Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Davutoğlu’nun yakınındaki isim Selim Temurci: AK Parti yüzde 30’ların altına indi

Yeni parti hazırlıklarını sürdüren Ahmet Davutoğlu’nun kurmaylarından eski AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, “AK Parti’nin oyları 30’ların altına indi. Millet olarak birilerine one minute dememiz gerekiyor” dedi.

BOLD – Yeni partiyle ilgili Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Temurci, “AK Parti’nin içinden kopmuş ama yeni sosyolojiyi okuyabilme yeteneğine sahip Türkiye’nin gerçek anlamda bütün farklılıklarını zenginlik olarak gören bir siyasi yapılanma içindeyiz biz şu anda. Biz kimden oy alacağız, biz Türkiye’deki bütün siyasi yelpazeden oy alacağız” dedi.

YENİ BİR DEMOKRASİ HAREKETİ

Sadece belli bir kesimin değil, her kesimin partisi olmak için yola çıktıklarını belirten Temurci, “82 milyonun da oyuna talibiz” ifadesini kullandı.

Yeni partinin geniş bir yelpazede olacağını kaydeden Temurci, şunları söyledi: “İçimizde Hıristiyan da var, Musevi de var, Alevi kardeşlerimizden de var, Sünni kardeşlerimiz var, Türk’ü var, Kürt’ü var, Azeri’si var. Türkiye’nin her rengini bu yapının içine koyup Türkiye’de yeni bir demokrasi hareketini Türkiye’nin hukuk devletine yeniden kavuşabilmesi için adeta bir milli mutabakat gibi adeta birinci Meclis Türkiye’de nasıl yapılandıysa aynı o yapıyla Türkiye’nin bir mücadelenin içerisinde ama milletin tümünü içine alacak şekilde yeni bir mücadelenin içine girmemiz gerekiyor. Bu mücadelede demokrasi adına bir mücadele olacak. Çünkü Türkiye’de demokrasinin ve demokrasiyi var eden kurumların ortadan kaldırıldığını düşünüyoruz.”

BİRİLERİNE ONE MINUTE DEMEMİZ GEREKİYOR

“Topyekün millet olarak birilerine one minute dememiz gerekiyor. Şu an yapmaya çalıştığımız şey bu” diyen Temurci, “Bu görüldüğü için bu siyasi hareketler milletin nezdinde itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor.
Güçlü bir parlamenter demokrasiyi savunuyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANININ ARKADAŞLARINI SUÇLAMASI…

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Şehir Üniversitesiyle ilgili dolandırıcılık suçlamasını değerlendiren Temurci, “Demokrasimiz adına utanılacak şeyler yaşıyoruz. Ülkeyi 17-18 sene yönettikten sonra ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı’nın yola çıkmış olduğu arkadaşlarını dolandırıcılıkla suçlaması aslında Türkiye’de yeni bir dönemi başlatıyor” ifadelerini kullandı.

30’LARIN ALTINA İNMİŞ BİR AK PARTİ

Son anketlerle ilgili görüşlerine paylaşan Temurci, AKP’nin oyunun yüzde 30’un altına indiğini savundu. Temurci, şunları söyledi: “Türkiye’de şu an birçok ankette şunu görüyoruz; 30’ların altına inmiş bir AK Parti, AK Parti’den giden oyların MHP’de daha ziyade biriktiğini görüyoruz, artan MHP oyları var, düşen AK Parti oyları var ama Türkiye’de şu anda totalde Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı diye bakıldığında, ki biz bu iki ittifakın da şu anda dışında olan bir yapıyız, yüzde 60’a 40 millet ittifakı lehine bir tabloyu zaten bütün anket firmaları ortaya koyuyor. Böyle bir yapıda Sayın Davutoğlu, 1 Kasım’da yüzde 49.5 ile bırakmıştı yani neredeyse yüzde 20 oy kaybetmiş bir AK Parti, niçin oy kaybediyor bunu iyi sorgulaması gerekiyordu iktidar partisinin ama onlar o sorgulama yerine bizlere kapıyı gösterdiler.”

Davutoğlu ekibi: O karardaki dördüncü imzayı Erdoğan ağzına almıyor

Politika

Muhalefete ‘lebalep’ yasak

AKP il ve ilçe kongrelerini lebalep dolu spor salonlarında sürdürürken Sol Parti’nin Keçiören’de açmak istediği stantlara pandemi gerekçesiyle izin verilmedi. Geçen aylarda da muhalif etkinliklere de valilikler aracılığı ile izin verilmemişti.   

BOLD – Yeni mutasyonları ortaya çıkan pandemi geçen bir yılda tüm dünya gibi Türkiye’yi de esir aldı. Salgına karşı birçok kısıtlama getirilirken, iktidardaki AKP ve onun ortağı MHP’nin bu kısıtlamalardan muaf olması tepki çekiyor.

