Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, AKP’ye Yusuf Bilge Tunç’u sordu!

AİHM, Yusuf Bilge Tunç’un zorla kaybedilmesi olayında Türk hükumetinden bilgi talep etti. Olay sonrası etkili bir soruşturma yapılıp yapılmadığını sordu. AİHM, Tunç adına başvuru yapan ailesine de bazı sorular yöneltti.

BOLD Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Siyah Transporter ile 6 Ağustos’ta kaçırılan KHK’lı Yusuf Bilge Tunç konusunda Türk hükumetinden bilgi talep etti.

AİHM’in bilgi talebini, Yusuf Bilge Tunç adına ailesi tarafından açılan Twitter hesabı duyurdu.

Tunç adına yapılan paylaşımda, “AIHM yusufumuzun kaçırılması ile ilgili sorularını gönderdi. Sorumluların yargılanması adına özetle sunu soruyor: – Gerekli kamera incelemeleri yapılıp kayıtlar muhafaza altında alındı mı? -Kaçırılan şahısla ilgili detaylı soruşturma yürütüldü mü?” ifadeleri kullanıldı.

ANAYASA MAHKEMESİ ETKİLİ BİR HUKUK YOLU MU?

AİHM, öncelikli olarak Tunç’un ailesine Türkiye’deki bütün yasal prosedürleri işletip işletmediğini sordu.

Yüksek mahkeme ayrıca Tunç’un ailesine “Özellikle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru etkili bir yol mu?” sorusunu yöneltti. Böylece AİHM, Türkiye’de Anayasa Mahkemesi ile ilgili “etkili bir hukuk yolu” olup olmadığı tartışmalarına atıfta bulundu.

AİHM’İN SORULARI VE TALEPLERİ

AİHM, Türk hükumetine Tunç’un “Yaşam hakkı ihlal edildi mi? Özellikle, iddia edildiği gibi başvuranın yakını devlet görevlileri tarafından kaçırıldı mı?” diye sordu.

AİHM, devamla şu soruları sordu ve taleplerini iletti:

“Türk devleti, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin getirdiği sorumluluklar gereği prosedürleri yerine getirdi mi, etkili bir soruşturma yürüttü mü, başvuranın yakınının hayatını garanti etmek için yeterli adımları attı mı?

Bu bağlamda,

  1. Soruşturmayı yürüten yetkililer ve özellikle ilgili savcılar tarafından başvuranın Ankara’da kaçırıldığı iddia edilen yakınını bulmak için ne gibi adımlar atıldı?
  2. Başvuranının yakınının ortadan kaybolduğu belirtilen güzergah üzerindeki güvenlik kameraları görüntüleri koruma altına alınıp olayı aydınlatmak maksadıyla incelendi mi?
  3. Başvuranın yakınının ortadan kaybolması bağlamında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5. maddesi (özgürlük ve güvenlik hakkı) ihlal edildi mi?”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, soruşturma dosyasının bir kopyasını da Türk hükumetinden talep etti.

GERGERLİOĞLU: CEVAP VERİLECEĞİNİ SANMIYORUM

HDP Kocaeli Milletvekili, Tunç’un ailesinin AİHM’in soruları ve talepleri ile ilgili açıklamasını retweet etti ve şu yorumu yaptı, “AİHM Yusuf Bilge Tunç için sormuş Adalet Bakanlığı’nın cevap verebileceğini sanmıyorum. Bu yıl içinde kaçırılan diğer 6 kişi için cevap veremeyen Tunç için mi cevap verebilecek…!? Cevap süresinin bitiminde Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde çıkvermişti kaçırılanlar.”

KHK İLE İHRAÇ EDİLDİ

Zorla kaybedilen Yusuf Bilge Tunç, “Mülkiye” olarak bilinen Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olduktan sonra Savunma Sanayi Müsteşarlığında Mali Hizmetler Uzmanı olarak görev yapmaya başlamıştı.

OHAL döneminde “iltisak ve irtibat” gerekçesiyle önce açığa alınan Tunç, ardından KHK’yla ihraç edildi. Tunç’un 10, 6 ve 2,5 yaşında üç çocuğu var.

İhraç edildikten sonra karton bardak ve plastik ambalaj satan Tunç, 6 Ağustos 2019’da kaçırıldı. Siyah Transporter ile kaçırılma vakalarının sonuncusu olan Tunç’la birlikte kaçırılan kişi sayısı 29’a yükselmişti.

STK’lardan Ankara Emniyeti’nde işkence iddialarına dair ortak açıklama

 

Dünya

İçişleri Bakanlığından ‘Sokağa çıkma yasağı’ haberlerine yalanlama

Yabancı basında yer alan, Türkiye’de olası sokağa çıkma yasağı ile ilgili iddiaları yalanlayan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: “Tamamen asılsızdır” ifadelerini kullandı.

BOLD – Reuters haber ajansının üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberde, vaka sayılarındaki artış yüzünden hükumetin sokağa çıkma yasağını masaya yatırdığı belirtildi.

Haberde ismi açıklanmayan yetkilinin ağzından şu ifadeler yer aldı: “Toplam Kovid-19 vaka sayısı açıklanan günlük vaka sayısının 5 katı. Birkaç hafta boyunca süreci takip ettikten sonra yeni sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar gelebilir.”

İTİBAR EDİLMEMELİ

Haber, Türk basınında da geniş yer bulurken İçişleri Bakanlığı açıklama yapmak zorunda kaldı. Gündemde yer alan bu iddia ile ilgili İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, sosyal medya hesabından: “Bugün Reuters kaynaklı ‘Türkiye’de sokağa çıkma yasakları gelebilir’ haberi tamamen asılsızdır. Daha önce de söylediğimiz gibi sahte genelgelere, isimsiz kaynaklara ve manipülatif haberlere itibar edilmemelidir” mesajını paylaştı.

Sonunda neden Bilim Kurulu toplantılarına katılmadığı belli oldu

Okumaya devam et

Dünya

Paşinyan diplomasi masasını devirdi: Facebook’tan Ermenileri savaşa çağırdı

Azerbaycan ile aralarındaki Karabağ sorununa uzun süre diplomatik yollardan bir çözüm bulunamayacağını söyleyen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan halkını cepheye davet etti.

BOLD – Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki haftalardır Karabağ’da süren çatışmalara Rusya’nın arabuluculuğunda diplomatik çözüm aranıyor. Rusya’nın girişimleriyle ilan edilen ateşkesin de Ermenistan tarafından bozulduğu iddia ediliyor.

CEPHEYE ÇAĞIRDI

Öte yandan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan diplomasiden umudunu kesti. Azerbaycan ile aralarındaki sorununa uzun süre diplomatik yollardan bir çözüm bulunamayacağını söyleyen. Paşinyan, Facebook’tan yayımladığı video ile tüm Ermenileri cephede savaşmak için gönüllü olmaya çağırdı. Ermeni yurttaşlarına seslenen Paşinyan, ülkesinin zor günler geçirdiğini söyleyerek, “Ya zafer, ya yenilgi… İkisinin arasında bir şey yok” dedi.

Azerbaycan’ı, Dağlık Karabağ’ın statüsü konusunda uzlaşmaya yanaşmamakla suçlayan Ermenistan Başbakanı Paşiyan, bu durumda müzakerelerin anlamsız olduğunu belirtti.

Ermenistan’ın kabul ettiğini Azerbaycan’ın reddettiğini ileri süren Paşiyan sosyal medya hesabından Ermenilere savaş çağrısında bulundu. Paşinyan halkına şu talimatları verdi:

1) En az 30 kişiden oluşan gönüllü grupları oluşturun

2) Aranızdan bir komutan seçin

3) Yerel askeri komiserliğinizle iletişime geçin

4) Askeriyeden eğitim alın

5) Vatanı korumak için cepheye gidin

6) Zafer

SARAY’DAN İLK TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Paşiyan’ın sözlerine sosyal medya hesabından değerlendirdi. Ermeni Başbakanın iddialarına tepki gösteren Kalın: “Paşinyan’ın ‘Karabağ’da diplomatik çözüm yok’ açıklaması, Ermenistan’ın niyetini ortaya koymaktadır. Kimin savaş istediği bellidir. Bu, Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın haklılığını teyit etmiştir: Güney Kafkasya’ya barış ve istikrar ancak Karabağ işgalden kurtulunca gelecektir” dedi.

Savaştaki Ermenistan ordusundan şaşırtan kare: Dünyanın karşısına böyle çıktı

Erdoğan’a Lahey yolu: Sonu Sırp kasap Miloseviç gibi olacak

Okumaya devam et

Dünya

Savaştaki Ermenistan ordusundan şaşırtan kare: Dünyanın karşısına böyle çıktı

Ermenistan Savunma Bakanlığı temsilcisi Artsrun Hovhannisya’nın basın açıklaması sırasında, arkasındaki bir eli cebinde bir eli kürdanla dişini karıştıran terlikli bir asker şaşkınlık yarattı.

BOLD – Azerbaycan ile Karabağ’da savaş halinde olan Ermenistan’dan dünya basınına yansıyan bir kare günün konusu oldu. 27 yıldır Ermenistan işgali altındaki Azeri topraklarında çatışmalar haftalardır devam ediyor. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarda onlarca asker ve sivil hayatını kaybetti.

Azerbaycan Ordusu Karabağ’da işgal altındaki topraklarda ilerlemeye devam ederken, taraflar haklılıklarını dünyaya anlatmak için birbiri ardına açıklama yapıyor. Ermenistan Savunma Bakanlığı temsilcisi Artsrun Hovhannisyan da bugün bir basın açıklaması yaptı. Hovhannisyan’ın ne dediğinden çok toplantıdan yansıyan bir kare çok konuşuldu.

Devam eden çatışmalara ilişkin açıklama yapan Hovhannisyan’ın, konuşmasını yaptığı sırada arkasında, bir eli cebinde bir eli kürdanla dişini karıştıran terlikli bir asker objektiflere yansıdı. Kimliği öğrenilemeyen asker daha sonra kürsüye gelerek açıklama yapıyor. Uluslararası basın toplantısına bir askerin terlikle katılması, eleştirilere neden oldu.

Okumaya devam et

Popular