Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Ünlü rugby oyuncusu Sony Bill Williams’tan Uygur Türklerine destek

Uygur Türklerine spor dünyasından bir destek de ünlü rugby oyuncusu Sonny Bill Williams’tan geldi.

BOLD – Arsenalli Türk asıllı Alman yıldız Mesut Özil’den sonra, dünyanın en iyi rugby oyuncularından Sonny Bill Williams da Çin’in Müslüman Uygur Türklerine yönelik muamelesini eleştirdi. Din değiştirip Müslüman olan Williams’ın Twitter’da paylaştığı mesajda üzerine Çin bayrağı resmedilen bir elin, Doğu Türkistan’ı temsil eden bayrağı olan bir diğer eli burktuğu görülüyor, üzerinde Doğu Türkistan bayrağı olan elden de kan akıyor.

Mesajda da “Ekonomik çıkarları insanlığa tercih ettiğimiz üzücü bir zaman” diyor.

Arsenalli Türk asıllı Mesut Özil, 13 Aralık tarihinde Twitter hesabından Çin’in Doğu Türkistan Özerk Bölgesi’nde Müslüman azınlıklara zulüm ve baskı yapıldığını yazmış ve İslam dünyasını bu duruma sessiz kalmakla suçlamıştı.

Söz konusu paylaşım sonrası Çin devlet kanalı CCTV, Arsenal’in Manchester City ile oynadığı son Premier Lig maçını yayından kaldırmıştı. Mesut Özil, Twitter mesajı sonrası Pro Evolution Soccer (PES) adlı popüler bilgisayar oyununun 2020 Çin versiyonundan da çıkartılmıştı.

Mesut Özil, PES 2020’nin Çin’de satılan versiyonundan çıkarıldı

Dünya

ABD’nin NATO Büyükelçisi konuştu: Türkiye S-400’ler için çok şeyi feda etti

ABD’nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, Türkiye’nin S-400 savunma sisteminin ilk denemesini yapmasıyla ilgili konuştu. Hutchison, “Ankara’da bir Rus füze savunma sistemine sahip olabilmek için çok şeyi feda ettiler” dedi.

BOLD – ABD’nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin ilk denemelerini gerçekleştirdiği iddiasını değerlendirdi.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde Deutsche Welle’nin S-400’lerle ilgili soruları yanıtlayan Hutchison,  “Bu gelişmeler hiç iyi değil” ifadesini kullandı. Hutchison, ABD ve hatta tüm NATO’nun, Türkiye’nin S-400’leri satın alacağını duyurduğu 2017’den itibaren bunu önlemek için “çok yoğun çaba harcadığını” kaydetti.

TÜRKİYE’Yİ VAZGEÇİRMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK

Hutchison, “Biz, tüm NATO ittifakımızla birlikte Türkiye’yi, hasım olarak kabul ettiğimiz Rusya’dan füze savunma sistemi almaktan vazgeçirmek için elimizden gelen her şeyi yaptık. Rusya’dan füze savunma sistemi almak ve bunu NATO ittifakımızın içine sokmak… Bu bir kırmızı çizgi. Bunda şüphe yok” ifadesini kullandı.

S-400 İÇİN ÇOK ŞEYİ FEDA ETTİLER

S-400’ler gerekçesiyle Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programından çıkartıldığını hatırlatan Hutchison, Türkiye’nin karşı karşıya kalabileceği sonuçların bununla sınırlı kalmayabileceğine de üstü kapalı ifadelerle dikkat çekti. Hutchison, “Ankara’da bir Rus füze savunma sistemine sahip olabilmek için çok şeyi feda ettiler. Biz, onları ittifakımıza bağlı kalmaları konusunda ikna edemediğimiz için çok mutsuzuz. Egemenlik meselelerini Rus füze savunma sistemine el uzatmadan çözümlemeye çalışmaya ikna edemediğimiz için çok mutsuzuz” dedi.

