Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türk askeri, Suriye’den sonra Libya iç savaşında da mı sahaya iniyor?

Tayyip Erdoğan, Libya’da Ulusal Mutabakat Hükumeti’ni kurtarmak için Türk askerinin sahaya sürülebileceğini açıkladı. “Libya halkından, yönetiminden davet geldiğinde bu bizim için hak doğurur” dedi.

BOLD – Libya’da Türkiye’nin desteklediği, başkent ve çevresine sıkışıp kalan Ulusal Mutabakat Hükumeti zor durumda.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün akşam TRT yayınında Libya’dan “davet geldiği anda bu bizim için adeta bir hak doğurur”sözleri AKP’nin Türk askerini Libya’da savaşa sürebileceği korkusunu arttırdı.

Nisan ayından beri başkent Trablus’u almak için mücadele eden ve ülkenin 3’te 2’sini kontrol eden muhalif General Halife Hafter güçleri, başkenti almak için hafta sonu saldırılarını yeniden arttırdı. Hafter güçlerinin yılbaşından önce başkent Trablus’a girmeyi planladığı belirtiliyor.

LİBYA İLE ASKERİ VE GÜVENLİK İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI

Erdoğan, 27 Kasım’da Dolmabahçe Ofisi’nde Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez el Sarraj’la bir görüşme gerçekleştirmişti.

Bu görüşmede güvenlik ve askeri işbirliğinin genişletilmesine yönelik bir anlaşmanın imzalandığı duyurulmuştu. Aynı görüşmede Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzaladığı da bildirilmişti.

“DAVET BİZİM İÇİN HAK DOĞURUR”

Erdoğan’ın dün akşam TRT ortak yayınındaki Libya’ya ilişkin sözleri, Türk askerinin AKP ve Erdoğan’ın her alanda çöken dış politikası sonucu Suriye’den sonra Libya İç Savaşı’nda da sahaya sürülebileceğini gösterdi.

“Libya’nın Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru hükumeti eğer bir destek isterse Türkiye’den askerimiz Libya’ya gider mi?” şeklindeki soru üzerine, “Böylesine bir çağrı özellikle Türkiye’ye tabii ki bu hakkı tanır. Yani Libya halkından, yönetiminden böyle bir davet geldiği anda bu bizim için adeta bir hak doğurur” diye konuştu.

Erdoğan, Libya ile askeri güvenlik ve denizde hakkaniyet konusunda yapılan anlaşmayı da hatırlattı. Birleşmiş Milletler’in 2011’den beri Libya’ya silah satışının önüne geçen bir ambargo uyguladığını hatırlatarak, “Ancak Libya Ulusal Hükumetinin çağrısı karşısında asker gönderme faaliyeti bu kapsamda yorumlanamaz. Böyle bir davet gelmesi durumunda Türkiye nasıl bir inisiyatif üstleneceğine kendisi karar verecektir” dedi.

“Türkiye, Libya’da faaliyet gösteren gemileri, şirketleri ve insani yardım kuruluşlarını koruma hakkına da sahiptir” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı, “Türkiye dışına asker gönderilmesi koşulları ve buna ilişkin olarak mevzuatımız bakımından atılması gereken adımlar var” diye konuştu.

PUTİN İLE LİBYA KONUSUNDA GÖRÜŞME

Erdoğan diğer yandan Rusya’nın Libya’da General Halife Hafter’e destek vermesi ile ilgili olarak, önümüzdeki günlerde Devlet Başkanı Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yapacağını dile getirerek, “Hafter konusu istiyorum ki Rusya ile münasebetlerde yeni bir Suriye doğurmasın” dedi.

Erdoğan, “Ben inanıyorum ki Rusya da Hafter konusunda mevcut tezi gözden geçirecektir” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE, MOSKOVA İLE LİBYA’DA DA KARŞIT CEPHELERDE

Libya’nın doğusu General Halife Hafter’in kontrolünde. Hafter’e bağlı güçler, Mısır, Fransa, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından destekleniyor.

Trablus’taki hükumet ise Birleşmiş Milletler ve uluslararası camianın büyük bölümünün desteğini almış durumda. Türkiye ve Katar da Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükumeti’ne destek veriyor.

Rusya, Libya’da Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin karşısındaki General Halife Hafter’i destekliyor. Böylece Türkiye, Rusya ile Suriye’den sonra Libya’daki iç savaşta da karşıt cephelerde saf tuttu.

ABD, RUSYA’YI SUÇLAMIŞTI

ABD Dışişleri Bakanlığı iki hafta önce Rusya’yı General Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’na destek vermekle suçlamıştı.

Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşleri Genel Sekreter Yardımcısı David Schenker, Rus ordusuna bağlı düzenli birliklerin ve Moskova’nın güdümündeki milis kuvvetlerden oluşan Wagner Group’a mensup paralı askerlerin, Libya Ulusal Ordusu’nu desteklediğini söylemişti.

Batılı kaynaklara göre, daha önce Vladimir Putin’le çalışmış olan Yevgeny Prigozhin’e ait Wagner Group’un yaklaşık 1000 kadar paralı askeri eylül ayından beri Hafter saflarına katılmış durumda.

