Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Harbiyeli ailelerinden videolu kampanya

Müebbet verilen askeri okul öğrencilerinin aileleri, paylaştıkları videolarla “çocuklarımızı bize verin” kampanyası başlattılar.

BOLD- 15 Temmuz’dan bu yana devam eden askeri öğrenci davalarında geçen hafta yine büyük bir hayal kırıklığı yaşandı. 3 Ocak 2020’de İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesinde duruşmaya çıkan 70 Hava Harp Okulu öğrencisine müebbet verildi. ‘Adalet tecelli eder’ diye bugüne kadar susmayı tercih eden aileler suskunluklarını bozup konuşmaya ve sosyal medyadan seslerini duyurmaya başladı. @Askeriogrenci16 hesabından paylaşılan videolarda iki anne ve bir baba yetkililere seslendi, devlete emanet ettikleri çocuklarını geri istedi.

ADALET, HUKUK DİYORUZ HİÇ KİMSE TINLAMIYOR

İsmail Ekiz (Harbiyeli Muhammed Harun Ekiz’in babası): 

Yavrularımız yaklaşık 1,5 yargılandı. Biz sandık ki onların mahkemelerinde adalet tesis edilecek. Fakat bunların hiçbiri gerçekleşmedi. Hiçbir üst kademedeki komutanı davet etmemize rağmen, tanık olarak mahkeme salonlarına getirtemedik. En sonunda hiyerarşinin en altında bulunan harp okulu öğrencilerine müebbet verildi. Bütün hukukçulara, kendini devlet adamı sananlara şu örneği vermek istiyorum. Biz çocukluğumuzda kuzularımızı bahçelere, kırlara otlatmaya götürürdük. Tabi çocukluk haliyle oyuna dalar, kuzuları kontrol etmeyi unuturduk. Birden yan komşunun ‘çabuk kuzularınızı buradan alın, fidanlarımıza zarar veriyor’ sözleriyle irkilip onları alır, akşam da eve giderdik. Akşam yan komşunun tarla sahibi babamı görür ve durumu ona anlatırdı. Hatta bazen tartıştıkları olurdu. Buradan şunu anlatmak istiyorum. O köylü hiçbir zaman kuzuları cezalandırmazdı, öldürmezdi, hapsetmezdi. Hatta bize bile bir şey demezdi. Muhatap kuzuların sahibi olan babamdı. Biz hukuk bu şekilde işliyor diye bekliyoruz. Adalet diyoruz, hukuk diyoruz, Anayasa diyoruz ama hiç kimse tınlamıyor. Ama belki verdiğim bu örnek vicdanlarında makes bulur, haklılığımız ortaya çıkar diye düşünüyorum.

ÖYLE YA DA BÖYLE ÇOCUKLARIMIZI BİZE VERİN

HHO öğrencisi Bilal Bilge’nin annesi:

Şu anda oğlum müebbetle yargılanıyor. Oğlum Hava Harp Okulundayken her sene bize teşekkür mektupları geliyordu. Nasıl bir evlat yetiştirmişsiniz, nasıl bir evlat bu kadar iyi olabilir diye. ve nedense 15 Temmuz’da çocuklarımızın hepsini vatan haini ilan ettiler. Komutanları kandırıp kandırıp gönderdiler. Ondan sonra çocuklar vatan haini oldu. ben şu anda yetkililere sesleniyorum. Bizim çocuklarımız aynı çocuklar, hiç değişmediler. Ama nedense sizler değiştiniz, koltuk sevdanız yüzünde. Biz çocuklarımızı HHO’na gönderdik fetöcü dediler. Çocuklarımızın hakkını aramak için sokaklara çıktık eylemci dediler. ve şu anda bizim gidecek hiçbir kapımız yok. Bütün çocuklarımızı devlete emanet ettik, devletten istiyorum. Ali, Mehmet, Ahmet götürseydi onlardan isteyecektim ama devlet götürdü. öyle ya da böyle çocuklarımızı getirin bize.

OĞLUMUN YÜZÜNÜ YARIM SAAT GÖREYİM DİYE 14 SAAT YOL GİDİYORUM
Necla Gezerer (HHO öğrencisi annesi):

Ben çocuğumuz 13 yaşında devletin denetlediği, devletin sorumluluğunda olan askeri liseye gönderdim. devlete güvenerek gönderdim. Emanetiniz emanetimizdir demişlerdi. Ona göre teslim ettim, geldim. Buna rağmen devletin atadığı komutanlar çocuklarımızı çıkarttılar dışarıya. Onların emirlerine uydular sadece. O emirler de gel, otobüse bin, git, dur bunlardı. Oğlum ve askeri öğrencilerin hiçbiri halkına zarar vermedi, vermezler de… Vatanseverdirler askeri öğrenciler. Halkına da mala da zarar vermediler. 38 aydır cezaevindeler. 14 saat yol gidiyorum sadece yarım saat oğlumun yüzünü göreyim diye, kirli camlarda… Adalete güveniyorum, devlete güveniyorum hala. Devletim ona 13 yaşında tertemiz teslim ettiğim oğlumu bana geri versin, oğlumu geri istiyorum. Başka hiçbir şey istemiyorum, sadece oğlumu istiyorum. Herkesin de desteğini bekliyorum.

3,5 YILDA 355 HARBİYELİYE MÜEBBET VERİLDİ

70 Hava Harp Okulu öğrencisi 15 Temmuz’da tutuklanmış, 8 ay sonra tahliye edilmişlerdi. 3 yıl sonra aynı öğrencilere tekrar tutuklanıp 1 ay içinde müebbet hapis cezasına çarptırıldı. bugüne kadar 400’den fazla askeri öğrenci Anayasal düzeni değiştirmek ve darbeye teşebbüs etmek suçundan yargılandı. Toplamda 355 Harbiyeli müebbet aldı.

19 Ocak 2018’de 37 HHO öğrencisine, 24 Nisan 2018’de Kara Astsubay MYO öğrencisine, 18 Mayıs 2018’de 62 HHO öğrencisine, 25 Mayıs 2018’de 116 HHO öğrencisine, 12 Temmuz 2018’de 44 HHO öğrencisine, 3 Ocak 2020’de de 70 HHO öğrencisine müebbet verildi.

Ragıp Enes Katran’ın abisi Fevzi Katran: Kardeşimi canice öldürdüler

Gündem

Savcı cemaat tutuklusu tıp profesörü için “Toplum sağlığına katkı sağlar” diyerek tahliye istedi

Hakkındaki cemaat soruşturması nedeniyle tutuklu bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olan profesör, savcının “Toplum sağlığına katkı sağlar” talebi doğrultusunda tahliye edildi.

BOLD- İsmini vermek istemeyen profesörün avukatı Hatice Yıldız, tahliye talebini savcılığa sundu. Savcılık da Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği’ne “Hâkimler ve Savcılar Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs salgını nedeniyle almış olduğu kararlar gözetilerek bu kişinin toplum sağlığına katkıda bulunabileceği de dikkate alınarak hak kaybına sebebiyet vermemek için serbest bırakılmasını” talep eden bir müzekkere yazdı.

Medyascope’de yer alan özel habere göre, Tutukluluğu değerlendiren Sulh Ceza Hâkimliği talebi reddetti. Ret kararının ardından savcılık, profesör hakkında iddianame hazırlayıp Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme, dosyayı inceledi ve tutuklu tıp profesörünün tahliyesine karar verdi.

Mahkeme karar yazısında, “Dosya kapsamı ve tutuklu kaldığı süre nazara alınarak Ceza Muhakemesi Kanunu 109/3 maddesi uyarınca yurtdışı yasağı koymak suretiyle sanığın tahliyesine karar verilmiştir” dedi.