Paşinyan diplomasi masasını devirdi: Facebook’tan Ermenileri savaşa çağırdı

Okumaya devam et

Dünya

Aşı çalışmalarından korkutan haber: 1 denek öldü

Kovid-19 sebebiyle ölenlerin sayısı 1 milyon 200 bin kişiye doğru giderken gözler aşı çalışmalarındaydı. Aşı çalışmalarında ön plana çıkan Oxford Üniversitesi’nin çalışmalarından kötü bir haber geldi. Brezilya’daki gönüllü bir denek hayatını kaybetti.

BOLD – Brezilya’da Oxford Üniversitesi’nin Kovid-19’a karşı geliştirdiği aşı adayının deneylerine katılan 28 yaşındaki bir gönüllü doktorun yaşamını yitirdiği açıklandı.

AŞI DENEYİ Mİ ÖLDÜRDÜ?

Brezilya Sağlık Gözetim Ajansı’nın (Anvisa) duyurduğu habere göre, Oxford Aşı Grubu ile Jenner Enstitüsü iş birliğinde geliştirilen ve üretim lisansı İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca tarafından satın alınan “ChAdOx1 nCoV-19” adlı aşı adayının Brezilya’daki deneylerine katılan 28 yaşındaki gönüllü doktor João Pedro Feitosa hayatını kaybetti.

Anvisa’nın verdiği bilgiye göre, 19 Ekim’de hayatını kaybeden Feitosa’nın ölüm sebebi henüz belli olmadı. Ölüm sebebinin bulunması için araştırmalar devam ediyor. Bununla birlikte “ChAdOx1 nCoV-19” adlı aşı adayının deneylerine devam edileceği açıklandı.

BREZİLYA’DA AŞI POLEMİĞİ

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Çinli Sinavoc Biotech’in geliştirdiği “CoronaVac” isimli aşı adayını satın almayacaklarını duyurdu. Sağlık Bakanı Eduardo Pazuello’nun Brezilya’nın 46 milyon dozluk “CoronaVac” aşısı alacağını duyurmasından bir gün sonra Bolsonaro, Facebook hesabından yaptığı canlı yayında, “Çin aşılarını satın almayacağız.” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Nijerya’daki gösterilerde 54 protestocu öldü

Nijerya’daki polis karşıtı gösterilerde can kaybı artmaya devam ediyor. Polis bünyesinde yeni kurulan Özel Hırsızlıkla Mücadele Ekibi’ne (SARS)karşı ülke geneline yayılan protestolarda, polis müdahalesi sebebiyle iki haftada 54 gösterici öldü.

BOLD – Nijerya’da tansiyon düşmüyor. Delta eyaletinde iki hafta önce, bir gencin SARS tarafından öldürülmesi ile sosyal medyada ünlüler ve aktivistlerin çağrısıyla Lagos ve başkent Abuja’da başlatılan gösteriler, ülke geneline yayıldı.

GÖSTERİLERDE CAN KAYBI ARTIYOR

Günlerdir devam eden gösterilerde polisin sert müdahalesi ölümleri de beraberinde getirdi. Polis bünyesinde oluşturulan Özel Hırsızlıkla Mücadele Ekibi’ne (SARS) karşı gösterilerde iki haftada 54 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Uluslararası Af Örgütünden yapılan açıklamada, özel polis biriminin “insan haklarını ihlal ettiği” gerekçesiyle 7 Ekim’den bu yana ülke genelinde devam eden protestoların şiddet eylemlerine dönüştüğü belirtildi. Açıklamada, ülkede devam eden protesto gösterilerinde iki haftada 54 kişinin yaşamını yitirdiğini, yüzlerce kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Lagos eyaletindeki Lekki bölgesinde protestoculara yönelik silahların da kullanıldığı saldırıda ölenlerin olduğu, 30 kişinin de yaralandığı belirtildi. Diğer yandan Edo eyaletinde de protestocuların bir cezaevine düzenlediği baskında yaklaşık 200 mahkum firar etti.

Okumaya devam et

Popular