Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Tutuklu gazeteci sayısı 16 yılda 10 kat arttı

Türkiye’nin 2019 yılı basın özgürlüğü karnesini açıklayan CHP’li Utku Çakırözer, tutuklu gazeteci sayısının 16 yılda 10 kat arttığına dikkat çekti. Çakırözer, sadece 2019’da 59 gazetecinin 200 yıl hapis cezasına çarptırıldığını söyledi.

BOLD – CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer, 2020 bütçe görüşmelerinin devam ettiği TBMM Genel Kurulunda Türkiye’nin 2019 yılı basın özgürlüğü karnesini açıkladı. Gazetecilerin 2019 yılına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Basın 16 yılda daha özgür hale geldi” sözleri ile başladığını hatırlatan Çakırözer, “Ama tutuklu gazeteci sayısı 16 yılda 10 kat arttı. Sadece 2019 yılında 59 gazeteci 200 yıl hapis cezasına çarptırıldı” dedi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE 157. SIRADAYIZ

Bütçe tartışmalarının halka ulaşması için özgür basın ve özgür gazetecilere ihtiyaç olduğunu dile getiren Çakırözer, “Bu yılın başında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘Basınımız on altı yılda daha demokratik, daha özgür hâle geldi.’ Gerçekten öyle mi oldu? 2001 ile 2004 yılları arasında tutuklu gazeteci sayısı 10’du, bugün 11 katına çıktı, 110 oldu. 2019 yılında 59 gazeteciye toplam 200 yıl hapis cezası verildi, 11 gazeteci gözaltına alındı, 19 gazeteci tutuklandı. Dünyada 180 ülke içinde basın özgürlüğünde 157’nci sıradayız, 16 yılda 58 basamak düşmüşüz” dedi.

TÜM DÜNYANIN BİLDİĞİNİ YAZDIĞI İÇİN HAPİS CEZASI ALDI

Paradise Papers dosyasının tüm dünyada gündem olduğunu belirten Çakırözer, “Yüzlerce ülkede dünya liderlerinin vergiden kaçırdığı mal varlıkları haber oldu; Paradise Papers dosyası. Ama sadece Türkiye’de Pelin Ünker bu belgeleri yazdı diye yargılandı, gazeteciliğine ceza kesildi. Tıpkı tüm dünyada şiddeti, tacizi protesto için dans eden kadınların sadece Türkiye’de yaka paça gözaltına alınması gibi. Ülkemizin dünyada böyle anılması hepimizi utandırmalı” dedi.

YARGI NE AİHM DİNLİYOR NE DE AYM

Tek adam yönetiminin baskısı altındaki yargının yüksek mahkeme kararlarını görmezden geldiğini belirten Çakırözer, “Bu yıl yüksek mahkeme kararlarına karşı direnme hukuksuzluğu da zirve yaptı. Cumhuriyet davasında Yargıtay “Bu, gazeteciliktir” dedi, beraat istedi ama alt mahkeme, manşet ve haberleri “terör” olarak görmekte ısrarlı. Yazar Ahmet Altan 1138 gün tutukluluktan sonra hükümle birlikte tahliye edildi ama örneği görülmeyen bir uygulamayla başka mahkeme tarafından yine tutuklandı” dedi.

685 GAZETECİNİN BASIN KARTI İPTAL EDİLDİ

Basın kartı başvurularının tehdit eder gibi bekletildiğini hatırlatan Çakırözer, “Havuz müteahhitlerinin milyarlık borçları tek kalemde silinirken Anadolu’da yüzlerce gazete 3 kuruş vergi borcu var diye kapanmaya zorlanıyor. Yine sudan gerekçelerle gazetecilerin ekmeğiyle oynanıyor. 685 gazetecinin basın kartı gerekçesiz iptal ediliyor. Sürekli basın kartı sahibi yılların gazetecilerinin başvuruları tehdit gibi bekletiliyor” dedi.