HAFTER, YIL SONUNA KADAR TRABLUS’A GİRMEYİ HEDEFLİYOR

Bu arada Libya’da General Halife Hafter’e bağlı güçler yıl sonuna kadar Trablus’a girmeyi planladığını açıkladı. Libya’nın doğusunu kontrol eden yönetimin Dışişleri Bakanı Abdulhadi el-Huveyc, zorlu bir operasyon olsa da savaşın son safhasında olduklarını ileri sürdü.

Trablus’un ele geçirilmesinden sonra altı ay içerisinde parlamento seçimi yapacaklarını belirten el-Huveyc, ardından da yeni bir yönetim kadrosu kurulacağını vurguladı.

El-Huveyc, Moskova’da verdiği bir röportajda şehrin kontrolünü sağladıktan sonra Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Başbakan Fayez el Sarraj’ı kanunlar çerçevesinde yargılayacaklarını belirtti.

Libya’da Türkiye’nin desteklediği güçler zorda: Hafter güçleri başkent Trablus kapılarında

Dünya

400 kiloluk halteri kaldırırken dizlerini kırdı

Rusya’da WRPF’nin düzenlediği Avrupa Şampiyonasında 400 kiloluk halteri kaldırmaya çalışan Rus halterci Alexander Sedykh, iki dizini birden kırarak hastanelik oldu.

BOLD- Rusya’nın başkenti Moskova’da, World Raw Powerlifting Federasyonu’nun (WRPF) düzenlediği Avrupa Şampiyonası’nda boy gösteren Rus halterci Alexander Sedykh, 400 kilogram ağırlık kaldırma denemesinde dizlerini kırdı.

ACI İÇİNDE YERE YIĞILDI

Televizyonların canlı verdiği şampiyonada yaşanan o üzücü anlar sosyal medyada da dolaşıma girdi. Paylaşılan görüntülerde, haltercinin çömelerek ağırlığı kaldırmayı denediği sırada iki dizinin de büküldüğü görülüyor. Sakatlığın ardından halterci Sedykh acı içinde bağırarak yere yığıldı. Genç haltercinin yardımına, şampiyonada görevli sağlık ekibi koştu. Olayın ardından hastaneye kaldırılan Sedykh’in 2 ay boyunda yatakta kalması gerektiği ve ardından uzun bir süre de fizik tedavi göreceği öğrenildi. İşte o görüntüler;

ABD ve İsrail’den “uzun menzilli füze savunma sistemi” denemesi

Okumaya devam et

Dünya

Erdoğan ile Merkel, Doğu Akdeniz’i görüştü!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Doğu Akdeniz’de artan gerilim üzerine bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yaptığı telefon görüşmesinde Doğu Akdeniz’deki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel meselelerin ele alındığı belirtildi.

HAKKANİYET VE DİYALOG VURGUSU

Açıklamada ayrıca, “Cumhurbaşkanımız, Doğu Akdeniz’deki sorunların uluslararası hukuk çerçevesinde hakkaniyet ve diyalog temelinde çözülmesinden yana olduklarını belirtmiştir” denildi. Açıklamanın devamında,  görüşmede Türkiye-Almanya ilişkilerini geliştirmeye yönelik adımların da değerlendirildiği aktarıldı.

Türkiye ve Yunanistan, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynakları konusunda çakışan hak iddiaları nedeniyle anlaşmazlık yaşıyor. Almanya, 2 ülke arasındaki krizde arabaulucu rolü üstlenmiş durumda.

Yunan ordusunda yüksek alarm: Tatildeki askerler göreve çağrıldı

Okumaya devam et

Dünya

ABD ve İsrail’den “uzun menzilli füze savunma sistemi” denemesi

İsrail, dün gece yarısı ABD’nin katılımıyla “Arrow (HITS) 2” uzun menzilli füze savunma sisteminini başarıyla test ettiğini açıkladı.

BOLD – İsrail Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Savunma Bakanlığı Savunma Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğüne bağlı İsrail Füze Savunma Dairesi, ABD Füze Savunma Dairesi ve İsrail Hava Kuvvetleri birlikte Arrow-2 sisteminin testini başarıyla gerçekleştirdi.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, söz konusu füze denemesinin, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından yönetildiği ve İsrail’in merkezinde bulunan bir tesiste gerçekleştirildiği kaydedildi.

Açıklamanın devamında Arrow-2’nin, uzun menzilli karadan karaya, bir füzeyi durdurmayı başardığı belirtildi. Arrow-3 sisteminin ise geçen yıl ABD’nin Alaska eyaletinde test edildiği aktarıldı.

İsrail, kısa menzilli füzeler ve roketlere karşı “Demir Kubbe” hava savunma sistemini kullanıyor.

HER TÜRLÜ TEHDİDE HAZIRIZ MESAJI

İsrail’in ayrıca “Arrow-2” ve “Arrow- 3” “orta ve yüksek irtifa hava savunma sistemleri bulunuyor. Bu sistemler ise İsrail’e orta ve uzun menzilli füze savunma sistemleri ve savaş uçaklarına karşı savunma olanağı sağlıyor. Arrow-3 sistemlerinin uydulara karşı (anti-satellite) kullanılabileceği de belirtiliyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu füze denemesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Düşmanlarımız ve kötülüğümüzü isteyenler bilmeli ki, İsrail devleti her türlü tehdide hazırdır.” ifadelerini kullandı.

“ABD Kongresi S-400 alımı nedeniyle 2 yıldır Türkiye’ye silah satışına engel oluyor”

Okumaya devam et

Popular