Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Vatandaş bu kış balığa hasret

Karadeniz’de avlanan balık miktarının giderek azalması ve kötü hava koşulları fiyatlara olumsuz yansıdı. Vatandaşlar fiyatları yüksek olan balıkları sadece seyretmekle yetiniyor.

BOLD Olumsuz hava şartları tezgahlardaki fiyatlara da yansıdı. Vatandaş bu kış balığa hasret kaldı. Balıkçılar vatandaşların balık fiyatlarını öğrendikten sonra almaktan vazgeçtiklerini ifade ediyor. Vatandaşlar da balık fiyatlarının yüksekliğinden yakınıyor.

KARADENİZ’DE BALIK MİKTARI AZALIYOR

Sözcü’nün haberine göre 1 Eylül’de başlayan av sezonu devam ederken, Karadeniz’de avlanan balık miktarının her geçen gün azalması balık fiyatlarına da yansıdı. Vatandaşlar havaların soğumasıyla birlikte balık fiyatlarının düşmesini beklerken, bu kez de olumsuz hava şartları nedeniyle balıkçılar denize açılamayınca balık fiyatları yükseldi.

PALUMUTUN TANESİ 25 LİRAYA SATILIYOR

Üç büyük ilin hal fiyatlarına göre; İstanbul’da çipura 26 TL’ye 4’lü palamudun tanesi ise 25 TL’ye satılıyor. Ankara’da Marmara hamsisinin kilogram fiyatı 12-25 TL arasında değişirken, İzmir’de donuk hamsinin kilogramı 9 TL’den lüferin kilogramı ise 80 TL’den satılıyor.

SEZON ERKEN BİTEBİLİR

Samsun’da balıkçı tezgahlarını barbun, mezgit ve istavrit süslerken, tezgahlardaki en ucuz balık az yakalanmasına rağmen yine hamsi oldu. Balık avının azalması ve fiyatlardaki artış, hem balıkçıları hem de vatandaşları memnun etmedi. Balıkçılar ise sezonun erken biteceğini belirterek, şimdiden kara kara düşünmeye başladı.

TEZGAHTAKİLER ÇİFTLİK BALIKLARI

Samsunlu Balıkçı Yılmaz Bulut, bu yıl avlanan balık miktarında azalma olduğunu söyleyerek, “Denizden balık çıkmıyor. Çıkan balıklar da müşteriye pahalı geliyor. Çiftlik balıkları olmasa tezgahta balık olmayacak. Mezgitin kilosu 40, barbunun kilosu 60 TL, çupra ve levrek 40 TL, kötek 60 TL, istavrit ve tirsi kilo 20 TL. Bu fiyatlarla her insanın balık yeme şansı yok” dedi.

BU SENE UCUZ BALIK YOK

Bursalı balıkçı Ferdi Akbalık, vatandaşların balığı bu senede pahalı yiyeceğini belirterek, “Balık fiyatlarının bu saatten sonra düşmesi çok zor. Havalar esiyor. Deniz çok sert. Yılbaşı nedeniyle de motorlar tatile çıktı. Balık için denize açılsa da sermayesi çok yüksek. Balıkçı bu sıkıntıya girmek istemiyor. Bu sene maalesef ucuz balık yok. Tezgaha gelen tüketici de yüksek fiyatları gördüğünde haklı olarak tepki gösteriyor” dedi.

ANTALYA’DA HAMSİ 25 TL’YE KADAR ÇIKTI

Antalyalı balıkçılar da bu yıl sezondan memnun değil ve ilde mezgit, hamsi ve barbun pek bulunamıyor. Hamsi 25 TL.’ye çıkarken barbun 130 TL’ye kadar alıcı buldu. Çipura 32 TL, İstavrit 29-30 arası, Levrek 29.90’dan satışa sunuldu.

