Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kılıçdaroğlu’ndan olay açıklama: Erdoğan, 21’inci yüzyılın Firavunudur

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın demokrasiden ve hukuktan uzak hareket ettiğini ifade eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Saray’ın bir numaralı sorumlusu da kibir abidesi Erdoğan’dır. Ben ona zaman zaman Firavun da diyorum. Doğrudur, 21. yüzyılın Türkiye’deki firavunudur.” dedi.

BOLD-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT TV’de katıldığı özel programda gündeme damgasını vuracak açıklamalarda bulundu. İzmir’in Urla İlçe Belediyesi Başkanı CHP’li İbrahim Burak Oğuz’un tutuklanması ile ilgili soruları da cevaplayan Kılıçdaroğlu, “Önümüzdeki süreç içerisinde göreceğiz nasıl bir tablo oluyor. Biz de bekliyoruz. Milletvekili arkadaşlarımız ilgileniyorlar. Olayla ilgili hukukçu arkadaşlardan oluşan bir heyet oluşturduk bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

“ÜLKEDE DEMOKRASİ YOK”

“Ülkede demokrasi yok ki zaten” diye sitem eden Kılıçdaroğlu, “Bunlar böyle belediye başkanımız gözaltına alındı, tutuklandı, yok. Gerçek anlamda demokrasi gelinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Milletvekilimiz hapse atılabilir, bunları biz görüyoruz zaten.” dedi.

AKP’ye yakınlığı ile tanınan İşadamı Ethem Sancak’ın “Ben Kılıçdaroğlu’nun siyasete girmesine vesile olanlardan birisiyim, konuşturmayın beni” sözlerine ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Ethem Sancak 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ‘benim gazetelerim emrinizdedir’ dedi. Ben de ‘estağfurullah gazeteler medya özgürdür’ dedim.” dediğini vurguladı.

“ETHEM SANCAK, HAFIZAMDA İZ BIRAKAN BİRİSİ DEĞİL”

Ethem Sancak için “Hafızamda, ezberimde iz bırakan birisi değil” diyen Kılıçdaroğlu, “İz bırakması, onun kulvar değiştirip, medya patronluğu yapması, ona böyle imkanların sağlanması, Erdoğan’ı ailesinden çok daha fazla sevmesi, bende büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Bir insan başka bir insana saygı duyabilir ama hiç kimse kendi ailesini feda ederek saygı duymaz o farklı bir şeydir” dedi.

AKP’li Erdoğan ile Ethem Sancak arasındaki ilişkiye Tank Palet fabrikası üzerinden devam eden Kılıçdaroğlu, “Benim eleştirim şu. Tank Palet fabrikası sıradan bir fabrika değil, Avrupa’nın en büyük tank palet fabrikası. Değerinin 20 milyar dolar olduğu söyleniyor. Büyük bir fabrika ve entegre tesis. Ordunun elinde, ordunun fabrikası ordunun namusudur. Ordu oranın gelişmesi için elinden ne geliyorsa yapmaya çalışır. Bu fabrika 3 kez verimlilik ödülü alıyor. Bu kadar başarılı bir fabrika.” vurgusunda bulundu.

ERDOĞAN’IN ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALARINI GÜNDEME GETİRDİ

“Bu firmanın BMC firmasına nasıl verildiğini sordum. ‘Özelleştirildi’ dedim.” diyen Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın “Ey Kılıçdaroğlu özelleştirilmedi” dediğini sonra Resmi Gazete’deki yazıyı göstererek “özelleştirildi” dediğini anlattı. Erdoğan’ın daha sonra “Biz bunu devrettik” dediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “kiraya verdiklerini söyledi. O kadar garip şeyler var ki. Mümkün olsa ‘bu fabrika, fabrika değildi’ diyecek.” İfadesini kullandı.

“Bir insana yalan söylemek yakışır mı?” diyen Kılıçdaroğlu, “Ben mi yalan söylüyorum, sen mi yalan söylüyorsun. Ben mi doğruyu söylüyorum, sen mi söylüyorsun? Söylediğim her cümle doğrudur. Onun söylediklerinin tamamı yalandır.” dedi.

“TANK PALET FABRİKASI PEŞKEŞ ÇEKİLDİ”

“Tank Palet fabrikası birilerine peşkeş çekilecek de benim susmamı mı bekliyor” diyen Kılıçdaroğlu, “Bu vatana ihanettir, nokta. Bunu her yerde söylüyorum. Başka bir ülkenin askeri fabrikası başka bir orduya, ister bedava verin ister kiralayın nasıl yaparsanız yapın, yaparsanız kendi ülkenize ve ordunuza ihanet etmiş olursunuz. Bu fabrikanın bedava Katar ordusuna peşkeş çekilmesine izin veren herkes sorumludur. Onların hiçbirisine ben vatansever demem.” şeklinde konuştu.

