Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Sezen Aksu’dan cezaevindeki gazetecilere büyük jest; Silivri Avlu Şarkıları Spotify’de yayınlandı

Gazeteci akademisyen Mehmet Altan’ın Silivri Cezaevi’ndeyken hayalini kurduğu hapishane şarkıları albümü, “Silivri Avlu Şarkıları” ismiyle Spotify’de yayınlandı. Sezen Aksu, Altan’ın isteği üzerine şarkı listesine destek verdi.

BOLD – Silivri Cezaevinde 2 yıl tutuklu kaldıktan sonra Anayasa Mahkemesi kararıyla tahliye edilen ve Yargıtay’ın bozma kararı sonrası beraat eden gazeteci akademisyen Mehmet Altan’ın, hapishane günlerinde kurduğu bir hayal gerçek oldu. Jailed Journos’un haberine göre, Mehmet Altan Silivri Cezaevinde kaldığı dönemde hapishane avlusunda dinlediği şarkıları ‘Silivri Avlu Şarkıları’ listesi olarak Spotify’e yükledi. Listenin hazırlanmasına Sezen Aksu yardım etti ve cezaevindeki gazetecilere müzikle destek oldu.

MÜEBBETLE YARGILANIRKEN HAYAL KURDU

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, müebbet hapis cezası talebiyle yargılandığı günlerde Ahmet ve Mehmet Altan’ı, Silivri Cezaevi’nde ziyaret etmiş, izlenimlerini Hürriyet gazetesine yazmıştı. Mehmet Altan, Türenç’e bir CD çalışması yapmak istediğini anlatmış, “Ben müzikten pek anlamam aslında. 2017’nin en popüler şarkı ve türkülerini topluyorum. Mesela, ‘Ben yoruldum hayattan…’ Sabahattin Ali’nin Sinop Cezaevi’nde yazdığı ‘Mahpushane Türküsü’ şiirindeki ‘Başın öne eğilmesin/ Aldırma gönül, aldırma’ dizeleri. ‘Cigaramın dumanı’ gibi… Bunları tek CD’de topluyorum. Sezen Aksu’dan ricam var. Bana bu konuda destek olabilir mi acaba? 15 şarkılık bir CD.” isteğinde bulunmuştu.

SEZEN AKSU’DAN BÜYÜK JEST

Altan, Tahliye sonrasında “yapılacak işler” listesine aldığı, hayalini kurduğu CD çalışmasını, dijital müzik platformu Spotify’de “Silivri Avlu Şarkıları” adı altında topladı. Listenin hazırlanmasına Sezen Aksu da destek verdi. Altan, P24 internet şunları yazdı: “Sağ olsun, Sezen onca işi gücü arasında oluşturduğum listeyi gözden geçirdi, iki alternatif liste oluşturdu. Birini seçtik. Nihat Yıldırım ve uzman bir arkadaşımız daha hep birlikte o şarkıları en iyi söyleyenleri son bir kez daha gözden geçirerek noktayı koyduk.” yazdı. Altan, ‘neden CD fikrini Spotify’e dönüştürdüğünü de anlattı; “CD çıkarma işinin manâsızlığını öğrendim. Nihat Yıldırım son gelişmeleri bana olağanüstü nezaketiyle özetledi, teknik ve bürokratik zorlukları yanında piyasada CD talebinin öldüğünü anlattı. Spotify’ı önerdi.

DİNLEYEN SİLİVRİ’Yİ HATIRLASIN

Eğer dinlerseniz çok değerli ses sanatçılarımızın seslerinin büyüsü içinden Silivri Cezaevini, ömürlerin bırakıldığı üzerine tel çekilmiş ufacık avluyu, avlunun üzerindeki teller arasından gördüğümüz gökyüzünü hissedeceksiniz..”

Altan, “Avluda Sabahattin Ali’ler, Ahmed Arif’ler, Grup Yorum’un müzisyenleri de dolaşacak. O şarkılar, siyasal yönetimlerin yazıya, çiziye, düşünceye bitmez tükenmez zulmünün ses tarihimize bırakılan kaydıdır.” ifadelerini kullandı.

HANGİ ŞARKILAR VAR?

Sezen Aksu’nun derlemesi ile “Silivri Avlu Şarkıları’ listesinde ‘Aldırma Gönül’, ‘Hatırla Sevgili’, ‘Gesi Bağları’, ‘Hakim Bey’, ‘Yalan Dünya’ gibi şarkıların yer alıyor. Listede toplamda 24 parça var. Grup Yorum’un ‘Özgürlük Türküsü’ de listenin içinde.

AYM’den Mümtazer Türköne kararı: Hak ihlali başvurusu kabul edilebilir

Gündem

Kızılay Başkanı, Ensar Vakfı’na yapılan bağışı böyle savundu: Vergi kaçırmak başka, vergiden kaçınmak başkadır

Başkan Kerem Kınık, Kızılay’ı paravan yaparak, Ensar Vakfına 8 milyon dolar aktaran Başkent Gaz’ı “Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır” sözleriyle savundu.

BOLD- Gazeteci Veyis Ateş’in Habertürk’teki programına konuk olan Kızılay Başkanı Kerem Kınık, özellikle Elazığ depreminden sonra çokça tartışılan Kızılay hakkındaki iddialara cevap verdi.

“VERGİ KAÇIRMAK BAŞKA KAÇINMAK BAŞKA”

Gazeteci Celal Eren Çelik’in ortaya çıkardığı skandala da değinen Kınık, Kızılay üzerinden vergi kaçırdığı iddia edilen bağışçı Torunlar GYO’a ait Başkent Gaz şirketini savundu. Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’yi (Başkent Gaz) vergi kaçırmadığını öne süren Kınık, “Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır” dedi.

BELGELERİ KABUL ETTİ

Elazığ depreminin hemen ardından, Kızılay’ın hesap numaraları paylaşarak, zaten deprem vergisi ödeyen vatandaştan para istemesi tepki çekmişti. Bugün ortaya çıkan belgelerde ise, 2017 yılında Kızılay’a Başkent Gaz adlı şirketten gelen 8 milyon dolarlık bağışın, 7 milyon 925 bin dolarının Ensar Vakfına aktarıldığı ortaya çıktı. Belgeleri kabul eden Kızılay Başkanı Kerem Kınık, bağışın şartlı yapıldığını belirterek illegal bir durum olmadığı açıkladı. Kınık ayrıca, şirketin Ensar Vakfına direk bağış yapmayarak Kızılay’ı paravan olarak kullanmasını, vergi kaçırma değil de vergiden kaçınma olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“BU BİR ŞARTLI BAĞIŞTIR”

Kızılay Başkanı Kınık yaptığı açıklamanın devamında, “ Başkent Gaz, Kızılay’ın daimi bağışçılarından biri. Bu protokolün daha önce başka örnekleri oldu. Tamamen yasaldır, bu bir şartlı bağıştır. Devlet yasal olarak size bir imtiyaz vermiş, mesela bir eğitim kurumu yapıyorsanız bana vergi vermek yerine bu yardımı yapan kuruluşlar üzerinden bu yatırımı yapabilirsiniz diyor devlet.” dedi.

“KIZILAY CUMHURBAŞKANIMIZIN HİMAYESİNDEDİR”

Kızılay’dan maaş alıp almadığına ilişkin gelen soruya da cevap veren Kınık, “Türkiye Kızılay Derneği’nde çalışanların tamamı gönüllülerdir, hiçbiri maaş almaz. Ben derneğin genel başkanıyım, bir de derneğin genel müdürü var. Yönetim kurulu üyeleri ve şube üyeleri dernekten maaş almazlar. Yönetim kurulu üyeleri 3 asgari ücret alıyorlar. Kızılay bir kamu kuruluşu değil, özel bir kuruluş. Kızılay’ın hamisi kurulduğunda padişah, şimdi de Cumhurbaşkanımızın himayesinde.” yanıtını verdi.

Kızılay’ın 10 bin personel çalıştırdığını anlatan Kınık, “Bu çerçevedeki eşdeğer büyüklükteki 1800 kurum izlenir, orada verilen maaşlar toplanır, bir çan eğrisi yapılır, bunun ortalaması alınır, yüzde 80’lik bir kısmı maaş olarak verilir. Türkiye’nin binlerce hastanesinde personellerimiz kan hizmeti üretiyor.” dedi.

 

Skandal iddia: Bakanlık hastalara ucuz ilaç dayatıyor

Okumaya devam et

Gündem

Fetömetre kurbanı teğmen camide kendini astı!

Gazeteciler Fatih Akalan ve Adem Yavuz Arslan gündemdeki sıcak gelişmeleri Bold canlı yayınında değerlendiriyor.-BOLD

Okumaya devam et

Gündem

Bekçilere kimlik sorma yetkisi komisyondan geçti

Çarşı ve mahalle bekçilerine vatandaşlara kimlik sorabilme dahil birçok yetki verilmesini içeren ‘Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi’, TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edildi.

BOLD – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyonunda kabul edilen yeni teklifle, on binlerce bekçinin çalışma şartları yeniden belirleniyor.

AKŞAM GÜNEŞ BATIŞINDAN SABAH DOĞUŞUNA KADAR

Bekçiler, akşam güneşin batışından sabah doğuşuna kadar görev yapacak. Bulundukları mıntıka içinde devriye atabilecek.

Çarşı ve mahalle bekçisi kimliklerini ibraz etmek suretiyle vatandaşın kimliğini sorabilecek. Bekçilerin adli görevleri de olacak.

KANITLARI MUHAFAZA ALTINA ALMA YETKİSİ DE VAR

Suç işlenme anında veya hemen sonrasında suçlulara müdahalede bulunabilecek, kanıtları muhafaza altına alabilecekler. Kanun, Genel Kurul’daki oylama sonrası yürürlüğe girecek.

Gazze, Trump’ın barış planına karşı genel greve gitti

Okumaya devam et

Popular