Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İsveç’te çalışma izni alanlar listesinde Türkler ilk beşte

İskandinav ülkelerinden İsveç’te Türkler, çalışma izni alanlar arasında ilk beşte yer aldı. En çok izin alabilenler ise meyve toplayıcılığı yapanlar oldu.

BOLD – Yabancılara verilen çalışma izni oranı 2019’da bir önceki yıla göre artan İsveç’te, Türkler de izin alabilenler listesinde ilk 5’te yer aldı. İsveç Göçmenlik Bürosu verilerine göre geçen yıl 59 bin 307 kişiye çalışma izni verildi.

ULUSLARARASI İŞÇİLER, EŞ DURUMUNDAN VİZE ALANLAR HARİÇ

Hükumetin açıkladığı verilere göre çalışma izninin verildiği 60 bine yakın kişiye Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslararası işçi statüsünde olanlar, eş durumundan dolayı vize almış olanlar, akademisyen ve sporcular dahil değil. Çalışma izni alanlardan 21 bin 950’si İsveç şirketleri adına onay aldı.

En çok çalışma izni alanlar listesinde ilk sırada ‘meyve toplayıcısı’ yer aldı. Onu teknisyen, fast-food çalışanları, mimar, sağlık uzmanı, doktor, aşcı, orman işçisi, temizlikçi ve öğretmenler takip etti.

ARALARINDA 896 SIĞINMACI DA YER ALIYOR

Çalışma izninin verildiği kişilerin büyük çoğunluğu başvuruyu İsveç dışından yaptı. Halihazırda İsveç’te yaşayan 896 sığınmacı da yine çalışma vizesi alanlar arasında yer aldı.

İsveç, göçmenlerin tercihinde üst sıralarda yer alan Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor.

İLK BEŞTE TAYLAND, HİNDİSTAN, UKRAYNA, TÜRKİYE VE ÇİN VAR

Çalışma izni alan ilk beş ülke vatandaşları sırasıyla Tayland, Hindistan, Ukrayna, Türkiye ve Çin oldu. Toplamda 6 bin 489 Tayland vatandaşı çalışma izni alırken ilk beşi tamamlayan diğer ülkeler 4 bin 975 ile Hindistan, bin 119 ile Ukrayna, 878 ile Türkiye, 875 ile Çin oldu. Bu ülkeleri Irak, ABD, İran, Brezilya ve Pakistan takip etti.

Avustralya Başbakanı Morrison’dan itiraf: Kriz yönetiminde hatalar yaptım

Dünya

Trump’tan “Erdoğan’la beraber çalışıyoruz” açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile çok iyi bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, “İdlib hakkında konuştuk, beraber çalışıyoruz” dedi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin İdlib konusunu görüştüğünü anlattı. Trump, İdlib’te Erdoğan’la beraber çalıştıklarını kaydetti.

BERABER ÇALIŞIYORUZ

Reuters’in aktardığına göre Trump, Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İdlib’deki gelişmeler hakkında konuştum” dedi. Trump’ın görüşmeye ilişkin, “Erdoğan ile çok iyi bir görüşme gerçekleştirdim. Sert bir adam fakat iyi bir ilişkimiz var. Yüz binlerce insanın orada öldürülmesini istemiyor. İdlib hakkında konuştuk, beraber çalışıyoruz” dedi.

 

CHP’den Osman Kavala’ya gözaltı kararına sert tepki

Okumaya devam et

Dünya

Libya’da Hafter güçleri: Silah ve mühimmat taşıyan bir Türk kargo gemisini vurduk

Libya’nın doğusunda kontrolü elinde tutan General Halife Hafter güçlerinin silah ve mühimmat taşıdığını iddia ettiği bir Türk kargo gemisini Trablus limanında bombaladığı ileri sürüldü.

BOLD – Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, Türkiye’den Trablus’a silah ve mühimmat taşıyan bir kargo gemiyi hedef aldıklarını açıkladı.

Libya Ulusal Ordusu tarafından yapılan açıklamada “Trablus limanında demirli silah ve mühimmat dolu Türk gemisi bu sabah vuruldu” denildi.

Anadolu Ajansı da Halife Hafter’e bağlı güçlerin Trablus Limanı’na roketli saldırı düzenlediğini duyurdu ancak haberde Türk gemisine dair bir bilgi yer almadı.

Birleşmiş Milletler’in tanıdığı Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ise saldırıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

AB, Libya’ya silah ambargosunu denetlemek için hava ve deniz görev gücü kuruyor

Okumaya devam et

Dünya

AB Türkiye’yi vergi cenneti kara listesine almadı

Avrupa Birliği (AB) vergi cenneti kara listesine Panama, Palau, Seyşeller ve Cayman Adaları’nı ekledi. Türkiye’ye eksiklerini tamamlaması için ek süre tanıdı.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) maliye bakanları vergi cenneti kara listesine Panama, Seyşeller, Cayman Adaları ve Palau’yu ekledi. Bu listeye Türkiye’nin de eklenmesinin gündeme gelmesine rağmen, bakanlar Türkiye’ye eksiklerini tamamlaması için süre verdi.

2017 yılında şirketlerin ve varlıklı kişilerin vergi giderlerini düşürmek için kullandıkları çeşitli yöntemlerin ortaya çıkarılmasının akabinde oluşturulan listede şu anda toplamda 12 bölge bulunuyor. Listede Fiji, Umman, Samoa, Trinidad ve Tobago, Vanuatu’nun yanı sıra üç ABD bölgesi Amerikan Samoa, Guam ve ABD Virjin Adaları yer alıyor.

Listede olanlar itibar kaybına uğrama, finansal işlemlerde daha fazla incelemeye tabi olma ve AB fonlarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalacak.

Konuyla ilgili AB belgesine göre Türkiye, tüm AB ülkelerine vergi bilgilerinin otomatik olarak aktarımını gerçekleştiremedi, ancak veri paylaşımına izin verecek yasal değişiklikleri kabul etmesi nedeniyle taahhütlerini yerine getirmesi için daha fazla zaman verildi.

SİYASİ NEDENLERLE TÜRKİYE LİSTEYE ALINMADI

Diplomatlar, Türkiye’nin en büyük Türk nüfusuna sahip olan AB ülkeleri Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya ile de vergi bilgilerini paylaşmadığını söyledi.

Türkiye, söz konusu gereklilikleri yerine getirmesi için kendisine bir yıllık süre verilmesine rağmen, bu yasaları parlamentodan geçirmeyi başaramadı.

İki yetkili, kararın AB’nin liste oluşturma sürecine zarar verebilme riski bulunmasına rağmen siyasi nedenlerle alındığını söyledi. Bir diplomat, “Türkiye’nin bizim için önemli olan birçok siyasi alanında rol oynadığını unutmamalıyız” ifadesini kullandı.

AB vergi şeffaflığı konusunda Türkiye’yi kara listeye almayı erteledi

Okumaya devam et

Popular