Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İBB duyurdu; Esenler Otogarı için ihaleye çıkılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Esenler Otogarı olarak bilinen, ’15 Temmuz Şehitler Otogarı’nın ticari alanlarının işletilmesi işini ihale ile kiraya verileceğini duyurdu.

BOLD-Yap-İşlet-Devret modeliyle firari işadamı Galip Öztürk’e ait Avrasya Terminal İşletmeleri (AVTER) tarafından 25 yıl işletilen Esenler Otogarı, yıllık 26 milyon 820 bin TL muhammen bedel üzerinden ihaleye çıkartılacak.

3 YILLIĞINA KİRALANACAK

168 yazıhane- peron, restoran, birçok büfe, akaryakıt istasyonu ve irili ufaklı işyerinin bulunduğu terminalin işletilmesi işi 3 yıllığına kiralanacak. İhaleye İBB’nin şirketlerinden Boğaziçi A.Ş. de katılacak. Platform Turizm Taşımacılık A.Ş.’nin de ihale ile ilgilendiği öğrenildi. Platform Turizm, Yeni Şafak gazetesinin ve TVNET’in sahibi olan Nuri Albayrak’ın damadı Adem Altunsoy ile Mehmet Altunsoy ve Yılmaz Aytaş’a ait olduğu biliniyor.

İHALESİ YARIN YAPILACAK

İBB Emlak Müdürlüğü tarafından açılan ihale, Encümen Salonu’nda yarın (çarşamba) saat 11.00’de yapılacak. ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyeti, yönetimi ve tasarrufunda bulunan İstanbul Şehirlerarası ve Uluslararası Yolcu Ve Otobüs Terminalinin ticari alanlarının işletmeye verilmesi işi’ adı altında açılan ihalenin muhammen bedeli yıllık 26 milyon 820 bin TL. İhaleye katılacak olanlar, 2 milyon 413 bin 800 TL geçici teminat yatıracak.

Esenler Otogarı içerisindeki otoparkların işletilmesi geçtiğimiz aylarda, İBB’nin şirketlerinden İSPARK’a devredilmişti.

AKP, Kanal İstanbul protokolünde, İmamoğlu’na karşı İl Meclisi kartını oynadı

Ekonomi

Döviz piyasası toz duman: Dolar kaç TL olacak?

Koronavirüs salgınına paralel olarak dolar ve euro da hızla yükseliyor. Dolar 6,70 TL’nin eşiğinden dönse de 7 lira seviyesi telaffuz edilmeye başlandı.

BOLD – Dolar ve euro niye yükseliyor? İngiliz Sterlini 8 TL’yi geçti. TL niye değer kaybediyor. İhracattaki yüzde 18’lik düşüş nisan ve mayıs aylarındaki daha sert düşüşlerin ilk işareti olabilir. Grafiklerin verdiği mesaj ne?

Gazeteci Turan Bozkurt, Dünya Bankası’nın koronavirüsün dünya ekonomisine etkisinin ele alındığı son raporundaki ürküten verileri yorumluyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bayram ikramiyesi ödemeleri haftaya başlıyor

Emeklilerin bayram ikramiyelerinin ödeme takvimi belli oldu. Erken ödeme ile 7-11 Nisan’da tüm emekliler 1.000’er TL, dul ve yetimler de hisseleri oranında ikramiye alacak. İkramiyeler tahsis numarasının son rakamlarına göre yapılacak.

BOLD – Yaklaşık 13 milyon kişiye bayram ikramiyesi ödemeleri için hazırlıklar sürüyor. Ödeme süreci haftaya başlıyor. Emeklilere, ölüm aylığı alan dul ve yetimlere, sürekli iş göremezlik ödeneği alanlara ödemeler, 7-11 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek.

SSK kapsamında olanlara ikramiye, tahsis numarasının son rakamı 17-18-19 ise 7 Nisan’da, 20-21-22 ise 8 Nisan’da, 23-24 ise 9 Nisan’da, 25-26 ise 10 Nisan’da ödenecek. Bağ- Kur ve Emekli Sandığı kapsamında olanlar ise 11 Nisan’da bayram ikramiyesini alacak.

Ödemeler kapsamında, emekliler 1.000’er lira alacak. Dul ve yetimlere ölüm aylığı oranında, sürekli iş göremezlik aylığı alanlara da sürekli iş göremezlik derecesi oranında ödeme yapılacak.

2 aylık alanlara ise 2 dosyadan hangisinde aylık oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ikramiye ödenecek. İkramiye ödemesinden kesinti yapılamıyor ve bu ödemeler haczedilemiyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

EPDK’nın uzaktan fatura kesilmesine kararına tepki yağdı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun üç ay uzaktan fatura kesilmesine yönelik kararına tepkiler artıyor. Faturaları devletin ödemesi beklenirken, şimdi hiç kullanmayanlara bile fatura kesilecek olması sosyal medyada gündem oldu.

BOLD – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), koronavirüs salgını nedeniyle 3 ay süreyle elektrik ve doğal gaz faturaları için sayaç okuma yapmamasına tepki yağdı. Faturaların geçmiş kullanıma göre düzenlenecek olması kararına vatandaşlar, “Biz devlet ödesin diye beklerken, EPDK yeni karar aldı. Tüketmeden neyin ödemesi bu” diyerek tepki gösterdi.

BİRAZ DA ŞİRKETLER FEDAKARLIK YAPSIN

Karara, aralarında milletvekillerinin de yer aldığı çok sayıda kişi sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer karara “Her kesim daralırken özel elektrik ve doğalgaz şirketleri de virüs için fedakarlık yapsın. Üç ay süreyle elektrik ve doğal gaz faturaları vatandaştan alınmasın. Üç ay sonrası yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgaz vergileri kaldırılsın” diyerek tepki gösterdi.

TÜKETMEDEN NEYİN ÖDEMESİ OLACAK

Eski CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen de “Doğal gaz ve elektrik faturaları üç ay okunmayacak, faturalar bir önceki yılın aynı dönemindeki üç aylık ortalama üzerinden düzenlenecek. Oteller, restoranlar, lokantalar, kahveler, kafeteryalar, fabrikalar kapandı; öğrenciler evleri terk etti. Tüketmeden neyin ödemesi olacak?” dedi.

KULLANILMADAN NASIL FATURA KESİLECEK?

Ekonomist Mustafa Sönmez de “Diyelim kafe, berber sahibiyim, diyelim anneme taşındım, 3 ay hiç doğal gaz, elektrik kullanmadım, sen nasıl eskiden kullandığım miktar üstünden fatura kesersin? Bu gibi durumlardan doğacak mağduriyetler düşünüldü mü?” ifadelerini kullandı.

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi Helin Bölek yaşama veda etti

Okumaya devam et

Popular