Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Doğa Kolejinin açığa çıkardığı gerçek: Özel okullarda iflas furyası geliyor

Özel okul sayısı apartman liselerle birlikte patlama yaşadı, şimdi iflas furyası geliyor. Çöküş yaşayan eğitimin özel okullar penceresinden durumu..

BOLD – Aylarca maaş alamayan öğretmenler ve dönem ortasında okulsuz kalan öğrenciler, Türkiye’de, 2011-2012 eğitim öğretim yılında 885 olan özel lise sayısının 2018 yılının sonunda 2 bin 989’a yükselmesinin sonucu. Dershanelerin kapatılması sonrası apartman katlarının özel liseye çevrilmesine izin veren düzenlemelerle, özel okul sayısı adeta patladı. Kalite ise tersi biçimde düştü.

Özel okullarda eğitim gören öğrenci sayısı MEB’in teşvikleri sonucu 1,5 milyona ulaştı. Sayıları hızla artan özel okullar, Türkiye’deki ekonomik darboğaz nedeniyle birbiri ardına kapısına kilit vururken MEB, özel öğretime devam eden öğrenci oranlarının daha da artırılmasını hedef olarak belirledi. MEB bunu, özel okullarda asgari ücretle öğretmen çalıştırılmasını görmezden gelerek, okullaşma sorununu çözmenin ucuz yolu olarak görüyor.

KAPANIŞ FURYASI HIZLANACAK

2014 yılında dershanelerin kapatılması ve bir kısmının özel okula dönüştürülmesiyle özel okulların sayısında ciddi artış yaşandı.Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, “2012’den sonra hormonlu şekilde çoğalan özel okullar birbiri ardına kapanmaya başladı. Kapanış furyası daha da hızlanacak” dedi.

Türkiye genelinde 130 okulu, 80 bini aşkın öğrencisi ve 15 bine yaklaşan personeli bulunan ve özel okullar arasında büyük paya sahip Doğa Koleji’nde yaşanan mali problemler de sorunun büyüklüğünü bir kez daha ortaya koydu. Doğa kolejinin öğretmenleri maaş alamadıkları gerekçesiyle bazı okullarda iş bıraktılar. Veliler ise parasını ödedikleri halde çocuklarının derslerinin boş geçmesi nedeniyle valiliklerin kapısına dayanmış durumda.

ÖĞRENCİ SAYISI YÜZDE 400 ARTTI

Devlet okullarındaki eğitimin niteliğinin düşmesi ve müfredatta yapılan değişiklikler, velilerin özel okulları tercih etmesine yol açtı. Resmi verilere göre 2012-2013 eğitim öğretim yılından 2018-2019 eğitim öğretim yılına özel okullarda okuyan öğrenci sayısı okulöncesinde 134 bin 400, ilkokulda 94 bin 738, ortaokulda 173 bin 752, lisede ise 424 bin 927 arttı. AKP iktidarının 10’uncu yılından bugüne, özel liseye giden öğrenci sayısındaki artış yüzde 400 oldu.

Ancak veliler aradıkları kaliteyi özel okullarda bulamadılar çünkü aniden açılan, hazırlıksız ve nitelikli yönetici kadrosu bulunmayan özel okullar sadece devletten aktarılacak kaynağa motive olmuş kurumlar olarak ortaya çıktı. Öğretmenlerine asgari ücret seviyesinde maaş ödeyen bu okullarda, öğretmenlerin düşük motivasyonu nedeniyle eğitim seviyesi devlet okullarının da altına düştü.

Bu arada 2015 yılından başlayarak okullara kayyım ataması uygulaması başladı. 15 Temmuz’dan sonra ise 1000’den fazla okul cemaat soruşturmaları kapsamında kapatıldı. Bu da sektörde önemli bir tecrübe boşluğu meydana getirdi. Onbinlerce öğrenci okulsuz kaldı.

