Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Harbiyeli ailelerinden videolu kampanya

Müebbet verilen askeri okul öğrencilerinin aileleri, paylaştıkları videolarla “çocuklarımızı bize verin” kampanyası başlattılar.

BOLD- 15 Temmuz’dan bu yana devam eden askeri öğrenci davalarında geçen hafta yine büyük bir hayal kırıklığı yaşandı. 3 Ocak 2020’de İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesinde duruşmaya çıkan 70 Hava Harp Okulu öğrencisine müebbet verildi. ‘Adalet tecelli eder’ diye bugüne kadar susmayı tercih eden aileler suskunluklarını bozup konuşmaya ve sosyal medyadan seslerini duyurmaya başladı. @Askeriogrenci16 hesabından paylaşılan videolarda iki anne ve bir baba yetkililere seslendi, devlete emanet ettikleri çocuklarını geri istedi.

ADALET, HUKUK DİYORUZ HİÇ KİMSE TINLAMIYOR

İsmail Ekiz (Harbiyeli Muhammed Harun Ekiz’in babası): 

Yavrularımız yaklaşık 1,5 yargılandı. Biz sandık ki onların mahkemelerinde adalet tesis edilecek. Fakat bunların hiçbiri gerçekleşmedi. Hiçbir üst kademedeki komutanı davet etmemize rağmen, tanık olarak mahkeme salonlarına getirtemedik. En sonunda hiyerarşinin en altında bulunan harp okulu öğrencilerine müebbet verildi. Bütün hukukçulara, kendini devlet adamı sananlara şu örneği vermek istiyorum. Biz çocukluğumuzda kuzularımızı bahçelere, kırlara otlatmaya götürürdük. Tabi çocukluk haliyle oyuna dalar, kuzuları kontrol etmeyi unuturduk. Birden yan komşunun ‘çabuk kuzularınızı buradan alın, fidanlarımıza zarar veriyor’ sözleriyle irkilip onları alır, akşam da eve giderdik. Akşam yan komşunun tarla sahibi babamı görür ve durumu ona anlatırdı. Hatta bazen tartıştıkları olurdu. Buradan şunu anlatmak istiyorum. O köylü hiçbir zaman kuzuları cezalandırmazdı, öldürmezdi, hapsetmezdi. Hatta bize bile bir şey demezdi. Muhatap kuzuların sahibi olan babamdı. Biz hukuk bu şekilde işliyor diye bekliyoruz. Adalet diyoruz, hukuk diyoruz, Anayasa diyoruz ama hiç kimse tınlamıyor. Ama belki verdiğim bu örnek vicdanlarında makes bulur, haklılığımız ortaya çıkar diye düşünüyorum.

ÖYLE YA DA BÖYLE ÇOCUKLARIMIZI BİZE VERİN

HHO öğrencisi Bilal Bilge’nin annesi:

Şu anda oğlum müebbetle yargılanıyor. Oğlum Hava Harp Okulundayken her sene bize teşekkür mektupları geliyordu. Nasıl bir evlat yetiştirmişsiniz, nasıl bir evlat bu kadar iyi olabilir diye. ve nedense 15 Temmuz’da çocuklarımızın hepsini vatan haini ilan ettiler. Komutanları kandırıp kandırıp gönderdiler. Ondan sonra çocuklar vatan haini oldu. ben şu anda yetkililere sesleniyorum. Bizim çocuklarımız aynı çocuklar, hiç değişmediler. Ama nedense sizler değiştiniz, koltuk sevdanız yüzünde. Biz çocuklarımızı HHO’na gönderdik fetöcü dediler. Çocuklarımızın hakkını aramak için sokaklara çıktık eylemci dediler. ve şu anda bizim gidecek hiçbir kapımız yok. Bütün çocuklarımızı devlete emanet ettik, devletten istiyorum. Ali, Mehmet, Ahmet götürseydi onlardan isteyecektim ama devlet götürdü. öyle ya da böyle çocuklarımızı getirin bize.

