Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İsveç’te çalışma izni alanlar listesinde Türkler ilk beşte

İskandinav ülkelerinden İsveç’te Türkler, çalışma izni alanlar arasında ilk beşte yer aldı. En çok izin alabilenler ise meyve toplayıcılığı yapanlar oldu.

BOLD – Yabancılara verilen çalışma izni oranı 2019’da bir önceki yıla göre artan İsveç’te, Türkler de izin alabilenler listesinde ilk 5’te yer aldı. İsveç Göçmenlik Bürosu verilerine göre geçen yıl 59 bin 307 kişiye çalışma izni verildi.

ULUSLARARASI İŞÇİLER, EŞ DURUMUNDAN VİZE ALANLAR HARİÇ

Hükumetin açıkladığı verilere göre çalışma izninin verildiği 60 bine yakın kişiye Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslararası işçi statüsünde olanlar, eş durumundan dolayı vize almış olanlar, akademisyen ve sporcular dahil değil. Çalışma izni alanlardan 21 bin 950’si İsveç şirketleri adına onay aldı.

En çok çalışma izni alanlar listesinde ilk sırada ‘meyve toplayıcısı’ yer aldı. Onu teknisyen, fast-food çalışanları, mimar, sağlık uzmanı, doktor, aşcı, orman işçisi, temizlikçi ve öğretmenler takip etti.

ARALARINDA 896 SIĞINMACI DA YER ALIYOR

Çalışma izninin verildiği kişilerin büyük çoğunluğu başvuruyu İsveç dışından yaptı. Halihazırda İsveç’te yaşayan 896 sığınmacı da yine çalışma vizesi alanlar arasında yer aldı.

İsveç, göçmenlerin tercihinde üst sıralarda yer alan Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor.

İLK BEŞTE TAYLAND, HİNDİSTAN, UKRAYNA, TÜRKİYE VE ÇİN VAR

Çalışma izni alan ilk beş ülke vatandaşları sırasıyla Tayland, Hindistan, Ukrayna, Türkiye ve Çin oldu. Toplamda 6 bin 489 Tayland vatandaşı çalışma izni alırken ilk beşi tamamlayan diğer ülkeler 4 bin 975 ile Hindistan, bin 119 ile Ukrayna, 878 ile Türkiye, 875 ile Çin oldu. Bu ülkeleri Irak, ABD, İran, Brezilya ve Pakistan takip etti.

Avustralya Başbakanı Morrison’dan itiraf: Kriz yönetiminde hatalar yaptım

Dünya

Yunanistan’daki mülteci kampında koronavirüs kaynaklı ilk ölüm rapor edildi

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın kuzeyinde bulunan Malasaka mülteci kampında koronavirüs salgını nedeniyle ilk ölümün gerçekleştiği bildirildi.

BOLD – Malakasa kampındaki iki çocuk babası 61 yaşındaki Afgan’ın, Atina’da bir hastanede tedavi gördüğü sırada yaşamını yitirdiğini belirten yetkililer, temasa geçtiği kişilerin ise arandığını duyurdu.

Yaklaşık 3 bin göçmene ev sahipliği yapan Malakasa kampı, salgının yayılmasıyla birlikte 7 Eylül’de karantina altına alınmıştı.

Yunanistan’daki diğer birçok göçmen kampı da salgın nedeniyle karantina altında bulunuyor.

Ülkede bulunan en az 110 bin göçmen, adalardaki aşırı kalabalık kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

İsviçrelilere AKP’nin insan hakları ihlalleri gösterildi

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de TikTok indirme yasağı geçici olarak askıya alındı

Sosyal medya kullanıcılarının TikTok uygulamasını yüklemeyi pazar günü yerel saatle 23.59’dan itibaren yasaklayan karar, yürürlüğe girmeye saatler kala Washington’da bir federal mahkeme tarafından geçici olarak askıya alındı.

BOLD – ABD’de federal bir yargıç, TikTok uygulamasının indirilmesine yönelik yasağı, geçici bir yürütmeyi durdurma emriyle askıya aldı. Uygulamanın, Apple App Store ve Android Google Play’den indirilmesi ABD’nin doğusundaki yerel saatle 23:59’dan itibaren bloke edilecekti. Uygulamayı bu saatten önce indirmiş olanlarsa, kullanmaya devam edebilecek, ancak uygulamayı telefonlarında silmişlerse, yeniden indiremeyecek ve güncellemelere erişemeyecekti.

TİKTOK KARARDAN MEMNUN

TikTok’tan yapılan açıklamada, karardan memnuniyet duyulduğu belirtildi ve haklarını korumaya devam edecekleri vurgulandı. Bir diğer Çin yapımı uygulama WeChat de bir hafta önce benzer bir yasakla karşı karşıya kalmış ve ABD mahkemeleri son dakikada yasağın uygulanmasını engellemişti.

“ULUSAL GÜVENLİK” GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Ticaret Bakanlığı, 18 Eylül’de “ulusal güvenliği koruma” gerekçesiyle Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat’in indirilmesinin yasaklanacağını duyurmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’un ABD’deki kolunun Oracle-Walmart ortaklığında satın alınmasına ilişkin yapılması muhtemel anlaşmayı imzalayacağını duyurmasının ardından, ABD Ticaret Bakanlığı 20 Eylül’de yürürlüğe girmesi planlanan TikTok yasağını, 27 Eylül’e ertelemişti.