AKP İÇİN PANDEMİ YOK

Lebalep dolu spor salonlarında il ve ilçe kongrelerini yapan AKP, 23 Mart’ta büyük kongresini yapmaya hazırlanıyor. MHP de 18 Mart’ta AKP gibi büyük bir spor salonunda kongresini yapacak. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, partisinin kongreleri dışında sosyal mesafe kurallarına uyulmayan cenazelere ve etkinliklere katılması dikkat çekiyor.

STANT AÇMASINA İZİN VERİLMEDİ

“AKP’yi Sol’la kurtul” kampanyası başlatan Sol Parti’nin açmak istediği stantlar kaymakamlara katıldı. Partinin Keçiören İlçe Örgütü tarafından ilçe Kaymakamlığı’na yaptığı stant açma başvurusu, pandemi gerekçesiyle reddedildi. Pandemiye rağmen AKP’nin ‘lebalep’ salonlarda kongre yaptığını hatırlatan parti temsilcileri, kendilerinin çalışmalarına ise izin verilmemesine tepki gösterdi.

ÖĞRENCİLER VE AVUKATLARA DA İZİN VERİLMEMİŞTİ

Çoklu baro düzenlemesinin yasalaşması sürecinde teklife tepki gösteren baroların eylemleri de pandemi gerekçesiyle yasaklanmıştı. Türkiye Barolar Birliğinin genel kurulunun yapılmaması için İçişleri Bakanlığı koronavirüs önlemleri kapsamında, sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütü etkinliklerini ertelemişti. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne AKP’li Melih Bulu’nun atanmasına yönelik yapılan eylemleri İstanbul Valiliği salgını gerekçe gösterip yasaklamıştı.

AİHM Hizmet Hareketi gönüllülerinin yargılandığı 4 davada daha Türkiye’den savunma istedi

Okumaya devam et

Politika

Lütfiye Selva Çam’ın Soylu uyarısı koltuğuna mal oldu

Süleyman Soylu’nun yaklaşık bir yıl önce istifasını verdikten sonra Twitter’dan “Erdoğan’ın gücünü nasıl paylaştığı unutulmamalı” diyen AKP Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam koltuğundan oldu.

BOLD – AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam görevden alındı. Ankara Milletvekili Çam’ın yerine Düzce Milletvekili Ayşe Keşir atandı. Keşir, bugün yapılacak Kadın Kolları Kongresinde başkan adayı olacak.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) kökenli olan Lütfiye Selva Çam, Soylu’nun istifasının ardından attığı şu tweet çok tartışıldı:

“Sn. Süleyman Soylu’yu tabanımız sevmişti. Ancak, başarının nereden geldiğini, imkan ve yetkileri kimin verdiğini, liderimiz Erdoğan’ın gücünü nasıl paylaştığını asla unutmamalı. Şayet liderinden destursuz ayrılır ise bu muhabbeti yitirir. Kardeşane hatırlatmak istedim.”

Okumaya devam et

Politika

TBMM Başkanı Şentop’tan suya sabuna dokunmayan İstanbul Sözleşmesi açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Sözleşmesi hakkında yaptığı açıklamada, Türkiye’de kadına karşı şiddeti engelleyebilecek hukuki zeminin oluşturulduğunu savundu. “Fakat bunların uygulanması konusunda kararlılık ve bilinç lazım” dedi.

BOLD – Gündeme ilişkin açıklamalar yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, kadınlar için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi ile ilgili konuştu. “Türkiye’deki düzenlemeler büyük ölçüde kadına karşı şiddeti engelleyebilecek hukuki zemin oluşturuyor. Fakat bunların gerek uygulanması konusunda titizlik hem de toplumsal bilinçlenme önemli. Bu konuda kararlılık ve bilinç lazım” açıklamasını yaptı.

Yeni Anayasa konusundaki görüşlerini de paylaşan Şentop, “Meclis’te bu konuda samimi bir kararlılık olursa bütün siyasi partilerimizde, Türkiye’nin yeni anayasa yapabileceğine inanıyorum. Bunun yolları, yöntemleri var” ifadelerini kullandı.

AYM’nin kararı sonrası tekrar milletvekili Enis Berberoğlu hakkında konuşan Şentop, “Eğer kesin hükmü kaldırma yetkisi Anayasa Mahkemesi’nde olsa, bunu İstanbul’daki 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nden istemez. Demek ki Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuruda bunu kaldıramıyor. Bunu kaldırma yetkisi, mahkemelere ait. Dolayısıyla Anayasa’ya göre bireysel başvurunun sonucunu beklemek mecburiyeti yok. Daha önce uygulama bu şekilde olmuştu. Henüz daha karar gelmedi. Onunla ilgili değerlendirmeyi daha sonra yapacağız” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0