Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Şimdi tam zamanı: Yolsuzluk temalı filmler

Bir 17-25 Aralık yıl dönümünü daha geride bıraktık. Belki de modern tarihin gördüğü en büyük yolsuzluk skandalı (100 milyar dolardan söz ediliyor) bir halkın gözü önünde yok sayılalı ve her iki kişiden biri buna ses çıkarmayalı tam 6 yıl geçti.

BOLD– Türkiye’de yaşayan birinin yolsuzluğun ne olduğunu bilmek için bir şeye ihtiyacı yoktur. Her gün yeni biri yaşanmaktadır çünkü. Başınızı çevirip bakmanız yeterlidir. Ama bütün mesele de budur işte: Bakmak… Gerçeğin bile isteye görmezden gelindiği bir devirden geçiyoruz.

Yolsuzlukla mücadele farkındalıkla başlar. Bu amaçla geçtiğimiz hafta içinde 17-25 Aralık ile ilgili birçok yayın yapıldı. Buna bir katkı olsun diye beyaz perdeden yolsuzluk temalı on çarpıcı filmi sizler için derledik…

INSIDE JOB

Matt Damon’ın anlatıcı olarak yer aldığı ve Charles Ferguson’ın yönettiği belgesel 2008’deki büyük ekonomik krizi politik tavrını da koruyan bir yapıyla anlatıyor. Krizin ardındaki büyük şirketlerin devletle kurdukları kaotik ilişkiyi ekonomik terimlerinden çok anlamayan seyirciye anlaşılır biçimde aktaran yapım türünün en iyilerinden biri.

ZEITGEIST, MOVING FORWARD

Senaristliğini ve yönetmenliğini Peter Joseph’in yaptığı Zeitgeist: Moving Forward, belli bir yolsuzluk skandalını anlatmaktan ziyade günümüz sosyoekonomik sisteminin temelindeki çarpıklıklara vurgu yapıyor. Para ve bankacılık sisteminin tüm dünyayı nasıl yönettiğini, aslında herkese yetebilecek kaynakların nasıl adaletsizce paylaşıldığını anlatan yapım 3 bölümden oluşuyor.

ENRON (İŞ DÜNYASININ AÇIKGÖZLERİ)

ABD’de yapılan deregülasyonlar (belli bir alandaki devlet kısıtlamalarının azaltılması ya da kaldırılması) sonucu yeni bir şirket yükselme fırsatı yakalar: Enerji devi Enron… Enerji piyasasındaki tüm şirketlerin dalgalı piyasadan dolayı kaynak arayışı içerisinde oldukları dönemde Enron, futures işlemleri (kabaca önceden belirlenmiş bir fiyatla gelecekte teslimat) sayesinde büyük karlar elde eder. Kumardan farksız olan bu alanda büyük kazanç elde eden şirketin bu başarısında birçok yasa dışı işlem temel etkendir. Bir şirket üzerinden enerji piyasasının dinamiklerini okumak isterseniz bu yapım tam size göre…

KAPİTALİZM: BİR AŞK HİKAYESİ

Capitalism: A Love Story, harika işlere imza atan ve ABD’deki en etkili muhalif isimlerden biri olan Michael Moore’a ait. Başarılı yapımcı bu sefer Amerika’da neredeyse bir tabu olan “kapitalist sistem”e el atıyor. Her gün yaklaşık 14 bin kişinin işsiz kaldığı öğütücü bir sistemde şirketlerin sadece daha fazla kar elde etmeyi düşünen politikaları yüzünden ezilen kitlelerin hikayesinin anlatan belgesel, küresel finansal krizin sebeplerine de ışık tutuyor.

WALL STREET

1980’lerin kaypak ekonomik ortamında genç ve hırslı bir borsacı (Charlie Sheen) Wall Street efsanesi Gordon Gekko (Michael Douglas) tarafından kısa sürede çok para kazanacağı bir dünyaya sokulur. Ne var ki genç adamın bir gecede kazanılan paraların ağır bir bedeli olduğunu anlaması uzun sürmez.

ŞİRKET

Tom Cruise’un başrolde olduğu film John Grisham’ın çoksatan romanından uyarlandı. Basit bir çevreden gelen genç ve başarılı bir avukatın yaşamı çok iyi bir şirkette işe başladıktan bir süre sonra kâbusa döner.

OYUNUN SONU/ MARGIN CALL

Birçok değerlendirmeye göre 2008 finansal kriziyle ilgili filmlerin en iyisi… 2008 krizinin baş aktörlerinden Lechman Brothers’a benzeyen (!) bir şirkette hisseler dibe çakılmak üzeredir. Geçici tedbirlerle günü kurtarmaya çalışan profesyonel yöneticiler bir süre ahlaki bir açmazla karşı karşıya kalırlar. Onlara güvenerek yatırım yapan müşterileri uyarmaları gerekmektedir fakat bu durum büyük ortakların hoşuna gitmeyecektir.

PARA TUZAĞI/ MONEY MONSTER

Jodie Foster’ın yönettiği filmin başrollerinde George Clooney ve Julia Roberts yer alıyor. Lee Gates (Clooney) TV’de Money Monster isimli bir ekonomi programı yapmakta ve seyircilere tavsiyelerde bulunmaktadır. Bir gün stüdyosu onun tavsiyesi yüzünden her şeyini kaybettiğini söyleyen ve üzerinde bomba olan bir eylemci tarafından basılır. Canlı yayında rehin alma eylemi olarak başlayan öykü büyük bir yolsuzluk hikayesinin açığa çıkmasını sağlar.

PELİKAN DOSYASI

Alan J. Pakula’nın John Grisham’dan uyarladığı filmin başrollerinde Denzel Washington ve Julia Roberts yer alıyor. Hukuk öğrencisi Darby Shaw’ın (Roberts) aynı zamanda sevgilisi olan profesörü aracına bomba konularak öldürülür. Neredeyse eş zamanlı olarak iki yüksek yargıç da cinayete kurban gitmiştir. Ve tüm bunlar Darby’nin hazırladığı Pelikan Dosyası isimli bir ödev çalışması yüzündendir.

DEVLET OYUNLARI

Amerikan Kongresi’nin yakışıklı, soğukkanlı ve temkinli üyesi Stephen Collins’in (Ben Affleck) geleceği hem partisi hem Kongre içinde parlaktır. Ancak Collins’in araştırma asistanının vahşice öldürülmesi birçok sırrın ortaya çıkmasına yol açar. Başlangıçta her şey sadece evli bir Kongre üyesinin yasak ilişkisi gibi görünse de gazeteci McCaffrey(Russel Crowe) katilin kimliği üzerindeki esrar perdesini kaldırmaya yaklaştıkça ülkenin güvenliğini tehdit eden ve milyar dolarların döndüğü kirli bir ağ ortaya çıkar.

Gündem

Dört tıp profesörü koronavirüsünden hayatını kaybetti

Türkiye’de ilk koranavirüs tanısı konulan hastayı muayene eden İstanbul Çapa Tıp Fakültesinde bir hafta içinde 3, Cerrahpaşa’da 1 doktor hayatını kaybetti.

BOLD – Koronavirüsü salgınının Türkiye’de başladığı günden bugüne İstanbul Çapa Tıp Fakültesinden 3, Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 1 profesör koronadan öldü. Çapa’dan Prof. Dr Fevzi Aksoy, Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu ve Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu ölürken, İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi emekli öğretim üyesi ve patoloji uzmanı Prof. Dr. Feriha Öz hayatını kaybetti.

BİR DOKTOR DA YOĞUN BAKIMDA

Çapa’dan bir doktor ise yoğun bakımda bulunuyor. İnfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Murat Dilmener makinaya bağlı yaşam mücadelesi veriyor. Dün akşam CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programına katılan İç Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan “Diğer doktorlarımızdan da çok kayıp var” dedi.

GEOTHE ENSTİTÜSÜNÜN KURUCULARI ARASINDAYDI

Fevzi Aksoy

29 Mart 2020’de hayatını kaybeden Fevzi Aksoy 90 yaşındaydı. Goethe Enstitüsü kurucularından olan Aksoy, bir dönem Alman Hastanesi Yönetim Kurulu başkanlığı yaptı. Alman ve Avusturya hükümetleri tarafından sağlık alanındaki hizmetlerinden dolayı devlet üstün nişanına layık görüldü. Fevzi Aksoy, Milliyet gazetesinin spor yazarları arasındaydı. Prof. Dr. Aksoy’un eşinin ve kızının da koronavirüs tedavisi gördüğü ileri sürülmüştü.

VİRÜSE YAKALANAN İLK DOKTORDU

Cemil Taşçıoğlu

Türkiye’de virüse yakalanan ilk sağlık çalışanı olan Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu (68) dün hayatını kaybeti. Dahiliye doktoru Taşçıoğlu, ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayetleriyle 16 Mart 2020’de İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesine yatırıldı. 15 gündür korona tedavisi görüyordu.

Ölmeden önce hakkında birçok kez ölüm haberi yayılan Cemil Taşçıoğlu, Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca’nın da hocasıydı. Öğrencileri ve meslektaşları tarafından çok sevilen Cemil Taşçıoğlu’nu Türkiye’nin her yerinden hekimler ve sağlık çalışanları 1 dakikalık saygı duruşuyla andı.

İSTANBUL’DAKİ İLK BÖBREK NAKLİNİ YAPAN DOKTORDU

Sedat Tellaloğlu

Üroloji uzmanı Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu ise dün gece hayatını kaybetti. 85 yaşında hayatını kaybeden Sedat Tellaloğlu, 1983 yılında İstanbul’da ilk böbrek naklini gerçekleştiren ekibe başkanlık eden doktor olarak tanınıyor. Henüz resmi bir açıklama yapılmamakla birlikte Sedat Tellaloğlu’nun koronadan ölmediği, ürolojisi tedavisi gördüğü belirtiliyor.

DÜNYACA ÜNLÜ BİR PATALOG

Feriha Öz

Bu sabah hayatını kaybeden patalog Prof. Dr. Feriha Öz, vefatını İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Eski Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feriha Öz, 2000 yılında emekli oldu. 1960-2011 yılları arasında 100’den fazla bilimsel çalışma ve yayın yapan Öz’ün eserleri, yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren birçok dergide yayımlandı.

Bir süredir Edirne’de yaşan emekli doktor korona tedavisi görüyordu.

Avrupalı 1 milyon avukattan Tayyip Erdoğan’a ‘tahliye’ mektubu

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüsle mücadele ederken hayatını kaybeden hocaların hocası için saygı duruşu

Öğrencilerinin ‘Hocaların hocası’ dediği, Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasını tespit eden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu için meslektaşları bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

BOLD – Türkiye’deki koronavirüs ilk tespit eden ve hastalığa yakalanarak hayatını kaybeden İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşçıoğlu bugün son yolculuğuna uğurlandı. 67 yaşında hayatını kaybeden Taşçıoğlu için Nakkaştepe Mezarlığı’nda cenaze töreni düzenlendi.

YAKINLARI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADI

Cenazeye oğlu Onur Taşçıoğlu, ailesi ve yakınları katıldı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında maskeli ve sosyal mesafe korunarak cenaze namazının ardından Taşçıoğlu son yolculuğuna uğurlandı.

MESLEKTAŞLARI SAYGI DURUŞUNDA

Öğrencilerinin ‘Hocaların hocası’ dediği, Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasını tespit eden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu için meslektaşları bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye’nin dört bir yanından gelen görüntüleri resmi sosyal medya hesabından paylaştı.

Avrupalı 1 milyon avukattan Tayyip Erdoğan’a ‘tahliye’ mektubu

Okumaya devam et

Gündem

İzmir’den Sağlık Bakanı’na itiraz: Vaka açıklanandan daha fazla

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı koronavirüs vakalarına itiraz geldi. İzmir Tabip Odası Başkanı Funda Barlık Obuz, vakanın açıklanandan fazla olduğunu söyledi. İzmir’de 918 vaka tespit ettiklerini kaydetti.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir’de 853 koronavirüs vakası olduğu ve 18 kişinin yaşamını yitirdiği açıkladı. Bakan Koca’nın açıklamalarını değerlendiren İzmir Tabip Odası Başkanı Funda Barlık Obuz vakanın açıklanandan fazla olduğunu söyleyerek, 918 vaka tespit ettiklerini ve bunun 100’nün sağlık çalışanı olduğunu belirtti.

“Bakanlığın açıkladığı veri ise sadece testleri pozitif kişilere yönelik” diyen Obuz, bu nedenle ildeki vakaların daha yüksek olduğunu tahmin ettiklerini vurgulayarak, ölenlerle ilgili verilerin ellerinde olmadığını ekledi.

İZOLASYON ÇAĞRISI

Yurttaşlara izolasyon çağrısında bulunan Obuz, şunları söyledi: “Bu aşamada en önemli konu; izolasyon. Yani, test yapılan, pozitif olan ve genel durumları iyi olan hastaların izolasyona uymaları, evlerinden çıkmamaları gerekiyor. Bu çok ama çok önemli. Ayrıca ‘filyasyon’ dediğimiz temaslıların tümüne ulaşılması etkin bir şekilde sağlanmalı. Yani pozitif çıkan kişinin temaslı olduğu kişiler hızla tespit edilmeli. Çok daha sıkı kontrol edilmeli.”

Sağlık çalışanlarının malzeme sıkıntısını giderilmeye başladığını ifade eden Obuz, “Devlet iş yerleri ve fabrikalardaki çalışmama koşullarını da sağlayabilirse, katı bir şekilde hareketlilik azaltılabilirse önemli bir mesafe kat edilebilir. Ancak özellikle 60 yaş üzerinin çok dikkatli olması gerekiyor. Daha kırılgan kişilere bulaşma durumunun önünü almak gerekiyor” diye konuştu.

Okumaya devam et

Popular