Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Üretimin durduğu ve hacizlerin geldiği TEMSA’nın işçileri konuştu

Türkiye’nin yerli otobüs devi TEMSA’da bankalar haciz işlemine başladı ve üretim durdu. Yıllarını bu fabrikaya veren işçiler yaşananları anlattı.

BOLD – Sabancı Holdingin True Value Capital Partners’a sattığı TEMSA Ulaşım Araçları AŞ’de bankaların haciz işlemine başlamasının ardından üretimin 2 hafta durdurulması işçileri kaygılandırıyor.

Sabancı Holdingin 7 ay önce True Value Capital Partners’a sattığı TEMSA Ulaşım Araçları AŞ, bankaların haciz işlemlerine başlamalarının ardından üretimi 2 hafta durdurması ile ilgili yaptığı açıklamada, gerekçenin “bankaların kredilerini vadesinden önce, erken çağırması” olarak duyurmuş, bankalardan anlayış istemişti. Belirsizlik devam ederken yüksek kredi ödemelerinin olduğunu ifade eden işçiler ise bu süreçten zarar görmeden çıkmak istediklerini söylüyorlar.

İşçilerin örgütü olduğu Özçelik-İş Sendikası Şube Sekreteri Ahmet Gürses de Adana’da temaslarda bulunduklarını belirterek sorunun çözülmesi için Hak-İş ve bağlı sendikaların Adana Şubeleri ile temas içerisinde olduklarını, işbaşı olmazsa harekete geçeceklerini söyledi.

YAN SANAYİLERLE BİNLERCE KİŞİYİ ETKİLİYOR

Üretimin durdurulması konusu sadece 1300 TEMSA işçisini ilgilendiren bir konu değil. Sadece Adana’da TEMSA’ya üretim yapan OSB ve Metal Sanayi Sitesi’nde bulunan yan sanayi firmalarında çalışan 8 bin kadar işçi bulunuyor. Ülke içerisindeki bayiler de eklenince aileleri ile birlikte 10 binlerce kişinin bu süreçten olumsuz etkilenmesi söz konusu.

“HENÜZ MAAŞLARDA SIKINTI YAŞAMADIK”

Evrensel’e konuşan şşçiler ve sendika yöneticileri bir an önce üretime başlamak istediklerini belirterek kendilerine işbaşı için belirtilen 23 Aralık tarihine ya da sürenin uzayacağı anlaşılıncaya kadar şimdilik beklediklerini söylüyorlar.

Ahmet Özkan da ücretli izinde olmasına rağmen iznin tadını çıkaramıyor. Maaşlarda sıkıntı yaşamadıklarını ancak yine de düşünceli olduğunu ifade eden Özkan, “Üretime başlamak istiyoruz. Evde bir umutla haber bekliyoruz. 3 çocuk var. Ev kredisi borcu var. Maaşlarda sıkıntı yok. Ama kredilerimiz yüksek. Tek ben değil arkadaşlarımızın hepsi aynı durumda. Borcu olmayan yok. Bir ay bile aksarsa çok zor duruma düşeriz. Ya kredi kartını takla attıracağız ya da biz takla atacağız” dedi.

“İŞBAŞI OLMAZSA HAREKETE GEÇECEĞİZ”

‘Özçelik-İş Adana Şube Sekreteri Ahmet Gürses de sorunun çözülüp üretimin başlamasını istediklerini belirterek, “23’üne kadar bekleyeceğiz. İşbaşı olmazsa harekete geçeceğiz. İşçiler iş için üretim durduruyor, biz işe başlamak için eylem yapacağız” dedi. Yan sanayilerle birlikte yaklaşık 8 bin işçinin bundan etkileneceğini ifade eden Gürses, “Yan sanayideki işçilerden ücretsiz izne gönderilenler oldu, çıkış verilenler oldu. Adana’da elyaf, plastik işletmelerinin neredeyse tamamı TEMSA’ya çalışıyor. Metal sanayinin içinde TEMSA ile işi olmayan yok” dedi.

