Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Vatandaş bu kış balığa hasret

Karadeniz’de avlanan balık miktarının giderek azalması ve kötü hava koşulları fiyatlara olumsuz yansıdı. Vatandaşlar fiyatları yüksek olan balıkları sadece seyretmekle yetiniyor.

BOLD Olumsuz hava şartları tezgahlardaki fiyatlara da yansıdı. Vatandaş bu kış balığa hasret kaldı. Balıkçılar vatandaşların balık fiyatlarını öğrendikten sonra almaktan vazgeçtiklerini ifade ediyor. Vatandaşlar da balık fiyatlarının yüksekliğinden yakınıyor.

KARADENİZ’DE BALIK MİKTARI AZALIYOR

Sözcü’nün haberine göre 1 Eylül’de başlayan av sezonu devam ederken, Karadeniz’de avlanan balık miktarının her geçen gün azalması balık fiyatlarına da yansıdı. Vatandaşlar havaların soğumasıyla birlikte balık fiyatlarının düşmesini beklerken, bu kez de olumsuz hava şartları nedeniyle balıkçılar denize açılamayınca balık fiyatları yükseldi.

PALUMUTUN TANESİ 25 LİRAYA SATILIYOR

Üç büyük ilin hal fiyatlarına göre; İstanbul’da çipura 26 TL’ye 4’lü palamudun tanesi ise 25 TL’ye satılıyor. Ankara’da Marmara hamsisinin kilogram fiyatı 12-25 TL arasında değişirken, İzmir’de donuk hamsinin kilogramı 9 TL’den lüferin kilogramı ise 80 TL’den satılıyor.

SEZON ERKEN BİTEBİLİR

Samsun’da balıkçı tezgahlarını barbun, mezgit ve istavrit süslerken, tezgahlardaki en ucuz balık az yakalanmasına rağmen yine hamsi oldu. Balık avının azalması ve fiyatlardaki artış, hem balıkçıları hem de vatandaşları memnun etmedi. Balıkçılar ise sezonun erken biteceğini belirterek, şimdiden kara kara düşünmeye başladı.

TEZGAHTAKİLER ÇİFTLİK BALIKLARI

Samsunlu Balıkçı Yılmaz Bulut, bu yıl avlanan balık miktarında azalma olduğunu söyleyerek, “Denizden balık çıkmıyor. Çıkan balıklar da müşteriye pahalı geliyor. Çiftlik balıkları olmasa tezgahta balık olmayacak. Mezgitin kilosu 40, barbunun kilosu 60 TL, çupra ve levrek 40 TL, kötek 60 TL, istavrit ve tirsi kilo 20 TL. Bu fiyatlarla her insanın balık yeme şansı yok” dedi.

BU SENE UCUZ BALIK YOK

Bursalı balıkçı Ferdi Akbalık, vatandaşların balığı bu senede pahalı yiyeceğini belirterek, “Balık fiyatlarının bu saatten sonra düşmesi çok zor. Havalar esiyor. Deniz çok sert. Yılbaşı nedeniyle de motorlar tatile çıktı. Balık için denize açılsa da sermayesi çok yüksek. Balıkçı bu sıkıntıya girmek istemiyor. Bu sene maalesef ucuz balık yok. Tezgaha gelen tüketici de yüksek fiyatları gördüğünde haklı olarak tepki gösteriyor” dedi.

ANTALYA’DA HAMSİ 25 TL’YE KADAR ÇIKTI

Antalyalı balıkçılar da bu yıl sezondan memnun değil ve ilde mezgit, hamsi ve barbun pek bulunamıyor. Hamsi 25 TL.’ye çıkarken barbun 130 TL’ye kadar alıcı buldu. Çipura 32 TL, İstavrit 29-30 arası, Levrek 29.90’dan satışa sunuldu.

İranlı General Kasım Süleymani’nin gizli toplantıları deşifre oldu

Ekonomi

IBAN in Koronavirüs out! Erdoğan’dan ‘dilenci’ açıklaması…

Türkiye’nin koronavirüs salgını nedeniyle merakla beklediği ekonomik destek paketi yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan “Biz Bize Yeteriz” sloganıyla bütün vatandaşları bağış yapmaya davet etti.

BOLD-Canlı yayında IBAN numarası veren Erdoğan, Ramazan ayında toplanan zekatların bu bağış kampanyasına verilmesini istedi. Muhalefetin sert bir şekilde eleştirdiği bu kampanya sonrası koronavirüs krizi nedeniyle tarihinin en ağır ekonomik bunalımını yaşayan Türkiye bu süreçten nasıl çıkacak?

Gazeteci Fatih Akalan ve ekonomi yazarı Turhan Bozkurt ekonomideki son gelişmeleri ve Koronavirüs krizi sonrası Türkiye ve dünya ekonomisindeki son durumu Bold Medya Youtube kanalında canlı yayınında değerlendiriyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Korona krizinde de vatandaşı borçlandıracaklar

Koronavirüs salgını karşısında birçok ülke vatandaşlarına karşılıksız para verirken AKP, krediyle borçlandırma yolunu seçti. Koronavirüsten etkilenenlere yardımcı olmak için kamu bankalarının vereceği kredilerin başvuruları bugün başladı.

BOLD – Koronavirüsün etkilerini azaltmak için alınan kararlar doğrultusunda sosyal yardımdan faydalanan ailelere verilen yardımların ödemesi ve kredi başvuruları bugün başlıyor. Kamu bankaları, geliri 5 bin TL’nin altında olan vatandaşlara 10 bin TL’ye kadar kredi verecek.

5 NİSAN’A KADAR ÖDEMELER SÜRECEK

Koronavirüsün etkilerini azaltma kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardımlardan faydalanan iki milyon haneye verilen desteğin bin liraya yükseltildiğini açıklamıştı. Söz konusu destekler bugün ödenmeye başladı. Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar ödemelerini 1 Nisan’da, 1 ve 6 olanlar 2 Nisan’da, 2 ve 7 olanlar 3 Nisan’da, 3 ve 8 olanlar 4 Nisan’da, 4 ve 9 olanlar 5 Nisan’da alacak.

KREDİ BAŞVURULARI BUGÜN BAŞLIYOR

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirleri doğrultusunda Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, hane halkı geliri aylık 5 bin TL ve altında olan yer alan müşterilerine kredi vereceğini açıklamıştı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, konu ile ilgili ortak açıklama yapmıştı. Kredi başvuruları da bugün başlıyor. Vatandaşlar 10 bin liraya kadar 6 ayı ödemesiz 36 aya kadar vadeli kredi çekebilecek. Müşteriler, kampanyaya katılan tüm kamu bankalarından veya kamu katılım finans kuruluşlarından yalnızca birine başvuru yapabilecek.

Biz Bize Yeteriz Kampanyası’na zorla bağış toplanmaya başlandı

Okumaya devam et

Ekonomi

Pazar yoğunluğuna yeni önlemler

İçişleri Bakanlığı pazar yerleri ile ilgili yeni koronavirüs genelgesi yayınladı. Genelgeye göre tezgah aralığı 3 metre olacak ve pazar alanında en fazla esnaf sayısının iki katı vatandaş olacak. Pazar yerlerinde yoğunluğunun öne geçilmesi için minare ve belediyelerden anons yapılması önerildi.

BOLD – İçişleri Bakanlığı pazar yerleri için koronavirüs salgınına karşı yeni genelge yayınlandı. Pazarlarda artık tezgah aralığı 3 metre olacak ve pazar alanında en fazla esnaf sayısının iki katı vatandaş olacak.

MİNARELERDEN ANONS YAPILACAK

Pazar yerleri için koronavirüs salgınına karşı yeni genelge yayınlandı. Pazar yeri alanına kontrollü giriş çıkış yapılacak, giriş çıkış dışındaki alanlar demir bariyerle kapatılacak. Pazar yerine giriş ve çıkışlar aynı yerden yapılmayacak. Tezgah araları en az 3 metre olacak. Pazar yerine esnaf sayısının en fazla 2 katı vatandaş alınacak. Pazar yerlerinde akşam saatlerinde yaşanan yoğunluğunun öne geçilmesi için camilerden ve kolluk kuvvetleri ile belediye sık sık anons yapması önerildi.

Biz Bize Yeteriz Kampanyası’na zorla bağış toplanmaya başlandı

Okumaya devam et

Popular