BEDAVA VERDİKLERİ FABRİKA İÇİN ‘KİRAYA VERDİK’ DİYORLAR

Ethem Sancak’a devredilen Tank Palet Fabrikası’nın peşkeş çekildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Kendi fabrikasını peşkeş çekilecek beyefendilerin gıkı bile çıkmayacak. Nasıl bir ordudur bu? Bedava veriyorsunuz. ‘Kiraladık’ diyor, Ethem Sancak da ‘hayır biz kira ödemedik’, diyor.” ifadesini kullandı.

Ethem Sancak’ı kast ederek “Çok yoksul olduğu için Erdoğan ondan kira talebinde bulunmamış” diyen Kılıçdaroğlu, “Bu fabrikayı bedava veriyorlar. Kira almadan 25 yıllığına veriyorlar. Alım garantisi veriyorlar. Ne getirirse üzerine 12,5 kâr koyacaklar. Buradaki bütün sırları obüsün yapılmasıyla ilgili Katar’a teslimi de yapılan protokolde söz konusu.” dedi.

“KİBRİN GELDİĞİ NOKTA BU!”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın herkesi ve her şeyi küçümsediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bir insan kibri kendi ana öznesi olarak kabul ederse, her şeyi küçümserse ve o küçümsemenin boyutu Türkiye Cumhuriyeti’ni küçümseyecek noktaya çıkarsa… Kibrin geldiği nokta bu. Bir ülkenin en yetkili makamında oturan kişi, kendi toprağına galoş çizmeyle basar mı? Vallahi pes.” ifadesini kullandı.

“Ben İngiltere, Almanya, Fransa ve şahsım, diyor.” Sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu,  “Bu toprakların erdeminde irfanında alçakgönüllü olmak vardır.” şeklinde konuştu.

“AYAKKABI KUTUSUNDA RÜŞVET ALANI BÜYÜKELÇİ YAPAN…”

“Bilmiyorum tabii kirli siyasetçi var mı, var tabii” diyen Kılıçdaroğlu, “Etik değerlere inanmayan var mı, var. Ayakkabı kutusunda rüşvet alan kişiyi büyükelçi olarak tayin eden gönderen kişiyi kirli siyasetçi olarak görürüm. Türkiye Cumhuriyeti böyle bir şeyi asla kabul edemez.” Vurgusunu yaptı.

“Şehir Üniversitesi, Simit Sarayı kursaydı kurtarılırdı” diye eleştiren Kılıçdaroğlu, “Şehir Üniversitesi yeni kurulan bir üniversite. İyi bir eğitim kadrosu da var. Orada tarihi eserlerin olduğu bir bölüm vardı. Ben, üniversiteler üzerinden bir siyasal hesaplaşmayı asla doğru bulmadım.” dedi.

“Siyasi rakibinden öç almak gibi bir davranış insanı küçülten bir davranıştır” diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Danıştay’ın verdiği mülkiyetin devri mümkün değildir diyor, doğrudur. O zaman tahsisi tekrar yaparsınız. 18 bin öğrencinin okuduğu söyleniyor. Her yıl ödediği paralar var. Onlar Halkbank’a verilse sorun çözülmüş olur.” ifadesini kullandı.

“ZİRAAT BANKASI DOLANDIRANI KURTARMA ÇABASI”

“Siz siyasi rakibinizden öç almak için bunu yapıyorsunuz ama öbür taraftan Ziraat Bankası’na dünya borcu olan Ziraat Bankası’nı dolandıran bir adamın da kurtarılması için Ziraat Bankası’nı devreye koyuyorsunuz.” diyen Kılıçdaroğlu, “Vicdanı olan herkese sesleniyorum. Ahlakı olan, inancı, kimliği olan herkese sesleniyorum. Bunların yaptığı adalet mi? Üniversiteyi kurtarmıyorsun tasfiye ediyorsun. Simitçi senin yandaşın diye onu kurtarıyorsun.” uyarısında bulundu.

“Tank palet fabrikasını 50 milyon dolar para bulamadım diyorsun, kalkıyorsun simitçiye 750 milyon avroluk kıyak geçiyorsun” diyen Kılıçdaroğlu,  “Ben buna isyan etmeyeyim de kim edecek? Kalkıyorsun Davutoğlu’ndan, Ömer Dinçer’den intikam alacağım diye bunu yapıyorsun. ‘Dolandırdılar’, diyorsun. Dava aç o zaman.” dedi.

“Şehir Üniversiteleri olayı gündeme geldiğinde, arkadaşlarımı gönderdim” diyen Kılıçdaroğlu, “Gittiler üniversite yönetimiyle görüştüler. Olay Erdoğan tarafından gündeme getirilip dolandırma gündeme getirilince doğal olarak biz de milletvekili arkadaşlarımızı gönderdik ve şunu söyledik, üniversite bir hesaplaşma aracı olmamalıdır. Eğridir doğrudur, insanlar oturacak orada bilim üretecekler” şeklinde konuştu.

“VEFA DEDİĞİN ŞEY ERDOĞAN’DA ASLA YOKTUR”

“Erdoğan’ı tanıyan herkes sonucun buraya geleceğini iyi biliyordu” sözleriyle dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Vefa dediğimiz şey Erdoğan’da asla yoktur. Erdoğan için tek bir şey vardır, koltuğumu nasıl korurum ve nasıl kendimi güçlü kılarım buradan. Onun için arkadaşlık, geçmişte beraber oturduk sohbet ettik vs. Burada bir üniversite var, açılışına gidiyorsunuz. Davutoğlu ayrılmaya kalkınca vay sen misin ayrılan.” dedi.

21’inci yüzyılda insanların düşüncelerinden dolayı sabaha karşı gözaltına alındığını ve tutuklandığını anlatan Kılıçdaroğlu, “AKP’de de çok düzgün insanlar var. Onlar da kendi iç dünyalarında bir vicdan muhasebesi yapıyorlar. Haksızlıkları görmüyorlar mı, elbette görüyorlar. Şehidin parasına göz diken bir siyasal iktidar görmüyorlar mı, elbette görüyorlar” diye konuştu.

“BEN ONA FİRAVUN DİYORUM”

“Kibir bir insanın ruhuna işlemişse başka insanları görmez, onları yok sayar. Onları ezilecek kişi olarak görür.” uyarısında bulunan Kılıçdaroğlu, “Ben AK Parti grubuna hitap ettim sadece bütçe konuşmasında. Ana sorumlu ülkeyi yöneten ve Saray’dır. Saray’ın bir numaralı sorumlusu da kibir abidesi Erdoğan’dır. Ben ona zaman zaman Firavun da diyorum. Doğrudur, 21. yüzyılın Türkiye’deki firavunudur. Her şeyi ben bilirim, ben yaparım, istediğimi yaparım, diyor.” dedi.

Selami Altınok: “Özel Harekat’a Erdoğan’ın konutuna yaklaşanları vurun emri verdim”

Genel

Kılıçdaroğlu’nun avukatı 24 Şubat’ta sürpriz yapacak: Yer yerinden oynayacak!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, 24 Şubat’taki duruşma sonrası bir basın toplantısı düzenleceğini açıkladı. “Yer yerinden oynayacak” dedi.

BOLD – Kılıçdaroğlu’nun avukatı Çelik, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, CHP Genel Başkanı aleyhinde açtığı tazminat davasında mahkemeye sunduğu ve 24 Şubat’ta sanık olarak hakim karşısına çıkacağı davaya ilişkin açıklamada bulundu.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda davanın görüleceği gün çok önemli bir açıklama yapacağını duyuran Çelik, şu ifadeleri kullandı:

“Medya kuruluşları ve basın mensuplarına açık çağrı! 24 Şubat (Pazartesi) günkü İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeki (6.ACM, saat 10:45) duruşmama ve sonrasında yapacağımız basın açıklamasına mutlaka bekliyoruz! Gelmezseniz pişman olursunuz! Yer yerinden oynayacak! Sürprizim var!”

Okumaya devam et

Politika

Ortaokul ve lisede eski sisteme dönülüyor: Başarısız öğrenci sınıfta kalacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınıfta kalınmadığı için eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğü olduğunu açıkladı. “2020-2021 öğretim yılından itibaren ortaokul ve liselere yeniden sınıf tekrarı gelecek” dedi.

BOLD – “Sınıfta kalmanın olmaması eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğüne yol açtı” diyen Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuştu. Bakan Selçuk, 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren ortaokul ve liselerde sınıfta kalmayı yeniden getireceklerini söyledi. “Sınıfta kalmanın olmaması eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğüne yol açtı. Dört işlemi bilmeden lise bitiriliyor. Eğitimde kalitenin daha da düşmemesi için bu sisteme son veriyoruz” diye konuştu.

Liselerde ders sayısının azaltılması yönünde çalışmalar yapıldığını söyleyen Selçuk, “Öğrenciler fazla ders nedeniyle konularda yüzeysel kalıyor. Bunu önce pilot okullarda uygulayacağız ve sistemde köklü düzenleme yapacağız” dedi.

Liseye geçiş sisteminde bir değişiklik olmayacağını, ancak soru şeklinde bazı düzenlemelere gidileceğini ifade eden Selçuk, “Liseye giriş sınavında o soruları yapmak isteyenlerin kitap okuması ve okuduğunu anlaması gerekiyor” dedi. Bakan, kitap okuma oranında da artış yaşadıklarını belirtti.

EĞİTİMDE ATAKAN MODELİ

Her ilde ölçme ve değerlendirme merkezleri kurulduğuna değinen Bakan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her öğrencinin ilgisini, becerisine göre ekranını kişiselleştireceğiz. Kişiye özel müfredat ve sınav gelecek. Türkiye’nin deneyimli hocalarını davet edip bir yıl stüdyo çekimi yaptırdık. Öğrenci, hangi hocayı, hangi dersi internetten, cep telefonundan dinlemek istiyorsa, soru yöneltmek istiyorsa cevabı gelecek. Burada amaç, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamaktır. İstanbul’daki öğrenci ile Şırnak’taki öğrenci arasında hiçbir fark olmayacak.”

FIRSAT ADALETİ SAĞLANACAK

Bakan Selçuk, dijital eğitim platformu olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile eğitimde fırsat adaleti sağlanacağını söyledi. Bakan açıklamasını şöyle sürdürdü:

“EBA, yaklaşık 18 milyon öğrenci, 1 milyon öğretmen ile velilerin kullanımına açıldı. Okul öncesinden 12. sınıfa kadar öğrenci ve öğretmenin öğrenme yolculuğuna eşlik eden 1.600’den fazla ders ve 20.000’in üzerinde zengin, güvenilir ve etkileşimli içerik sunuyor. EBA, doğru kullanıldığında öğretmenin en büyük yardımcısı, öğrencinin okul dışında da elinden tutan bir öğretmen gibi. Türkiye’nin her yerinden öğrenci ve öğretmenlerimiz EBA’ya giriş yapacak.”

Okumaya devam et

Politika

Soylu hakkında sosyal medya paylaşımına soruşturma

Adana’da bir avukata İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “kel kafalı zat” dediği için hakkında soruşturma açılması gündemden düşmeden CHP PM Üyesi Pınar Uzun hakkında Soylu’ya hakaretten soruşturma başlatıldı.

BOLD – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) üyesi Pınar Uzun hakkında, attığı bir tweet dolayısıyla “kamu görevlisine (Süleyman Soylu) görevinden dolayı hakaret etme” suçundan soruşturma başlatıldı. Tweet’in Ankara’daki bir şehit cenazesinde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı ile ilgili olduğunun altını çizen Uzun, bu soruşturmanın Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu ev için ‘Yakın!’ diyenleri kolladığını kaydetti.

SALDIRIYI ELEŞTİRDİ, SORUŞTURMA AÇILDI

Cumhuriyet’ten Eren Can Keman’ın haberine göre CHP PM üyesi Uzun, 21 Nisan 2019’da Çubuk’taki bir şehit cenazesinde gerçekleşen CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırının planlı ve organize halde gerçekleştirildiğini söyledi. Saldırganların videolarda açıkça seçilmesine rağmen, olayla ilgili derinlikli bir araştırma yapılmadığını ve suçluların ceza almadığını ifade eden Uzun, bununla ilgili bir eleştiri tweet’i paylaştığını kaydetti.

SUÇ, SOYLU’YA HAKARET ETME ŞÜPHESİ

Kamu görevlisine (Süleyman Soylu) görevinden dolayı hakaret etme” şüphesiyle başlatılan soruşturma kapsamında Vatan Emniyet İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne ifadeye çağrıldığını belirten Uzun, “Mağdur sıfatıyla yer alan ismin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmasına gülerken, soruşturma dosyasına konu olan beyanımın alçak linç girişimiyle ilgili olmasına hayret ediyorum. Bu soruşturma, Genel Başkanımızın bulunduğu ev için ‘Yakın!’ diyenleri, partimizin il başkanlarının şehit cenazelerinde protokole alınmaması emrini verenleri, şehit cenazesinde partimizin çelengini devirerek halka nefret aşılayanları kollamaktadır” dedi.

“BU TÜR SORUNLARA EMEK HARCANMASI YANLIŞ”

İktidarın memleketin sorunları yerine bu tür soruşturmalara emek harcamasının yanlış olduğunu vurgulayan Uzun “İlkeleri ve vicdanıyla siyaset yapan bir genç olarak kamuoyuna verebileceğim tek şey cesarettir. Korkmayız” dedi.

18 Şubat’ta gözaltına alınanlara işkence yapılıyor

Okumaya devam et

Popular