OĞLUMUN YÜZÜNÜ YARIM SAAT GÖREYİM DİYE 14 SAAT YOL GİDİYORUM
Necla Gezerer (HHO öğrencisi annesi):

Ben çocuğumuz 13 yaşında devletin denetlediği, devletin sorumluluğunda olan askeri liseye gönderdim. devlete güvenerek gönderdim. Emanetiniz emanetimizdir demişlerdi. Ona göre teslim ettim, geldim. Buna rağmen devletin atadığı komutanlar çocuklarımızı çıkarttılar dışarıya. Onların emirlerine uydular sadece. O emirler de gel, otobüse bin, git, dur bunlardı. Oğlum ve askeri öğrencilerin hiçbiri halkına zarar vermedi, vermezler de… Vatanseverdirler askeri öğrenciler. Halkına da mala da zarar vermediler. 38 aydır cezaevindeler. 14 saat yol gidiyorum sadece yarım saat oğlumun yüzünü göreyim diye, kirli camlarda… Adalete güveniyorum, devlete güveniyorum hala. Devletim ona 13 yaşında tertemiz teslim ettiğim oğlumu bana geri versin, oğlumu geri istiyorum. Başka hiçbir şey istemiyorum, sadece oğlumu istiyorum. Herkesin de desteğini bekliyorum.

3,5 YILDA 355 HARBİYELİYE MÜEBBET VERİLDİ

70 Hava Harp Okulu öğrencisi 15 Temmuz’da tutuklanmış, 8 ay sonra tahliye edilmişlerdi. 3 yıl sonra aynı öğrencilere tekrar tutuklanıp 1 ay içinde müebbet hapis cezasına çarptırıldı. bugüne kadar 400’den fazla askeri öğrenci Anayasal düzeni değiştirmek ve darbeye teşebbüs etmek suçundan yargılandı. Toplamda 355 Harbiyeli müebbet aldı.

19 Ocak 2018’de 37 HHO öğrencisine, 24 Nisan 2018’de Kara Astsubay MYO öğrencisine, 18 Mayıs 2018’de 62 HHO öğrencisine, 25 Mayıs 2018’de 116 HHO öğrencisine, 12 Temmuz 2018’de 44 HHO öğrencisine, 3 Ocak 2020’de de 70 HHO öğrencisine müebbet verildi.

Ragıp Enes Katran’ın abisi Fevzi Katran: Kardeşimi canice öldürdüler

Gündem

İşte dolandırıcıların en çok kullandığı 3 sinsi yöntem!

İstanbul polisi dolandırıcılık vakalarının 2019’da zirveye çıktığını açıkladı. Peki, hiç düşündünüz mü, dolandırıcıların sizi nasıl oyuna getirebileceğini? Ya da yakınlarınızı, dolandırıcıların hakim, savcı ve polisleri bile tuzağa düşüren ağlarından nasıl koruyacağınız hiç aklınıza geldi mi? Cevabınız hayırsa, bu haberi sonuna kadar izleyin.-BOLD

Okumaya devam et

Gündem

Cemevine çirkin saldırı: Çarpı işareti koyan saldırganlar ‘Öl’ ve ‘Bitmedi’ yazdı

Son günlerde artan Alevi yurttaşlara yönelik saldırılara bir yenisi daha eklendi.  Sultanbeyli ilçesinden bulunan bir  cemevinin yönetim ofisine provokatif bir saldırı gerçekleştirildi.

BOLD- İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde Cemevlerinin ibadethane statüsüne alınmasına ilişkin oylamanın yankıları sürerken, Sultanbeyli ilçesinden provokatif bir saldırı haberi geldi.

‘ÖL’ VE ‘BİTMEDİ’

Yavuz Selim Mahallesi, Nar Sokakta bulunan Pir Sultan Abdal Cemevinin bahçesinde bulunan yönetim ofisine yapılan saldırıda ofisinin kapısı kırıldı, binanın içi tahrip edildi. Binanın kapısına “Öl” yazan saldırganlar, yönetim ofisinin zeminine de çarpı işareti koyarak, “Bitmedi” yazdı.

CHP BAŞKANDAN TEPKİ

CHP Sultanbeyli İlçe Başkanı Hayati Bozkaya, saldırı sonrası Sultanbeyli Pir Sultan Abdal Cemevi’ni ziyaret etti. CHP’li Bozkaya ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, “Dün gece Yavuz Selim Mahallesinde bulunan Pir Sultan Abdal Cemevinin kapılarını ve duvarlarını kırarak içeri girip, boyalarla ölüm tehditleri ve bitmedi tarzında yazılar yazılmıştır. Bu kalleşçe saldırıyı yapanları kınıyoruz. Alevi vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Cemevi yönetimine ve alevi vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Her türlü kalleşçe saldırının karşısında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

PEŞ PEŞE 2 SALDIRI HABERİ GELMİŞTİ

Son günlerde, İzmir ve İstanbul’da oturan Alevi yurttaşların evlerine yapılan saldırılar gündeme gelmişti. İstanbul Sultangazi’de, Alevilerin yaşadığı binayı işaretleyen saldırganlar, binanın duvarına ‘Gebereceksin’ yazmışlardı. İzmir’deki saldırıda ise, provokatörler Alevi Şenal ailesini hedef aldı. Saldırganlar Alevi ailenin yaşadığı gecekondunun duvarına ‘defol Alevi yazarak çarpı işareti koymuşlardı. Saldırılara AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Diyanetin düzenlediği toplantıda tepki göstermişti.

Cem Yılmaz’ın ‘Üst akıl’ esprisine troller bozuldu

Okumaya devam et

Gündem

Hrant Dink, katledildiği yerde 13’üncü defa anıldı

Agos Gazetesi kurucusu ve eski Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink öldürülmesinin 13’üncü yıldönümünde katledildiği yerde sevenlerinin katıldığı törenle anıldı.

BOLD – Genel yayın yönetmenliğini yaptığı Agos Gazetesi önünde 13 yıl önce uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hrant Dink’i sevenleri bu sene de unutmadı.

SEBAT APARTMANI ÖNÜNDE TOPLANAN KALABALIK

Agos Gazetesi’nin eski merkezinin bulunduğu Osmanbey’deki Sebat Apartmanı önünde düzenlenen anma töreninin hayli kalabalık olduğu gözlendi.

Dink’i anmak için tertiplenen tören bu yıl da, her seneki gibi 19 Ocak 2007’de silahlı saldırıya uğradığı saat olan 15.00’te gerçekleştirildi.

AİLESİNİN YANISIRA SİYASİLER DE İŞTİRAK ETTİ

Törene Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, kardeşi Orhan Dink ailesi ve Hrant’ın Arkadaşları’nın yanı sıra, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Meclis Başkanvekili Mithat Sancar da katıldı.

HAKİKATİN DEĞERİNİ HATIRLATIYOR HEPİMİZE

Bu yılın anma konuşmasını Agos Gazetesi’nin penceresinden Dink’in arkadaşı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı yaptı.

Hrant’ın Arkadaşları adına konuşan insan hakları savunucusu Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, “Hrant için, adalet için 13 yıldır mücadele eden arkadaşları nicedir hakikati bu topraklardan sürgün etmiş erke rağmen, hakikatin değerini hatırlatıyor hepimize” dedi.

VURULDUĞU YERE KARANFİLLER BIRAKILDI

Fincancı’nın konuşması öncesinde Toplumsal Bellek Platformu’ndan Sertaç Ekinci kalabalığa seslendi. Ailesi ve sevenleri, Dink’in öldürüldüğü yere karanfiller bıraktı.

Nakşi şeyhi Abdülkerim Çevik silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular