Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Tahliye bekleyen ağır hasta tutukluya heyet raporu işkencesi: “Kayboldu yenisini getir”

Ölümcül birçok hastalıkla boğuşan 25 yıllık tutuklu Hüseyin Sarı, tahliyesi için gerekli ‘heyet raporu’ Bolu’dan Akhisar’daki cezaevine nakli sırasında kaybolduğu için hala hapishanede tutuluyor.

BOLD – Akhisar T Tipi Cezaevi’nde bulunan ağır hasta tutuklu Hüseyin Sarı, heyet raporunun sevk sırasında kaybolması gerekçesiyle tahliye edilmiyor. Cezaevi yönetiminin, Parkinson, kalp, hipertansiyon, sematorfrom bozukluklar (psikolojik olarak ortaya çıkan fiziksel yakınma), boyun fıtığı, kas zayıflığı, diz ve ayaklarında ülser (diskler arasında daralma), reflü ve ödem hastalıkları ile mücadele eden 25 yıllık tutuklu Hüseyin Sarı’ya yeniden heyet raporu alması gerektiğini söylediği öğrenildi.

DEMİRTAŞ ÖRNEĞİNİ VERDİ

Her hafta İzmir’in Konak ilçesinde toplanan, Ege Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) üyelerinin gündeminde Akhisar Cezaevinde yaşanan bu skandal vardı. Grup adına konuşma yapan İHD İzmir Şube Sorumlusu Zafer İncin, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın geçen hafta yaşadığı sağlık skandalı örneğini vererek cezaevlerindeki sorunları dile getirdi.

SERBEST BIRAKILMASI YAŞAMASI İÇİN ELZEMDİR

Bürokrasinin ağır işlediğini hatırlatan İncin, ağır hasta Sarı için Adalet Bakanlığı’na başvuru yapıldığını ifade ederek, “Başvuruya rağmen Bolu F Tipi Hapishanesindeyken almış olduğu heyet raporunun sevk esnasında kaybolduğu söylenmiştir. Akhisar Cezaevi yönetiminin Sarı’ya raporun olmadığı ve yeniden heyet raporu alması gerektiğini söylenmiştir. Bürokrasinin yavaşlığı, Adli Tıp Kurumunun (ATK) yaklaşımı ve Hüseyin Sarı’nın sağlık durumu dikkate alındığında, tekrar bu işlemleri yapmak sıkıntılı bir süreçtir. ATK’ den raporun tekrar istenmesi ve tedavi için serbest bırakılmasının sağlanması, Hüseyin Sarı’nın yaşaması için elzemdir” ifadelerini kullandı.

Kara ve havadan sonra lükste sıra denizde: Erdoğan’a 50 metrelik ‘megayat’

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Manisa’da 5.6 büyüklüğünde deprem!

Merkez üssü Manisa’nın Akhisar ilçesinde hissedilen 5,6 şiddetindeki deprem İzmir başta olmak üzere Bursa ve İstanbul’da hissedildi.

BOLD-Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün paylaştığı verilere göre, Manisa Akhisar’da 5,6 şiddetinde deprem meydana geldi. İlçe ve il merkezinde hissedilen deprem kısa süreline paniğe neden oldu. AFAD’tan yapılan açıklamaya göre ise depremin şiddeti 5,4 olarak ölçüldü.

İBB’den yarın için İstanbul’a kar ve fırtına uyarısı

Okumaya devam et

Gündem

Bir zamanlar Erdoğan’ın müdürüydü! O şimdi YSK üyesi

Yüksek Seçim Kurulu yenilendi; yeni üyeler arasında Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü olarak görev yaparken, 2014’te AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Danıştay üyeliğine getirilen Ali Ürker de yer alıyor.

BOLD – Yüksek Seçim Kurulunda (YSK) Başkan Sadi Güven dahil 6 üyenin görev süresi 24 Ocak’ta doluyor. Yeni üyeler ise yapılan seçimlerle belirlendi.

