Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

MİT’in 18 eski çalışanı Ankara TEM’de işkence görüyor

Ankara’da gözaltında olan ve işkence gördükleri belirtilen kişilerin tamamının MİT çalışanı olduğu ortaya çıktı. H.Ç.’nin avukatı dün Emniyette yaşananları anlattı.

CEVHERİ GÜVEN

BOLD – Ankara’da 18 Aralık sabahı gözaltına alınan ve savcılık tarafından “Başbakanlık eski çalışanları” olarak açıklanan 27 kişinin, Milli İstihbarat Teşkilatından(MİT) ihraç personel olduğu ve gözaltı sürecinde yoğun baskıya maruz kaldıkları öğrenildi.

Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şubesinde gözaltında bulunanların avukatlarının verdiği bilgiye göre, gözaltının ilk günü tehdit, hakaret ve psikolojik işkenceyle geçti.

Gözaltında bulunan eski MİT çalışanı H.Ç.’nin avukat eşinin verdiği bilgiye göre, gözaltında bulunanlar ilk gün 22.30’da ‘mülakata’ alındı ve yan yana dizili şişeler gösterilerek tecavüzle tehdit edildiler.

“KORKMUŞ VE PANİK HALDEYDİ”

H.Ç.’yi iki kez ziyaret ettiğini belirten avukat eşi, ilk görüşmesini dün yaptığını, her şeyin normal olduğunu, ancak gece yapılan sorgunun ardından bugünkü görüşmesinde kocasını panik halde gördüğünü anlattı:

“Eşim ihraç olduktan herhangi bir soruşturma, kovuşturma geçirmemişti. Görüştüğümde, paniklemiş ve korkmuştu. Normalde emniyette avukat görüşme odaları, kapalı ve kamera bulunmayan odalar ama Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde öyle değil. Odaların iki tarafı full cam. Dışarıdaki ses içeri geliyor, içerideki ses de dışarıya gidiyordur. Eşim, ‘burası iyi değil’ diyerek anlatmaya başladı. Akşam 22.30’da onunla aynı durumda olan 7 kişiyi almışlar, TEM’in içinde başka bir yere götürmüşler. Yarımşar saatlik ‘mülakat’ dedikleri görüşme yapmışlar. Yarım saatlik görüşmenin tamamında hakaret ve tehdit edilmişler. Eş üzerinden tehdit edilmiş, bu kısmın detayını vermedi sanırım bu kısım onu çok incitti. Aile üzerinden, annesi üzerinden tehdit ve hakaretler edilmiş.

‘Burada seni bıraksak dahi sivilde alırız, seni almak için illa arama kararına gözaltı kararına ihtiyacımız yok’ gibi şeyler söylemişler.”

“BU ŞİŞELERİ SİZİN İÇİN HAZIRLADIK”

“Sonra yan yana dizilmiş şişeler göstermişler. ‘Bak bu şişeyi senin için yağladık. Bugün sana merhaba diyoruz, yarın ne yapacağımızı tahmin edersin.’ şeklinde tehdit edilmiş. İtilip kakılma şeklinde muameleler yapılmış. Şuan mevcut durumda darp ve şiddet görmemiş. Psikolojik işkence var ancak ‘akıllı ol konuş’ şeklinde tehdit edilip ‘yarın yine görüşürüz’ denilerek yarın işkenceye başlanacağı ima edilmiş. Bu geceki sorguda neler yapılabileceği konusunda endişeliyim. Daha önce Dışişleri Bakanlığı eski çalışanlarında da aynı şeyler olmuş ve yaşadıkları ağır işkenceleri Ankara Barosu kayda geçirip rapor haline getirmişti.”

ANKARA BAROSU İNCELEME BAŞLATTI

Avukatlar, müvekkillerinin yaşadıklarıyla ilgili Ankara Barosu’na bilgi verdikleri, Baro İnsan Hakları Kurulu’na gözaltındaki kişilerle görüşebilmeleri için yetki verildiği öğrenildi.

Gözaltına alınan kişilerin, Ankara Terörle Mücadele Müdürlüğü’nün Eskişehir yolundaki kampüsünün nizamiyeye göre son kısımdaki binasında tutuldukları belirtiliyor.

18 KİŞİ GÖZALTINDA

18 Aralık sabahı 27 eski Başbakanlık çalışanı hakkında gözaltı kararı çıkartıldığına ilişkin açıklama yapıldı. 27 kişinin Başbakanlık değil MİT personeli olduğu öğrenildi. Gözaltına alınabilen 18 kişinin OHAL döneminde MİT’ten ihraç personel olduğu belirtiliyor. Aralarında istihbarat elemanı ve yardımcı personel olarak çalışanların bulunduğu ifade ediliyor. Gözaltıların cemaat soruşturması kapsamında yapıldığı belirtiliyor.

