Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

NATO Irak’taki askeri personelinin yerini geçici olarak değiştirdi

İran’ın Kasım Süleymani suikastının intikamını almak için İran’ın Irak’ta Amerikan askerlerinin bulunduğu üslere füze saldırısı düzenlemesinin ardından NATO, eğitim misyonu kapsamında Irak’ta bulunan askeri personelinin bir kısmının yerini geçici olarak değiştirdiğini duyurdu.

BOLD – Kasım Süleymani’nin ABD hava saldırısında öldürülmesinin ardından, Irak’taki eğitim misyonunun faaliyetlerini geçici olarak askıya alan NATO, eğitim misyonu kapsamında Irak’ta bulunan askeri personelinin bir kısmının yerini geçici olarak değiştirdiğini duyurdu.

NATO yetkilisi, konuya ilişkin açıklamasında personelin güvenliğinin büyük öneme sahip olduğunu ifade etti.

Güvenlik durumu düzeldiğinde NATO’nun Irak’taki eğitim misyonunu tekrar başlatmaya hazır olduğunu belirten NATO yetkilisi, ittifakın uluslararası terörle mücadele konusunda kararlı olduğunun altını çizdi.

2018’de Irak hükümetinin talebi üzerine başkent Bağdat’ta kurulan NATO’nun Irak eğitim misyonunda, farklı müttefiklerden yaklaşık 500 personel görev yapıyor.

Terör örgütü IŞİD’in Irak’ta tekrar faaliyet göstermesini engellemeyi amaçlayan misyona, 29 NATO üyesinin yanı sıra ortak ülkeler Avustralya, İsveç ve Finlandiya katkı sağlıyor.

DANİMARKA VE NORVEÇ: KAYBIMIZ YOK

Danimarka ve Norveç orduları, İran’ın Irak’taki Ayn el Esad hava üssüne düzenlediği füze saldırılarında, üste bulunan askerlerinin zarar görmediğini açıkladı.

Danimarka ordusunun Twitter’dan yaptığı açıklamada “Ölen ya da yaralanan askerimiz yok” denildi.

Danimarka’nın IŞİD’e karşı mücadele eden uluslararası koalisyona destek vermek üzere, üste yaklaşık 130 askeri bulunuyor.

Üste yaklaşık 70 askeri bulunan Norveç de askerlerinin güvende olduğunu açıkladı.

Norçev ordu sözcüsü Brynjar Stordal, İran’ın füze saldırılarında ölen ya da yaralanan askerleri olmadığını söyleDİ.

ALMANYA: ASKERLERİMİZİN DURUMU İYİ

İran’ın Erbil’deki Amerikan üssüne düzenlediği hava saldırısının ardından Almanya, Erbil’de konuşlanmış askerlerinin güvende olduğunu açıkladı.

Erbil’de yerleşik 115 Alman askeri var.

Almanya, Irak’ta bulunan askerlerin bir kısmını ABD-İran arasındaki gerilimin artması üzerine ülke dışına çıkarmış, Kuveyt ve Ürdün’e nakletmişti.

acağını açıkladı. Alman askerleri Irak’ta “eğitim misyonları için görevli” olarak bulunuyordu.

KANADA, ASKERLERİNİ KUVEYT’E KAYDIRACAK

Kanada, Irak’taki askeri operasyonları durduğunu ve ülkedeki yaklaşık 500 askerinin bir kısmını Kuveyt’e kaydırmaya başladığını açıkladı.

Kanada ordusuna ait sosyal medya hesaplarından paylaşılan Genel Kurmay Başkanı Jonathan Vance imzalı mektupta, Kanadalı birliklerin Irak’taki çalışmalarının geçici olarak durdurulduğu ve askerlerin bir kısmının emniyeti ve güvenliği için Kuveyt’e kaydırılacağı duyuruldu.

Kanada’nın Orta Doğu bölgesinde 800 kadar askeri bulunuyor. Bunun 500 kadarı Irak’ta görev alıyor.

Kanada’nın yanı sıra Hırvatistan ve Romanya da Irak’tan askerlerini çekeceklerini duyurmuştu.

FRANSA: ASKERLERİMİZİ ÇEKME NİYETİMİZ YOK

Fransa ise askerlerini Irak’tan çekme niyetinin olmadığını duyurdu.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, cuma gününden bu yana Irak’taki Fransız birliklerinin güvenliğini güçlendirdiklerini açıkladı.

Önceliklerinin IŞİD’le ve örgütün Orta Doğu’da yeniden canlanmasıyla mücadele olduğunu vurgulayan bakan, Fransa’nın IŞİD’le mücadele için ABD’nin öncülüğündeki koalisyon gücünde toplam 200 askeri bulunduğunu, bu personelin 160’ının Irak askeri personelini eğitmekle görevli olduğunu belirtti.

İran Ordusu, Irak’ta 2 üsse füze saldırısı düzenledi

Dünya

İngiliz kadın ırkçı sözlerinin ardından öyle bir cevap aldı ki…

BBC’de yayınlanan göçmenlerle ilgili tartışmada İngiliz kadının ırkçı sözleri ve ona verilen cevap Ada’da gündem oldu. BOLD

Okumaya devam et

Dünya

Telsiz konuşmaları ortaya çıktı: Suriye rejimi İdlib’de TSK’yı kasten hedef alıyor

Suriye Ordusu’nun Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait İdlib’teki gözlem noktasına kasten saldırdığı öne sürüldü. Rejim güçlerine bağlı askerler arasındaki telsiz konuşmaları yayınlandı.

BOLD – İngiliz Daily Telegraph gazetesi, TSK’ya ait İdlib’deki  gözlem noktasının Suriye Ordusu’nca kasten hedef alındığını gösteren bir ses kaydını internet sitesinde yayınladı.

Gazetenin Ortadoğu Muhabiri Josie Ensor imzalı özel haberde, ses kayıtlarının Macro Medya Merkezi (MMC) adlı bağımsız aktivist grubundan alındığı söyleniyor.

TOPÇU SUBAYI SOMAR ‘TÜRK GÖZLEM NOKTASININ KOORDİNATLARINI GÖNDER’

Suriye Ordusu mensupları arasındaki telsiz konuşmaları iddiasıyla yayınlan ses kaydı 12 Şubat tarihli. Kayıtta, topçu subayı olduğu belirten Somar Adlı kişi “Bana Türk gözlem noktasının koordinatlarını gönder” diyor. Bir muhabere subayı da “Önünde, solda, Sobhi. 07215313” diye karşılık veriyor.

BUNU AÇIKÇA DUYMAK YİNE DE SARSICI

Haberde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye hükumeti ve Rus müttefiklerine, İdlib’deki saldırının durması için 9 günlük süre verdiği hatırlatılıyor.

Metinde görüşlerine yer verilen Dış Politika Araştırma Enstitüsü’nden Suriye Uzmanı Elizabeth Tsurkov, “Suriye rejimi Türk gözlem noktalarını birden çok kez vurdu, dolayısıyla saldırıların kazayla olması ihtimali günden güne azalıyor. Ancak bunu bu kadar açıkça duymak yine de sarsıcı” diye konuşuyor.

GÜVENİLİR TARAF GÖRÜLEN RUSYA İÇİN DE BİR AŞAĞILANMA

Ortadoğu Enstitüsü’nden Charles Lister da “Kamuoyundaki şüpheciler açısından, çatışmayı kimlerin körüklediğinin görülmesi açısından bu bir ikaz olmalı. Bu aynı zamanda, Ankara’nın hala Soçi Anlaşması’na güvenilir bir taraf olarak gördüğü Rusya için de bir aşağılanma” diyor.

SİVİLLERİ KASTEN ÖLDÜRDÜKLERİ ANLAŞILIYOR

Haberde yer verilen ses kayıtlarında, Suriye Ordusu’nun Halep’in batısında sivilleri de kasten hedef aldığının duyulduğu iddia ediliyor.

Kayıtta “Araç kullanan kadınlar var. Niye cepheye doğru gidiyorlar ki?” ifadesi yer alıyor. Başka biri de “Yaşlı bir kadın gibi görünüyor. Eşyasını toplamaya geldiği belli, sonra ayrılacak” diyor.

KİMLİKLERİ ANLAŞILSA DA ATEŞ EMRİ VERİLİYOR

Habere göre daha sonra askerler, Suriye Ordusu güçlerinin ilerlemesinden kaçarken Mizanaz köyündeki evinden eşyalarını toplamaya gelen kadınları izliyor. Kimlikleri net şekilde anlaşılsa da ateş açılmasına karar veriliyor.

Sonra ilk asker “İzliyorum onları. Bir eve giriyorlar. Hadi! Şimdi ateş açıyorum” diyor. Ardından ateş sesi duyuluyor ve ikinci asker “Ateş, ateş, ben seni izliyorum” şeklinde karşılık veriyor.

KAPLAN GÜÇLERİ ADLI BİRİME MENSUPLAR İDDİASI

Yakındaki gözlem noktasından Suriye Ordusu telsiz frekansına girilerek 11 Şubat’ta yapıldığı ileri sürülen ses kaydının, aynı gün kadınların öldürüldüğü bir saldırıyla örtüştüğü belirtiliyor.

Kayıtta sesleri duyulan askerlerin, “Kaplan Güçleri” adı verilen Suriye Ordusu’nun 25’inci tugayına mensup oldukları kaydediliyor.

SÜLEYMANİ İLE İLGİLİ DE KAYIT YAYINLAMIŞLARDI

Gazete, geçen ay da yine MCM grubunun verdiği bir ses kaydını yayımlamış ve bu kayıtta İranlı ve Afgan milislerin, suikastle öldürülen İranlı komutan Kasım Süleymani’nin Kudüs güçleriyle birlikte savaştığının kanıtlandığı iddia edilmişti.

İdlib’de Suriye Ordusu yine Mehmetçik’i vurdu: Er Mecit Demir şehit düştü

Okumaya devam et

Dünya

“Suriye hava sahasını ihlal eden uçakları vuracağız”

Suriye Ordusu, ülkenin hava sahasını ihlal eden uçakların vurulacağını açıkladı. “Suriye’nin hava sahasını ihlal eden her uçak, bizim semalarımızda bulunmasına izin verilmeyen düşman hedefi olarak değerlendirilecek” denildi.

BOLD – Suriye ordusu, ‘hava sahası ihlallerinin askeri müdahale olarak ele alınacağını’ duyurdu. Suriye devlet ajansı SANA’nın aktardığı haberde Suriye ordusu, hava sahasını ihlal eden uçakların vurulacağı ifade edildi.

Suriye silahlı kuvvetleri komuta merkezinden yapılan açıklamada, hava savunma birliklerine, ülkenin hava sahasını yasalara aykırı olarak ihlal eden hava araçlarına doğrudan ateş açma emri verildiği belirtildi.

​Açıklamada, “Suriye’nin hava sahasını ihlal eden her uçak, bizim semalarımızda bulunmasına izin verilmeyen düşman hedefi olarak değerlendirilecek. Tespit edilir edilmez takip edilecek ve hava sahamızı ihlal eder etmez yok edilecek” ifadelerine yer verildi.

Okumaya devam et

Popular