Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Netflix belgeseli “Rise of Empires: Ottoman”ın yayın tarihi açıklandı

Fatih Sultan Mehmet’in hayatını ve özellikle İstanbul’un fethini anlatacak olan Netflix belgesel yapımı Rise of Empires: Ottoman isimli yapımın yayın tarihi açıklandı.

BOLD– Netflix’in 24 Ocak’ta yayınlayacağını duyurduğu belgesel dizide Tuba Büyüküstün, Cem Yiğit Üzümoğlu, Selim Bayraktar, Birkan Sokullu, Damla Sönmez gibi isimler yer alıyor.

FATİH’İN YÜKSELİŞİ

Hakan Muhafız ile iyi bir ivme yakalayan ve şu sıralar Atiye için gün sayan Netflix Türkiye dikkat çekecek bir yapımı daha yayınlamaya hazırlanıyor. Önce “Ottoman Rising” ismiyle duyurulan daha sonra Rise of Empires adını aldığı açıklanan yapım, Fatih Sultan Mehmet’in yükselişini ve İstanbul’un fethini konu alırken dönemin Osmanlı İmparatorluğu’nu farklı bir açıdan ele alıyor.

OSMANLI DİP NOKTASI DİYEN CELAL ŞENGÖR DANIŞMAN
Altı bölümden oluşan ve Emre Şahin’in yönettiği dizinin danışmanları ise Prof. Dr. Celal Şengör ve Dr. Emrah Safa Gürkan. Celal Şengör, geçtiğimiz günlerde yaptığı “En cahil Türkler, Müslüman Türklerdir. Özellikle Osmanlı Devleti benim kanaatimce Türk tarihinin en alt noktasıdır.” sözleriyle büyük tepki çekmişti. İlber Ortaylı ise Şengör’e “Osmanlı’yı anlamayanın İskenderiye hamalı kadar değeri yoktur.” sözleriyle yanıt vermişti.

Kültür

Aamir Khan, yarım kalan filmini Niğde’de tamamlayacak

Dünyaca ünlü Hindistanlı oyuncu Aamir Khan, koronavirüs nedeniyle yarım kalan filmi “Laal Singh Chaddha”nın çekimlerine Niğde’deki Demirkazık Dağı’nda devam edecek.

BOLD– Hint sinemasının dünyada en çok tanınan ismi olan Aamir Khan, Hindistan’daki çekimleri koronavirüs salgını sebebiyle yarım kalan “Laal Singh Chaddha” adlı yeni filmi için mekan bakmak üzere Türkiye’ye geldi. 1994 yapımı Forrest Gump filminin uyarlaması olan film için Khan, Niğde’deki Demirkazık Dağı’nı beğendi.

Aamir Khan Türkiye’de hayranlarının yoğun ilgisiyle karşılaştı

HİNDİSTAN DAĞLARINDAN TÜRKİYE’YE

Daha önce Christopher Nolan imzalı Memento‘yu da “Ghajini” adıyla başarılı bir şekilde uyarlayan Khan bu kez de 1994’te Tom Hanks’e “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar’ı kazandıran Forrest Gump filmini uyarlıyor. Khan başrolünü üstlendiği filmin aynı zamanda yapımcılığını da yürütüyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise daha önce bir başka Khan filmi olan “Süperstar“ı da yöneten Advait Chandan oturuyor.

Khan, Tom Hanks’li Forrest Gump’tan uyarladığı filmin çekimlerindeyken

Hindistan yakın tarihine dair bir panorama sunması beklenen filmin çekimleri tüm dünyayı sarsan kovid-19 salgını sebebiyle yarıda kaldı. Salgının Hindistan’da henüz düzelme eğilimi göstermemesi üzerine çekim için başka ülkeler bakan Aamir Khan bu kapsamda Türkiye’ye gelerek Niğde’de incelemelerde bulundu.

