Bizimle iletişime geçiniz

Medya

İstanbul Belediyesi’nin AKP döneminde İnternethaber’i fonlama belgeleri

Hadi Özışık’ın sahibi olduğu İnternethaber.com’a 2018 yerel seçimlerinde AKP’yi desteklemesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden akıtılan yüzbinlerce liranın belgeleri ortaya çıktı.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesi kaynaklarının AKP döneminde yandaş gazetelere akıtıldığının rakamlarıyla ortaya çıkmasının ardından İnternethaber’in patronu Hadi Özışık “yalan” açıklaması yapmıştı.

Özışık’ın yalanlaması üzerine gazeteci Murat Ağırel, belgeleriyle İnternethaber’e akıtılan milyonları yazdı.

Ağırel’in yayınladığı belgelere göre, konunun kamuoyunun gündemine gelmesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi tüm Belediye birimlerinden ve İştiraklerinden reklam, gazete alımı ve benzeri anlaşmaların listesini 21.08.2019 tarihinde istedi.

Bütün  iştirakler ve birimler tek tek cevap veriyor.. İlk cevap Otobüs A.Ş 29.08.2019 tarihinde geliyor ve listeliyor. Belgeye göre Otobüs A.Ş. Hadi Özışık’ın sahibi olduğu İnternethaber’e,  2 günlük reklam karşılığında 2018 yılında 25 bin TL ödemiş. Yine 2018’de başka bir seferde 1 günlük reklama 15 bin TL verilmiş.

KİPTAŞ ise toplamda 3 günlük reklama iki seferde 35 bin TL ödemiş.

Hamidiye Su ise iki sefer için toplamda 59 bin TL ödemiş.

YÜZBİNLERCE LİRA “SEÇİM DESTEĞİ” REKLAMI

Liste belediyenin diğer iştiraklerinin ödemeleriyle uzayıp giderken, Hadi Özışık’ın internethaber sitesine yüzbinlerce liranın sadece 2018’de ödendiği böylece yerel seçimde medya desteği sağlandığı görülüyor.

Belediyenin sözkonusu reklamlarının AKP’yi desteklemeyen hiç bir medya kuruluşuna verilmediğini belirten Ağırel, “Verilen paralarda bizlerin, çocuklarımızın parasıdır. Hesabını da sormak en doğal hakkımızdır. Millet adına sormakta gazetecinin görevidir.” dedi.

Ağırel, belgeleri yayınladıktan sonra Hadi Özışık’a özür dileme çağrısı yaptıktan sonra İnternethaberin “içerik satma” yoluyla da gelir elde ettiğini bunu da belgeleyince yazacağını belirtti. Ağırel ayrıca Binali Yıldırım’ın kontrolündeki Ulaştırma Bakanlığı’ndan da çok sayıda reklam fonlaması yapıldığını bunu da yakında belgeleyeceğini ifade etti.

Basın İlan Kurumundan BirGün’e reklam yasağı

 

 

Medya

RTÜK bir yıl önceki mesajı dava etti

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu iletişim merkezine 25 Eylül 2019’da gönderilen internet mesajı sebebiyle bir vatandaş hakkında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve RTÜK yönetimine hakaret iddialı iddianame hazırlandı.

BOLD – Geçen yıl 25 Eylül’de Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) iletişim merkezine gönderilen bir mesaj sebebiyle yargı süreci başladı. Kurul’dan yapılan konu ile ilgili açıklamada iddianamenin Ankara 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildiği bilgisi verildi.

ONUR, ŞEREF VE SAYGINLIĞINA SALDIRI İTHAMLI

RTÜK açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “25.09.2019’da internet üzerinden RTÜK iletişim merkezine ulaşan bir kişinin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Üst Kurul Başkanı ve Üst Kurul üyelerini hedef alan küfür ve hakaret içerikli bildirimi hakkında Üst Kurul Başkanlığımız tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Başsavcılık tarafından ağır hakaret ve küfür içerikli paylaşımı yapan kişinin adresi ve kimlik bilgileri tespit edildikten sonra şahsın Sayın Cumhurbaşkanımız, Üst Kurul Başkanı ve Üst Kurul üyelerini hedef almış olduğu; Cumhurbaşkanımıza yönelik onur, şeref ve saygınlığına saldırı, küfür ve hakaret içeren iletisi ile Türk Ceza Kanunu’nun 299/1. maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanına hakaret suçunu ve 125/5. maddesinde düzenlenen kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret işlediğini belirten bir iddianame hazırlanmıştır. İddianame, Ankara 49. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek Sayın Cumhurbaşkanımız ve Üst Kurul Üyelerine internet yoluyla küfür ve hakaret içerikli mesaj gönderen şahsın yargılanmasına başlanılmış durumdadır.”

