Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP’li vekillerin bakan rahatsızlığı: Beyaz Türk gibiler seçimle işbaşına gelmedikleri için hesap vermiyorlar

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, AKP’li vekillerin bakanlardan duyduğu rahatsızlığı yazdı. Zeyrek, AKP’li bir vekilin, “Seçimle işbaşına gelmedikleri için kimseye de hesap vermek zorunda değiller. Bu gösterişli, havalı halleri, rahatlıkları bundan” ifadelerini kullandı.

BOLD – Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü yazısında AKP içerisindeki tartışmaya değindi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin 30’dan fazla korumayla Adana Havalimanında gördüğünü kaydeden Zeyrek, AKP’li bir vekile gözlemlerini aktardığını, vekilin de bakanlardan duyduğu rahatsızlığı anlattığını kaydetti.

“SAYDIM, 30’DAN FAZLA KORUMA VARDI”

Deniz Zeyrek’in “Kaymakamın oğluyla memurun kızı” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Mersin’den Ankara’ya dönmek için Adana Havalimanı’na geçtiğimizde Şakirpaşa Havalimanı’nın VIP bölümünde iğne atsanız yere düşmeyecek bir görüntüyle karşılaştık. Saydım, 30’dan fazla koruma vardı. “İçişleri ya da Savunma Bakanı olabilir” diye düşündüm. Görevlilere sordum, “Sayın Tarım ve Orman Bakanı” dediler. Kendisine eski bakanlar Lütfü Elvan ile Jülide Sarıeroğlu da eşlik ediyormuş…

SEÇİMLE GELMEDİKLERİ İÇİN HESAP VERMEK ZORUNDA DEĞİLLER

Yazımı yazmadan önce konuştuğum AK Parti Milletvekiline bu gözlemlerimi aktardım. ‘Bugünlerde partide konuşulan sorunların temelinde tam da bu var’ dedi ve ekledi: ‘Sanki ayrı bir yönetici sınıf varmış gibi davranıyorlar. Bakın bunu yapanların hiçbiri o köyden çıkıp iyi yerlere gelmiş isimler değil. Siyaset kökenli olanlar dışındakiler, bakan çocuğu, zengin işadamı, yönetici bürokrat, yani bir çeşit ‘Beyaz Türk’. Seçimle işbaşına gelmedikleri için kimseye de hesap vermek zorunda değiller. Bu gösterişli, havalı halleri, rahatlıkları bundan.’

Bu tespitler artık vatandaşların tepki cümlelerinde de öne çıkıyor. Eğer vatandaşlar bu görüntünün faturası Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine keserse Akşener’in ‘İyileştirilmiş, güçlendirilmiş Parlamenter sisteme dönmek isteyenlerin oranı’ diyerek açıkladığı yüzde 64, yakında çok daha yüksek bir rakama dönüşebilir.”

Altan imzalı sahte yazıyı yayımlayan sitenin sahibi kayyum yönetimindeki şirket çıktı!

Politika

AKP ve MHP’nin Meclis’teki yeni gündemi: Seçim Kanunu

AKP ve MHP, Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunuyla ilgili teklifi Ekim ayında Meclis gündemine getirecek. Seçim Yasası değişikliği yasalaşırsa erken seçim en erken Kasım 2021’de olacak.

BOLD – AKP ve MHP’nin oluşturduğu komisyonun barajın düşürülmesi, dar ya da daraltılmış bölge ile ittifak sistemin kaldırılması gibi birçok seçeneği değerlendirdiği belirtiliyor.

Duvar Gazetenin haberine göre, TBMM tatile girdi  ancak Cumhur İttifakını oluşturan AKP ve MHP parti merkezlerinde Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Yasası ve Meclis İçtüzüğünde yapılacak değişiklikle ilgili oluşturulan komisyonlar yaz boyunca çalışacak. Ekim ayında açılacak olan Meclis’in ilk gündem maddelerinin de bu teklifler olacağı kaydedildi.

2 yılını dolduran Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminin bu 3 ayağında sıkıntı olduğunu söyleyen bir siyasetçi, söz konusu değişikliklerle sistemin tamamlanacağını savundu. Barajın düşürülmesi, dar ya da daraltılmış bölge ile ittifak sistemin kaldırılması gibi birçok seçenek masada olduğu belirtiliyor. Getirilecek yeni sistemler için, “Özgün bir model olacak” değerlendirmesi yapılıyor. AKP ve MHP’nin planladığı gibi düzenlemeler Meclis’in açılacağı ekim ayında kanunlaştırılırsa erken seçimle ilgili tarih gündeme gelebilecek. Anayasaya göre seçim kanununda yapılacak değişiklikler 1 yıl sonra uygulanabiliyor. Bu durumda erken seçim ihtimali en erken 2021 Kasım ayı olacak.

Mülteciler için “40 milyar dolar harcadık” diyen Erdoğan’ı, Bakan Selçuk yalanladı!

Okumaya devam et

Politika

Kayseri’den negatif sonuç alarak Kıbrıs’a giden MHP’li vekilin korona testi pozitif çıktı!

Kayseri’den ayrılmadan önce korona testi yaptıran MHP’li Milletvekili Mustafa Baki Ersoy, Kıbrıs ziyarettin yaptırdığı korona test sonucu ise pozitif çıktı.  

BOLD – Türkiye’nin yurtdışına çıkan vatandaşlara uyguladığı ‘PCR’ testinin güvenirliği tartışma konusu oldu. MHP Kayseri Milletvekili Mustafa Baki Ersoy, Kıbrıs ziyareti öncesi yaptırdığı test ‘PCR-Negatif’ test sonucu ile yurtdışına çıktı. Ersoy’dan, Kuzey Kıbrıs Ercan Havaalanı’nda alınan Sars-Co V2 virüs testi örneğinin “pozitif” sonuç vermesi üzerine karantinaya alındı.  

Günboyu‘da yer alan habere göre; Kıbrıs’ta test sonucu pozitif çıkan MHP’li Ersoy, hastanede tedavi altına alındığı süreçte TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne başvurarak özel ambulans uçakla Türkiye’ye naklini talep etti. 

“NEGATİF TEST SONUCU SAHTE”  

Günboyu Gazetesi yazarı Fatih Ergin ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, çarpıcı bir iddiayı ortaya attı. Ergin, ”MHP Kayseri mv Baki Ersoy, Ercan Havalimanı’ndaki kontrolde ‘pozitif’ çıkınca, özel uçakla TR’ye dönüyor. Aldığım bilgiye göre, bir ilçeden aldığı negatif test sonucu SAHTE! Bu rezaletin üstüne gidecek misiniz sayın Koca?” dedi. 

Büyükelçiliğin Konsolosluk şubesine yapılan başvuru sonrasında TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nden yapılan girişim, Sağlık Bakanlığı’nın da onayı ile MHP Milletvekili Mustafa Baki Ersoy için özel uçak adaya geldi.  

Ersoy, 3 gün önce sabah saat 01.30’da özel ambulans uçakla adadan ayrıldı. 

Mülteciler için “40 milyar dolar harcadık” diyen Erdoğan’ı, Bakan Selçuk yalanladı!

Okumaya devam et

Politika

Mülteciler için “40 milyar dolar harcadık” diyen Erdoğan’ı, Bakan Selçuk yalanladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mültecilere yapılan yardıma ilişkin “40 milyar dolar harcadık sözleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk tarafından yalanlandı. Avrupa ile Türkiye arasından yaşanan mülteci krizinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’nin (AB) söz verdikleri yardımı yapmadıklarını belirterek “40 milyar doları bu işte harcayan Türkiye! Eyvelallah bir 40 daha harcar” demişti.  

BOLD – Erdoğan’ın bu sözleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk tarafından yalanlandı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, mültecilere yardımların Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edildiğini belirterek, “Söz konusu yardımlar uygulanırken kendi vatandaşlarımıza ayırdığımız mali kaynakların kullanımı söz konusu değildir” dedi.  

Açıklamanın devamında Bakan Selçuk, mültecilere yardımın Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edildiğini, kampta kalan mültecilere kişi başı 120 lira yardım edildiğini belirterek, kamp dışındakilerin sadece çocuklarına 45 lira ile 75 lira arasında yardım yapıldığını bildirdi.  

Bakan Selçuk’un açıklaması şu şekilde; 

“Ülkemizde bulunan yabancılara yönelik Sosyal Uyum Yardımı (SUY) ve Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı (YŞEY) programları yürütülmektedir. Bu sosyal yardım programları Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Programların uygulayıcıları ise Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılay ve Bakanlığımızdır. Söz konusu yardımlar uygulanırken kendi vatandaşlarımıza ayırdığımız mali kaynakların kullanımı söz konusu değildir. SUY kapsamında geçici barınma merkezleri dışında ikamet eden, muhtaçlık, hanede sosyal güvence olmaması şartlarını sağlayan ve demografik kriterlerden en az birine uyan yabancılara kişi başı aylık 120 lira yardım yapılmaktadır.” 

“YŞEY programından ise geçici barınma merkezleri dışında ikamet eden, muhtaç olan ve sosyal güvencesi bulunmayan haneler faydalanmakta olup, bu hanelerde yaşayan ve okula devam şartını sağlayan çocuklar için aylık 45 lira ile 75 lira arasında değişen tutarlarda yardım yapılmaktadır.” 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 40 MİLYAR DOLAR HARCADIK, 40 DAHA HARCARIZ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 4 Mart 2020 tarihinde Meclis’te partisinin grup toplantısında şunları söylemişti: 

“Hemen şurada mültecilerin akınında AB kalkıyor 350 + 350 milyon avro olmak üzere para yardımı, işte bunun yanında bot silah asker göndermeye hazırız diyor. Peki 10 yıldır 4 milyon mülteciyi topraklarında barındıran Türkiye’ye böyle bir destek verdiniz mi? Bunun kararını alabiliyorsunuz. Bugün bendeler, geliyorlar. Konuşacağız. Vermiyorlar, vermediler. Çünkü ikircikli davranıyorlar. Bunların tek yüzü yok, maalesef birkaç yüzü var. Dürüst davranın ya. Verecekseniz verirsiniz, vermeyecekseniz vermezsiniz. Ama bizi aldatmaya kalkmayın. 40 milyar doları bu işte harcayan Türkiye! Eyvallah bir 40 daha harcar.” 

Davutoğlu: Emperyalistlere karşı Hazine bakanını koruyacakmışız sizin göreviniz TL’yi korumak

Okumaya devam et

Popular