AKTARILAN MİKTAR

Özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okul türlerinde öğrenim gören ve eğitim ve öğretim desteğine hak kazanan öğrencilere 2019’un ilk altı ayında 682 milyon 835 bin 712 TL bütçe aktarıldı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunuma göre, özel okullarda kayıtlı öğrencilerin toplam öğrenci sayısına oranı yüzde 8,72 olarak gerçekleşti. Örgün eğitim içerisindeki özel okul sayılarının toplam okul sayısına oranının da yüzde 19,20 olduğunu ifade eden Selçuk, özel öğretim kurumlarının nitelik ve niceliğinin artırılmasının kalite odaklı eğitim verilmesine katkı sağlayacağını savundu.

DOĞA SATIŞI DOĞRULADI

Krizin merkezindeki Doğa Koleji ise satış çalışmalarının başladığını doğruladı. Ancak bunun zaman alacağını açıkladı.

Veliler öğretmenlerin maaşını ödemeyen Doğa Koleji yönetimini protesto etti

Genel

İlaçlarına parası yetmediği için yol kenarında ağlayan yaşlı

Sokak röportajları yapan bir muhabirin, rastlantı eseri yol kenarında karşılaştığı ve mikrofon uzattığı ağlayan yaşlı adam kesilen devlet yardımları yüzünden ilaçlarını alamadığını anlattı.

BOLD- ‘Atış Serbest’ adlı Youtube kanalının sokak röportajları yaptığı sırada muhabir, rastlantı eseri yol kenarında ağlayan yaşlı bir adama denk geldi. Muhabirin mikrofon uzattığı yaşlı adam kesilen devlet yardımları yüzünden ilaçlarını alamadığını söyledi. Gözyaşları içinde içinde bulunduğu çaresizliği anlatan dertli amca, topladığı eski ayakkabıları satarak ilaç parası toplamaya çalıştığını anlattı.

‘YEŞİL KARTLIYIM AMA…’

Beş çocuğunun vefasızlığından dem vuran, astım ve kalp hastası yaşlı adam, aldığı ilaçları faturalarını göstererek, Yeşil Kartlı olmasına rağmen ilaçlarını kendisine ücretsiz verilmediği belirtti. Dört gün önce çekilen bu görüntüler, sosyal medyada da dolaşıma girdi. Yaşlı adamın çaresizliği izleyenlerin de tepkisini çekti.

Mısra Öz’den Fenerli ve Cimbomluları duygulandıran paylaşım: ‘Oğlum hayalini kurduğu galibiyeti göremedi’

Okumaya devam et

Dünya

Çin’de koronavirüsten ölenlerin sayısı 2 bin 500’ü geçti

Çin Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamada bir gün içinde 150 kişinin virüs nedeniyle öldüğünü açıkladı. Bir gün içinde şimdiye kadar bu kadar kişinin ölmediği belirtildi.

BOLD – Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) yayılmaya devam ederken bir gün içinde ölenlerin sayısı da arttı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’de virüsün tespit edildiği kişilerin sayısının 77 bin 150’ye ulaştığını açıkladı. Çin genelinde virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2’si Hong Kong Özerk Bölgesi olmak üzere 2 bin 594’e çıktı.

Ülkede son 24 saatte salgın nedeniyle 150 kişi hayatını kaybetti, 409 yeni vaka tespit edildi.

Bununla birlikte Covid-19’a yakalanma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 3 bin 434’e, müşahade altına alınanların sayısı 97 bin 481’e geriledi.

Bugüne kadar Covid-19’dan iyileşerek taburcu olanların sayısı da 24 bin 734’e çıktı. Çin ana karası dışında vaka sayısı Hong Kong’da 74’e yükselirken, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 10 olarak bildirildi.

VİRÜSÜN YAYILMA HIZI KONUSUNDA UYARI

Dünyada koronavirüs bulaşan kişi sayısı ise 79 bini geçti

Dünya Sağlık Örgütü, salgının Çin dışındaki yayılma hızına karşı uyardı. Birçok kişiye Çin’e seyahat etmeden ya da virüs tespit edilen bir kişiyle temasta bulunmadan da virüs bulaştığına dikkat çekildi.

