Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP’li belediyeye de kayyım atandı

İçişleri Bakanlığı, önceki gün tutuklanan CHP’li Urla Belediyesi ile 3 HDP’li belediyeye kayyum atadı.

BOLD İçişleri Bakanlığı, önceki gün cemaate üye olmak suçundan tutuklanan CHP’li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz’u görevden aldı. Urla Belediyesi ile Muş’un Bulanık, Varto ilçe belediyeleri ile Erentepe Belde Belediyesinin HDP’li başkanlarına ise ‘terör örgütü üyesi olmak’ iddiasıyla kayyum atandı.

Burak Oğuz’un yerine Urla Kaymakamı Önder Can, kayyum olarak atandı. 31 Mart seçimlerinde CHP’den Urla Belediye Başkanı seçilen İbrahim Burak Oğuz, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında 16 Aralık’ta ifade vermiş, sevk edildiği sulh ceza hakimliğince tutuklanmıştı.

MUŞ’TA DA 3 BAŞKAN GÖREVDEN ALINDI

Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca “terör örgütü üyesi olmak” suçundan yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve gözaltı süreci devam eden Muş’un Bulanık ilçesi Belediye Başkanı Adnan Topçu ile Varto Belediye Başkanı Ülkü Karaaslan Baytaş İçişleri Bakanlığınca görevinden uzaklaştırıldı. Soruşturma kapsamında Muş’un Bulanık ilçesi Erentepe Belde Belediye Başkanı Dilaver Kesik de görevden alındı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Valilik açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“Muş’un Varto Belediye Başkanı Ülkü Karaaslan Baytaş hakkında ‘Terör örgütü üyesi olmak’ suçundan Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca 2019/8083 sayılı soruşturma yürütüldüğü, Karaaslan’ın bu soruşturma dosyası kapsamında gözaltına alındığı ve gözaltı sürecinin devam ettiği anlaşılmıştır. Bulanık ilçesi Erentepe Belde Belediye Başkanı Dilaver Kesik, hakkında terör suçları kapsamında Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2019/8119 sayılı soruşturma, Varto Belediye Başkanı Ülkü Karaaslan Baytaş hakkında terör suçları kapsamında Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2019/8083 sayılı soruşturma, Bulanık Belediye Başkanı Adnan Topçu, hakkında terör suçları kapsamında Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2019/8078 sayılı soruşturma ve bu 3 belediye başkanı, haklarında yürütülen bu soruşturmalar kapsamında gözaltına alınmış olması göz önünde bulundurularak Anayasanın 127’nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47’nci maddelerine istinaden Bakanlığımızın 17 Aralık 2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevlerinden uzaklaştırılmıştır.”

KAYMAKAMLAR ATANDI

Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı Varto Belediyesi’ne, Bulanık Kaymakamı Mehmet İlidi Bulanık Belediyesi ile ilçeye bağlı Erentepe Belde Belediyesi’ne kayyum olarak atandı.

Kılıçdaroğlu’ndan olay açıklama: Erdoğan, 21’inci yüzyılın Firavunudur

Politika

AKP’li eski Bakan Günay: ‘açım’ diyen insana ‘geber’ diyenler hangi dinden!

Ertuğrul Günay, “Biz, ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ diye öğrendiğimiz dinden isek, ‘açım’ diyen insana ‘geber!’ diyenler hangi dinden” diye sordu.

BOLD – Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İstanbul İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay’ın ‘Bugün çocuklara kahvaltı ettiremedim. Çocuklarım aç kalmasın diye dilenmekten geliyorum. Nasıl evde kalayım’ diyen kadının görüntüsünü alıntılayarak ‘Geber’ notuyla paylaşması her kesimden büyük tepki topladı. Müdürlüğün bağlı olduğu Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Noğay’ın görevden alındığını ve hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

‘SIKI BİR ERDOĞANCI’

Sosyal medya paylaşımlarıyla sıkı bir Erdoğan hayranı olduğu anlaşılan Noğay, tepkilerin ardında mesajı silerek hesabını kapattı.

‘AÇIM DİYENE GEBER DİYENLER’

Gün boyu sosyal medyada da gündem olan olaya AKP’li eski bakan Ertuğrul Günay da tepki gösterdi. 17/25 Aralık yolsuzluk operasyonları sonrası AKP ile yollarını ayıran Günay, “Biz, ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ diye öğrendiğimiz dinden isek, ‘açım’ diyen insana ‘geber!’ diyenler hangi dinden?” diye sordu.

Çocukları için dilendiğini söyleyen kadına “Geber” diyen bürokrat görevden alındı

Okumaya devam et

Politika

HDP infaz yasasının adını koydu: Yandaş Affı

HDP’li Oruç, infaz düzenlemesinin özel af olduğunu AKP’nin bunu topluma açılmayamadığını belirtti ve “Yandaş afı sözü Türk siyasi hayatını girdi” dedi.

BOLD – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, infaz düzenlemesine ilişkin Meclis’te basın açıklaması yaptı. Açıklamada HDP’li milletvekilleri, tutuklu siyasetçi, gazeteci, avukat ve hasta tutukluların fotoğrafları ve “İnfazda eşitlik istiyoruz” dövizlerini taşıdı.

