Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Son 2 yılda 7 bin yabancı, ‘Emlak Vatandaşı’ oldu

2017’den bu yana Türkiye vatandaşlığı için taşınmaz edinimi şartını yerine getiren 7 bine yakın yabancı, ‘Emlak Vatandaş’ oldu.

BOLD-Türkiye’de 2017’den bu yana 6694 yabancı ülke vatandaşı, taşınmaz edinimi yoluyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden (TKGM) uygunluk belgesi aldı.

Milliyet’te yer alan habere göre, TKGM’den aktardığı bilgiye göre vatandaşlık almak isteyen yabancı uyruklulara taşınmaz alımı karşılığında Türkiye vatandaşlığı verilmesi uygulamasında 2017’de alt limit olan 1 milyon doların Eylül 2018’de 250 bin dolar olarak düzenlenmesi, yabancı yatırımcının gözünü Türkiye’ye çevirdi.

Bu kapsamda TKGM, 6085’i geçen yıl olmak üzere 2017’den bugüne kadar, belirlenen rakamlarda taşınmaz edinen 101 ülkeden toplam 6694 yabancı ülke vatandaşına, Türkiye vatandaşlığı için uygunluk belgesi düzenledi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı için taşınmaz edinimi şartını yerine getiren yabancılar arasında ilk sırayı 1475 kişiyle İran vatandaşları aldı.

842 kişiyle Iraklılar ikinci, 812 kişiyle Afganistanlılar üçüncü sırayı alırken bu ülkeyi 658 kişiyle Yemen, 390 ile Filistin, 365 ile Ürdün, 291 ile Libya, 268 ile Çin, 229 ile Mısır ve 139 ile Pakistan vatandaşları takip ediyor.

Geçen yıl İran’dan 1321, Irak’tan 756, Afganistan’dan ise 754 kişiye uygunluk belgesi verildi.

AKP’de Kanal İstanbul korkusu: Kutuplaştırma siyaseti artık bir şey getirmiyor

Genel

Eyüp’te üst geçit çöktü TEM bağlantı yolu kapandı

Çöken üst geçit yüzünden, TEM bağlantı yolu Kağıthane istikameti trafiğe kapanırken, yoldan geçen bir otobüsün enkaz altında kalmaktan son anda kurtulduğu öğrenildi.

BOLD- İstanbul’un Eyüp ilçesindeki TEM Bağlantı yolunda bir yaya üst geçidi henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü. Ayaklarının birinde büyük bir göçük meydana gelen üst geçitteki çökme nedeniyle, TEM Bağlantı Yolu Kağıthane istikameti yolu kapandı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda ekip sevk edildi. Polis ekipleri çökmenin olduğu yolu şerit çekerek kapattı.

Eyüp Kaymakamı İhsan Kara, Hasdal Kışlası önündeki yaya üst geçidinde meydana gelen çökmenin ardından olay yerine gelerek, incelemelerde bulundu. Daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kara, şunları söyledi:

“Üst geçidin çökmesi dolayısıyla şükürler olsun ki herhangi bir ölü, yaralı veya vatandaşın arabasının üst geçit altında kalması gibi bir vaka yaşanmadı. Metro inşaatına çok büyük bir zarar vermediğini memnuniyetle öğrendim. Hepimize geçmiş olsun. Vatandaşlarımızın başka bir yoldan sevk edilerek trafiğin kontrol edilmesi konusunda arkadaşlar önlemlerini almış durumdalar. Her türlü tedbir alındı.”

Bir gazetecinin “Kazanın neden kaynaklandığı belli mi? Sağ tarafta bir inşaat çalışması var?” sorusu üzerine Kaymakam Kara, “Bu tabii araştırma konusudur. İlgililer sebeplerini sonuçlarını araştırmaya devam ediyorlar.” yanıtını verdi.

İstanbul’da yolcu otobüsü yoldan çıktı: 5 ölü 25 yaralı

 

Okumaya devam et

Genel

Hz Yusuf kıssasını mizah malzemesi yapan İslamcı Misvak’a tepki yağdı

Karikatür dergisi Misvak’ın paylaştığı, Kuran-ı Kerim’de anlatılan Hz Yusuf ile Züleyha’nın kıssasının karikatüre edildiği bir mahkeme salonu çizimi vatandaşları kızdırdı

BOLD- Kadına karşı şiddetin önlenmesi amacıyla Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin de taraf olduğu, İstanbul Sözleşmesi bir süredir tartışma konusu. Özellikle iktidara yakın medya organları, hükumetin sözleşmeden çekilmesini istiyor. Hatta, sözleşmeye olan negatif tutumuyla bilinen Yenişafak yazarı Yusuf Kaplan, geçen hafta sözleşmeden çekilmemesi durumunda Erdoğan’ın siyasi hayatının sonunun geleceğini ima eden bir yazı kaleme aldı.

