Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Üretimin durduğu ve hacizlerin geldiği TEMSA’nın işçileri konuştu

Türkiye’nin yerli otobüs devi TEMSA’da bankalar haciz işlemine başladı ve üretim durdu. Yıllarını bu fabrikaya veren işçiler yaşananları anlattı.

BOLD – Sabancı Holdingin True Value Capital Partners’a sattığı TEMSA Ulaşım Araçları AŞ’de bankaların haciz işlemine başlamasının ardından üretimin 2 hafta durdurulması işçileri kaygılandırıyor.

Sabancı Holdingin 7 ay önce True Value Capital Partners’a sattığı TEMSA Ulaşım Araçları AŞ, bankaların haciz işlemlerine başlamalarının ardından üretimi 2 hafta durdurması ile ilgili yaptığı açıklamada, gerekçenin “bankaların kredilerini vadesinden önce, erken çağırması” olarak duyurmuş, bankalardan anlayış istemişti. Belirsizlik devam ederken yüksek kredi ödemelerinin olduğunu ifade eden işçiler ise bu süreçten zarar görmeden çıkmak istediklerini söylüyorlar.

İşçilerin örgütü olduğu Özçelik-İş Sendikası Şube Sekreteri Ahmet Gürses de Adana’da temaslarda bulunduklarını belirterek sorunun çözülmesi için Hak-İş ve bağlı sendikaların Adana Şubeleri ile temas içerisinde olduklarını, işbaşı olmazsa harekete geçeceklerini söyledi.

YAN SANAYİLERLE BİNLERCE KİŞİYİ ETKİLİYOR

Üretimin durdurulması konusu sadece 1300 TEMSA işçisini ilgilendiren bir konu değil. Sadece Adana’da TEMSA’ya üretim yapan OSB ve Metal Sanayi Sitesi’nde bulunan yan sanayi firmalarında çalışan 8 bin kadar işçi bulunuyor. Ülke içerisindeki bayiler de eklenince aileleri ile birlikte 10 binlerce kişinin bu süreçten olumsuz etkilenmesi söz konusu.

“HENÜZ MAAŞLARDA SIKINTI YAŞAMADIK”

Evrensel’e konuşan şşçiler ve sendika yöneticileri bir an önce üretime başlamak istediklerini belirterek kendilerine işbaşı için belirtilen 23 Aralık tarihine ya da sürenin uzayacağı anlaşılıncaya kadar şimdilik beklediklerini söylüyorlar.

Ahmet Özkan da ücretli izinde olmasına rağmen iznin tadını çıkaramıyor. Maaşlarda sıkıntı yaşamadıklarını ancak yine de düşünceli olduğunu ifade eden Özkan, “Üretime başlamak istiyoruz. Evde bir umutla haber bekliyoruz. 3 çocuk var. Ev kredisi borcu var. Maaşlarda sıkıntı yok. Ama kredilerimiz yüksek. Tek ben değil arkadaşlarımızın hepsi aynı durumda. Borcu olmayan yok. Bir ay bile aksarsa çok zor duruma düşeriz. Ya kredi kartını takla attıracağız ya da biz takla atacağız” dedi.

“İŞBAŞI OLMAZSA HAREKETE GEÇECEĞİZ”

‘Özçelik-İş Adana Şube Sekreteri Ahmet Gürses de sorunun çözülüp üretimin başlamasını istediklerini belirterek, “23’üne kadar bekleyeceğiz. İşbaşı olmazsa harekete geçeceğiz. İşçiler iş için üretim durduruyor, biz işe başlamak için eylem yapacağız” dedi. Yan sanayilerle birlikte yaklaşık 8 bin işçinin bundan etkileneceğini ifade eden Gürses, “Yan sanayideki işçilerden ücretsiz izne gönderilenler oldu, çıkış verilenler oldu. Adana’da elyaf, plastik işletmelerinin neredeyse tamamı TEMSA’ya çalışıyor. Metal sanayinin içinde TEMSA ile işi olmayan yok” dedi.

SATIŞI VE BORÇLANDIRILMASINDA ŞAİBE İDDİASI

Otobüs üretimi yapan Temsa yedi ay önce yabancı bir şirkete satılmıştı. Bu şirketin Temsa’yı almadan iki ay gibi kısa süre önce kurulduğu ortaya çıktı. Sadece 100 bin İsviçre frangı sermaye ile (575 bin TL) kurulan finans-yatırım şirketi bankalardan aldığı kredi ile Temsa’nın 450 milyon borcunu da devralarak Sabancı holdinge satış için 375 milyon ödeme yaptı. Ancak bankalardan aldığı krediyi ve Temsa’dan devraldığı borcu ödeyemeyince fabrikaya bankalar tarafından haciz işlemi başlatıldı. Fabrikaya haciz gelmesi işçilerde işten çıkarılma kaygısı yaratırken, kamuoyunda ise “hileli ve planlı satış mı” sorusunu akla getirdi. Ayrıca şirketin satılmadan önce bankalara yüklü miktarda borçlandırıldığı da iddia ediliyor.

Üretimi durduran Temsa’ya bankalardan haciz

Ekonomi

ABD’de yargılanan Halkbank, duruşmalara katılmayı kabul etti

İran’a yönelik ABD yaptırımlarını delmekle suçlanan Halkbank, yargılandıkları davada temyiz başvurusunun reddedilmesinin ardından duruşmalara katılmayı kabul etti.

BOLD-ABD’nin New York Güney Bölge Federal Mahkemesinde görülen ‘İran yaptırımlarının delinmesi’ davasında Halkbank avukatları, bugünkü duruşmada banka adına bundan sonraki süreçte duruşmalarda yer alacaklarını bildirdi.

New York Güney Bölgesi Savcısı Geoffrey Berman, avukatlardan Halk Bankasının kendilerini duruşmalarda temsil etmek için yetkilendirdiğine ilişkin yazılı bir dilekçe sunmalarını istedi.

Bir sonraki duruşma 3 Mart Salı günü yerel saatle 11.00’de yapılacak.

Banka avukatları, “mahkemenin yargı yetkisi olmadığı” gerekçesiyle davanın düşmesi ve reddi hâkim talebinde bulunmak için “kısıtlı özel temsiliyetle duruşmaya katılım” istekleri federal mahkemece reddedilince temyiz mahkemesine başvurmuştu. Temyiz mahkemesi, söz konusu talebi inceledikten sonra reddetmişti.

Halkbank davasının bir önceki duruşmasında Savcı Berman, Halkbank’ın İran’a uygulanan yaptırımları delmekle suçlandığı davanın duruşmalarına katılmaması nedeniyle cezalandırılması istemişti. Dilekçede bankanın katılmadığı her duruşma için başlangıçta 1 milyon dolar ceza verilmesi ve katılım gösterilmeyen her duruşmada miktarın iki katına çıkarılması talep edilmişti.

SGK’dan emeklileri rahatlatan açıklama: Kesinti yapılmayacak

Okumaya devam et

Ekonomi

SGK’dan emeklileri rahatlatan açıklama: Kesinti yapılmayacak

SGK, bir televizyon kanalı tarafından ortaya atılan emekli maşlarında kesinti yapılacağına yönelik iddiaları yalanladı. SGK’dan yapılan açıklamada bu tür haberlerin kurumu yıpratma ve vatandaşı yanıltma hedefi taşıdığı belirtildi.

BOLD FOX TV’de ortaya atılan iddia ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), milyonlarca emekliyi ilgilendiren açıklamayı yaptı. SGK, emekli maaşlarında kesinti yapılmasına ilişki bir çalışmalarının olmadığını bildirdi.

KESİNTİ İLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMA YOK

SGK’dan emeklilerin maaşlarından kesinti yapılacağı iddiaları ile ilgili açıklamada, “Bazı basın-yayın organlarında ‘SGK’da çok konuşulacak çalışma’ şeklinde yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği görülmüştür. Söz konusu haberlerde dile getirilen hususlarla ilgili Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir çalışma istenmediği gibi Sosyal Güvenlik Kurumunun böyle bir çalışması da bulunmamaktadır” denildi.

BU TÜR HABERLER MAKSATLI

Haberle ilgili hukuki hakların kullanılacağı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sıklıkla yapılan bu tarz maksatlı haberler, kurumumuzu yıpratma ve vatandaşlarımızı yanıltma hedefi taşımaktadır. Bu maksatlı haberlere karşı her türlü hukuki hakkımızı kullanacağımızı da ayrıca belirtir, doğru bilginin peşindeki siz değerli basın mensuplarımızın dikkatine ve kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

Kılıçdaroğlu: Çok yakında iktidar olacağız, tabanımız hazırlıklı olmalı

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye, Suriye’den buğday ithal edecek

AKP’nin tarımda uyguladığı politikalar Türkiye’yi, 9 yıldır iç savaşın olduğu Suriye’den buğday ithal etme noktasına getirdi. Türkiye, Suriye’den 20 bin ton hububat ithal edecek.

BOLD – Türkiye, 10 yıldır iç savaş yaşanan Suriye’nin Tel Abyad bölgesinden tonlarca hububat ithal edecek. CHP, Türkiye’nin Suriye’den buğday ithal edecek duruma düşürülmesine tepki gösterdi.

HUBUBAT ALIMI, KAMUOYUNA AÇIKLANDI

Kamu İhale Kurumu’na bağlı Kamu Alımları Platformu’nda yayımlanan ihale bilgilerine göre ithal edilecek buğday ve diğer hububat için 1 milyon 300 bin lira harcanarak, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Şanlıurfa depolarına taşınacak.

CHP’DEN BU DURUMA TEPKİ

Türkiye’nin Suriye’den buğday ithal edecek duruma düşürülmesine tepki gösteren CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, “Yerli tarım bitirilmek isteniyor. Türkiye’de 21 milyon dönümlük alanda buğday ekimi yapılıyordu, şimdi 19 milyon dönüme düştü. Geçmişe göre 3 milyon ton daha az buğday üretebiliyoruz. Daha önce de Suriye’den ihraç kaydı ile zeytinyağı ithal ettik ama iç piyasada satıldı” dedi.

 

Erdoğan, Boğazları Rus gemilerine kapatabilir mi?

Okumaya devam et

Popular