Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Erdoğan ile Libya Başbakanı Fayiz El Serrac Dolmabahçe’de görüştü

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti Başbakanı Fayiz El Serrac’ı kabul ediyor. Görüşme Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşiyor.

BOLD – Libya’da dün gece yürürlüğe giren General Halife Hafter’e bağlı Ulusal Ordu ile Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti arasındaki ateşkes sonrası İstanbul’da önemli bir görüşme gerçekleşiyor.

Türkiye ve Rusya’nın talebiyle ateşkesin sağlanmasının ardından Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti Başbakanı Fayiz El Serrac İstanbul’a geldi.

DOLMABAHÇE OFİSİ’NDE GEÇEN AY DA GÖRÜŞMÜŞLERDİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, El Serrac’ı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde kabul ediyor. Basına kapalı görüşme için Dolmabahçe’ye ilk adım atan Erdoğan oldu. Saat 14.40 sıralarında giriş yapan AKP’li Cumhurbaşkanından, 20 dakika sonra El Serrac ofise geldi.

Erdoğan ve El Serrac geçen ay da Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde bir araya gelmişlerdi.

TÜRKİYE SAATİ İLE 01:00’DE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Libya’da, Rusya ve Türkiye’nin çağrısı sonrası Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Ulusal Ordu arasında varılan ateşkes TSİ 01:00’de yürürlüğe girdi. General Halife Hafter’in komutasındaki Libya Ulusal Ordusu, ülkenin batısında süren askeri operasyonlarını durdurduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler Libya Misyonu, ateşkesi memnuniyetle karşıladı. BM taraflara, ateşkes koşullarına uyma ve sorunları diyalog yoluyla çözme çağrısında bulundu.

NİSANDAN BU YANA BAŞKENTE ULAŞMAYA ÇALIŞIYOR

Libya’da ateşkes öncesi General Halife Hafter’e bağlı güçler Nisan ayından bu yana başkent Tripoli’yi ele geçirmeye çalışıyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba günü İstanbul’da, Libya’da savaşan taraflara ateşkes çağrısı yapmıştı.

Libya’da Türkiye BM destekli Ulusal Mutabakat Hükumeti’ni ve Başbakan Fayez El Serrac’ı, Rusya ise ülkenin doğusunu kontrol eden General Halife Hafter’i ve ona bağlı Libya Ulusal Ordusu’nu destekliyor.

MSB VE KALIN’DAN AÇIKLAMA VAR

Son olaylara dair Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Libya ve Suriye’nin İdlib vilayetinde ‘tarafların ateşkese uyma gayreti içerisinde oldukları’ belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da twitter hesabından yaptığı açıklamada, Libya ve Suriye’nin İdlib vilayetindeki ateşkes anlaşmalarının Türkiye’nin izlediği barış diplomasisinin somut neticeleri olduğunu söyledi.

BAHÇELİ’YE GÖRE DESTEK ANA STRATEJİ OLMALI

Gelişmelere ilişkin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise “İran’ın, Suriye’nin, Irak’ın, Libya’nın siyasi ve toprak bütünlüğüne sahip çıkmak, saygı duymak, destek vermek, Türk dış politikasının ana stratejisi olmalıdır” dedi.

Bahçeli Ankara’da yaptığı açıklamada, “Ne işimiz var Suriye’de, ne arıyoruz Libya’da?” diyenler, görevli ve taşeron değillerse kesinlikle tarih ve coğrafya cahilleridir” diye konuştu.

MERKEL VE PUTİN LİBYA İÇİN DEVREDE

Öte yandan, Cumartesi günü Moskova’da Rusya lideri Vladimir Putin’le görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel Berlin’de Libya için barış konferansı düzenleneceğini açıkladı.

Angela Merkel, Putin ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Rusya ve Türkiye’nin ortak çabalarının başarılı olmasını temenni ediyoruz. Berlin’deki barış görüşmeleri için yakında davetiyeleri yollayacağız” ifadelerini kullandı.

TÜM ÜLKELER KATILMALI İSTEĞİ

Merkel barış görüşmelerine BM’nin öncülük edebileceğini söylerken, Putin Libya’da çözüme katkıda bulunacak tüm ülkelerin konferansa katılması gerektiğini belirtti.

ÜLKE 3’E BÖLÜNMÜŞ VAZİYETTE

Libya’nın başkent Trablus ve Sirte gibi batısındaki şehirleri BM tarafından desteklenen ve uluslararası alanda tanınan Ulusal Mutabakat Hükumeti, doğusundaki şehirler Tobruk merkezli General Halife Hafter’e bağlı gruplar, büyük oranda çöl olan güney kesimleri ise yerel aşiretler tarafından kontrol ediliyor.

Dünya

Donald Trump faturayı ‘sol’a kesti: Ordu göreve hazır!

ABD’de siyahi George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından başlayan protestoların hızla yayılmasına Başkan Trump tepki gösterdi: “Bunlar organize radikal sol gruplar, Floyd’un anısını kirletiyorlar. Ordu müdahale için hazır.”

BOLD – Minneapolis şehrinde 46 yaşındaki siyahi ABD’li George Floyd, polis memuru Derek Chauvin tarafından boğularak öldürüldü. Floyd’un ölümünün ardından halk sokaklara dökülürken protestolar tüm ülkeye yayıldı. İHA’nın aktardığına göre Pentagon; Kuzey Carolina, New York ve Virginia’da bulunan birliklere ‘sokağa inmek üzere hazır olun’ emri verdi. Minnesota ve Kentucky eyaletlerinde artan protestolar nedeni ile Ulusal Muhafızlar göreve çağrılmıştı. Protestolar, 30’a yakın şehirde devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump ise protestoların yatıştırılması için ordunun göreve hazır olduğunu açıkladı. Floyd’un ölümünün çok üzücü olduğunu ancak adaletin sağlanacağını savunan Trump, sokaklara dökülen göstericilerin Floyd’un anısına saygısızlık yaptıklarını öne sürdü. Trump, “Bunlar organize radikal sol gruplar, Floyd’un anısını kirletiyorlar. Onun anısı için şiddet son bulmalı. Bu kişiler, bu Antifa grubu, bunlar radikal sol kötü insanlar, bu şekilde hareket edemeyeceklerini onlara öğretmek gerek” dedi.

Trump, Beyaz Saray önünde dün toplanan göstericilerin yeniden toplanması ve güvenlik koridorunu aşması durumunda “köpeklerle karşılanacaklarını” ve “Gizli Servis görevlilerinin” göstericileri hızlıca dağıtacağını söyledi.

Minneapolis’in Demokrat Belediye Başkanı’nı da eleştiren Trump, “Eğer onlar (eyalet yönetimi) çağrıda bulunursa ordumuz (olayları durdurmak için) göreve hazır ve istekli. Oradaki birliklerimiz hızlı bir şekilde oraya intikal edebilir” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Dünyanın dört bir yanından genç yetenekler Natali Avazyan için bir araya geldi

Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan öğrenciler, Neşet Ertaş’ın ‘Nerdesin Sen’ parçasını insan hakları aktivisti Arlet Natali Avazyan için yeniden yorumladı.

BOLD – Türkiye’de insan hakları ihlallerine karşı verdiği mücadele ile tanınan Arlet Natali Avazyan için özel bir klip hazırlandı. Genç yetenekler klibin sonunda Avazyan’a insan hakları konusundaki duyarlılığından dolayı teşekkür etti.

Avazyan, annesinin yurt dışına çıkışına son ana kadar izin verilmediği için kanser tedavisi geciken ve 7 Mayıs’ta hayatını kaybeden 9 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç’ın hep yanında yer almıştı. Avazyan, “Kara Efem” diye seslendiği Ahmet Burhan Ataç’a son 6 ayında çok destek vermişti. Annesi Zekiye Ataç’ın pasaport yasağının kaldırılması, yurt dışına tedaviye gidebilmesi ve hapisteki babası Harun Reha Ataç’ın onu görebilmesi için gerekli izinler konusunda ön ayak olmuştu. Avazyan ayrıca konser yasaklarının kaldırılması için ölüm orucunda hayatlarını kaybeden İbrahim Gökçek ve Helin Bölek ile yine aynı şekilde adil yargılanma talebi nedeniyle ölüm orucunda hayatını kaybeden Mustafa Koçak’ın yanındaydı.

 

Okumaya devam et

Dünya

Irkçılık karşıtı ABD’li göstericilerden CNN’e protesto

ABD’de siyahi George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından Minneapolis’te başlayan protestolar hızla diğer eyaletlere yayıldı. Irkçılık karşıtı göstericiler CNN binasına saldırdı.

BOLD – Poli şiddeti sonucu 25 Mayıs’ta Minneapolis’te öldürülen siyahi George Floyd’un ölümüne yanıt olarak sergilenen protesto gösterileri dün de devam etti. Centennial Park’ta başlayan gösteriler, polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı Atlanta’daki CNN binası etrafında devam etti. Saat 19.00’da protestocular, CNN’in sembolik logosunu hedef aldı. Göstericiler bir polis aracını da ateşe verdi.

Okumaya devam et

Popular