Connect with us

Dünya

Irak’ta protestocular ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği önünden çekildi

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği önünde iki gün süren ve büyükelçiliğin dış duvarlarının aşıldığı protestolar sona erdi. Irak Hükumeti, protestocuların tamamen çekildiğini açıkladı. ABD, büyükelçilikte güvenliği sağlamak için ilk aşamada Kuveyt’ten 750 takviye askeri bölgeye gönderdi.

BOLD – Washington’un İran destekli Haşdi Şabi fraksiyonlarından Hizbullah Tugayları’na (Kataib Hizbullah) yönelik hava saldırılarını ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği önünde 2 gün süreyle protesto eden göstericiler eylemlerini tamamen sona erdirdi.

Göstericiler ABD’nin Haşdi Şabi fraksiyonlarından Hizbullah Tugayları’na (Kataib Hizbullah) düzenlediği saldırıları protesto için ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği önünde toplanmıştı.

ABD, hafta sonu Hizbullah Tugayları’na ait Irak’ta üç, Suriye’de ise iki noktayı vurmuş, 28 kişi ölmüş, 60’a yakın kişi de yaralanmıştı. ABD, geçen hafta Kerkük’teki askeri üsse düzenlenen roketli saldırıdan Hizbullah Tugayları’nı sorumlu tutmuştu.

KRİZ, SALI GÜNÜ ZİRVEYE ÇIKTI

Protestocular salı günü büyükelçilik binası önündeki binanın camlarını kırarak içeriye girmiş ve binanın bazı bölümlerini ateşe vermişti. Bu sırada Iraklı güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çatışma yaşanmıştı.

Washignton ile Bağdat arasında üst düzey yetkililerin telefon trafiğinden sonra, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, protestocuların çekilmesi çağrısı yapmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, protestolardan İran’ı sorumlu tutulmuş ve Twitter üzerinden, can kaybı ya da maddi zarar olması durumunda “Çok büyük bedel ödeyecekler. Bu bir uyarı değil, tehdit” açıklaması yapmıştı. ABD büyükelçiliği korumak için 750 askeri takviye amaçlı bölgeye gönderdiğini açıkladı.

Ardından İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Irak’ta Amerika karşıtlığının yaygın olduğunu ve “Amerika’nın hiçbir şey yapamayacağını” söylemişti.

HAŞDİ ŞABİ ÇEKİLME ÇAĞRISI YAPTI

Şii milislerin şemsiye örgütü konumundaki Haşdi Şabi (Halk Seferberlik Güçleri), göstericilerin mesajının gerekli yerlere ulaştığını belirtti ve çarşamba günü göstericilerden Irak hükümetine duyulan saygı nedeniyle ABD Büyükelçilik binası önünden çekilme çağrısı yaptı.

Çarşamba akşamı Irak ordusu tüm protestocuların çekildiğini, çadırların kaldırıldığını ve Irak güvenlik güçlerinin de büyükelçiliğin bulunduğu bölgeyi tamamen emniyete aldığını açıkladı. Büyükelçilik binasının bir süre kapalı kalacağı açıklandı.

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği, bütün konsolosluk işlemlerinin askıya alındığını ve ileriye dönük bütün randevuların da iptal edildiğini açıkladı.

ABD’nin 2003’teki Irak işgali sırasında, Bağdat’ta Dicle Nehri’nin kenarında ve çok sıkı güvenlik önlemleriyle korunan Yeşil Bölge’nin sınırları içinde inşa edilen büyükelçilik, ABD’nin en büyük diplomatik misyonu olma özelliğini taşıyor.

BAĞDAT’A TAKVİYE ASKERLER

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nde yaşanan olayların ardından bölgeye 750 takviye asker göndereceklerini açıklamıştı. Askerlerin bir bölümünün intikali, 82. Hava İndirme Tümeni’nin sosyal medya hesabından paylaşıldı.

Amerikalı yetkililer, ilk aşamada Kuveyt’teki üste görevli 750 takviye askerin bölgeye gönderileceğini, önümüzdeki günlerde de bölgeye gönderilecek asker sayısının 4 bini bulabileceğini belirtmişti.

ABD ordusunun 82. Hava İndirme Tümeni’nin Twitter hesabından yaklaşık 650 askerin uçaklara binerek bölgeye intikal etmeye hazırlandığı anların fotoğrafları paylaşıldı.

İran’ın eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad: 2020’de Mehdi gelecek!

Dünya

Louvre Müzesi’nin eski müdürü tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alındı

Fransa’nın dünyaca ünlü Louvre Müzesi’nin eski Müdürü Jean-Luc Martinez tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alındı. Martinez, ‘kara para aklama’ ve ‘organize dolandırıcılıkta suç ortaklığı’ yapmakla suçlanıyor.

BOLD – Ortadoğu’da tarihi eser kaçakçılığına karıştığı suçlamasıyla gözaltına alınan ve savcılıkta ifade veren Martinez hakkında savcılık tarafından adli denetim kararı çıktı.

ABU DABİ ŞUBESİNE ALINAN ESERLER

Fransa’da skandal haberleri ortaya çıkarmasıyla ünlü “le Canard enchaîné” gazetesi, Martinez’in Louvre’un Abu Dabi kentindeki şubesi adına satın alınan eserlerde yapıldığı iddia edilen sahtekarlığa göz yummakla suçlandığını yazdı.

SAHTE BELGELERE GÖZ YUMMAKLA SUÇLANIYOR

Euronews’in haberine göre Martinez, milyonlarca Euro karşılığında satın alınan Mısır antik döneminin beş parçası için düzenlenen sahte belgelere “göz yummakla” suçlanıyor.

2013 ile 2021 yılları arasında Louvre Müzesi’nin Müdürü olarak görev yapan Jean-Luc Martinez, daha sonra ülkesinde kültürel miras alanında uluslararası işbirliğiyle ilgili temsilci görevine getirilmişti.

Fransa’da istikrarın olmadığı bazı Ortadoğu ülkelerinde tarihi eser kaçakçılığıyla ilgili 2018 yılında başlatılan ve 2020’de sorgu hakimine devredilen adli kovuşturma temelinde, ön soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

SORUŞTURMADA MISIR, LİBYA, YEMEN VE SURİYE’NİN ADI GEÇİYOR

Tarihi eser kaçakçılığıyla ilgili soruşturmada adı geçen ülkelerin Mısır, Libya, Yemen ve Suriye olduğu belirtiliyor.

Fransız yargısının, Abu Dabi’deki Louvre Müzesi adına Mısır’dan yasa dışı yollarla çıkartıldığı iddia edilen 5 eserin galeriler yoluyla satın alınması sırasında yapıldığı iddia edilen yasa dışı eylemlere özellikle yoğunlaştığı bildirildi.

Çavuşoğlu’nu ağırlayan İsrail Dışişleri Bakanı Lapid Türk pasaportu ve döner istedi

Okumaya Devam Et

Dünya

Gizliliği ihlal eden Twitter’a ABD’de ceza: 150 milyon dolar ödeyecek

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu, kişisel verilerin gizliliğini koruyamadığı gerekçesiyle Twitter’e 150 milyon dolar para cezası kesti.

BOLD – Sosyal medya platformu Twitter, ABD’de, kişisel verileri ihlalden para cezasına çarptırıldı. Kişisel verilerin gizliliğini koruyamayan Twitter, 150 milyon dolar para cezası ödeyecek.

6 YIL GÜVENLİK İHLALİ TESPİT EDİLDİ

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonundan yapılan açıklamada, Twitter’ın kullanıcı verilerinin “gizliliğini ve güvenliğini” Mayıs 2013-Eylül 2019 döneminde sağlayamadığı ifade edildi. Twitter ile yapılan anlaşma uyarınca platformun 150 milyon dolar para cezası ödeyeceği belirtilen açıklamada, şirketin kullanıcı verilerinin gizliliğine yönelik yeni önlemler alacağı kaydedildi.

Açıklamada, Twitter’ın söz konusu dönemde, yalnızca kullanıcı hesaplarını korumak için telefon numaraları ve e-posta adreslerini kullanmadığı, aynı zamanda bu bilgilerin “kullanıcılara reklam gönderilmesi” için de kullandığı belirtildi.

 

İzmir’de TEM polisi dronla çekip medyaya servis etti: 21 kişiye ters kelepçeli gözaltı

Okumaya Devam Et

Dünya

Çavuşoğlu’nu ağırlayan İsrail Dışişleri Bakanı Lapid Türk pasaportu ve döner istedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İsrail ziyareti sonrası basın açıklaması yapan İsrailli Bakan Yair Lapid, Tevrat’a göre her İsraillinin Türk pasaportu hakkı olduğunu söyledi. Lapid, Çavuşoğlu’nun Türkiye davetini ise “döner olacaksa gelirim” diyerek cevapladı.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 yıllık aradan sonra İsrail’i ziyaret eden ilk Türk dışişleri bakanı oldu.

Mevkidaşı Yair Lapid ile bir araya gelen Çavuşoğlu, görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında “yeni bir başlangıç” mesajları verdi.

İsrail ve Türkiye’nin bölgedeki iki önemli güç olduğunu ve çok uzun bir ortak tarih ve geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Lapit Tevrat’tan da alıntılar yaptı.

Lapid, ilk kez Türkiye’nin Harran kentinde kitap gönderilen İbrahim Peygamberin, “Ülkenizden ailenizden ve atalarınızın evinden ayrılıp size gösterdiğimiz topraklara gidin” denilmesi üzerine buradan yürüyerek İsrail topraklarına vardığını, çocuklarından Yahudi toplumunun doğduğunu anlattı.

Bunları anlattıktan sonra Çavuşoğlu’na dönen Lapid, “Konsolosluk hizmetlerinizi korkutmak istemiyorum sayın Bakan, ama bizim kitabımıza göre aslında hepimiz Türkiye’den geliyoruz ve hepimiz aslında Türk pasaportu alma hakkına sahibiz” dedi.

İSRAİLLİLER SİZİ ÇOK SEVİYOR

Çavuşoğlu’na “Sayın Bakan, diplomasinin ötesinde İsrailliler Türkiye’yi çok seviyor” diyen Lapid sözlerini şöyle noktaladı: “Bu kadar basit. Her gün onlarca uçuş İsrail’den ayrılıyor Türkiye’ye geliyor. Binlerce İsrailli sizin kültürünüzü, müziklerinizi, güzel plajlarınızı, güzel pazarlarınızı çok seviyorlar… Bugün ilişkilerimizi daha da geliştirmek için yeni bir çerçeve oluşturmuş olduk. Bundan sadece bizler değil önümüzdeki yıllarda çocuklarımız da faydalanacak.”

DÖNER OLACAKSA GELİYORUM

Mevlüt Çavuşoğlu, toplantı sonunda Lapid’i Türkiye’ye davet ederek “Türkiye’ye ziyaretinizi dört gözle bekliyorum” dedi. Lapid’in “Döner kebap olacaksa geliyorum” yanıtı gülüşmelere neden oldu.

Adalet can çekişiyor: Hukuk mizah malzemesi olmaktan öteye gidemiyor

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar