” diye yazdı.

“CUMHURİYETÇİLER BİRLİK İÇİNDE, KAZANACAĞIZ”

Nancy Pelosi’nin basın toplantısının ardından tepkisini Twitter’dan dile getiren Başkan Trump ise, Cumhuriyetçiler’in hiç olmadığı kadar birlik içinde olduğunu kaydederek “Kazanacağız” dedi.

“Hiçbir icraatta bulunmayan Radikal Sol Demokratlar hiçbir gerekçe yokken beni azledeceklerini açıkladı. Gülünç Mueller olayından umudu kestiler, şimdi Ukrayna Devlet Başkanı ile yaptığım iki (kusursuz) telefon görüşmesine bel bağladılar” diye yazdı.

Başkan Trump “Bu azledilme maddesinin gelecekte başka başkanları hedef almak amacıyla kullanılacağı anlamına geliyor. Ülkemizin kurucularının kafasında böyle bir şey yoktu. Cumhuriyetçiler’in hiç olmadığı kadar birlik olmaları iyi bir şey. Kazanacağız!” dedi.

SÜREÇ GELECEK HAFTA HIZLANIYOR

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu’nunda Pazartesi gününden itibaren azil soruşturmasında Başkan Trump aleyhinde delillerin sunulması için oturumların başlaması bekleniyor. Perşembe gününden itibaren de Trump hakkındaki azil suçlamalarını Temsilciler Meclisi’ne getirmek üzere oylama yapılabileceği belirtiliyor.

Adalet Komisyonu’ndaki oylamanın ardından azil konusu Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda oylanacak ve kabul edilirse Senato’ya gidecek.

Azil iddianamesinin Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nden geçeceği ancak ABD Kongresi’nin üst kanadını oluşturan ve Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’da takılacağı tahmin ediliyor.

BEYAZ SARAY, SENATÖRLERLE GÖRÜŞTÜ

ABD basınına yansıyan haberlere göre Cumhuriyetçi Senatörler Çarşamba günü strateji belirlemek üzere Beyaz Saray avukatı Pat Cipollone ile bir araya geldi. Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul, Fox News’a verdiği mülakatta “Sürecin bizim önümüze gelmesi halinde, sonucun parti çizgisinde çıkmasını bekliyorum” dedi ve bu partizan girişimlerin 2020 başkanlık seçiminde Demokratlar’a zarar verebileceğini savundu.

TRUMP’A YÖNELİK AZİL SORUŞTURMASI

ABD Temsilciler Meclisi’nde başlatılan soruşturmada Trump’ın ABD’de gelecek yıl yapılacak seçimlerde avantaj sağlamak için Ukrayna hükumetine baskı yapıp yapmadığı sorusuna yanıt aranmıştı.

Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensiy’den 2020 yılı seçimlerindeki potansiyel rakibi Joe Biden’a zarar vermek için Ukrayna’da bir doğal gaz şirketinde çalışmış olan oğlu hakkında yolsuzluk soruşturması açılmasını istediği iddia edilmişti. Trump’ın soruşturmanın açılması için Ukrayna’ya yapılması planlanan 400 milyon dolarlık askeri yardımı baskı aracı olarak kullandığı ileri sürülmüştü.

Adalet Komisyonunun ilk oturumunda 4 hukukçudan 3’ü “Trump azledilmeli” dedi

Dünya

400 kiloluk halteri kaldırırken dizlerini kırdı

Rusya’da WRPF’nin düzenlediği Avrupa Şampiyonasında 400 kiloluk halteri kaldırmaya çalışan Rus halterci Alexander Sedykh, iki dizini birden kırarak hastanelik oldu.

BOLD- Rusya’nın başkenti Moskova’da, World Raw Powerlifting Federasyonu’nun (WRPF) düzenlediği Avrupa Şampiyonası’nda boy gösteren Rus halterci Alexander Sedykh, 400 kilogram ağırlık kaldırma denemesinde dizlerini kırdı.

ACI İÇİNDE YERE YIĞILDI

Televizyonların canlı verdiği şampiyonada yaşanan o üzücü anlar sosyal medyada da dolaşıma girdi. Paylaşılan görüntülerde, haltercinin çömelerek ağırlığı kaldırmayı denediği sırada iki dizinin de büküldüğü görülüyor. Sakatlığın ardından halterci Sedykh acı içinde bağırarak yere yığıldı. Genç haltercinin yardımına, şampiyonada görevli sağlık ekibi koştu. Olayın ardından hastaneye kaldırılan Sedykh’in 2 ay boyunda yatakta kalması gerektiği ve ardından uzun bir süre de fizik tedavi göreceği öğrenildi. İşte o görüntüler;

ABD ve İsrail’den “uzun menzilli füze savunma sistemi” denemesi

Okumaya devam et

Dünya

Erdoğan ile Merkel, Doğu Akdeniz’i görüştü!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Doğu Akdeniz’de artan gerilim üzerine bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yaptığı telefon görüşmesinde Doğu Akdeniz’deki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel meselelerin ele alındığı belirtildi.

HAKKANİYET VE DİYALOG VURGUSU

Açıklamada ayrıca, “Cumhurbaşkanımız, Doğu Akdeniz’deki sorunların uluslararası hukuk çerçevesinde hakkaniyet ve diyalog temelinde çözülmesinden yana olduklarını belirtmiştir” denildi. Açıklamanın devamında,  görüşmede Türkiye-Almanya ilişkilerini geliştirmeye yönelik adımların da değerlendirildiği aktarıldı.

Türkiye ve Yunanistan, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynakları konusunda çakışan hak iddiaları nedeniyle anlaşmazlık yaşıyor. Almanya, 2 ülke arasındaki krizde arabaulucu rolü üstlenmiş durumda.

Yunan ordusunda yüksek alarm: Tatildeki askerler göreve çağrıldı

Okumaya devam et

Dünya

ABD ve İsrail’den “uzun menzilli füze savunma sistemi” denemesi

İsrail, dün gece yarısı ABD’nin katılımıyla “Arrow (HITS) 2” uzun menzilli füze savunma sisteminini başarıyla test ettiğini açıkladı.

BOLD – İsrail Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Savunma Bakanlığı Savunma Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğüne bağlı İsrail Füze Savunma Dairesi, ABD Füze Savunma Dairesi ve İsrail Hava Kuvvetleri birlikte Arrow-2 sisteminin testini başarıyla gerçekleştirdi.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, söz konusu füze denemesinin, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından yönetildiği ve İsrail’in merkezinde bulunan bir tesiste gerçekleştirildiği kaydedildi.

Açıklamanın devamında Arrow-2’nin, uzun menzilli karadan karaya, bir füzeyi durdurmayı başardığı belirtildi. Arrow-3 sisteminin ise geçen yıl ABD’nin Alaska eyaletinde test edildiği aktarıldı.

İsrail, kısa menzilli füzeler ve roketlere karşı “Demir Kubbe” hava savunma sistemini kullanıyor.

HER TÜRLÜ TEHDİDE HAZIRIZ MESAJI

İsrail’in ayrıca “Arrow-2” ve “Arrow- 3” “orta ve yüksek irtifa hava savunma sistemleri bulunuyor. Bu sistemler ise İsrail’e orta ve uzun menzilli füze savunma sistemleri ve savaş uçaklarına karşı savunma olanağı sağlıyor. Arrow-3 sistemlerinin uydulara karşı (anti-satellite) kullanılabileceği de belirtiliyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu füze denemesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Düşmanlarımız ve kötülüğümüzü isteyenler bilmeli ki, İsrail devleti her türlü tehdide hazırdır.” ifadelerini kullandı.

“ABD Kongresi S-400 alımı nedeniyle 2 yıldır Türkiye’ye silah satışına engel oluyor”

Okumaya devam et

Popular