Trump yönetimi, Bytdance’in TikTok’un sahibi olmasının, kabul edilemez bir ulusal güvenlik riski oluşturduğunu söylüyor. Beyaz Saray, TikTok’un Çin Komünist Partisi’nin “Amerikan vatandaşlarının kişisel verilerinin kötücül amaçlarla toplanması” emrine uyması gerektiğini belirtiyor.

Bytedance ise bunu reddediyor ve TikTok’un kullanıcı bilgilerinin ABD ve Singapur’da tutulduğunu ve dolayısıyla, Çin yasalarına tabi olmadıklarını savunuyor.

Ancak şirket buna karşın, yasaklanma tehdidi karşısında, veri tabanı şirketi Oracle ve perakende devi Walmart’a yeni kurulacak TikTok Global adlı şirketten yüzde 20 hisse satmayı kabul etmişti.

Trump ise Bytedance’in kontrolü iki ABD şirketine vermediği herhangi bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini söylemişti.

DÜNYA GENELİNDE 700 MİLYON KULLANICISI BULUNUYOR

TikTok, ABD’de 100 milyon, dünya genelinde ise 700 milyon aktif kullanıcısı olduğunu söylüyor.

ABD yönetimi, TikTok’a karşı iki başkanlık emri verdi. İlki, Apple ve Google’ın sanal uygulama mağazalarından indirilmesinin engellenmesini, diğeri de başkanın ulusal güvenlik kaygıları 12 Kasım’a kadar giderilmezse tamamen yasaklanmasını öngörüyor.

IFLC için hazırlanan Kovid-19 temalı video BM panelinde gösterildi

Okumaya devam et

Dünya

Donald Trump’ın şirketleri 10 yıl hiç vergi ödemedi!

New York Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın vergi beyannamelerini inceledi. Gazetenin 20 yılı aşkın bir dönemi mercek altına aldığı haberine göre Trump, ABD başkanı seçildiği yıl olan 2016’da ve görevdeki ilk yılı 2017’de sadece 750 dolar gelir vergisi ödedi.

BOLD – New York Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın son 20 yıldan uzun süreyi kapsayan vergi beyannamelerine dayandırdığı haberinde, Trump’ın seçimi kazandığı 2016 yılında ve seçildiği ilk yıl olan 2017’de sadece 750 dolar vergi ödediğini yazdı.

New York Times gazetesi, ABD Başkanı’nın son 15 yılın 10’unda şirketinin giderlerinin gelirlerinden yüksek olduğu gerekçesiyle hiç vergi ödemediğini öne sürdü.

Gazete bunun, “büyük ölçüde” şirketlerin zarar ettiklerini bildirmelerinden kaynaklandığını söyledi.

Trump ise haberi yalanladı ve “tamamen sahte haber” dedi.

Trump, haberin yayımlanmasından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada “Aslında ödedim ve vergi beyannamelerim hazırlanır hazırlanmaz göreceksiniz” dedi.

ŞİRKETLERİ SÜREKLİ ZARAR AÇIKLIYOR

2018’de yapılan kamuya açık vergi bildiriminde, Trump en az 434,9 milyon dolar gelir elde ettiğini söylemişti.

Gazete ise Trump’ın bu açıklamasının doğru olmadığını ve başkanın 47,4 milyon dolar zarar gösterdiğini yazdı.

New York Times ayrıca, Başkan Trump’ın golf sahaları ve otelleri gibi en büyük işletmelerinin “çoğunun” yıldan yıla milyonlarca dolar zarar bildirimi yaptığını iddia etti.

Gazete, Başkanın gelecek dört yılda vadesi dolacak 300 milyon dolarlık borçtan da şahsen sorumlu olduğunu bildirdi.

Gazete, Başkan Trump’ın işletmelerinin “lobiliciler, yabancı yetkililer ve başkanla yüz yüze görüşme, erişim ya da iyilik” isteyenlerden para aldığını da yazdı.

TRUMP, ABD BAŞKANLARININ GELENEĞİNİ BOZDU

ABD Başkanlarının, kişisel mali detaylarını yayınlaması yasal bir zorunluluk değil.

Trump, 1969-1974 yılları arasında ABD başkanı olan Richard Rixon’dan bu yana vergi beyannamelerini kamuoyuna açıklamayan ilk başkan.

Trump’ın vergi beyannameleri, 2016 seçim kampanyasında da tartışılan önemli konulardan biriydi ve Kasım’daki başkanlık seçimlerinden önce de yoğun şekilde tartışılıyor.

Trump’ın avukatlarından Alan Garten ise New York Times’a yaptığı açıklamada, müvekkilinin “federal hükümete son 10 yılda 10 milyonlarca dolar vergi ödediğini ve 2015’te başkan adaylığını duyurmasından bu yana da milyonlarca dolar vergi ödemesi yaptığını” savundu.

Trump’ın vergi beyannameleri 2016 yılından bu yana seçim kampanyalarında gündeme gelen bir konu.

Pelosi’den seçimi kaybetmesi halinde görev teslimini reddeden Trump’a: Türkiye’de değilsiniz

Okumaya devam et

Popular