İranlı General Kasım Süleymani’nin gizli toplantıları deşifre oldu

Ekonomi

İdlib gerginliği ‘ek kota’ imkanını da vurdu

Türkiye Rusya arasındaki İdlib gerilimi ihracatçıyı vurdu. Rusların bazı ürünleri kota ile aldığını hatırlatan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ilişkiler iyiyken sağlanan ek kotadan da mahrum kalındığını belirtti.

BOLD – CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Rusya’ya ihraç edilen tonlarca domatesin yüklü olduğu TIR’ların, ‘kota doldu’ gerekçesiyle sınırda bekletildiğini kaydetti.

GERGİNLEŞEN İLİŞKİLER ÜRETİCİYİ ZORA SOKTU

İlişkilerin iyi olduğu dönemde kotanın dolması akabinde ek kota alındığını ifade eden Güzelmansur, “İdlib nedeniyle ilişkiler gerginleşince ek kota da alınamıyor” diye konuştu.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP’li vekil şunları dile getirdi:

– Rusya’ya domates ihracatında yıllık 150 bin ton kota var. İhracatın çoğu Hatay’ın özverili ihracatçılarınca yapılıyor. Önceki yıllarda kota dolduktan sonra yapılan girişimlerle arttırılır; ihracatçı, üretici, nakliyeci mağdur edilmezdi.

‘MUHATAP TARAFLAR UYARILMAMIŞTIR’

– Şimdi Rusya ile yaşanan siyasi gerginlik nedeniyle bu gerçekleştirilemiyor. Ticaret Bakanlığı gümrükler vasıtasıyla kotanın dolduğunu duyurmamıştır. Ne İhracatçılar Meclisi ne de Nakliyeciler Derneği vasıtasıyla muhatap taraflar uyarılmamıştır.

SORUMLULARIN GEREĞİNİ YAPMAMASI ÇALIŞANI MAĞDUR ETTİ

– Gelinen noktada yüzlerce TIR ve şoförümüz, tonlarca domates sınırda tıkanıp kalmış durumdadır. Kısaca, Rusya ile yaşanan gerginlik ve sorumluların gereğini yapmaması ihracatçıyı, üreticiyi, nakliyeciyi, çalışanı mağdur etmektedir.

YHT’leri sigortalatmayan TCDD 114 milyon TL zarara yol açmış

Okumaya devam et

Ekonomi

Çeyrek rekora doymuyor: 525 liraya ulaştı!

Bir haftada yüzde 4,5’i aşan hareketle rekor kıran çeyrek altın dünkü 528 liralık seviyeyi de aşarak 525 düzeyine ulaştı. Artışta Türk parasındaki değer kaybı ve dolar endeksindeki yükseliş etkili oldu.

BOLD – Altın fiyatlarındaki yükseliş durmuyor. Dün 518 lirayı gören çeyrek altın bugün 525 noktasına ulaşarak rekor tazeledi. Bir haftada çeyrek altın fiyatındaki artış yüzde 4,5’i aştı.

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatındaki yükseliş, dolar endeksindeki ivme ve de Türk parasındaki değer kaybı, sonuçta etkili oldu.

YUR DIŞI KAYNAKLI İKİ YURT İÇİ KAYNAKLI BİR SEBEP VAR

Altın fiyatlarındaki artışta, yurt dışı kaynaklı iki, yurt içi kaynaklı bir sebep öne çıktı.

Çin’deki koronavirüs salgınının uluslararası yatırımcıları güvenli liman altına yönlendirmesiyle, ons fiyatı 20 Ocak ila 21 Şubat arası bin 560 dolardan bin 636 dolara erişti.

İDLİB MERKEZLİ GERİLİM DE TABLODA ETKİLİ

Bu süreçte dolar endeksi de yaklaşık yüzde 2 artınca, altının lira karlılığı daha da yükseldi.

İdlib kaynaklı jeopolitik gerilimlerdeki artışla lirada değer kaybının hızlanması ve dolar/TL kurunun 6,10’un üzerine çıkması da altına yaradı.

Çeyrek altın Kapalıçarşı’da ‘yok’ satıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Vatandaş ayağını marketten kesiyor, evde üretim artıyor

Türkiye Barometresi Yeni Yıl Raporu’na göre 2019’da hane halkı evde daha çok zaman geçirdi. Fiyatı artan salça, konserve, reçel ve yoğurt gibi temel gıda ürünleri de daha çok evde üretilmeye başlandı.

BOLD – Araştırma şirketi Ipsos’un ‘Türkiye Barometresi Yeni Yıl Raporu’ndaki hane halkı harcamaları analizi dikkat çekici bulgular içeriyor. Bilhassa ‘evde üretim’ konusu göze batıyor.

İLK TEDBİR EV DIŞI DAVRANIŞLARDAKİ AZALMA

Dünya gazetesinden İbrahim Ekinci’nin haberine göre raporda şöyle deniliyor:

“Kriz söylemleri başlayınca ilk tedbir ev dışı davranışların azalması veya yapılmaması yönündeydi. Bu da, 2019’da evde daha çok zaman geçirildiğini bize gösteriyor.

Temel gıda ürünleri, ev yapımı ürünlerde kullanılan malzemelerin artması, bu sene ilk defa büyüme gösteren kategorilerin olması bize bu yönde bir hareket olduğunu gösteriyor.”

KONSERVELİK KAVANOZ SATIŞI ÇOK ARTTI

‘Ev yapımı ürünlerde kullanılan malzeme’ payındaki artışta Ipsos verilerini destekleyen başka gözlemler de var. Son iki yıldır ‘konservelik kavanoz satışlarının çok arttığı’, tüketicinin salça, konserve, reçel, yoğurt vs. şeyleri daha çok evde üretmeye yöneldiği belirtiliyor.

Alkollü içecek fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle evde üretimde ciddi artışlar olduğu daha önce haber konusu olmuştu. Bu eğilimin diğer gıda ürünlerine de yansıdığı anlaşılıyor.

SATIN ALINANLARA DAHA YÜKSEK ÖDEME KAYNAKLI

2019’da harcama artışı çok yüksekken miktarsal endekslerde daralma görülmediği, sebebin ‘sepet değerindeki artış’ olduğu ifade edildi. “Sepet değerindeki artış, sepete giren ürünlerin artmasından değil, satın alınanlara daha yüksek ödeme yapılmasından kaynaklandı” denildi.

MARKALI ÜRÜNLERİN HARCAMADAKİ PAYI DÜŞTÜ

Rapora göre tüketici geçen yıl daha ucuz ürünlere yöneldi: “Trend olarak bakıldığında ‘markalı ürünlerin’ toplam harcamadan aldığı pay azalırken marketlerin kendilerine özel ürünlerinin ve açık ürünlerin büyümeye etki ettiği görülüyor. Son 12 ayda harcanan paradan indirim marketlerin aldığı pay yüzde 28 seviyesine ulaştı.”

EKONOMİ KÖTÜYE GİDECEK DİYENLERİN ORANI YÜKSELDİ

Vatandaş, 2020’de ekonominin kişisel ve ülke bazında daha iyiye gideceğini düşünmüyor. Çoğunluk kısa vadede değişime inanmıyor. Özellikle şahsi ekonomik durum için ‘daha iyiye gidecek’ diyenlerin oranı yüzde 12’den yüzde 8’e düştü. ‘Daha kötüye gidecek’ fikrindekilerin yüzdesi ise 31’den 33′ yükseldi.

İŞSİZLİK BEKLENTİSİNDE DİKKAT ÇEKEN DEĞİŞİM

Raporda yer alan işsizlik beklentileri de dikkat çekici: 2018’de her 100 kişinin 41’i ‘artar’ derken geçen sene sayı 54’e çıktı.

Giriş tarihine dikkat, emekliliğe mani olabilir

Okumaya devam et

Popular