Oluç, düzenlemenin koronavirüs nedeniyle getirilmediğini ve iktidarın fırsatçılık yaptığını belirtti. İktidarın düzenlemeyi bir yıldan fazladır hazırladığını itiraf ettiğini de dile getiren Oluç, “Bizde zaten bunu söylüyoruz. Cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin sağlık ve yaşam koşullarının dikkate alınmaları sonucunda salınmaları gerektiğini söylüyorduk ve düzenlemenin koronavirüs salgınıyla alakalı olmadığı çok net olarak görülmüş oldu. Aslında 3-5 maddede halledilecek ve bir günde çıkarılabilecek, infaz yasasında eşitliği ve adaleti öngören bir teklif ile bu işin çoktan halledilmesi mümkünken, iktidar fırsatçılık yapıyor” dedi.

PAKETİN İÇİ ACİLİYETİ OLMAYAN MADDELERLE DOLU

İktidarın, 70 maddelik infaz düzenlemesi paketini cezaevlerinin boşalmasını zorlaştırmak için getirdiğini ve cezaevlerinin boşaltılmasını geciktirdiğini ifade eden Oluç, şöyle konuştu: “Bu 70 maddenin içinde bir sürü konu var. Bunlardan bir tanesi infaz mahkemeleri düzenlemesi; ne aciliyeti vardı, yoktu. Ama işte fırsatçılık yapalım bunu da halledelim dedikleri için. Ya da bazı maddeler var ki cezaları ağırlaştırıyor ya korona virüs salgını nedeniyle cezaevinde tehdit altında olan tutuklu ve hükümlülerin salınması meselesinin ceza artırımı maddeleriyle ne alakası var. Hiçbir alakası yok ama uzun zamandır hazırladıkları bir paketi fırsat bu fırsat diye 70 maddelik bir paketi getirdiler ve şimdi Meclis’i bununla meşgul ediyorlar. Ama esas önemli olan cezaevlerinde ağır sağlık ve yaşam tehdidiyle karşı karşıya bulunan 10, 20, 30, 40, 100 kişiye varan koğuşlarda bulunan tutuklu ve hükümlülerin durumudur. Esas bunun müsebbibi AKP iktidarıdır.”

YANDAŞ AFFI TEKLİFİ

Oluç, infaz düzenlemesi ile iktidarın “yandaşa” af çıkardığına dikkati çekerek, “Bu bir yandaşa af teklifidir. Yani ‘Rahşan affı’ sözünden sonra Türkiye siyasi hayatına ‘Yandaş affı’ sözü de yazılmış ve kazılmış olacaktır. Bunun af olduğunu, teklifi getirenler de biliyor. Ama neden söylemekten çekiniyorlar çünkü toplumun tepkisinden korkuyorlar. İkincisi neden söylemiyorlar? Bir af olursa Meclis’te nitelikli çoğunlukla geçmesi gerekir. Yani muhalefet partilerinin önerilerine ve oylarına da ihtiyaç vardır. İşte bunu baypas etmek için, muhalefet partilerini dışlamak için de bunun af olmadığını iddia ediyorlar” dedi.

Cezaevindeki ilk korona ölümü resmi kayıtlara geçti

Okumaya devam et

Politika

Ali Babacan: Koronavirüse Merkez Bankasındaki eksi bakiyeyle yakalandık

Pandemiye ‘Ekonomik zayıf bir noktada yakalandık’ diyen Ali Babacan, hazine mevduatı ve SWAP anlaşmaları düşüldüğünde Merkez Bankasında neredeyse eksiye düşen bir bakiye olduğunu belirtti.

BOLD – Deva Partisi Lideri Ali Babacan FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı. Babacan koronavirüsün dünya ve Türkiye’ye ekonomik etkilerini anlattı. İkinci Dünya Savaşından sonra dünyanın ilk kez ekonomik olarak sert bir şok yaşadığını belirten Babacan, ‘2008-2009 küresel krizinden daha ciddi etkisi daha derin ve yaygın bir krizden bahsediyoruz. Özellikle Türkiye için. Tüm dünyada ekonomi eş zamanlı olarak durmuş durumda. Biz Türkiye olarak ekonomik bünyemizin zayıf olduğu noktada yakalandık” diye konuştu.

KRİZDEN ÖNCE YEDEK AKÇELER BİLE TÜKETİLMİŞTİ

Hazine mevduatı ve SWAP anlaşmaları düşüldüğünde Merkez Bankasında neredeyse eksiye düşen bir bakiye olduğunu belirten Babacan, ”Türkiyenin bütçe açığı zaten yükselmişti. Bankaların bilanço açığı zaten yükselmişti. Merkez Banksının yedek akçeleri bile tüketilmişti kriz öncesinde. Maalesef zayıf bir noktada yakalandık ama bu her şeyin sonu değil. Dünyadaki bütün ekonomik krizleri gelir geçer. Önemli olan krizi en az zararla atlatabilmek” dedi.

Kefen parasını tüketen Türkiye astronomik faizle borçlanmaya başladı

 

Okumaya devam et

Popular