Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kalıcı hale getirilecek ‘güvenlik soruşturması’na yeni kriter: AKP’ye sadakat!

AKP, Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği güvenlik soruşturmasını kalıcı hale getirmek için çalışmalara başladı. Kamu hizmetine atanacaklarda güvenlik soruşturmasının yanı sıra ‘sadakat, devlete bağlılık’ gibi kriterler de aranacak.

BOLD – AKP hükumeti, AYM’nin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının sınırlarının belirsizliği ve özel hayata müdahale anlamına geldiği gerekçesiyle iptalinin ardından uygulamada doğan boşluğu gidermek gerekçesiyle bir taslak metin hazırlandı. Yeni düzenleme ile OHAL döneminde getirilen uygulama kalıcılaştırılıyor.

GÜVENLİK SORUŞTURMASINI MİT YAPACAK

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, ilk defa veya yeniden kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların tümü hakkında MİT, emniyet ve mahalli mülki idari amirlikleri güvenlik soruşturması yapacak. Bu birimler, veri güvenliğine ilişkin mevzuatta gösterilen önlemleri alacak. Bu kapsamda elde edilen veriler, ‘yalnızca amacına yönelik olarak’ işlenebilecek, aktarılabilecek. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması işlem tamamlandıktan iki yıl sonra silinecek.

SADAKAT, BAĞLILIK DA ARANACAK

Taslakta, AYM’nin kanunilik şartını yerine getirmek için “Güvenlik soruşturması ve/veya Arşiv araştırması yapılmış olmak” cümlesi, “26.10.1994 tarihli 4045 Sayılı kanuna göre güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” olarak düzenlendi. Taslağa göre, ayrıca “kamu hizmetinin etkin sağlıklı bir biçimde yürütülmesi” amacıyla atanacakların “sadakat, tarafsızlık-devlete bağlılık, davranış ve işbirliği, yurt dışında davranış” gibi güvenlikle ilgisi olmayan kurallara uyma şartı aranacak.

GÜVENLİK SORUŞTURMASINI YASAL HALE GETİRME GAYRETİ

AKP Grup yöneticileri taslak metni incelenmek üzere CHP Grubu’na iletti. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ilke olarak güvenlik soruşturmasına karşı olduğunu bildirdi. CHP 26. Dönem Ankara Milletvekili Avukat Şenal Sarıhan ise “Bu, tüm kamu görevlileri için güvenlik soruşturmasını iptal hükmüne rağmen tekrar yasal hale getirme gayretidir. Oysa ‘Güvenlik Soruşturmaları’, olağanüstü dönemlerin ürünüdür. İdareye keyfi davranma ve ‘işsiz ve aşsız bırakarak insan öğütme silahı’ vermektedir” dedi. 4045 Sayılı Yasa’da 12 Eylül’ün izlerinin kolayca görülebileceğini belirten Sarıhan, bugün de KHK’nin yasalaşması ile OHAL’ın sürekliliğinin sağlandığının altını çizdi.

Erdoğan NATO toplantısı öncesi neden kriz çıkardı toplantıda neden tüm talepleri kabul etti

Politika

Melih Gökçek’ten ‘fışkiye’ye 5 milyon lira

Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in ‘müzikli danslı fıskiye’ sistemi için 5 milyon lira harcadığı ortaya çıktı. Sistemin, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından hiç kullanılmadığı belirtildi.

BOLD – “Fışkiyelerimi kırdılar” sözleriyle Gezi olaylarının unutulmazları arasında yer alan Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye başkanlığı döneminde Gençlik Parkı’na yaptırılan, ‘Müzikli danslı fıskiye’ sistemi için 5 milyon TL harcandığı ortaya çıktı.

Ulus’ta yer alan Gençlik Parkı’ndaki havuzda, ‘Işıklı Dans Eden Fıskiye Şov’ gösterisi yapacak sistemin kurulması için Aralık 2010’da anket başlatıldı. Gökçek, anketin duyurulmasının ardından, “Eğer ‘evet’ çıkarsa projeyi hayata geçireceğiz” dedi.

Birgün’ün haberine göre ankete katılan 11 bin 273 kişinin yüzde 62’si fıskiyenin yapılmasını istedi. Böylelikle Gökçek, 2011 yılı verilerine göre, 4 milyon 700 bin kişinin yaşadığı Ankara’da, yalnızca 6 bin 989 kişinin, “Yapılsın” dediği fıskiyeler için, “Ankara’nın kararı bizim kararımızdır” diyerek kolları sıvadı.

21 Temmuz 2011’de yapımına başlanan müzikli danslı fıskiye sistemi, 1 Eylül 2011’de tamamlandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki ANFA’nın üstlendiği iş için belediye kasasından 5 milyon 205 bin TL çıktı.

GÜL, ERDOĞAN VE GÖKÇEK’İN FOTOĞRAFLARI YANSIDI

Fıskiyelerin ilk provası halka açık yapıldı. Fıskiyelerden havaya püskürtülen sular ile yapılan gösteriler kapsamında suyun üzerine dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakanı Tayyip Erdoğan ve Melih Gökçek’in fotoğrafları yansıtıldı. Belediye bütçesinden milyonlarca lira harcanarak kurulan sistem, 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından hiç kullanılmadı.

Okumaya devam et

Politika

İmamoğlu’ndan Albayrak’a gönderme: Her gün bir başka bakan, kanal uzmanı oluyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul’a ilişkin açıklamalarını “Her gün bir başka bakan, kanal uzmanı oluyor!” sözleriyle eleştirdi.

BOLD-İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Zeytinburnu Belediyesi’ne yaptığı ziyaret sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Bakan Albayrak’ın Kanal İstanbul’la ilgili “Faydalarını anlatsam, saatlerce anlatırım. Maddi açıdan da faydaları var” açıklamalarını hatırlatması üzerine konuşan İmamoğlu, “Muhatabım bakanlar değil. Her gün bir başka bakan, ‘kanal uzmanı’ oluyor ama biz, bu işe gerçekten eğiliyoruz” şeklinde konuştu.

Albayrak’ın “faydaları var” ifadesini “Burada bir tek kişisel faydalar var” sözleriyle eleştiren İmamoğlu, “Onun dışında kamuya hiçbir faydası yok. Bakın, dünyanın farklı yerlerinde insan vücudu kadar dolular yağıyor. Dünyanın bir kıtası yanıyor. Dünyada konuşulan şeyler, artık başka. Siz ise, İstanbul’da içtiğiniz 3 bardağın, bir bardak suyunu çöpe atıyorsunuz. Bir daha kullanılmamak üzere yok ediyorsunuz” yanıtını verdi.

“HERKESİ İTİRAZ ETMEYE DAVETE EDİYORUM”

İmamoğlu, İstanbul halkına çağrı yaparak, “Hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu, bazen mahkemeye vermek olacak, bazen itiraz dilekçeleri vermek olacak ki, ayın 30’una kadar ‘planlara itiraz sürecinde’ ben, İstanbul halkını, itiraz etmeye, vakti olan, sürece dair katkı sunmak isteyen herkesi Şehircilik Bakanlığı’nın İstanbul temsilciliklerine itiraz etmeye davet ediyorum. Bu ayın sonu, son günü. Sonra da mahkeme süreçleri başlayacak. Bunun Meclis boyutu var. Hukuksal anlamda hangi zemin var ise, o zeminde mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Ekonomik kriz gazetelerin sayfa sayısını vurdu

Okumaya devam et

Politika

Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atandı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kayyum atandığı öğrenildi.

BOLD-AKP’den istifa ettikten sonra Gelecek Partisi’ni kuran eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı bayrak açmana karşılık yaptırım ve baskıya maruz kalmaya başladı. Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Şehir Üniversitesi üzerinden başlayan tartışma ve kayyum süreci, bu sefer yine Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim Sanat Vakfı’na sıçradı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 3 kişilik geçici kayyum heyeti Bilim Sanat Vakfı’na gelerek, kendilerinin kayyum atandığını bildirdi. Vakıf yöneticilerinin kayyum kararına itiraz edeceği ifade edildi.

AKP iktidarı yine Davutoğlu’nun kurucusu olduğu İstanbul Şehir Üniversitesine de el koymuştu. Mahkeme kararı beklenmeden arazisine el konulan Şehir Üniversitesi’nin yönetimi el değiştirmiş, YÖK, Şehir Üniversitesi’nin garantör üniversite olan Marmara Üniversitesi’ne devredildiğini açıklamıştı.

Bilim ve Sanat Vakfı, 1986 yılında kurulmuş, kurucuları arasında Mustafa Özel ve Ahmet Davutoğlu gibi isimleri barındıran, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat konularında akademisyenlerin katıldığı seminer ve araştırma çalışmaları ile tanınıyordu.

Mustafa Özel, Murat Ülker ve Fikri Gökbörü Kançal ve Ahmet Davutoğlu gibi isimler tarafından kurulan Bilim ve Sanat Vakfı (BSV) öğrencilere burs ve seminerler veriyordu.

Gazeteci Adem Özköse, Twitter’dan Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atanmasına tepki gösterdi. “Yazıklar olsun, gerçekten utanç verici” diyen Özköse, “Daha utanç verici olan ise sırf iktidar döneminde elde ettikleri makam ve menfaatleri için yaşanılan haksızlıklar karşısında susan muhafazakar ve İslamcıların durumu.” sözleri dikkat çekti.

Melek Çetinkaya’ya illegal ev hapsi: Evden çıktığı anda gözaltına aldılar

Okumaya devam et

Popular