Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

100 yaşındaki Dev kaplumbağa Diego, memleketi Galapagos’a dönüyor

ABD’nin Santa Cruz Adası’ndaki bir üreme programında bulunan 100 yaşındaki kaplumbağa Diego, doğduğu topraklara dönüyor. Neslinin tükenmesini önlemesiyle tanınan Diego, Galapagos’da doğaya bırakılacak.

BOLD – Asırlık kaplumbağa Diego, ABD’nin Santa Cruz Adası’ndan doğduğu Galapagos’a dönüyor. Diego, 13 dev kaplumbağa ile bir üreme programında yer alıyordu. Program başarılı olmuş ve 1960’dan bugüne 2 bin dev kaplumbağanın doğumuyla sonuçlanmıştı.

BİN 800’LÜK NÜFUSA DAHİL OLACAK

Programın başarısının bir sebebinin de Diego’nun yüksek cinsel dürtüsü olduğu açıklanırken, asırlık hayvanın 800 kaplumbağanın babası olduğu tahmin ediliyor. Diego, Galapagos’daki Espanola’da, bin 800 üyesi bulunan kaplumbağa nüfusuna dahil olacak.

Galapagos Ulusal Parkı yöneticisi Jorge Carrion, Fransız AFP haber ajansına yaptığı açıklamada Diego’nun türünün devamına büyük katkısı olduğunu söylerken, “Bu dev kaplumbağayı kendi doğal ortamına geri getirme olanağını bulduğumuz için mutluyuz” dedi.

80 YIL ÖNCE ADADAN GÖTÜRÜLDÜ

Park çalışanları Diego’nun 80 sene önce Galapagos’daki bilimsel bir inceleme sırasında adadan götürüldüğüne inanıyor.

San Diego Hayvanat Bahçesi’nin web sitesindeki bilgilere göre, hayvanat bahçesinin kurucusu Dr. Harry Wegeforth 1928-1933 yılları arasında Galpagos’a yaptığı ziyaretlerden birinde Diego’yu alıp San Diego’ya götürmüş.

SADECE 2 ERKEK VE 12 DİŞİ YAŞIYORDU

Yaklaşık 50 yıl önce, Diego’nun türünden sadece 2 erkek ve 12 dişi Espanola’da yaşıyordu. 1976’da da Diego, kendi neslini kurtarması için San Diego Hayvanat Bahçesi’nden Espanola’ya getirilmişti.

Diego’nun daha sonra ne zaman ABD’ye götürüldüğü konusunda net bir bilgi yok. Dev kaplumbağa, Galapagos’un en eski bölgelerinden biri olarak bilinen Espanola’ya ihtişamlı dönüşü öncesi karantina altında tutuluyor.

EKVADOR’UN 906 KM BATISINDA YER ALIYOR

Galapagos Adaları, Ekvador’un 906 kilometre batısında bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bölge, eşsiz bitki ve doğal hayatı barındırıyor.

 

Yunanistan’da göçmen faciası: 12 ölü

Dünya

Irak’ta ikinci dalga şoku! En yüksek vaka sayısı tespit edildi

Türkiye’nin sınır komşusu Irak’ta korona salgınında ikinci dalga şoku yaşanıyor. Irak’ta salgının başladığı günden bu yana en yüksek vaka sayısı görüldü.  

BOLD – Irak’ta son 24 saatte 1006 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesiyle ülkede salgının görüldüğü günden bu yana bir gün içinde kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı. 

Sağlık ve Çevre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat başta olmak üzere ülke genelinde son bir günde 1006 kişi daha Kovid-19’a yakalandı. Böylece ülkedeki toplam vaka sayısı 9 bin 846’ya yükseldi. 

14 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ 

Virüs nedeniyle 14 kişinin daha hayatını kaybettiği Irak’ta, toplam can kaybı 285 oldu. 

Irak’ta salgının yayılmaya başladığı şubat ayından bu yana ilk defa bir gün içinde 1000’in üzerinde yeni vaka tespit ediliyor. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Korona aşısı üretimine başlandı!

İlaç şirketi AstraZeneca, son dakika gelişmesi olarak koronavirüs aşısı için üretime başlandığını ilan etti. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanları ile ortak çalışma yürütüyordu.

BOLD – Koronavirüs vaka sayısı dünya geneli 6,7 milyona dayanmışken ilaç şirketi AstraZeneca’dan, aşı çalışmaları ile ilgili açıklama geldi. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanlarıyla geliştirilen korona aşısının üretimine başlandığını duyurdu. Aşının henüz, tamamen başarılı olduğunun kanıtlanmadığını ilan eden şirket CEO’su Pascal Soriot, BBC’ye konuştu: “Eğer şu an dozları üretmeye başlamazsak aşının etkili olduğu ortaya çıktıktan sonra gelecek talebe karşılık veremeyiz.”

FİNANSAL RİSK VAR, İŞE YARAMAZSA HER ŞEY ÇÖPE GİDER

Olabildiğince hızlı olmak istediklerini belirten Soriot, “Elbette kararın riskleri vardır fakat bunlar finansal riskler. Bu finansal risk, aşının işe yaramaması durumunda olur. Öyle bir durumda bütün materyaller aşılar ve üretilen her şey çöpe gider” ifadelerini kullandı. Öte yandan AstraZeneca, aşı üretim kapasitelerinin 2 milyar doza kadar çıkabileceğini açıkladı.

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

Okumaya devam et

Dünya

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

İngiliz basını, Başbakan Boris Johnson hükumetinin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülke ile seyahat koridorlarının oluşturulması için görüşmeler yürüttüğünü bildirdi.

BOLD – İngiltere hükümetinin koronavirüs salgını nedeniyle aldığı önlemler kapsamında, ülkeye gelen herkesin 14 gün boyunca evde kendini karantinaya alması öngörülüyor. Kişilerin kendilerini karantinada tutup tutmadıkları yapılacak ziyaretlerle denetlenecek ve uyulmadığının tespiti halinde de 1000 sterline kadar ceza kesilebilecek.

Ancak İngiltere’nin seyahat koridoru için anlaşma sağladığı ülkelerden gelenler karantina şartından muaf tutulacak.

UÇUŞLAR 15 TEMMUZ’DA BAŞLAYABİLİR

Financial Times gazetesi, İngiltere ile Türkiye’nin seyahat koridoru oluşturma konusunda görüştüklerini ve anlaşmanın yakın olduğunu bildirdi.

Habere göre, iki ülke karşılıklı uçuşların başlaması için 15 Temmuz tarihi üzerinde görüş birliğine vardı ancak henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor.

Gazeteye konuşan Türk hükümetinden bir yetkili, “İki ülke, yakın temas halinde. İngiltere bizim için çok önemli bir ülke” dedi. Aynı yetkili, nihai kararın İngiltere’de salgının yayılma hızına ve yeni vakalardaki artışa bağlı olacağını da vurguladı.

İngiltere’de şu ana kadar tespit edilen toplam koronavirüs vakası 283 binin üzerinde. İngiltere, 40 bine yaklaşan toplam can kaybıyla dünyada ABD’den sonra en fazla ölümün görüldüğü ülke konumunda bulunuyor.

2019 yılında İngiltere’den Türkiye’ye 2,9 milyon ziyaretçi gitti.

Hollanda Türkiye’den gelenlere karantina zorunluluğu getiriyor, Almanya AB’nin kararını bekliyor

Okumaya devam et

Popular