Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Annesi Esma Uludağ’ın sırtında Meriç’i geçen Ceyda okula başladı

15 aylıkken annesi Esma Uludağ’ın sırtında Meriç’i geçen Ceyda, Almanya’da anaokuluna başladı. Ceyda’nın okul sevincini babası sosyal medya hesabından paylaştı.

BOLD- Üç çocuğuyla birlikte Meriç’i geçtikten sonra Yunanistan’da hayatını kaybeden Esma Uludağ’ın en küçük kızı Ceyda (3,5) dün anaokuluna başladı. Babası Mehmet Ali Uludağ, kızının okul sevincini sosyal medya hesabından bir video yayınlayarak paylaştı.

Esma Uludağ 11 Ekim 2017’de Veli Said, Müşerref Zümra ve Ceyda ile yola çıkmış ve Meriç’i geçtikten sonra 5-6 saat Yunanistan topraklarında yürümek zorunda kalmıştı. Ceyda’yı sırtına alan Uludağ’ın özgürlük yürüyüşü sırasında çekilen kısa videosundaki hali, Ceyda’nın gözyaşları ve Zümra’nın “Anne dondum” haykırışı herkesi çok etkilemişti.

29 Nisan 2018’de annelerini kaybettikten sonra babalarına kavuşan çocuklar, artık yeni hayatlarına Almanya’da devam ediyorlar. Mehmet Ali Uludağ, “Bu süreçte çocuklarımız çok acılar ve sıkıntılar yaşadılar. Biz bunları unutmayacağız, çocuklarımız da unutmayacak ama bu demek değil geçmişe takılıp kalacağız. Bu çocuklar insanlığa hizmet için, yarınlar için gelecek barış elçileri olacaklarına canı gönülden inanıyorum.” dedi.

Ceyda ‘nın anaokulundaki ilk günü.

Babası Mehmet Ali Dağ ile okula giderken.

Ceyda öğretmeni birlikte.

2015’TE TUTUKLANDI

Esma Uludağ 17-25 Aralık sonrasında yaşanan hukuksuzlukların ilk kurbanlarından. Çocuğunu Yamanlar Kolejine gönderdiği için memur olarak çalıştığı İzmir Karabağlar Kaymakamının hedefi oldu. Onun hikâyesi 20 Nisan 2015’te sabaha karşı kapısının çalınmasıyla başladı. Ankara’da yürütülen soruşturma kapsamında polisler evine geldi ve gözaltına alındı. 24 Nisan’da tutuklandı, 64 gün Sincan Cezaevinde kaldı. Ardından mesleğinden ihraç edildi. Çocuğunu Hizmet Hareketi’ne bağlı bir okula göndermek, Şifa Hastanesinde tedavi olmak, Bank Asya’daki hesabında 293 lira 28 kuruş para bulundurma suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı.

DEFALARCA ÖLÜMLE BURUN BURUNA GELDİ

Eşi Mehmet Ali Uludağ da zabıta olarak çalıştığı mesleğinden ihraç edildi. Hakkında soruşturma açılınca, sekiz ay boyunca bir arkadaşının evinde saklanmak zorunda kaldı. Bu arada evine sürekli polis geldiğinden ailesine zarar gelmemesi için Mehmet Ali Uludağ Almanya’ya iltica etmeye karar verdi. Esma Uludağ da eşinden üç ay sonra yurt dışına çıkma kararı aldı. Özgürlük için önce Ege Denizinde, ardından Meriç Nehrinde şansını denedi.

Üç çocuğuyla beraber beş kez nehirleri, denizleri aşma girişiminde bulundu. 25 gün süren Türkiye’den çıkma girişimi sırasında defalarca ölümle burun buruna geldiler. En sonunda sınırın diğer tarafına, Yunanistan’a ulaşmayı başardılar. Yolculuk sırasında bebeğiyle birlikte bir kanala düştüğünde, bedeni suya batmış halde bebeğini havaya kaldırıp ellerinin üzerinde taşıdı. Kendisine eşlik eden bir yol arkadaşı bilişim uzmanı Sait Kılıç’ın çektiği videoda kızının “Anne dondum.” diye ağlamaları hafızalara kazındı.

