Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İşkence sanığı müebbetlik sanık firarda

KKTC’de askerlik görevini yaparken disiplin koğuşunda ağır işkence sonucu hayatını kaybeden er Uğur Kantar’ın davası yeniden başladı. Askeri mahkemenin müebbet hapis cezası verdiği sanığın firari olduğu ortaya çıktı.

BOLD KKTC’de 2011 yılında askerlik görevini yaparken, “disko” olarak nitelendirilen disiplin koğuşunda gördüğü ağır işkenceler sonucu yaşamını yitiren er Uğur Kantar davası, askeri mahkemelerin kapatılmasının ardından Ankara’daki sivil mahkemede yeniden görülmeye başlandı. Askeri mahkemenin işkence suçundan müebbet hapis cezası verdiği sanıklardan Ayhan Arslan’ın firari durumda olduğu anlaşıldı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Kıbrıs Girne Askeri Mahkemesinde yapılan yargılama sonucunda, sanıklar Ayhan Arslan ve Fırat Keser, işkence suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Askeri Mahkeme, iyi hal indirimi yaparak, cezayı müebbet hapse çevirdi.

İŞKENCE SUÇUNDA İYİ HAL İNDİRİMİ BOZMA NEDENİ

İki sanık tahliye edildikleri için cezaların infazı gerçekleştirilemedi. Mahkeme, cezaevi müdürü Ayhan Şentürk’e görevi kötüye kullanma suçundan ceza vererek, hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti. Mahkeme diğer sanıklar Özkan Belmen ve Ahmet Yurdusevdi’nin beraatına karar verdi. Kararın temyiz edilmesi üzerine Yargıtay 8. Ceza Dairesi, sanıklar için iyi hal indirimi yapılmasını bozma nedeni yaptı.

YARGILAMA BAŞLADI

Davanın ilk duruşması geçen hafta cuma günü Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı. Kantar ailesinin avukatlarından Teoman Özkan, müebbet hapis cezası verilen sanıklardan firari Arslan hakkında tutuklama kararı verilerek kırmızı bülten çıkarılmasını istedi. Mahkeme kırmızı bülten çıkarılması ve müebbet hapis cezası verilen sanıklar için tutuklama talebini reddedip iki sanık hakkında resmi belgede sahtecilik suçundan suç duyurusunda bulunmasına hükmetti.

Dedenin Cumhurbaşkanına isyanı yürekleri yaktı: Benim torunum iki parçaydı, çuval gibi diktiler!

Gündem

Evrensel, Birgün… Sırada kim var? Saray’dan muhalif gazetecilere basın kartı kıyımı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bünyesinde yer alan Basın Kartları Komisyonu, Evrensel ve Birgün gazeteleri başta olmak üzere çok sayıda muhalif medyada çalışan gazetecinin sarı basın kartlarını iptal etti.

BOLD Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlı Basın Kartları Komisyonu, uzun zamandır yenileme bekleyen gazetecilerin sarı basın kartlarını iptal etti. Basın kartları iptal edilenler arasında Ankara’dan sürekli basın kartı sahibi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası adına Basın Kartları Komisyonunda görev yapmış olan Sultan Özer ile sürekli basın kartı sahibi Fevzi Argun ve Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat da yer alıyor.

EVRENSEL’DE SARI BASIN KARTLI KİMSE KALMADI

Evrensel’de Yazı İşleri Müdürü Şengül Karadağ Bayhan, sorumlu müdürlükten sonra görev değişikliğinde haber editörü olan Vural Nasuhbeyoğlu, muhabirlik sonrası görev değişikliğinde sorumlu yazı işleri müdürü olan Görkem Kınacı, Sayfa Editörü İskender Bayhan, Haber Redaktörü Şükrü Taş, Foto Muhabiri Sevil Atar ve muhabirler Şerif Karataş, Derya Dursun, Ercüment Akdeniz, Elif Ekin Saltık, Elif Görgü, Emine Uyar, Mehmet Özer, Özer Akdemir’le yazar Erol Aral’ın basın kartları iptal edildi.

KAÇ KİŞİNİN KARTININ İPTAL OLDUĞU BELLİ DEĞİL

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı ve Evrensel Gazetesi Haber Müdürü Yardımcısı Gökhan Durmuş da basın kartı iptal edilenler arasında. Türkiye Gazeteciler Sendikasının başkanının basın kartının hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edildi. Basın kartının yenilenmesi için başvuru yapmış olan ve uzun süredir bekleyen pek çok başka gazetecinin de basın kartlarının iptal edildiği öğrenilirken basın kartı iptal edilen gazeteci sayısının kaç olduğu da henüz bilinmiyor.

Basın kartları iptal edilen BirGün çalışanları ise şöyle: Yayın Koordinatörleri Yaşar Aydın ve İbrahim Varlı, Ek Yayınlar Sorumlusu Berkant Gültekin, yazarımız Doğan Tılıç ve Ankara muhabirlerimiz Hüseyin Şimşek ile Oktay Evsen.

Melek Çetinkaya, polis sorgusundaki o soruya böyle yanıt verdi: 3 lira verdim!

Okumaya devam et

Gündem

Hamile kadına şiddete ödül gibi ceza

5 aylık hamile Fatma B. ve eşini trafikte çıkan kavgada darp eden sanığa mahkeme 2 bin lira para cezası verdi. Bununla da kalmayan mahkeme ayrıca hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

BOLD – Eskişehir’de 2018’de trafikte çıkan kavgada Murat B. ve 5 aylık hamile eşi Fatma B’yi darp etme suçundan tutuksuz yargılanan sanık Murat Y, 2 bin lira para cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasını geriye bıraktı.

SANIK SUÇLAMALARI KABUL ETTİ

Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada mahkeme heyeti, suçlamaları kabul eden sanığa, 2 bin lira adli para cezasıyla cezalandırılmasına, ancak hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi. 2 bin liranın bin lirası Fatma B’ye karşı “kasten yaralama suçundan”, bin lirası ise kırılan gözlük sebebiyle davacının uğradığı maddi zarara karşı verildi.

Almanya’da silahlı saldırı: 6 kişi hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Angela Merkel’e Türkiye’deki insan hakları ihlallerini anlattılar

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ziyaretinde sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle buluştu. Basına kapalı görüşmede, Şansölye’ye Türkiye’deki insan hakları ihlalleri anlatıldı.

BOLD – Türk Alman Üniversitesi’nin yeni binalarının açılışına katılmak için Türkiye’ye gelen Almanya Şansölyesi Angela Merkel, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile de bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleştirilen buluşmaya katılan Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği Eş Direktörü ve Avukat Veysel Ok, görüşmede deneyimlerini aktardığını, ayrıca yargı reform paketi ile ilgili fikirlerini paylaştığını belirtti.

AVRUPA KONSEYİ ÜYESİ OLARAK YÜKÜMLÜLÜKLERİ VAR

Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin parçası olarak Avrupa’nın hukuki değerlerine bağlı kalma noktasında yükümlülüğünü Merkel’e hatırlattığını kaydetti. “Alman gazetecilerin basın kartı alamama sıkıntısından, baktığım davalarla ilgili tutuklu Almanlardan bahsettim” dedi.

HUKUK DEVLETİ ZEMİN KAYBEDİYOR

Toplantıya Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün Türkiye temsilcisi sıfatıyla katılan Erol Önderoğlu STK temsilcilerinin ortak vurgusunun ‘Türkiye’de hukuk devletinin zemin kaybettiği ve yargı reformunun yargı bağımsızlığını mutlaka sağlaması gerektiği’ olduğunu dile getirdi.

MESAİLERİNİN BÜYÜK KISMI ADLİYELERDE GEÇİYOR

Sınır Tanımayan Gazeteciler temsilcisi olarak gazeteci dosyalarının terörle mücadele yasası, cumhurbaşkanlığına hakaret ve diğer yasal temellerden çok boyutlu olduğunu ve gazetecilerin mesaisinin büyük kısmını adliyelerde geçirdiğini Şansölye’ye aktardığını söyledi.

KENDİ MODELLERİNE UYMAYANLARI DIŞLAMA AMAÇLI

Evrensel Gazetesi çalışanlarının basın kartlarının iptal edilmesinin de görüşmede gündeme geldiğini ifade eden Önderoğlu, “Türkiye’de siyasi kutuplaşmanın devlet yönünden ne gibi sonuçları olduğunu açıkça ortaya koyan bir mesele. Basın kartlarının ya sağlanmasının ya da yenilenmesinin reddedilmesi, iktidar çevrelerinin kendi modellerine uymayan tüm medya çevrelerini dışlamak için kullandıkları bir araç haline geldi” yorumunu yaptı.

İLİŞKİLER KARMAŞIK

Merkel’in de Türkiye’nin daha çok stratejik olarak Rusya ile yakınlaşmak gibi başka bir yönelime girdiğini ve bunun da ilişkileri karmaşık hale getirdiğini dile getirdiğini vurguladı.

OSMAN KAVALA İÇİN GİRİŞİMDE BULUNMASI İSTENDİ

Alman Başbakanı’nın ziyareti öncesi Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’de tutuklu iş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala’nın serbest bırakılması için girişimde bulunmasını talep etmişti.

2 YILDIR CEZAEVİNDE TUTULUYOR

Gezi Parkı davasında yargılanan Kavala, 2 yıldan uzun süredir cezaevinde bulunuyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de geçen Aralık’ta aldığı kararla Kavala’nın serbest bırakılması gerektiğine hükmetmişti.

Şansölye ile görüşmeye Osman Kavala’nın kurucusu olduğu Anadolu Kültür’den Asena Günal da katıldı.

Almanya’da silahlı saldırı: 6 kişi hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular