Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Bakanlık, tanıtım giderine ‘bahşişi’ de koydu; 3 yılda 1 milyon 165 bin TL harcadı

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, bakanlığın 3 yılda temsil ve tanıtma gideri adı altında toplam 1 milyon 165 bin TL harcama yaptığını açıkladı. Bakan, temsil ve tanıtım giderinin harcandığı yerler anlatırken ‘bahşiş’i de saydı.

BOLD – Tarafsız Haber Ajansının haberine göre, Turhan, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun bakanlığın temsil, tanıtma ve ağırlama ödeneklerine ilişkin soru önergesini yanıtladı. Bakanlığın 2020 Mali Yılı bütçesinin “Temsil ve Tanıtma Giderleri” tertibinden 432 bin TL ödenek tahsis edildiğini belirten Turhan, “Temsil, ağırlama, tören, fuar ve tanıtma giderleri kapsamında 2020 yılında yapılacak mal ve hizmet alımlarının söz konusu ödenek dahilinde yapılmasına azami özen gösterilecektir” dedi.

ZİYAFET, HEDİYE, ÇİÇEK, BAHŞİŞ…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, temsil, tanıtım, ağırlama ödeneğine ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Temsil, tanıtım, ağırlama ödeneği; makam sahibi veya yetkili kıldığı amirlerin takdiri esas olmak suretiyle temsil ve ağırlamanın gerektirdiği her türlü giderler, yabancı temsilciler ve konukların geleneklere ve davetin şümulüne göre ağırlama, konaklama ve bu işlerle ilgili hazırlıkların gerektirdiği giderlerle, verilecek ziyafet, hediye, çiçek, bahşiş, taşıma giderleri ile ziyafetlerin gerektirdiği giderler, Ulusal gün ve bayramlarda yapılmakta olan benzeri törenlere ilişkin giderler ile tanıtma amaçlı olmak üzere, kısa süreli kongre, konferans ve seminer gibi toplantılara ilişkin karşılama, ağırlama ve organizasyon giderleri için kullanılmaktadır.”

1 MİLYON 165 BİN 411 TL HARCAMA YAPILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, 1 Ocak 2017 ile 24 Aralık 2019 tarihleri arasında bakanlığının “Temsil ve Tanıtma Giderleri” tertibinden toplam 1 milyon 165 bin 411 TL harcama yaptığını söyledi.

Türkiye savaşın sürdüğü Suriye’den buğday alacak

Ekonomi

Her 3 kişiden 2’si borçlu, 1’i de işini kaybetmekten korkuyor

78 şehirde yapılan bir araştırma her üç kişiden ikisinin borçlu olduğunu ortaya koydu. Her üç kişiden biri işini kaybetme korkusu yaşarken, çok sayıda kişi de ekonomik krizin yakın zamanda düzeleceğine inanmıyor.

BOLD – ADAMOR Toplum Araştırmaları Merkezi, ekonomik krizle ilgili halkın nabzını ölçmek için 78 ilde araştırma yaptı. 2 bin 33 kişiyle gerçekleşen araştırmada çarpıc sonuçlar ortaya çıktı.

VATANDAŞLARIN ÇOĞU KRİZİN DÜZELECEĞİNE İNANMIYOR

Araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 57’si Türkiye’nin yaşadığı ekonomik krizin yakın zamanda düzeleceğine inanmazken, krizin yakın zamanda düzeleceğini düşünenlerin oranı yüzde 39,5 olarak belirlendi. Bugün genel seçim olsa AKP’ye oy vereceklerini söyleyenlerin yüzde 88,5’i ve MHP’ye oy vereceklerini söyleyenlerin yüzde 70,6’sı Türkiye’nin yaşadığı ekonomik krizin yakın zamanda düzeleceğine inandıklarını söylerken, CHP’ye ve İyi Parti’ye oy vereceklerini söyleyenlerin tamamına yakını ekonomik krizin yakın zamanda düzeleceğine inanmadıklarını söyledi.

HALKIN ÜÇTE İKİSİ BORÇLU

Halkın yüzde 67,9’u borçlu olduklarını belirtirken, herhangi bir borcu olmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 32,1 olarak tespit edildi. Araştırmaya göre, çalışma durumunu “çalışıyor” olarak belirtenlerin yüzde 34,6’sı işlerini kaybetme korkusu yaşadıklarını belirtirken, yüzde 65,4’ü işlerini kaybetme korkusu yaşamadıklarını ifade etti. Cumhur İttifakı’nın iki ortağı AKP seçmenlerinde ise işini kaybetme korkusu yaşayanların oranlarının yüzde 15,1 ve MHP seçmenlerinde ise yüzde 19,7 olarak belirlendi.

Alman Dışişleri: Türkiye’de ifade özgürlüğü ‘iptal’ yargı işlevsiz

Okumaya devam et

Ekonomi

TMSF kayyum atanan Naksan Holding şirketlerini satışa çıkardı

TMSF, cemaat soruşturması kapsamında hükumetin el koyup kayyum atadığı Naksan Holding’e ait iki şirketi satmak için harekete geçti. TMSF yönetimi, Naksan’ın önemli şirketlerinden Royal Halı’yı 353 milyon lira bedelle 6 Ekim’de, Naksan Plastik’i ise 1.126 milyon lira bedelle 20 Ekim’de ihaleye çıkaracak.

BOLD – Dünya Gazetesine konuşan TMSF  Başkanı Muhiddin Gülal, Naksan’da 5 tesisin satılacağını, 23 firmanın şartname aldığını söyledi.

Satış sürecine 43 şirketli Naksan Grubu’ndan başladıklarını söyleyen TMSF , “İnşallah önümüzdeki ayın altısında Royal Halı’nın, 20 Ekim’de de Naksan Plastik’in ihalesini gerçekleştireceğiz ve bu şirketlerimizin ekonomimize katkı sağlamasına gayret edeceğiz. Şartname alanlar içinde Gaziantep’ten de talep var. Hem Avrupa hem de Asya’dan süreci ciddi olarak takip eden gruplar var” dedi.

Naksan’da 3 bin 575 kişinin çalıştığını kaydeden Gülal, “Bu grubun 30 Haziran 2020 itibariyle de cirosu 995 milyon TL. Özellikle plastik tarafı pandemi sürecinde pozitif etkilenen şirketlerimizdendi. Dolayısıyla iyi bir ciro yakaladılar. Geçen yılı 1.2 milyar TL seviyesinde kapatmışlardır. Dolayısıyla bu yıl bu rakamın çok üzerinde ciroyla kapatacağız” diye konuştu.

Dış ticaret açığında rekor artış

Okumaya devam et

Ekonomi

İşçi çıkaran şirketler kervanına Shell de eklendi: 9 bin personel işsiz kalacak

Petrol ve doğalgaz devi Shell, düşük karbonlu enerjiye geçme stratejisi kapsamında 9 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı. 83 bin çalışanı olan Shell, bu yapılandırma sayesinde yıllık 2-2.5 milyar dolarlık tasarruf sağlamayı hedefliyor. 

BOLD – Petrol ve doğalgaz devi Shell, düşük karbonlu enerjiye geçme stratejisi kapsamında çalışanlarının yüzde 10’undan fazlasını oluşturan 9 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı. 2019 sonunda 83 bin çalışanı olan Shell, yeniden yapılanma sayesinde şirketin 2022’ye kadar yıllık 2-2.5 milyar dolarlık tasarruf edeceğini açıkladı.

TEMETTÜYÜ 47 CENTTEN 16 CENTE İNDİRMİŞTİ

Koronavirüs salgını, petrol fiyatlarının tarihi bir çöküş yaşamasına neden olmuştu. Dünyanın en zenginleri arasında yer alan enerji şirketleri de bundan fazlasıyla etkilenmişti. Shell, 2. Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez, üç aylık temettüyü düşürmüştü. Geçen nisan ayının sonunda şirketten yapılan açıklamada hisse başına temettünün 47 centten 16 cente düşürüldüğü açıklanmıştı.

24 MİLYON DOLAR ZARAR AÇIKLAMIŞTI

Shell, geçen senenin ilk 3 ayında 6 milyar dolar kâr elde ederken, bu yıl aynı dönemde 24 milyon dolar zarar açıkladı. Shell CEO’su Ben van Beurden, dünyanın son birkaç ayda ciddi şekilde değiştiğini dile getirerek, “Küresel ekonomik düşüş ve belirsizlik; kârlılığımız, nakit akışımız ve bilançomuz üzerinde önemli etkiler yapabilir. Temettü düşürmek; dayanıklılığımızı güçlendirip uzun vadede değer yaratmamızı sağlayacak” demişti.

Alman Dışişleri: Türkiye’de ifade özgürlüğü ‘iptal’ yargı işlevsiz

Okumaya devam et

Popular