RTÜK Başkanı Şahin: Erdoğan’ın talimatını emir telakki ederiz

Okumaya devam et

Kültür

Game of Thrones yazarından The Social Dilemma yorumu: 20 yıldır böyle korkmamıştım

Sosyal medyanın tehlikelerini anlatan Netflix belgeseli The Social Dilemma’dan korkanlar arasına Game of Thrones yazarı George R. R. Martin de katıldı.

BOLDThe Social Dilemma hakkındaki fikirlerini kişisel bloğunda paylaşan ünlü yazar söz konusu belgeselin son yirmi yıldır izlediği tüm korku filmlerinden daha ürkütücü olduğunu söyledi.

İZLEDİĞİM TÜM FİLMLERDEN KORKUNÇ

Facebook, Google, Twitter, Instagram ve Pinterest’te çalışmış uzmanlarla yapılan söyleşilerden oluşan The Social Dilemma, sosyal medyanın kişisel yaşamın gizliliğinden demokrasiye kadar birçok konuda ne kadar tehlikeli olabileceğine dikkat çekiyor.

Sundance Film Festivali resmi seçkisinde de yer alan belgeseli izleyen George R. R. Martin düşüncelerini dile getirdiği bloğunda şu ifadelere yer verdi:

“The Social Dilemma beni son 20 yıldır izlediğim tüm korku filmlerinden daha çok ürküttü. Sosyal medyanın toplumumuz, siyasi söylem, gazetecilik ve demokrasimizin dokusu üzerinde korkunç etkileri olduğunu düşünüyorum. Ama bu belgeseli görene kadar ne kadar kötü olduğunun farkına vardığımı sanmıyorum. Umarım çıkış yolunun bulabiliriz. Fakat karamsarım. Bugünlerde çok fazla şeye dair karamsarım.”

Şu sıralar Taht Oyunları serisinin yeni kitabı Kış Rüzgarları’nı tamamlamak için çalışan George R.R. Martin kişisel bloğu dışında internette yer almıyor.

Okumaya devam et

Medya

Perinçek 30 yıl önceki küfürlü canlı yayını anlattı: “Benim madalyamdır o program”

Doğu Perinçek, Mehmet Ali Birand’ın moderatörlüğünde, 1991 seçimleri öncesi Ertuğrul Kürkçü ile 32. Gün canlı yayınında yaptığı küfürlü tartışma için “Bugün övünüyorum” dedi.

BOLD – Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Ertuğrul Kürkçü ile, 30 sene önceki Mehmet Ali Birand’ın sunduğu 32. Gün programında yaşadığı tartışmayı yine 32. Gün programında Umur Birand’a anlattı.

BUGÜN ÖVÜNÜYORUM

1991 seçimleri öncesi yaşanan tartışma için Umur Birand’ın “Pişman mısınız?” sorusunu yanıtlayan Perinçek: “Yok. Tam tersine bugün övünüyorum. Benim hayatım sövgü yoktur, iyi bir şey değil tabii sövmek falan. Ama benim madalyamdır o program” dedi.

Seçim öncesi bir araya gelen Doğu Perinçek ve Ertuğrul Kürkçü arasında Abdülhamid’i, Menderes’i kim savundu kavgası yaşandı. Kürkçü’nün “terbiyesiz” ithamına karşı Perincek, “Puşt” diyerek cevap verdi. 30 yıl öncesine ait o görüntüler sosyal medyada en çok izlenen videolar arasında yer alıyor.

Karantinadan kaçan koronavirüslü Youtuber Enes Batur öğrenci yurduna yerleştirildi

Okumaya devam et

Popular