Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Süleyman Soylu: 5,8’lik deprem ciddi prova fırsatı verdi

2019’u afetlere hazırlık yılı ilan ettiklerini kaydeden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 5,8’lik İstanbul depreminin ciddi prova fırsatı verdiğini söyledi.

BOLD – İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde düzenlenen Deprem Koordinasyon Toplantısı’na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uzmanların yıllardır yaptığı uyarılara rağmen önlemlerde şimdiye kadar geç kalındığı söylemini destekleyecek ifadeler kullandı.

EYVAH PARA ETMEZ

5,8’lik son depremin kendilerine prova fırsatı verdiğini ifade eden Soylu, “En son depremde yaşadığımız aksaklıklarımızı, eksikliklerimizi, hangi konularda aksadığımız hangi konularda hemen müdahale ettiğimizi hep birlikte görebildik, tecrübe edebildik ve ona göre de tedbirlerimizi alabildik. Şu an hazırlıklarını, tatbikatlarını yaptığımız depremle karşı karşıya kalırsak, şunu ifade etmeliyim ki ‘eyvah’ para etmez” diye konuştu.

GÜVENİ ÜST NOKTAYA ÇIKARMALIYIZ

Vatandaşı koruma yükümlülüğünün üzerlerinde bulunduğu kabul eden Süleyman Soylu, “Yapmamız gereken, tıkır tıkır çalışan bir sistemi vatandaşımızla karşı karşıya bırakabilmek. Bunu yaparsak devlet-millet arasındaki güven unsurunu en üst noktaya çıkarırız. Bunu da çıkarmak zorundayız” dedi.

SAHA VE MASA BAŞI TATBİKAT

Bakan Soylu’nun konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

– Bildiğiniz gibi 2019’u afetlere hazırlık yılı ilan ettik ve bunu 2020’ye de sarkacak şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

– Bu yaklaşımdan herhangi bir gevşememiz söz konusu değildir. Özellikle 5.8’lik İstanbul depremi, bize ciddi bir prova fırsatı vermiştir. Bunun haricinde ülke genelinde AFAD başkanlığımızın koordinesinde afet tatbikatları yapıyoruz. 2019’da il düzeyinde 88, 15 bölgesel ve bir de ulusal olmak üzere saha ve masa başı tatbikat gerçekleştirildi.

– Bu yıl afetin eğitimi konusunda bir sıçrama yılı da olacak. Bu konuda eğitim dairemiz de gerekli çalışmaları gerçekleştiriyor.

ÖNCE FARKINDALIK SONRA TEDBİR

– İlk önce bir farkındalık oluşturacağız, onu eğitimle bütünleştireceğiz sonra bunu birleştirdikten sonra da hangi tedbirleri alacağımızın inşasını hep birlikte gerçekleştireceğiz

– Elbette ki birey olarak da üzerimize düşen, yapmamız gereken işler var. Buradan tüm vatandaşlarımıza çağrımız şudur ki, binalarımızın sağlamlığını kontrol etmekten, içindeki eşyaların sabitlenmesine kadar alabileceğimiz tüm tedbirleri gözden geçirmek durumundayız.

Sarılma cezası alan öğretmenler: İğrenç iftiralarla boğuşuyoruz

Politika

İmamoğlu’ndan Albayrak’a gönderme: Her gün bir başka bakan, kanal uzmanı oluyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul’a ilişkin açıklamalarını “Her gün bir başka bakan, kanal uzmanı oluyor!” sözleriyle eleştirdi.

BOLD-İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Zeytinburnu Belediyesi’ne yaptığı ziyaret sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Bakan Albayrak’ın Kanal İstanbul’la ilgili “Faydalarını anlatsam, saatlerce anlatırım. Maddi açıdan da faydaları var” açıklamalarını hatırlatması üzerine konuşan İmamoğlu, “Muhatabım bakanlar değil. Her gün bir başka bakan, ‘kanal uzmanı’ oluyor ama biz, bu işe gerçekten eğiliyoruz” şeklinde konuştu.

Albayrak’ın “faydaları var” ifadesini “Burada bir tek kişisel faydalar var” sözleriyle eleştiren İmamoğlu, “Onun dışında kamuya hiçbir faydası yok. Bakın, dünyanın farklı yerlerinde insan vücudu kadar dolular yağıyor. Dünyanın bir kıtası yanıyor. Dünyada konuşulan şeyler, artık başka. Siz ise, İstanbul’da içtiğiniz 3 bardağın, bir bardak suyunu çöpe atıyorsunuz. Bir daha kullanılmamak üzere yok ediyorsunuz” yanıtını verdi.

“HERKESİ İTİRAZ ETMEYE DAVETE EDİYORUM”

İmamoğlu, İstanbul halkına çağrı yaparak, “Hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu, bazen mahkemeye vermek olacak, bazen itiraz dilekçeleri vermek olacak ki, ayın 30’una kadar ‘planlara itiraz sürecinde’ ben, İstanbul halkını, itiraz etmeye, vakti olan, sürece dair katkı sunmak isteyen herkesi Şehircilik Bakanlığı’nın İstanbul temsilciliklerine itiraz etmeye davet ediyorum. Bu ayın sonu, son günü. Sonra da mahkeme süreçleri başlayacak. Bunun Meclis boyutu var. Hukuksal anlamda hangi zemin var ise, o zeminde mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Ekonomik kriz gazetelerin sayfa sayısını vurdu

Okumaya devam et

Politika

Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atandı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kayyum atandığı öğrenildi.

BOLD-AKP’den istifa ettikten sonra Gelecek Partisi’ni kuran eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı bayrak açmana karşılık yaptırım ve baskıya maruz kalmaya başladı. Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Şehir Üniversitesi üzerinden başlayan tartışma ve kayyum süreci, bu sefer yine Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim Sanat Vakfı’na sıçradı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 3 kişilik geçici kayyum heyeti Bilim Sanat Vakfı’na gelerek, kendilerinin kayyum atandığını bildirdi. Vakıf yöneticilerinin kayyum kararına itiraz edeceği ifade edildi.

AKP iktidarı yine Davutoğlu’nun kurucusu olduğu İstanbul Şehir Üniversitesine de el koymuştu. Mahkeme kararı beklenmeden arazisine el konulan Şehir Üniversitesi’nin yönetimi el değiştirmiş, YÖK, Şehir Üniversitesi’nin garantör üniversite olan Marmara Üniversitesi’ne devredildiğini açıklamıştı.

Bilim ve Sanat Vakfı, 1986 yılında kurulmuş, kurucuları arasında Mustafa Özel ve Ahmet Davutoğlu gibi isimleri barındıran, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat konularında akademisyenlerin katıldığı seminer ve araştırma çalışmaları ile tanınıyordu.

Mustafa Özel, Murat Ülker ve Fikri Gökbörü Kançal ve Ahmet Davutoğlu gibi isimler tarafından kurulan Bilim ve Sanat Vakfı (BSV) öğrencilere burs ve seminerler veriyordu.

Gazeteci Adem Özköse, Twitter’dan Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atanmasına tepki gösterdi. “Yazıklar olsun, gerçekten utanç verici” diyen Özköse, “Daha utanç verici olan ise sırf iktidar döneminde elde ettikleri makam ve menfaatleri için yaşanılan haksızlıklar karşısında susan muhafazakar ve İslamcıların durumu.” sözleri dikkat çekti.

Melek Çetinkaya’ya illegal ev hapsi: Evden çıktığı anda gözaltına aldılar

Okumaya devam et

Politika

Meclise kimse gelmedi: Salonda bir tek o vardı!

TBMM Genel Kurulu, Başkanlık Divanı teşekkül etmediği için toplanamadı. Meclis’in bugünkü oturumuna sadece TİP Genel Başkanı Erkan Baş katıldı.

BOLD – TBMM Başkanvekili Levent Gök, birleşimi açtıktan sonra katip üyelerin yerini almaması üzerine Başkanlık Divanı’nın oluşmadığını belirtti

TBMM’nin bugünkü gündeminde, gündeme ilişkin milletvekillerinin söz alması bekleniyordu. Gök, birleşimi yarın saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.

TEK BAŞINA

Habertürk’te yer alan habere göre TBMM’nin bugünkü oturumuna katılan tek isim TİP Genel Başkanı Erkan Baş oldu.

AKP’li iş adamının dağ başındaki oteline devlet kasasından Erdoğan için helikopter pisti

Okumaya devam et

Popular