MİT çalışanlarının yargılanması için Ankara’da 34. Ağır Ceza Mahkemesi kuruldu. Sadece bir kurum personeline özel mahkeme kurulması, hukukçuların eleştirilerine neden oldu. 2019 yılı Şubat ayında kaçırılan ve 6 ay işkence yapıldıktan sonra Emniyet’e teslim edilen 6 kişi de bu mahkemede yargılanmaya başlandı.

BOLD ÖZEL

İşkencecilere hapiste bile boyun eğmeyen Şeref hoca koronavirüse yenildi

Koronavirüs vakalarıyla anılan 2 bin mahpusun kaldığı Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevinde kalan Bilgisayar öğretmeni 2 çocuk babası Şerif Vatansever 47 yaşında koronavirüsten yaşamını yitirdi. Koğuş arkadaşının, onun vefatı sonrası paylaştıklarıysa Şeref Vatansever’in maruz kaldığı işkenceyi gözler önüne serdi.

BOLD – Kocaeli Cezaevinde yakalandığı koronavirüs yüzünden kaldırıldığı hastanede tedavi gören bilgisayar öğretmeni Şeref Vatansever hayatını kaybetti.

47 yaşında hayatını kaybeden Vatansever’in kaldığı koğuşta mahkumların tamamının koronavirüse yakalandığı öğrenildi.

TABUTTA TAHLİYEYE SON

Cezaevleri İhlalleri adlı sosyal medya hesabı Vatansever’in vefat haberini şöyle duyurdu: “Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde Bilgisayar öğretmeni Şerif Vatansever koronadan 47 yaşında yaşamını yitirdi. Koğuşunun hepsi korona olan Şerif Vatansever bir haftadır tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Tabutta tahliyeye son verin!”

GECELER BUNA ŞAHİT

Vefat haberine gelen yorumlardan biri de Vatansever ile birlikte hapis yatan Cihat adlı kullanıcıdan geldi. Vatansever’in cezaevinde kaldığı süre boyunca da işkence gördüğünü anlatan koğuş arkadaşı şunları söyledi: “Kardeşim, Allah’ın huzuruna alnın ak yüzün pak olarak çıkacaksın. Beraber yattığımız 42 ay bunun şahididir… Mahkeme devam ederken koğuştan götürüldüğün ve bir hafta boyunca polisin elinde işkenceye maruz kaldığın o gün ve geceler buna şahittir. Bize de şefaatçi ol nolursun.”

Koronavirüsle anılan Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevinde bilanço ağırlaşıyor. Cezaevinde koronavirüs testi pozitif çıkan çok sayıda tutuklu olduğu öğrenildi. Bir aile yakınının iddiasına göre 300 kişi koronavirüs kaptı. Durumları ağır olan mahpuslar Kocaeli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

“NE HASTANE NE CEZAEVİ SAĞLIKLI BİLGİ VERMİYOR”

Ağustos 2020’den beri Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevinde bulunan ve adının açıklanmasını istemeyen başka bir aile yakını, eşine 16 Nisan’da yapılan testin pozitif çıktığını söyledi.

Tüm koğuşun karantinaya alındığı belirten eş, “Ne hastane ne cezaevi sağlıklı bilgi vermiyor. Mektuplarım ulaşıyor mu onu dahi bilemiyorum. Eşimden gelen mektup belli ki hastalık öncesi tarihten ve eşimle ilgili haberleri yan koğuşlarında bulunan tanımadığım insanların yakınlarından almaya çalışıyorum. Her birimiz apayrı mağduriyet içerisindeyiz. 16.04.2021 tarihinden beri cezaevinin genelleme yaparak verdiği bilgiler dışında bir bilgi alamıyor, aksine telefonlar yüzümüze kapanıyor. 2000 kişiyi aşkın cezaevinde bu ne salgın, bu ne sorumsuzluk, tutuklu yakınlarına bu ne saygısızlık.” dedi.

17 GÜNLÜK EVLİYDİ

Eşi tutuklandığında henüz 17 günlük evli olduğunu söyleyen eş, “Bir gece gözaltı sonrası mahkeme denetimli serbestlik verdi. 4 saat sonrası evimize ve ailelerimizin evlerine eş zamanlı yapılan operasyon ile savcının kararı bozduğunu ve tutuklanma talebiyle cezaevine götürüldü. İlk mahkemede hüküm belli denerek 8 yıl 9 ay karar verildi. İstinaf direkt onayladı. Dosyamız Yargıtay’da.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevinde

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Evindeki kitaplar suç sayıldı eşi ikiz bebeğini düşürdü

Öğretmen Sefa Gökalp, 17 -25 Aralık yolsuzluk operasyonları sonrası Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik cadı avının ilk kurbanlarından. Devlet memuru değildi ancak zimmet suçlamasıyla tutuklandı. Evindeki kitaplar örgüt üyeliğine delil sayıldı. Tutuklandığında eşi yaşadığı üzüntüyle ikiz çocuklarından birini düşürdü.

