Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu, Trump’ın azline ilişkin gerekçeleri açıklayacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın azil soruşturması çerçevesinde haftanın ilk günü Temsilciler Meclisi Adalet ve İstihbarat Komisyonlarının çoğunluk ve azınlık gruplarının hukuk danışmanları sunuşlarını gerçekleştirecek.

Adalet Komisyonu’nun raporunu hazırlayıp Trump’a suçlama ya da suçlamalar yöneltmesinin ardından Temsilciler Meclisi’nde azil oylaması gerçekleştirilecek.

BOLD – Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Jerrold Nadler, Demokrat Kongre üyelerinin Başkan Donald Trump’ın azledilmesi için yazılacak gerekçelere bu hafta imza atabileceğini söyledi.

Adalet Komisyonu, bugün haftaya Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nun topladığı delilleri inceleyerek başlayacak. Ardından Adalet Komisyonu üyeleri Trump’ın azledilmesi için gerekçeleri belirleyecek ve bu gerekçeleri açıklayacak.

Trump’a yöneltilecek suçlamalar henüz netlik kazanmış değil.

DEMOKRATLAR, 55 SAYFALIK RAPOR HAZIRLADI

ABD Temsilciler Meclisinde Demokrat Partili milletvekilleri, Trump’ın azline yönelik gerekçelerin hazırlanması için cumartesi günü Temsilciler Meclisi Adalet Komitesinde bir araya geldi. Basına kapalı olarak yapılan toplantı tüm gün sürdü.

Demokrat Partili üyeler, Perşembe günü mecliste oylanmak üzere önerilebilecek azil maddelerinin anayasal temellere dayandırılarak inşa edilebileceği gerekçeleri gösteren 55 sayfalık bir rapor hazırladı.

ADALET KOMİSYONU GEÇEN HAFTA İLK TOPLANTISINI YAPTI

Azil soruşturmasında ilk aşama Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonunun 300 sayfalık raporunu hazırlamasının ardından sona erdi.

Başkan Trump’a iki ayrı kategoride suçlamanın yöneltildiği raporda, “Trump’ın, siyasi rakibi Joe Biden hakkında soruşturma açıldığını duyurması için Ukrayna’ya baskı yapmak amacıyla makamını kullandığına ilişkin somut kanıtlar var” denilmiş, azil soruşturması kapsamında Kongre’de ifade vermeleri için celp gönderilen tanıklara “bu celpleri dikkate almamaları” talimatı vererek Trump’ın soruşturmayı engellediği belirtilmişti.

İstihbarat Komisyonu raporunun ardından, azil soruşturmasını Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu devraldı.

Adalet Komisyonu, azil soruşturması kapsamında geçen hafta yaptığı ilk oturumda 4 hukuk uzmanını dinledi. Uzmanlardan üçü Trump’ın yaptıkları nedeniyle azledilmesi gerektiğini belirtmiş, bir tanesi yeterli kanıt olmadığı gerekçesiyle buna karşı çıkmıştı.

Bu oturumun ardından da Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Adalet Komisyonu Başkanı Jerrold Nadler’dan azil maddelerini yazmasını istemişti.

25 ARALIK’TA OYLAMA YAPILMASI BEKLENİYOR

Azil soruşturması çerçevesinde bu ay sonuna doğru Temsilciler Meclisi’nde azil oylamasının yapılması bekleniyor. Amerikan medyası bu oylamanın 25 Aralık’ta yapılmasının planlandığını kaydediyor.

Oylamadan Trump’ın azledilmesi gerektiği yönünde karar çıkarsa ki buna Demokratlar’ın çoğunluğunu oluşturduğu Temsilciler Meclisi’nde kesin gözüyle bakılıyor, Senato devreye girecek.

Senato Trump’ın görevden alınması gerekip gerekmediği konusunda mahkeme görevini üstlenecek ve senatörler de jüri üyesi konumunda olacaklar.

Ancak uzmanlar Senato’da 53-47’lik Cumhuriyetçiler’in üstünlüğüne dikkat çekiyor ve Trump’ın görevden alınmasının oldukça uzak bir ihtimal olduğunu kaydediyor.

TRUMP’A YÖNELİK AZİL SORUŞTURMASI

ABD Temsilciler Meclisi’nde başlatılan soruşturmada Trump’ın ABD’de gelecek yıl yapılacak seçimlerde avantaj sağlamak için Ukrayna hükumetine baskı yapıp yapmadığı sorusuna yanıt aranmıştı.

Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensiy’den 2020 yılı seçimlerindeki potansiyel rakibi Joe Biden’a zarar vermek için Ukrayna’da bir doğal gaz şirketinde çalışmış olan oğlu hakkında yolsuzluk soruşturması açılmasını istediği iddia edilmişti. Trump’ın soruşturmanın açılması için Ukrayna’ya yapılması planlanan 400 milyon dolarlık askeri yardımı baskı aracı olarak kullandığı ileri sürülmüştü.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi: Trump’a azli için resmi suçlama getirilecek

Dünya

Hollanda Prensesi askere çağrıldı

Hollanda’da yapılan kanuni düzenleme ile Prenses Amalia’nın da aralarında bulunduğu, 17 yaşındaki 100 bin genç kadın cinsiyet eşitliği kapsamında askere çağrılacak

BOLD – Hollanda’da, cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlar da zorunluk askerlik kapsamına alındı. Hollanda basının da yer alan haberlere göre, ülkede bu haftadan itibaren Prenses Amalia’nın da aralarında bulunduğu 17 yaşındaki 100 bin genç kadın askeri celp kağıtlarını almaya başlayacak.