MUHALİF GAZETECİLER DÖVÜLÜYOR

Tek adam yönetiminin basın özgürlüğünü korumak bir yana, kısıtlayan, hedef gösteren bu tutumu maalesef sokağa da yansıdığını söyleyen Çakırözer, “Ahmet Takan, Yavuz Selim Demirağ, Sabahattin Önkibar, Hakkı Sağlam ve daha onlarca gazeteci bu yıl sokak ortasında dövüldü ve failleri en ufak bir ceza bile almadı. İşte daha bugün Konya’da DHA muhabiri Hasan Dönmez canlı yayın sırasında saldırıya uğradı” dedi.

AKP’li Ali İhsan Yavuz ve Bekir Bozdağ, arabuluculuk sınavında barajı geçemediler

Gündem

Evrensel, Birgün… Sırada kim var? Saray’dan muhalif gazetecilere basın kartı kıyımı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bünyesinde yer alan Basın Kartları Komisyonu, Evrensel ve Birgün gazeteleri başta olmak üzere çok sayıda muhalif medyada çalışan gazetecinin sarı basın kartlarını iptal etti.

BOLD Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlı Basın Kartları Komisyonu, uzun zamandır yenileme bekleyen gazetecilerin sarı basın kartlarını iptal etti. Basın kartları iptal edilenler arasında Ankara’dan sürekli basın kartı sahibi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası adına Basın Kartları Komisyonunda görev yapmış olan Sultan Özer ile sürekli basın kartı sahibi Fevzi Argun ve Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat da yer alıyor.

EVRENSEL’DE SARI BASIN KARTLI KİMSE KALMADI

Evrensel’de Yazı İşleri Müdürü Şengül Karadağ Bayhan, sorumlu müdürlükten sonra görev değişikliğinde haber editörü olan Vural Nasuhbeyoğlu, muhabirlik sonrası görev değişikliğinde sorumlu yazı işleri müdürü olan Görkem Kınacı, Sayfa Editörü İskender Bayhan, Haber Redaktörü Şükrü Taş, Foto Muhabiri Sevil Atar ve muhabirler Şerif Karataş, Derya Dursun, Ercüment Akdeniz, Elif Ekin Saltık, Elif Görgü, Emine Uyar, Mehmet Özer, Özer Akdemir’le yazar Erol Aral’ın basın kartları iptal edildi.

KAÇ KİŞİNİN KARTININ İPTAL OLDUĞU BELLİ DEĞİL

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı ve Evrensel Gazetesi Haber Müdürü Yardımcısı Gökhan Durmuş da basın kartı iptal edilenler arasında. Türkiye Gazeteciler Sendikasının başkanının basın kartının hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edildi. Basın kartının yenilenmesi için başvuru yapmış olan ve uzun süredir bekleyen pek çok başka gazetecinin de basın kartlarının iptal edildiği öğrenilirken basın kartı iptal edilen gazeteci sayısının kaç olduğu da henüz bilinmiyor.

Basın kartları iptal edilen BirGün çalışanları ise şöyle: Yayın Koordinatörleri Yaşar Aydın ve İbrahim Varlı, Ek Yayınlar Sorumlusu Berkant Gültekin, yazarımız Doğan Tılıç ve Ankara muhabirlerimiz Hüseyin Şimşek ile Oktay Evsen.

Melek Çetinkaya, polis sorgusundaki o soruya böyle yanıt verdi: 3 lira verdim!

Okumaya devam et

Gündem

Hamile kadına şiddete ödül gibi ceza

5 aylık hamile Fatma B. ve eşini trafikte çıkan kavgada darp eden sanığa mahkeme 2 bin lira para cezası verdi. Bununla da kalmayan mahkeme ayrıca hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

BOLD – Eskişehir’de 2018’de trafikte çıkan kavgada Murat B. ve 5 aylık hamile eşi Fatma B’yi darp etme suçundan tutuksuz yargılanan sanık Murat Y, 2 bin lira para cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasını geriye bıraktı.

SANIK SUÇLAMALARI KABUL ETTİ

Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada mahkeme heyeti, suçlamaları kabul eden sanığa, 2 bin lira adli para cezasıyla cezalandırılmasına, ancak hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi. 2 bin liranın bin lirası Fatma B’ye karşı “kasten yaralama suçundan”, bin lirası ise kırılan gözlük sebebiyle davacının uğradığı maddi zarara karşı verildi.

Almanya’da silahlı saldırı: 6 kişi hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Angela Merkel’e Türkiye’deki insan hakları ihlallerini anlattılar

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ziyaretinde sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle buluştu. Basına kapalı görüşmede, Şansölye’ye Türkiye’deki insan hakları ihlalleri anlatıldı.

BOLD – Türk Alman Üniversitesi’nin yeni binalarının açılışına katılmak için Türkiye’ye gelen Almanya Şansölyesi Angela Merkel, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile de bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleştirilen buluşmaya katılan Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği Eş Direktörü ve Avukat Veysel Ok, görüşmede deneyimlerini aktardığını, ayrıca yargı reform paketi ile ilgili fikirlerini paylaştığını belirtti.

AVRUPA KONSEYİ ÜYESİ OLARAK YÜKÜMLÜLÜKLERİ VAR

Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin parçası olarak Avrupa’nın hukuki değerlerine bağlı kalma noktasında yükümlülüğünü Merkel’e hatırlattığını kaydetti. “Alman gazetecilerin basın kartı alamama sıkıntısından, baktığım davalarla ilgili tutuklu Almanlardan bahsettim” dedi.

HUKUK DEVLETİ ZEMİN KAYBEDİYOR

Toplantıya Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün Türkiye temsilcisi sıfatıyla katılan Erol Önderoğlu STK temsilcilerinin ortak vurgusunun ‘Türkiye’de hukuk devletinin zemin kaybettiği ve yargı reformunun yargı bağımsızlığını mutlaka sağlaması gerektiği’ olduğunu dile getirdi.

MESAİLERİNİN BÜYÜK KISMI ADLİYELERDE GEÇİYOR

Sınır Tanımayan Gazeteciler temsilcisi olarak gazeteci dosyalarının terörle mücadele yasası, cumhurbaşkanlığına hakaret ve diğer yasal temellerden çok boyutlu olduğunu ve gazetecilerin mesaisinin büyük kısmını adliyelerde geçirdiğini Şansölye’ye aktardığını söyledi.

KENDİ MODELLERİNE UYMAYANLARI DIŞLAMA AMAÇLI

Evrensel Gazetesi çalışanlarının basın kartlarının iptal edilmesinin de görüşmede gündeme geldiğini ifade eden Önderoğlu, “Türkiye’de siyasi kutuplaşmanın devlet yönünden ne gibi sonuçları olduğunu açıkça ortaya koyan bir mesele. Basın kartlarının ya sağlanmasının ya da yenilenmesinin reddedilmesi, iktidar çevrelerinin kendi modellerine uymayan tüm medya çevrelerini dışlamak için kullandıkları bir araç haline geldi” yorumunu yaptı.

İLİŞKİLER KARMAŞIK

Merkel’in de Türkiye’nin daha çok stratejik olarak Rusya ile yakınlaşmak gibi başka bir yönelime girdiğini ve bunun da ilişkileri karmaşık hale getirdiğini dile getirdiğini vurguladı.

OSMAN KAVALA İÇİN GİRİŞİMDE BULUNMASI İSTENDİ

Alman Başbakanı’nın ziyareti öncesi Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’de tutuklu iş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala’nın serbest bırakılması için girişimde bulunmasını talep etmişti.

2 YILDIR CEZAEVİNDE TUTULUYOR

Gezi Parkı davasında yargılanan Kavala, 2 yıldan uzun süredir cezaevinde bulunuyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de geçen Aralık’ta aldığı kararla Kavala’nın serbest bırakılması gerektiğine hükmetmişti.

Şansölye ile görüşmeye Osman Kavala’nın kurucusu olduğu Anadolu Kültür’den Asena Günal da katıldı.

Almanya’da silahlı saldırı: 6 kişi hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular