Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Korku, patates ve soğan ihracatına set çekiyor

Patates ve soğan ihracatı Tarım ve Orman Bakanlığına bağlandı. Depolardaki fazla ürüne dikkat çeken uzmanlar, ihracat fırsatken kısıtlama gelmesini gelecek korkusuna bağladı.

BOLD – Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ökkeş Yıldırım, patates ve soğanın yurt dışına satılmasına gelen kısıtlamayı değerlenirdi.

Yıldırım, depolarda fazla miktarda soğan ve patatesin olduğu bir dönemde ihracatın bir fırsat olması gerekirken kısıtlama gelmesinin nedeninin öngörülemez durum ve geçen yılın fiyat hareketlerine yönelik korku olduğunu söyledi.

DEPOLARDA BOL MİKTARDA ÜRÜN VAR

Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat, geçen yıl artan fiyatlarla birlikte üreticinin bol miktarda patates ve soğan ektiğini bu yıl ise depolarda bol miktarda bu ürünlerden bulunduğunu söyledi. Donat, depolarda fazla ürünün bir ihracat fırsatı olduğu halde bugün Resmi Gazetede kısıtlama kararı alınmasını değerlendirdi.

Donat yıl 2019’un ilk aylarında patates ve soğanın kilogram fiyatlarının 8-10 lirayı bulduğunu ithalat ve tanzim satışa başvurulduğunu hatırlattı.

ÜRETİM PLANLAMASI VE SAĞLIKLI VERİ YOK

Ürün fazlalığına rağmen ihracat kısıtlaması getirilmesini değerlendiren Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ökkeş Yıldırım, şu değerlendirmeyi yaptı, “Üretim planlamamız yok, elde sağlıklı verileri de yok. Dolayısıyla öngörülemez durum yüzünden geçen yılki fiyat hareketlerine yönelik korku hakim. Kamu tarafı fiyatların yükselmesindense ürünlerin depolarda çürümesini tercih edebiliyor.”

BÖYLESİ ANCAK TÜRKİYE’DE OLUR

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım da uygulamayı, “Böylesi anca Türkiye’de olur dedirten bir karar daha” sözleriyle açıkladı ve ekledi: “Kuru soğan ve patates ithalatı serbest, ihracatı Tarım ve Orman Bakanlığı iznine bağlandı. Dolaylı yasak. Karar, Resmî Gazete’de yayınlandı.”

GELECEK YIL DA EKİM AZALIR FİYAT PATLAR

Ekonomist Uğur Gürses de Yıldırım’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı ek şu hususlara işaret etti, “Kendinden menkul faiz-enflasyon teorileri uyduranların ‘Örümcek Ağı Kuramı- Cobweb’den haberi olmayabilir. Bu yıl ‘ ihracat yasağı-ithalat serbestisi’ ile ucuzlatırsanız iyice, gelecek yıla ekim az olur; fiyat patlar.”

Japonya’da Nissan’ın eski CEO’su Ghosn’un eşi hakkında tutuklama kararı

Ekonomi

Ekonomist Mahfi Eğilmez hükümete çağrıda bulundu: Para basmak gerekiyorsa basın!

Türkiye’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle karşı karşıya kaldığı ekonomik kriz nedeniyle Ekonomist Mahfi Eğilmez, sosyal medya hesabından “Hükümete açık mektup” yazdı.

Dünyayı saran koronavirüs salgını nedeniyle ciddi bir ekonomik kriz ile karşı karşıya kalındığını vurgulayan Ekonomist Mahfi Eğilmez, “hükümete açık mektup” başlığıyla yaptığı paylaşımda “Yasa gerekiyorsa yasa, para basmak gerekiyorsa para, malzeme gerekiyorsa malzeme. Hemen bugün” uyarısında bulundu.

Eğilmez’in mektubu şöyle:

“Kendi yaşamlarını toplum için hiçe sayarak gece gündüz çalışan bütün sağlık personeline her türlü desteği madden ve manen vermek, onlara yönelik şiddeti önlemek için gereken her şeyi yapmak.

 

İşyeri kapatıldığı için geliri kesilen, üretim durduğu için ürettiğini satamayan, ihtiyaçlarını karşılamayan, borçlarını ödeyemeyen insanlarımıza maddi destek vermek.

 

“Bugün hiçbir konu bunlardan daha önemli değil” diyen Eğilmez, şöyle devam etti:

 

Bugün artık kaç işyerini, kaç üreticiyi kaybettiğimizi konuşmaktan çok kaçını kurtarabileceğimizi düşünmek zamanı. İş işten geçmeden gerekeni yapmalıyız.

 

Yasa gerekiyorsa yasa, para basmak gerekiyorsa para, malzeme gerekiyorsa malzeme. Hemen bugün.

 

Saygılarımla, Mahfi Eğilmez”.

CHP’den korkutan virüs raporu: 11 milyon kişi işsiz kalacak

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Virüs tespit edilen bölümdeki işçiler hala çalıştırılmaya devam ediyor

Korona virüsü sebebiyle mağazalarını kapatan ancak internet ve depo bölümündeki işçilerini çalıştıran LC Waikiki’de bir işçi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. O bölümde çalışan 9 işçide virüs tespit edilirken diğer işçilere izin verilmemesi tepki çekti.

BOLD – Giyim markası LC Waikiki, koronavirüs sebebiyle mağazalarını kapattı. Ancak internet ve depo bölümündeki işçiler çalıştırılmaya devam ediyor. Bir işçinin virüs nedeniyle ölmesinin ardından işçiler, yönetime “Önlemleri artırın” çağrısında bulunuyor.

VİRÜS TESPİT EDİLEN ORTAMDA ÇALIŞIYORLAR

Gazeteduvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre Korona virüsü sebebiyle mağazalarını kapattığını duyuran LC Waikiki’nin İstanbul Esenyurt’ta bulunan deposunda çalışan işçiler, 9 işçide korona virüsü tespit edilmesine rağmen kendilerine hala izin verilmediğini belirttiler. İşçiler, kendilerine kötü şartlarda yemek verildiğini söyleyerek çalıştıkları ortamın hijyenik olmamasından yakındı.

ARKADAŞLARI ÖLEN İŞÇİLER TEDİRGİN

Şirket son olarak 1 Nisan’a kadar işçilere ücretli izin vererek evlerine gönderdi. Bir işçi şirketin hala yeterli önlemler almadığını vurgulayarak, “Arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilere göre koronavirüsün bulaştığı ancak şirket yönetiminin bunu kabul etmediğini öğrendik. Son olarak bir arkadaşımızın virüs kaynaklı ölmesi bizleri daha da tedirgin etti” dedi.

İŞÇİLERE MASKE VE ELDİVEN VERİLMEMİŞ

Alınan tedbirleri yetersiz bulan işçiler taleplerini şöyle sıraladı: “Burası binlerce işçinin çalıştığı bir alan. Hastalık bulaşma riski çok fazla olan bir yerde çalışıyoruz. Çalışanlara hala maske ve eldiven sağlanamıyor. Risk ortadan kalkana kadar ücretli izin devam etmeli. Herhangi bir durumda hiçbir arkadaşımız işsiz kalmamalı.”

Kılıçdaroğlu’ndan iktidara çağrı: Herkes için karantina kararı alınmalı

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Kredi kartı faizleri ve asgari ödeme tutarına korona ayarı

Merkez Bankası aylık kredi kartı faizlerini indirdi. Yüzde 1,40 olan aylık kredi kartı faizi yüzde 1,25 oldu. BDDK da kredi kartı asgari borç ödeme tutarında en alt limiti, borcun yüzde 30’undan yüzde 20’sine düşürdü.

BOLD – Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,25 oldu. Yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı ise yüzde 1,00 olarak belirlendi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) da kredi kartlarında asgari tutarı dönem borcunun yüzde 20-40 arasında olacak şekilde belirleyebilecek ve kredi kartı limitine ilişkin sınırlamaları değiştirebilecek.

Daha önceden kredi kartı asgari borç yatırma tutarının en alt limiti borcun yüzde 30’uydu. Şimdi en alt limit yüzde 20’ye çekildi. Banka isterse limiti üst seviye olan yüzde 40’tan belirleyebilir.

Yönetmelikte başlığı, “Kredi kartı limiti ve asgari tutar” olarak değiştirilen 22. maddesine de şu fıkra eklendi:

“Kurul, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının görüşünü alarak, kredi kartlarında asgari tutarı dönem borcunun yüzde yirmisi ile yüzde kırkı arasında olacak şekilde belirlemeye ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşünü alarak kredi kartı limitine ilişkin bu maddede yer alan sınırlamaları değiştirmeye yetkilidir.”

Okumaya devam et

Popular