SATIŞI VE BORÇLANDIRILMASINDA ŞAİBE İDDİASI

Otobüs üretimi yapan Temsa yedi ay önce yabancı bir şirkete satılmıştı. Bu şirketin Temsa’yı almadan iki ay gibi kısa süre önce kurulduğu ortaya çıktı. Sadece 100 bin İsviçre frangı sermaye ile (575 bin TL) kurulan finans-yatırım şirketi bankalardan aldığı kredi ile Temsa’nın 450 milyon borcunu da devralarak Sabancı holdinge satış için 375 milyon ödeme yaptı. Ancak bankalardan aldığı krediyi ve Temsa’dan devraldığı borcu ödeyemeyince fabrikaya bankalar tarafından haciz işlemi başlatıldı. Fabrikaya haciz gelmesi işçilerde işten çıkarılma kaygısı yaratırken, kamuoyunda ise “hileli ve planlı satış mı” sorusunu akla getirdi. Ayrıca şirketin satılmadan önce bankalara yüklü miktarda borçlandırıldığı da iddia ediliyor.

Üretimi durduran Temsa’ya bankalardan haciz

Ekonomi

Esnaftan Tayyip Erdoğan’a 11 istek

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın 11 talebini içeren mektubu AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdi. “Esnaf darda, ayakta zor duruyor. Borç ertelemesi ve nakit desteği şart” dedi.

BOLD – 2.5 milyon esnafın temsilcisi olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup gönderdi. Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre “Esnaf darda, ayakta zor duruyor” diyen Palandöken, 11 talepte bulundu. Palandöken, taleplerini şöyle sıraladı:

 1. Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla esnaf ve sanatkârlarımıza kullandırılmış olan kredilerin geri ödeme tarihleri, faizleri Hazinece karşılanmak kaydıyla, bir kez daha 3 ay süre ile yeniden ertelenmeli.
 2. Esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanların ödeyecekleri SGK primleri, yıl sonuna kadar devlet tarafından karşılanmalı.
 3. Esnaf ve sanatkârlarımızca ödenen iş yeri kira stopajı uygulamasına son verilmeli.
 4. Temel gıda maddeleri ile temizlik ürünlerinden Katma Değer Vergisi (KDV) alınmamalı ya da oran yüzde 1’e indirilmeli.
 5. Kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerin ve tarım kredi kooperatiflerinin, esnaf ve sanatkârlara rakip olacak şekilde ticaret yapmaları önlenmeli.
 6. Son 3 yıl içinde iş yeri açık olan esnaf ve sanatkârlara doğrudan nakit desteği sağlanmalı.
 7. Kahvehanelerde gereken hijyen tedbirleri alınmak kaydıyla oyunlar serbest bırakılmalı.
 8. İl içinde faaliyet gösteren ticari araçlar ile okul servislerinde yüzde 50 yolcu taşıyabilme uygulaması kaldırılmalı.
 9. Turizm bölgelerinde çalışan 9 koltuklu taksilerin 3 yolcudan fazla taşımaması şeklindeki uygulamaya son verilip, yolcu kapasitesi yüzde 50’ye yükseltilmeli. 100 km’ye kadar şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan araçların da koltuk kapasitesi kadar yolcu alabilmeleri sağlanmalı.
 10. Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan iş yerlerinin, iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanından hizmet alma yükümlülüğü, 1 Temmuz 2021’e ertelenmeli.
 11. Gece saat 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında alkollü içki satışı yapılması halinde uygulanan azami 51 bin 600 TL tutarındaki para cezasının, 65 bin ila 320 bin liraya çıkarılmasıyla ilgili düzenlemeden vazgeçilmeli.

Okumaya devam et

Ekonomi

Haziranda enflasyon hesabı şaştı: Yıllık enflasyon yüzde 12,62

Piyasaların yüzde 0,60-0,70 aralığında yükselmesini beklediği enflasyon, haziranda yüzde 1,13 kaydetti. Yıllık enflasyon yüzde 12,62 oldu.

BOLD – Enflasyon haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,13, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 5,75, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,62 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,88 artış gerçekleşti.

Memur ve memur emeklisine yüzde 4 artı yüzde 1.75 enflasyon farkıyla birlikte yüzde 5.75 zam yapılacak. İşçi, çiftçi ve esnaf emeklilerinin aylıklarına da yüzde 5.75 zam geldi. Emekli aylığı bin 500 liranın altında olup bin 500 liraya yükseltilen emeklilere ilave zam olmayacak.

Yıllık en düşük artış yüzde 4,84 ile haberleşme grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 6,32 ile eğlence ve kültür, yüzde 9,74 ile ev eşyası ve yüzde 10,66 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 22,41 ile alkollü içecekler ve tütün, yüzde 19,80 ile çeşitli mal ve hizmetler ve yüzde 14,95 ile konut oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Haziran ayında azalış gösteren tek ana grup yüzde 1,60 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. En az artış gösteren gruplar ise yüzde 0,70 ile konut, yüzde 0,87 ile alkollü içecekler ve tütün ve yüzde 0,97 ile çeşitli mal ve hizmetler oldu. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Haziran ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 4,49 ile ulaştırma, yüzde 2,83 ile lokanta ve oteller ve yüzde 2,45 ile eğlence ve kültür oldu.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’de 2020 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,86, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,72, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,95 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,42 artış gerçekleşti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Saray’dan itiraf: Bütçedeki kara deliklerin arkasında yandaşa garantili projeler var

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, 2019 bütçesinde hedeflerin tutmamasının gerekçesi olarak araç, hasta garantili olarak yandaş müteahhitlere dolar üzerinden yaptırılan projeleri gösterdi.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, hedeflerin neden tutmadığını açıkladı. Raporda garanti ödemeleri, karayolları projelerinin belirlenen tarihten önce trafiğe açılması, Avrasya Tüneli için yapılan garanti ve katkı giderlerinin 2019 yılı bütçe hedeflerini vurduğu ifade edildi.

GÖREV ZARARLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının “2019 Genel Faaliyet Raporu”, 2019 bütçesinde yapılan harcamaların neden hedefleri tutulmadığını ortaya koydu. Rapora göre cari transferler için öngörülen 391.3 milyar lira ödenek eklemelerle 402.2 milyar liraya çıkarıldı. Gerçekleşme 400.3 milyar lira oldu. Raporda, “görev zararları, hazine yardımları ve hane halkına yapılan transferler”e dikkat çekildi.

91.3 MİLYAR LİRALIK GÖREV ZARARI

Görev zararlarına yönelik transferler için 79.6 milyar lira ödenek öngörüldü. Gerçekleşme ise 91.3 milyar lira oldu. Hedefin tutmamasının, işverenlere sağlanan 5 puanlık sigorta prim indirimleri ile asgari ücretteki artış nedeniyle sosyal güvenliği olmayanların sağlık prim ödemelerinin artmasından kaynaklandığı belirtildi.

ARAÇ GARANTİSİ BU ARTIŞTA ETKİLİ OLDU

Hazine yardımları ödeneği 130.5 milyar liraydı. Gerçekleşme 136.2 milyar lira oldu. Artışla ilgili nedenler arasında Karayolları Genel Müdürlüğü’ne yapılan garanti ödemeleri de sayıldı. Rapordaki şu vurgu dikkat çekti: “Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yap-işlet-devret modeli ile yürütülen projelerde ödeme döneminde yapılan değişiklik ve bazı kesimlerinin planlanan tarihten önce trafiğe açılması. Bunun yanı sıra Avrasya Tüneli için araç geçişlerine bağlı olarak yapılan garanti ve katkı ödemeleri de artışta etkili oldu.”

BÜTÇE GELİRİ HEDEFLERİ TUTTURULAMADI

Geçen yıl bütçe gelirleri 880.3 milyar lira hedeflenirken, 875.2 milyar lirada kaldı. 756.4 milyar liralık vergi geliri hedefi ise 673.8 milyar TL ile hedefin yüzde 10.9 altında gerçekleşti. Bütçe vergi dışı gelir gerçekleşmeleri toplamının 106.2 milyar TL öngörülmüş iken,173.8 milyar TL ile hedefin yüzde 63.6 üzerinde gerçekleştiğine dikkat çekildi. Geçen yıl Merkez Bankasının 40 milyar liranın üzerindeki yedek akçesi bütçeye aktarılmıştı.

Her şey MGK kararıyla başladı: Cemaate karşı gayri nizami harp

Okumaya devam et

Popular