Tıp profesörünün aynı suçlamayla bir yıl önce ifadesi alınmış, hakkında takipsizlik kararı verilmişti. Ancak doktor bir yıl sonra tekrar dosyada yeni bir tanık beyanı olduğu gerekçesiyle ifadeye çağrıldı. İfadesinin üç ay sonrasında ise gözaltına alınan tıp profesörü, 12 günlük gözaltı süresinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

AVUKAT YILDIZ: BUNUN GİBİ ÖNEMLİ KARARLARIN ÇOĞALMASINI İSTİYORUZ

Doktorun avukatlığını üstlenen Hatice Yıldız, tahliye talebini içeren dilekçesinde kişinin doktor olduğunu ve salgın sırasında toplum sağlığına katkı sağlayacağını vurguladı. Medyascope’a konuşan Yıldız, “Bu karar bizim için sevindirici, bunun gibi olumlu örneklerin çoğalmasını istiyoruz. Tutukluluk bizim hukukumuzda istisnai bir tedbirdir. Adli kontrol tedbirleri önceliklidir” dedi.

GATA’DA GÖREV YAPAN BİR DOKTORA DAHA TAHLİYE

Avukat Yıldız’ın GATA’da görev yapan başka bir doktor müvekkili de benzer şekilde tahliye edildi. Hekimin tahliyesi için Yıldız, aynı gerekçeleri mahkemeye sunduklarını belirtti.

Koronavirüs tedavisi gören Profesör Taşcıoğlu hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüs tedavisi gören Profesör Taşcıoğlu hayatını kaybetti

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tedavisi gören İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşcıoğlu hayatını kaybetti.

BOLD-Türkiye’de virüse yakalanan ilk sağlık çalışanı olan Taşçıoğlu, 16 Mart’tan beri İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı basın açıklamasında Prof. Taşçıoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadığını ifade etti.

601 SAĞLIK ÇALIŞANIN SONUÇLARI POZİTİF ÇIKTI

Türkiye’deki toplam vaka sayısının 15 bin 679’a tırmandığını vurgulayan Bakan Koca, “Bunu açıklamak gerçekten zor ama 601 sağlık çalışanın koronavirüs test sonuçları maalesef pozitif çıktı” sözleriyle sağlık çalışanlarının zor bir görevi üstlendiğini vurguladı.

Bugün 63 kişi daha hayatını kaybetti, toplam sayı 277’e ve vaka sayısı 15 bin 679’a çıktı

Okumaya devam et

Gündem

Bugün 63 kişi daha hayatını kaybetti, toplam sayı 277’e ve vaka sayısı 15 bin 679’a çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını nedeniyle toplam vaka sayısının 15 bin 679’a, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 277’ye yükseldiğini açıkladı.

BOLD-Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle oluşturulan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saat içerisinde 63 kişinin vefat ettiğini toplam hayatını kaybeden kişi sayısının 277’e çıktığını belirtti.

601 SAĞLIK ÇALIŞANIN SONUÇLARI POZİTİF ÇIKTI

Bugün 14 bin 396 test uygulandığını vurgulayan Bakan Koca, bugün için 2 bin 148 kişinin sonuçlarının pozitif çıktığını duyurdu. Toplam vaka sayısının 15 bin 679’a tırmandığını vurgulayan Bakan Koca, 601 sağlık çalışanın koronavirüs salgınına yakalandığını belirtti.

1 KİŞİ VİRÜSÜ 30 KİŞİYE BULAŞTIRIYOR

“Şu anda yaptığımız taramalarda hasta sayısı 10 bine vardı” Bakan Koca, “Pozitif vakaları taradığımızda 46 kişi oldu. Aile hekimlerimize teşekkür etmek istiyorum bu tablonun ortaya çıkmasında çok yardımcı oldu. Bu taramada sadece 1 hastanın filyasyon çalışmasını örnek olarak gösteriyorum. Bulaştırdığı kişi sayısı 30. Kimlerde pozitif gördüğümüz, kimlerin yoğun bakımda olduğunu kimlerin hayatını gösterdiği bir örnek. Herkesin şu dönemde kendisini şüpheli görüp izole etmesini istiyoruz. Bulaştıran kişi ise hayatta ve hastaneye bile yatmadı. 3 kişinin hayatını kaybetmesine ve 12 kişinin de onun yüzünden pozitif olduğunu görüyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik paket yerine “bağış kampanyası” başlattı: Zekât kabul edilir!

 

Okumaya devam et

Popular