GÜNEY KORE

Virüsün yayıldığı ülkeler arasında Güney Kore’de ise salgın daha da hızlı yayılmaya başladı. 161 kişide daha virüs tespit edildi. Böylece yedi kişinin koronavirüsten öldüğü Güney Kore’de virüsün bulaştığı kişilerin sayısı da 763’e ulaştı.

Güney Kore’de 11 ordu mensubunda koronavirüs görülmesinden sonra yaklaşık 7 bin asker de karantina altına alınmıştı.

KUZEY KORE

Kuzey Kore, koronavirüsü salgınına karşı önlemler kapsamında ülkedeki 380 yabancı ülke vatandaşını karantina altına aldı.

Yonhap haber ajansı, Kore Merkezi Yayın Kuruluşu’na dayandırdığı haberinde yabancıların çoğunun Pyongyang’da görevli diplomatlar olduğunu duyurdu.

Yaklaşık 200 yabancı, son 30 gündür kaldıkları yerden çıkmıyordu, sürenin sona yaklaşmasıyla karantina uzaltıldı.

Kuzey Kore’de Covid-19 (koronavirüs) tanısı konulan bir vaka henüz yaşanmadı.

Yeni karantina süresinin ne olacağı bilinmiyor.

Kuzey Koreli yetkililer, genelde tüm dünyadan katılım olan Pyongyang maratonunu da iptal etti.

Telsiz konuşmaları ortaya çıktı: Suriye rejimi İdlib’de TSK’yı kasten hedef alıyor

Okumaya devam et

Genel

Okul müdürünün odasında öğrencinin burnunu kırdı

Arnavutköy’de bir lisede, kızıyla tartışan öğrenciye okul müdürünün odasında saldıran baba 17 yaşındaki liselinin burnunu kırdı. Olay güvenlik kameralarına da böyle yansıdı

BOLD- Arnavutköy’deki bir lisede sınıf arkadaşı ile tartışan bir kız öğrenci iddiaya göre, sınıf arkadaşı kendisine küfür edince durumu babasına anlattı. Kızıyla birlikte okula gelen baba okul müdüründen bilgi almak istedi. Öğrenciler arasındaki küfürlü tartışma sonrası disiplin soruşturması başlatan müdür durumu veliye de anlattı.

BİR ANDA SALDIRDI

Okul Müdürü daha sonra kız öğrenci ile tartışan diğer öğrenciyi de odasına çağırdı. İki öğrenci müdürün odasında bir kere daha tartışmaya başladı. Tam bu sırada bilgi almak için orada bulunan baba, kızı ile tartışan 17 yaşındaki erkek öğrenciye saldırdı. Yumruklu saldırı sonucu neye uğradığını şaşıran öğrenciyi, velinin elinden okul müdürü güçlükle kurtarabildi.

BURNU KIRILAN ÖĞRENCİNİN ANNESİ ÇAĞRILDI

Yumruklu saldırı sonucu burnu kırılan öğrencinin annesi Selda Turan okula çağrıldı. Olayı güvenlik kamerasında izleyen anne Turan, Oğlunun savunmasız olduğunu ve okul müdürünün sorduğu sorulara cevap verirken bir anda kız öğrenci velisi tarafından saldırıya uğradığını söyledi. Oğlunun birkaç ay önce burun ameliyatı olduğunu da söyleyen Turan, “Ameliyatlı olan burnuna darbe alınca burnu yeniden kırıldı. İkinci bir ameliyat ise oldukça zor gözüküyor. Nasıl olacak bilemiyoruz” dedi.

GÖRÜNTÜLERİ ALARAK ŞİKAYETÇİ OLDU

Anne Selda Turan avukatı aracılığıyla okul müdürünün odasındaki güvenlik kamerası görüntülerini alarak emniyete gitti ve oğlunu darp eden veliden şikayetçi oldu.

Türk bilim insanları CNN Türk’te koronavirüs önlemlerini konuştu: ‘Kelle paça, yumurta, video oyunu’

Okumaya devam et

Popular