İstanbul Sözleşmesi’ne karşı olan iktidar yanlısı medyada çeşitli argümanlarla sözleşmenin hukuka da aykırı olduğu iddiasını ispatlamaya çalışıyor. Bunun son örneği Siyasal İslamcı bir çizgide yayın yapan karikatür dergisi Misvak’ta yaşandı.

HİCİV DEĞİL ZEVZEKLİK

Derginin paylaştığı, Kuran-ı Kerim’de anlatılan Hz Yusuf ile Züleyha’nın kıssasının karikatüre edildiği bir mahkeme salonu çizimi vatandaşların tepkisini çekti. Sosyal medya kullanıcıları karikatüre, “Bu mizah da değil hiciv de değil. Zevzeklik bile değil. Bu düpe düz hadsizlik” diyerek tepki gösterdi. Tepkiler üzerine Misvak’ın sosyal medya hesabının kısıtlandığı görüldü.

 

 

13 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan erkek adliyede suçunu kabul etti

Okumaya devam et

Genel

Ankara’nın sembolü Kuğulupark katledildi

Ankara’da yaşayan herkesin gölgesinde dinlendiği Kuğulupark, “budama” adı altında doğrandı. Budanan ağaçlar bir daha yeşermedi. Kuğulupark’ta artık gölgeden eser yok.

BOLD – Çankaya Belediyesi’nin 3 yıl önce “Güçlendirme budaması yaptık” dediği ağaçların çoğu kurudu. Orman Mühendisi Ahmet Demirtaş, kuruyan ağaçların bir daha yeşermeyeceğini söyledi.

Çankaya Belediyesi tarafından 2017 yılı Kasım ayında Kuğulu Park’ta yapılan yanlış budama sonrası tahrip edilen ağaçlar geçen 3 yıla rağmen yeşermedi. Ankara’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Kuğulu Park’ta, Kavaklıderem Derneği ve Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği’nin 2006 yılında yaptığı ağaç envanteri ve röleve planı çalışmasına göre, 37 türden 231 ağaç vardı.

ARTIK GÖLGE YOK

Çankaya Belediyesi tarafından parkta bulunan 36 akkavak, 8 saplı meşe, 1 geyikdikeni ve 2 doğu mazısı olmak üzere 47 ağaç, yerden 2-13 metre yükseklikten gövdeleriyle kesildi. Belediye “Kuruyan ağaçlar insanların üzerine düşüyor” ve “Ağaçları güçlendirme budaması yaptık” savunması yapsa da geçen sürede özellikle kuğuların bulunduğu havuzun etrafındaki çoğu akkavak ve saplı meşe ağacı tekrar yeşermedi. Yeşeren ağaçlar ise eski halini almadı. Birçok bankın üzerine gölge düşmeyen parkta ağaçların çoğu kurudu.

BÖYLE BUDAMA OLMAZ

Belediyenin “Ağaçları budadık” demesine karşı çıkan Peyzaj Mimarları Odası, Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği ve Kavaklıderem Derneği, işlemin “ağaç katliamı” olduğunu belirterek, Aralık 2017’de hazırladıkları raporda, 8 ağacın kesildiği 39 ağacın ise tahrip edilerek, genel formuna zarar verildiğini saptadıklarını duyurmuştu.

Raporun hazırlık sürecinde yer alan Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyesi Orman Mühendisi Ahmet Demirtaş, “Bu park, içinde 80-90 yaşlarında çok yaşlı ağaçların olduğu bir park. Ağaçların budamadan önceki halini düşünecek olursak yere hiç güneş değmeyen, buraya gelen herkesin rahat serin bir ortamda barındıran bir parktı. Dolayısıyla Ankara’da herkesin bir şekilde bu parka yolu düşer. Böyle bir budama olmaz. ‘Bu ağaçların bir kısmı yeşerse bile eski durumuna gelmez, burayı tekrar gölgelemez’ demiştik. Gelmedi” dedi.

Okumaya devam et

Popular