Ülkede aktif askerlik hizmeti 1997 yılında kaldırıldı. 2018’de kabul edilen bir kanun değişikliği, cinsiyet eşitliği kapsamında genç kadınlara da 17 yaşında geldiklerinde askerliği zorunlu hale getirdi.

Yine kanuna göre kadınlar 45 yaşına kadar, savaş halinde orduya çağrılabilecek. Mevcut durumda kadınlar askeri personelin yalnızca yüzde 10’unu oluşturuyor. Savunma Bakanlığı Sözcüsünün, Hollanda yayın kuruluşu NOS’a verdiği bilgide “Düzenlenen kanunla kadınları ordudaki sayısı biraz artıyor. Ancak ordu işi isteyen kadınlar bulmak çok zor” dediği öğrenildi.

Aliyev’den gözdağı: Ermenistan’a diz çöktürdük

Okumaya devam et

Dünya

Aliyev’den gözdağı: Ermenistan’a diz çöktürdük

Dünyanın gözü Azerbaycan, Ermenistan savaşına çevrilmişken İlham Aliyev’den dikkat çeken açıklamalar geldi. Ulusa sesleniş konuşması yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev “Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

BOLD – Ermenistan’a ait 1 savaş uçağının daha düşürülmesinin ardından Azerbaycan Savunma Bakanlığı bir açıklama yapmış, Ermeni Özel Kuvvetleri’nin geri çekildiğini duyurmuştu. Son açıklama Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den geldi. Aliyev “Ermenistan’a diz çöktürdük” ifadesini kullandı.

ALİYEV: ERMENİSTAN’A DİZ ÇÖKTÜRDÜK

Ulusa seslenen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız. Ben halkıma verdiğim sözlere sadığım. Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

”Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız.” diyen Aliyev, Ermenistan’ın sivilleri hedef alarak Gence’ye saldırdığını vurguladı. “30 yıl toprağınızda oturup bize meydan okumaya çalıştılar. Ermenistan tarihi binalarımıza, camilerimize zarar verdi. Ermeniler cami yıkabilir, ama biz o camileri kalbimizde yaşatacağız.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın birliğini bozamayacaklarını belirten Aliyev kararlılık mesajı verdi ve ”Benim cumhurbaşkanı olarak en büyük görevim toprakları kurtarmaktır. Bizim yumruğumuz, bizim birliğimizdir. Yenilmez denilen Ermeni ordusu savaş meydanından kaçıyor. Ermenistan’a diz çöktürdük.” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Dünya

Bloomberg: Biden kazanırsa en büyük kaybı Erdoğan yaşayabilir!

ABD seçimler için gün sayıyor. 3 Kasım’da yapılacak seçimleri kimin kazanacağı dünyada merak konusu. Peki kimin kazanması Erdoğan’ın işine yarar? Bloomberg’te yayınlanan bir analize göre, Trump’ın kaybetmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da kötü etkileyecek.

BOLD – ABD’de yapılacak 3 Kasım’daki seçimle yeni başkan seçilecek. Ancak ABD’nin ülkeler için konumu, hem diğer ülkeler hem de birçok devlet başkanı için seçimi kritik bir hale getiriyor. Peki kim kazanırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yarar?

ABD SEÇİMLERİ ERDOĞAN’I NASIL ETKİLER?

ABD’li medya kuruluşu Bloomberg’te yer alan geniş kapsamlı bir analiz çalışmasında Trump’ın seçimleri kaybetmesi halinde dünya liderlerinin bu karardan nasıl etkileneceği incelendi. Sitede, Marc Champion imzasıyla yayınlanan analizde, “Trump’ın yenilmesi bazı diğer liderlerin de kaybetmesi anlamına gelir” başlığı kullanıldı.

Champion, “Eğer Donald Trump, Kasım ayında yapılan seçimlerin ardından Beyaz Saray’dan ayrılırsa, tek kaybeden o olmayacaktır. Birçok hükümet modern zamanlarındaki en kaotik ve en alışılmadık ABD başkanlığının sona ermesini kutlayabilir fakat diğerlerinin bu kutlamalara katılmamak için geçerli nedenleri olacak. Türkiye, Kuzey Kore ve İsrail gibi ülkelerin liderlerinin Trump ile ilişkisi tamamen pozitif. Trump’ın görevden ayrılması onların hemen sorunlarla karşılaşmasına sebebiyet verecektir” yorumunu yaptı.

CHAMPİON: EN ÇOK KAYBA UĞRAYAN ERDOĞAN OLABİLİR

Trump ile yakın ilişkiye sahip ülkelerin liderleri için ayrı başlıklar açan Champion, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için de iki paragraf yorum yazdı. Champion, “Eğer siyasi destek konusunda Trump’a Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’dan daha çok dayanan biri varsa o da Türkiye Cumhurbaşkanı’dır” ifadesini kullandı.

Sözcü’nün haberleştirdiği analizde “Trump, NATO müttefiki olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması sonrasında Türkiye ile Kongre’nin yaptırım hamlesi arasında fiilen durdu. İki ismin kişisel bağları sebebiyle Erdoğan, Trump’ın ABD askerleri Suriye’den çekmesini sağladı. Trump bu kararı Pentagon’a ya da Suriye’de IŞİD’le mücadele eden Birleşik Krallık ya da Fransa gibi müttefiklerine sormadı” yorumu yapıldı.

Champion, “Yaptırımlar uygulanmaya hazırken ve Biden da daha önce Türkiye’deki muhalif partilere destek çağrısı yapmışken, Trump’ın gidişinden en çok kayba uğrayan isim Erdoğan olabilir” dedi.

Okumaya devam et

Popular