BOLD ÖZEL – 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasının ardından Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik başlatılan cadı avının ilk mağdurlarından Sefa Gökalp hukuksuz şekilde tutuklandı.

Gökalp ailesi 17-25 Aralık’la başlayan hukuksuz sürecin ilk kurbanlardan. Dershanede öğretmen olarak görev yapan Sefa Gökalp, devlet memuru olmamasına rağmen haksız bir şekilde zimmetine para geçirmekle suçlandı. Evinde arama yapıldı. Polisler evinde buldukları Fethullah Gülen’in kitaplarını terör örgütü üyeliğine delil saydı. Tutuklandı ancak delil yetersizliği sebebiyle 27 gün sonra tahliye edildi. Eşi, o tutuklandığı dönemde ikiz çocuklarına hamileydi. Yaşadığı üzüntünün etkisiyle ikiz çocuklarından birini düşürdü. İkinci çocuğu da erken doğumla hayata tutunabildi.

Sefa Gökalp, eşi ve çocuklarıyla.

KARDEŞİ DE DÜĞÜN GÜNÜ TUTUKLANDI

Cadı avı Sefa Gökalp ile sınırlı kalmadı. Hukuksuz gözaltı ve tutuklamalar tüm aileye sıçradı. Gökalp’in babası işten çıkarıldı. Eşinin ailesinden 2 kişi daha tutuklandı. Eşinin kız kardeşiyle evlenen Sefa Gökalp’in erkek kardeşi düğün sırasında tutuklanarak hapse konuldu.

YENİ BİR HAYATA TUTUNMAYA ÇALIŞIYORLAR

Eşi hakkında da yakalama kararı çıkarılınca Gökalp ailesi zor bir karar alarak çok sevdikleri vatanlarını terk etmek zorunda kaldılar. 2 çocuğuyla İsviçre’ye gelen Gökalp ailesi yeni bir hayata ‘merhaba’ dedi. Şimdi yeni bir düzen kurmaya çalışıyorlar.

En fazla KHK’lıyı bağrından çıkaran Kavşut Köyü belgesel oldu

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

İdare Mahkemesinden delilsiz ‘şifahi’ adalet

15 Temmuz’un ardından KHK’larla ihraç edilenlere yönelik hukuksuz kararlara bir yenisi daha eklendi. Bir ihbar üzerine açılan ceza davasından beraat eden KHK’lı, ihracının iptali için Ankara 24. İdare Mahkemesine dava açtı. Mahkeme, dosyada delil bulamayınca MİT’in şifahi(sözlü) olarak verdiği bilgiye dayanarak davayı reddetti.

BOLD – Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi, ceza davasından beraat eden KHK’lının ihracına karşı açtığı davayı reddetti. Mahkeme herhangi bir delile yer vermediği gerekçeli kararında emniyet ve MİT Bölge Başkanlığının şifahi(sözlü) bilgilendirmesini ihraç için yeterli buldu.

KHK’yla ihraç edilen bir kişi, hakkındaki ihbar üzerine gözaltına alınıp tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevkedildi. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklama talebini reddetti. Hakkında açılan davadan da tanığın beyanlarını reddetmesi üzerine beraat etti. Ancak OHAL Komisyonu memuriyete iadesine dair başvuruyu reddedince KHK’lı Ankara 24. İdare Mahkemesine dava açtı.

İSTİHBARATIN ŞİFAHI BİLGİSİYLE KARAR VERDİ

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi, Emniyet ve MİT Bölge Başkanlığının KHK’lı kişinin cemaat ile irtibatının bulunduğu yönündeki ‘şifahi’ bilgilendirmesini yeterli bularak davayı reddetti. Mahkemenin gerekçeli kararında, “…emniyet istihbaratında ve MİT Bölge Başkanlığından verilen şifahi bilgide kişinin yoğun olarak FETÖ mensupları ile ilişki içerisinde olduğu ve onlarla yoğun bir şekilde irtibat ve ilişkisinin bulunduğu bildirilmiştir” denildi.

Ankara 24. İdare Mahkemesinin hukuksuz ‘şifahi’ kararı.

Sedat Peker’in son videosu Hizmet Hareketine kurulan tuzağı deşifre etti

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0