Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Gazetecileri Koruma Komitesi: Çin ve Türkiye en büyük gazeteci hapishanesi

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), 2019 yılına ilişkin raporunu yayımladı. Raporda, en az 48 gazetecinin tutuklu olduğu Çin ile 47 gazetecinin hapiste olduğu Türkiye “dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olarak” tanımlandı.

BOLD – Gazetecileri Koruma Komitesi, 2019 yılı raporuna göre Türkiye, dünyada cezaevindeki gazetecilerin sayısının en yüksek olduğu ikinci ülke. İlk sırada ise Çin yer alıyor. Rapora, göre, dünya genelinde hapiste olan gazetecilerin yarıdan fazlası Çin, Türkiye ve Mısır’da.

New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi’nin, 2019 yılı raporuna göre, mesleki faaliyetlerinden dolayı dünya genelinde 250 gazeteci cezaevinde bulunuyor.

Raporda, cezaevindeki gazetecilerin sayısının en yüksek olduğu ülkelerin Çin, Türkiye, Suudi Arabistan ve Mısır olduğu belirtildi. Bu ülkeleri Eritre, Vietnam ve İran izliyor.

SAYI AZALDI MEDYANIN DURUMU İYİLEŞMEDİ

CPJ’nin yayın yönetmeni Elana Beiser tarafından hazırlanan 2019 yılı raporunda, Türkiye’de cezaevindeki gazetecilerin sayısının 47 olduğu kaydedildi. Geçen yıl hapishanedeki gazetecilerin sayısı 68 olarak kaydedilmişti.

Cezaevindeki gazetecilerin sayısının düşmesinin, Türkiye’nin “dört yıldır ilk kez dünyanın en çok gazeteci hapseden ülkesi olmadığını” göstermesine rağmen, Türkiye’de “medyanın durumunun iyileşmediği” vurgulandı.

Raporda, Erdoğan hükumetinin 100’ün üzerinde haber kurumunu kapattığı ve çalışanlarından çoğunun “terörizmle suçlandığı” belirtilerek, “bağımsız habercilik ve eleştirinin yok edilmeye” çalışıldığı ifade edildi.

Türkiye’de kapatılan veye el değiştiren yayın kuruluşlarının “içinin boşaltılmasının” yanı sıra birçok gazetecinin zorunlu olarak ülke dışında yaşadığı, işsiz kaldığı veya otosansür uyguladığı dile getirildi.

Raporda, Türkiye’den halen cezaevinde bulunmayan birçok gazetecinin de yargılandığı veya temyizden çıkacak sonucu beklediği belirtilerek, cezaevine girme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığına dikkat çekildi.

TÜRKİYE, ÇİN İLE YARIŞIYOR

Gazeteciler Koruma Komitesi’nin “Cezaevindeki gazetecilerin kaydını tutmaya başladığı 1990’lı yıllarından başından beri Türkiye’nin dünyanın en çok gazeteci hapseden ülkesi olma konusunda Çin ile yarıştığı” ifade edildi.

2019 yılı raporunda Çin’deki cezaevlerinde 48 gazetecinin bulunduğu kaydedildi. Geçen yıl ise bu sayı 47 olarak tespit edilmişti. Raporda, Sincan’da çok sayıda Uygur gazetecinin tutuklandığı kaydedildi.

Rapora göre, Suudi Arabistan ve Mısır’da ise 26 gazeteci cezaevinde bulunuyor.

Raporda, cezaevinde bulunan gazetecilerin yüzde 98’inin kendi ülkeleri hakkında haber yaptığı ve siyasi, insan hakları ve yolsuzluk konularında yazdıkları tespit edildi.

Rapora göre, cezaevinde bulunan kadınların yüzde 8’ini kadın gazeteciler, yarısından fazlasını ise internet gazetecileri oluşturuyor.

Otoriter rejimlerin bağımsız medyaya yönelik baskısının giderek arttığı belirtilen raporda ayrıca tutuklu gazetecilerinin çoğunun, “devlet karşıtı” suçlamalarla karşı karşıya kaldığı ya da “yanlış haber” üretmekle suçlandığı ifade edildi.

Times Meydanı’ndan Türkiye’ye çağrı: “Siyasi tutukluları serbest bırakın!”

Dünya

Maske savaşları: Fransa’nın Çin’e sipariş ettiği maskeleri ABD aldı

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına hazırlıksız yakalanan büyük ülkeler arasında tam bir maske savaşı yaşanıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Fransa’nın sipariş ettiği maskeleri, Çin havaalanında 4 katı fiyat vererek satın aldı.

BOLD – Avrupa genelinde birçok ülkede maske skandalı patlak verirken Fransa’da bir yerel yetkili benzer şekilde Çin’den sipariş ettiği milyonlarca cerrahi maskeyi Amerika Birleşik Devletleri’ne kaptırdı. ABD’nin Çin’deki havalimanında bu maskeler için 4 kat daha fazla ve peşin para ödediği belirtildi.

Fransa’da salgının ilk yayıldığı ve Kovid-19’a en çok kurban veren Grand Est (Büyük Doğu) Bölge Başkanı Jean Rottner, Fransa’nın aldığı milyonlarca maskenin Çin Havaalanı’nda Amerikalılar tarafından orjinal fiyatın 3-4 katı fazla ve nakit ödeme yapılarak satın alındığını açıkladı.

FRANSA’DA ‘MASKE KRİZİ’

Maske sıkıntısı nedeniyle eleştirilen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın maske üretiminde kendi kendine yeter hale gelmesi için önemli adımlar attıklarını, bu konuda “Tam bağımsız bir noktaya ulaşacaklarını” söyledi.

Paca Bölge Başkanı Renaud Muselier de bölge başkanları ile yaptıkları toplantıda, bir bölge başkanının bunu anlattığını doğruladı. Muselier, Cumartesi gününden bu yana hazır olan ve Marsilya bölgesine ulaşan 4 milyon maske siparişini kaptırmamak için hava yolunu değil, deniz yolunu kullandığını ve özel bir Fransız deniz lojistik firmasını görevlendirdiğini kaydetti. Muselier, “En azından, siparişlerimizin havaalanında çalınmayacağından emin oluruz” dedi.

Koronavirüsün yayılmasına karşı önlem almakta geciken ve maske sıkıntısı çeken Amerika Birleşik Devletleri de tüm dünyada maske satın almaya çalışıyor.

Fransa’da hükümetin krizi yönetme şeklini beğenmeyen bazı yerel yetkililer, çoğu zaman Çin’den kendi maskelerini sipariş etmeye çalışıyor. Bölge yönetimleri tarafından en az 60 milyon maske sipariş edildiği belirtiliyor.

Fransa’da ölü sayısı 108 kişi arttı! Doktorlar, Başbakan Philippe’yi suçladı

Okumaya devam et

Dünya

İngiltere cezaevlerinde koronavirüsten üçüncü ölüm

İngiltere’nin Cambridgeshire cezaevinde bir tutuklu, yakalandığı koronavirüs nedeniyle öldü. Bu arada ABD’de bir mahkeme, astım hastası rapçi Tekashi 6ix9ine için Kovid-19 nedeniyle erken tahliyesinin mümkün olduğunu belirtti.

BOLD – İngiltere’nin Cambridgeshire cezaevinde bir tutuklu, yakalandığı koronavirüs nedeniyle öldü.

Virüse yakalanmadan önce de bazı sağlık sorunları olduğu belirtilen 77 yaşındaki tutuklu, İngiltere cezaevlerinde Kovid-19’dan ölen üçüncü kişi oldu.

ASTIM NEDENİYLE TAHLİYE YOLU GÖZÜKTÜ

Amerika Birleşik Devletleri’nde hakim, cezaevinde tutuklu bulunan astım hastası rapçinin yeni tip koronavirüsün yol açtığı Kovid-19 salgını nedeniyle erken tahliyesinin düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Tekashi 6ix9ine olarak bilinen rapçi Daniel Hernandez’in avukatlarının hapis cezasını ev hapsine dönüştürme talebini reddeden hakim Paul A. Engelmayer, bunun yerine erken tahliyesinin değerlendirilebileceğini belirtti.

Hakim Engelmayer çarşamba günü verdiği yazılı cevapta, mahkumun cezasında değişiklik yapmak için yetkisinin olmadığını ifade etti.

23 yaşındaki Hernandez’in kronik astım hastalığı nedeniyle Kovid-19 risk grubunda olduğunu belirten hakim, eğer aralık ayında koronavirüs salgını olduğu bilinseydi ev hapsi talimatı verebileceğini ancak şu an mümkün olmadığını söyledi.

Hakim, bununla birlikte, Federal Cezaevi Bürosu’na hitaben ev hapsi için erken tahliyesini göz önünde bulundurmalarını salık veren mektup yayımladı.

Hernandez’in hapis cezası 31 Temmuz’da sona eriyor.

Avrupalı 1 milyon avukattan Tayyip Erdoğan’a ‘tahliye’ mektubu

Okumaya devam et

Dünya

“Türk jetleri Ege’de Avrupa sınır teşkilatı Frontex’in uçağını kovaladı”

Alman hükümetinin bir soru önergesine verdiği yanıta göre Türk Hava Kuvvetleri’ne ait iki uçak, Avrupa sınır teşkilatı Frontex’in uçağını Ege Denizi üzerinde dakikalarca kovaladı.

BOLD – Alman hükümetinin bir soru önergesine verdiği yanıta göre, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait iki uçak, Mart ayında AB Sınır ve Sahil Koruma Dairesi (Frontex) adına görev yapan Danimarka’ya ait bir keşif uçağını dakikalarca Ege Denizi üzerinde takip etti.

Muhalefetteki Sol Parti milletvekili Andrej Hunko’nun soru önergesine hükümet tarafından verilen yanıtta, olayın Ege Denizi üzerine, Yunan hava sahasında yaşandığı öne sürüldü.

Ege Denizi üzerinde keşif uçuşları, bir Frontex operasyonu olan “Aegean 2020” kapsamında yapılan bir uygulama. Frontex, Avrupa’nın başka bölgelerindeki görevlerinin kapsamını, koronavirüs salgını nedeniyle küçültmüş ya da görevi tamamen iptal etmiş olmasına karşı “Aegean 2020” korona krizi öncesinde olduğu gibi devam ediyor.

Akdeniz’de gerilim: Türk Fırkateyni 1 milyon dolarlık füzeyle İHA düşürdü iddiası

Okumaya devam et

Popular