BAŞKA HİNT FİLMLERİ DE ÇEKİLEBİLİR

3 Idiots, Her Çocuk Özeldir, Dangal gibi filmlere imza atan ve Türkiye’de geniş bir hayran kitlesi bulunan Aamir Khan, filminin çekimlerinin bir bölümünü Çamardı ilçesinde Aladağlar Milli Parkı içerisinde yer alan Demirkazık Dağı’nda gerçekleştirecek. Ekim ayında 300 kişilik bir ekiple yapılacak çekimlerin yaklaşık 45 gün süreceği ve Aamir Khan’ın İstanbul ve Adana’da da çekim yapacağı belirtiliyor.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Aamir Khan’la yaptığı görüşmenin ardından ünlü oyuncunun Aldağlar ve Demirkazık Dağı’nı çok beğendiğini ve Hindistan’daki dağlara benzediği için birçok film çekimi için de uygun olduğunu belirttiğini aktardı.

Okumaya devam et

Gündem

Erkan Oğur Müzik Okulu ağustos sonunda açılıyor

Facebook sayfasından müzik okulu açacağını duyuran Erkan Oğur, hazırlıkların devam ettiğini ve okulun bu ayın sonunda açılacağını söyledi.

BOLD – 22 yaşındayken perdesiz gitarı icat eden müzisyen Erkan Oğur, Bodrum Gümüşlük’te kendi adı verilen Erkan Oğur Müzik Okulu’nun ağustos sonunda açılacağını duyurdu.

Okulun Twiter’dan bugün yaptığı resmi açıklamada “Okulumuzda hazırlıklar sürüyor. Ağustos sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz. Pandemi ile ilgili gelişmeleri de takipteyiz, dersleri aksatacak olumsuz bir durumun oluşmamasını umuyoruz. Dersler ve içerikle ilgili bilgileri paylaşacağız.” denildi.

Dört sınıfı bulunan Erkan Oğur Müzik Okulu’nda sanatçının makamsal müzikle evrensel armoninin harmanlandığı özgün müzikal yaklaşımı ve doğaçlama tekniklerine dair dersler verilecek.

Gümüşlük’teki bir okulun restore edilip sanat dünyasına kazandırılan Erkan Oğur Müzik Okulu’nun programında Türk müziği sazlarının yanı sıra kopuz, piyano, keman, klasik gitar gibi enstrümanlara dair atölye çalışmaları alacak.

Okumaya devam et

Kültür

Restorasyonun üzerinden 10 gün geçmedi: Sümela Manastırı bu halde!

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı’ndaki tahribat görenleri şaşkına çevirdi.

BOLD – UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Karadağ eteklerindeki tarihi Sümela Manastırı, 2015 yılında restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatıldı. Restorasyon ve güçlendirme çalışmalarının yapıldığı manastır, yaklaşık 5 yıl sonra 28 Temmuz günü yeniden ziyaretlere açıldı. Ziyarete gidenler ise insan boyunun yetişebildiği neredeyse bütün fresklerin suratlarının parçalandığını ve bazı fresklerin tamamen kazındığını, bazılarının da üzerine isimler yazıldığını gördü.

NE KADAR YENİ OLDUĞU BİLİNMİYOR

Yapılışı 13. yüzyıla uzanan manastırın ziyaret edenler, gördükleri tahribatı fotoğraflayarak sosyal medyada paylaştı. Türkiye’den ve dünyadan güncel arkeoloji haberleri veren Arkeofili sitesindeki haberde konuyla ilgili, ”Tarihi manastırda sadece tavandaki fresklerin suratlarının sağlam duruyor. Ancak yapılan tahribatın ne kadar yeni olduğu bilinmiyor. Manastırı gezen ziyaretçiler, birçok freskin tahrip edildiğini söylüyor” ifadeleri yer aldı.

Trabzon’daki Karadağ eteklerinde, 1204 tarihinde kurulduğu bilinen manastır, denizden bin 150, vadiden 300 metre yüksekte bulunuyor.

Talibancılar bu sefer Ayasofya’da ortaya çıktı

Okumaya devam et

Popular