ÜYELER AKP DÖNEMİ ATANAN İSİMLER

11 üyeli YSK, Başkan Sadi Güven, üyeler Faruk Kaymak, Refik Eğri, Zeki Yiğit, İlhan Hanağası ve Nakiddin Buğday’ın görev sürelerinin dolmasıyla yenilendi. Bu isimlerin yerine gelecek 5 isim, Yargıtay ve Danıştay’daki seçimlerle belirlendi. Kalan bir üye ise Yargıtay’da yarın yapılacak seçimle belirlenecek. Yeni üyelerin 2012 ve sonrasında Yargıtay ve Danıştay’a seçilen isimler olması dikkati çekti.

ÜLKEYİ BU İSİMLER SEÇİME GÖTÜRECEK

YSK’de boşalan üyelikler için Yargıtay ve Danıştay’da seçim yapıldı. Geçen hafta yapılan oylamalar sonucunda sadece Yargıtay 21. Hukuk Dairesi Üyesi Ahmet Yener, salt çoğunluğun üzerinde oy alarak, YSK üyesi seçildi. Yener, 2012’de Kırıkkale’de hakimlik yaparken Yargıtay üyesi olmuştu. Yargıtay’da bu hafta yapılan oylamada, 14. Hukuk Dairesi Mahmut Akgün YSK üyesi seçildi. Akgün, Yargıtay’dan önce HSK Genel Sekreteri olarak görev yapıyordu.

ERDOĞAN’IN MÜDÜRÜYDÜ

Danıştay’daki seçim süreci ise tamamlandı. Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü olarak görev yaparken, 2014’te Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Danıştay üyeliğine getirilen Ali Ürker, YSK’nin yeni üyelerinden oldu. 2014’te Danıştay üyesi olan Ekrem Özübek de YSK’ye seçildi. Topçu Kışlası’nın yapımına ilişkin iptal kararını onayan Danıştay 6. Dairesi, karar düzeltme başvurusu üzerine dosyayı yeniden görüşmüş ve iptal kararını bozmuştu. Bursa İdare Mahkemesi Başkanlığı görevini yürütürken 2018’de Danıştay üyesi olan Battal Öğüt de YSK üyesi seçildi.

 

İBB’den yarın için İstanbul’a kar ve fırtına uyarısı

Okumaya devam et

Gündem

Metroda Melek Çetinkaya’ya destek verenlere de gözaltı

Harbiyeli Anne Melek Çetinkaya’nın gözaltına alınmasının ardından, Harbiyeli tutukluların durumunu metroda anlatan 4 kişi videoların viral olması üzerine gözaltına alındı.

BOLD – Müebbet Hapis Cezasına çarptırılan Harbiyeli öğrenciler ve bebekleriyle tutulu anneler için “Adalet Yürüyüşü”ne çıkan Melek Çetinkaya’nın gözaltına alınmasının ardından, Harbiyeli Annelere destek verenler de gözaltına alınıyor. Kızılay ve Batıkent metro istasyonu girişlerinde 66 kişi, 19 Ocak’ta gözaltına alınmıştı.

20 Ocak’ta Batıkent Metro İstasyonu’nda yürüyüşe devam etmek için tekrar toplananlara polis yine müdahele etti ve 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltının ardından Çetinkaya’ya destek veren 4 kişi daha sonra Kızılay-Batıkent metro hattında Harbiyeli öğrencilere müebbet verilmesini eleştiren ve Melek Çetinkaya’ya destek veren açıklamalar yaptılar. Bu açıklamaların kayda alınıp sosyal medyada yayınlanmasının ardından konu viral oldu.

Sabah saatlerinde dört kişiye yönelik gözaltı kararı çıkartıldı ve Y.A, B.Ç, M.Ç. ve A.G. Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 3 ilde düzenlenen operasyonlarla gözaltına alındı.

 

Nihal Olçok, Harbiyeli Anneleri hedef gösterdi

Okumaya devam et

Popular