AİLE BİRLEŞİMİ İÇİN 6,5 AY BEKLEDİ

Aile birleşim için altı buçuk ay bekledikleri Atina’da sekiz defa ev değiştirmek zorunda kaldılar. Sekizinci eve taşındığı gün, eşine mesaj atıp “İyi değilim.” dedi. Üç çocuğuyla yaşadıkları artık ağır geliyordu. Yaşadığı sıkıntı ve strese bağlı olarak vücudunda sivilceler çıkmaya, kalbi teklemeye, bedeni yavaş yavaş uyuşmaya başlamıştı, psikolojisi de iyi değildi. Yeni bir eve taşındıkları günün akşamında önce felç, ardından beyin kanaması geçirdi. Esma Uludağ, 1600 km uzaklıktaki eşine mesajla durumunun kötü olduğunu bildirdi. Eşi Atina’da ulaşabildiği herkese ulaşmaya çalıştı, “Merak etme, ambulans ayarlıyorum, gelecek” dedi.

“ONU ÇOK SEVDİĞİMİ SÖYLEYİN”

Mehmet Uludağ’ın arkadaşları gelip kapıyı çaldığında Esma Uludağ artık yürüyemiyordu. Ayakta durmakta zorlanan Esma Hanım, sürünerek önce asansöre, ardından giriş katına ulaşarak yine sürüne sürüne apartmanın dış kapısını güç bela açabildi ve olduğu yere yığıldı. Bu sırada cezaevinden arkadaşı Ayşen Albayrak geldi. Onu görünce sevindi. “Çok korktum çocukların yanında bana bir şey olacak da korkarlar diye. Artık gözüm arkada kalmaz sen geldiğine göre” dedi.

Ambulans geldiğinde sedyeye kendisi yatan Esma Uludağ, eşinin arkadaşına “Onu çok sevdiğimi söyleyin” diye tembihledi. Esma Uludağ hastanede yarım saat süren müdahaleye rağmen kurtarılamadı. “İlk kez çaresizlik nedir, tam anlamıyla orada öğrendim” diyor eşi Mehmet Ali Uludağ o günü anlatırken.

SIRA DIŞI BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ

Gediz Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulundan birincilikle mezun olan Esma Uludağ, sıra dışı bir başarı öyküsüne sahip. 32 yaşındaki Uludağ, 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Bölümünü bitirdi, 2009’da bu kez Celal Bayar Üniversitesinde lisanüstü eğitimi gördü. Bu arada evlendi, memur oldu, anne oldu ama öğrencilikten asla kopmadı. Son olarak Gediz Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulunu kazandı.

Bir yandan İzmir Karabağlar Kaymakamlığında çalışıp eğitimini sürdürdü, diğer yandan da çocuklarına annelik yaptı. Bu sırada 3’üncü çocuğunu dünyaya getirdi. Memurluğa ve anneliğe öğrenciliği ekleyen Esma Uludağ, derslerinde de üstün başarı elde etti. 4 üzerinden 3.89 not ortalamasıyla tüm arkadaşlarını geride bıraktı. Bölüm birincisi olarak diplomasını 8 yaşındaki oğlu Veli Said, 4 yaşındaki kızı Müşerref Zümra ve 38 günlük bebeği Ceyda ile beraber aldı.

ÜÇÜNCÜ ÜNİVERSİTESİNİ AVRUPA’DA OKUYACAKTI

Öğrenme ve kendini geliştirme merakıyla bilinen Esma Uludağ iki üniversite bitirmişti, üçüncüsünü ise özgür olmak için yola çıktığı Avrupa’da tamamlamak istiyordu. Yaşasaydı, hukuk okuyup insan hakları savunucusu bir avukat olmak en büyük hayaliydi.Esma Uludağ’ın 20 Nisan 2015 sabahı bir polis baskınıyla başlayan yolculuğundan geriye üç çocuk, özlem dolu bir eş, hayalleri kaldı. Uludağ ve çocuklarının o yürüyüş sırasında giydikleri kıyafetler Tenkil Müzesinin koleksiyonuna bağışlandı. Kıyafetler peyder pey, gezici sergiler kapsamında tüm dünyada sergileniyor.

Esma Uludağ Belgeseli…

Gündem

İşte dolandırıcıların en çok kullandığı 3 sinsi yöntem!

İstanbul polisi dolandırıcılık vakalarının 2019’da zirveye çıktığını açıkladı. Peki, hiç düşündünüz mü, dolandırıcıların sizi nasıl oyuna getirebileceğini? Ya da yakınlarınızı, dolandırıcıların hakim, savcı ve polisleri bile tuzağa düşüren ağlarından nasıl koruyacağınız hiç aklınıza geldi mi? Cevabınız hayırsa, bu haberi sonuna kadar izleyin.-BOLD

Okumaya devam et

Gündem

Cemevine çirkin saldırı: Çarpı işareti koyan saldırganlar ‘Öl’ ve ‘Bitmedi’ yazdı

Son günlerde artan Alevi yurttaşlara yönelik saldırılara bir yenisi daha eklendi.  Sultanbeyli ilçesinden bulunan bir  cemevinin yönetim ofisine provokatif bir saldırı gerçekleştirildi.

BOLD- İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde Cemevlerinin ibadethane statüsüne alınmasına ilişkin oylamanın yankıları sürerken, Sultanbeyli ilçesinden provokatif bir saldırı haberi geldi.

‘ÖL’ VE ‘BİTMEDİ’

Yavuz Selim Mahallesi, Nar Sokakta bulunan Pir Sultan Abdal Cemevinin bahçesinde bulunan yönetim ofisine yapılan saldırıda ofisinin kapısı kırıldı, binanın içi tahrip edildi. Binanın kapısına “Öl” yazan saldırganlar, yönetim ofisinin zeminine de çarpı işareti koyarak, “Bitmedi” yazdı.

CHP BAŞKANDAN TEPKİ

CHP Sultanbeyli İlçe Başkanı Hayati Bozkaya, saldırı sonrası Sultanbeyli Pir Sultan Abdal Cemevi’ni ziyaret etti. CHP’li Bozkaya ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, “Dün gece Yavuz Selim Mahallesinde bulunan Pir Sultan Abdal Cemevinin kapılarını ve duvarlarını kırarak içeri girip, boyalarla ölüm tehditleri ve bitmedi tarzında yazılar yazılmıştır. Bu kalleşçe saldırıyı yapanları kınıyoruz. Alevi vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Cemevi yönetimine ve alevi vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Her türlü kalleşçe saldırının karşısında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

PEŞ PEŞE 2 SALDIRI HABERİ GELMİŞTİ

Son günlerde, İzmir ve İstanbul’da oturan Alevi yurttaşların evlerine yapılan saldırılar gündeme gelmişti. İstanbul Sultangazi’de, Alevilerin yaşadığı binayı işaretleyen saldırganlar, binanın duvarına ‘Gebereceksin’ yazmışlardı. İzmir’deki saldırıda ise, provokatörler Alevi Şenal ailesini hedef aldı. Saldırganlar Alevi ailenin yaşadığı gecekondunun duvarına ‘defol Alevi yazarak çarpı işareti koymuşlardı. Saldırılara AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Diyanetin düzenlediği toplantıda tepki göstermişti.

Cem Yılmaz’ın ‘Üst akıl’ esprisine troller bozuldu

Okumaya devam et

Gündem

Hrant Dink, katledildiği yerde 13’üncü defa anıldı

Agos Gazetesi kurucusu ve eski Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink öldürülmesinin 13’üncü yıldönümünde katledildiği yerde sevenlerinin katıldığı törenle anıldı.

BOLD – Genel yayın yönetmenliğini yaptığı Agos Gazetesi önünde 13 yıl önce uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hrant Dink’i sevenleri bu sene de unutmadı.

SEBAT APARTMANI ÖNÜNDE TOPLANAN KALABALIK

Agos Gazetesi’nin eski merkezinin bulunduğu Osmanbey’deki Sebat Apartmanı önünde düzenlenen anma töreninin hayli kalabalık olduğu gözlendi.

Dink’i anmak için tertiplenen tören bu yıl da, her seneki gibi 19 Ocak 2007’de silahlı saldırıya uğradığı saat olan 15.00’te gerçekleştirildi.

AİLESİNİN YANISIRA SİYASİLER DE İŞTİRAK ETTİ

Törene Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, kardeşi Orhan Dink ailesi ve Hrant’ın Arkadaşları’nın yanı sıra, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Meclis Başkanvekili Mithat Sancar da katıldı.

HAKİKATİN DEĞERİNİ HATIRLATIYOR HEPİMİZE

Bu yılın anma konuşmasını Agos Gazetesi’nin penceresinden Dink’in arkadaşı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı yaptı.

Hrant’ın Arkadaşları adına konuşan insan hakları savunucusu Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, “Hrant için, adalet için 13 yıldır mücadele eden arkadaşları nicedir hakikati bu topraklardan sürgün etmiş erke rağmen, hakikatin değerini hatırlatıyor hepimize” dedi.

VURULDUĞU YERE KARANFİLLER BIRAKILDI

Fincancı’nın konuşması öncesinde Toplumsal Bellek Platformu’ndan Sertaç Ekinci kalabalığa seslendi. Ailesi ve sevenleri, Dink’in öldürüldüğü yere karanfiller bıraktı.

Nakşi şeyhi Abdülkerim Çevik silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular