Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Hakan Şükür’den Tayyip Erdoğan’a “Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu gibi bir cumhurbaşkanı ol” tavsiyesi

AKP’nin mal varlığına el koyduğu ve Türkiye’de hakkında yakalama kararı bulunan eski milli futbolcu Hakan Şükür, ABD’de geçimini Uber şoförlüğü yaparak kazandığını açıkladı. Tayyip Erdoğan’a da tavsiyede bulundu.

BOLD – Dünya kupalarında atılan en hızlı gol rekorunun sahibi Hakan Şükür, Alman gazetesi Welt am Sonntag’a konuştu. ABD’de açtığı kafeye bazı kişilerin gelip Dombra şarkısı çaldığını belirten Şükür, bunun ardından iş yerini kapatmak zorunda kaldı. 48 yaşındaki eski milli futbolcu, akıllı telefonlar üzerinden taşımacılık servisi veren Uber’de şoför olarak çalışmaya başladığını açıkladı.

Kendisine Mesut Özil ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafı sorulduğunda, Erdoğan’ın politik amaçları için futbolu da kullandığını söyleyen Şükür, Türkiye’de futbolun diğer birçok alan gibi özgür olmadığını vurguladı. Türkiye’deki hak ihlalleri karşısında spor camiasının sessiz kalmasını da medya baskısına bağladı.

DEMOKRASİYE DÖN ÇAĞRISI

Hakan Şükür, hakkındaki suçlamaları reddederken yasa dışı hiçbir iş yapmadığını vurguladı. “Devletin, hükumetin ya da milletin düşmanı değilim” dedi. Erdoğan’a “Demokrasiye, hukuka ve insan haklarına dön! Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu gibi bir cumhurbaşkanı ol” tavsiyesinde bulundu.

Eski AKP Milletvekili Hakan Şükür, 2015 yılında ABD’ye gitti. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret etmekten yargılandığı davada hakkında yakalama kararı çıkarılan Şükür’ün babası ise Sakarya’da devam eden davada yargılanıyor. Şükür’ün babasının mal varlığı da dondurulmuş durumda.

Politika

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a Ayasofya mesajı: CHP itiraz eder mi diye düşünme, kararnameyi imzala!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzalayacağı bir kararnameyle Ayasofya’nın ibadete açılabileceğini ve buna itiraz etmeyeceklerini açıkladı.

BOLD – Ayasofya Müzesi’nin cami olması tartışmalarına Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Independent Türkçe’ye konuşan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a, hodri meydan, dedi. CHP lideri, “Oturur, bir kararname yazar, resmi gazetede yazılır, ibadete açılır. ‘CHP bana itiraz eder de ben de buradan oy devşiririm’ diye düşünüyorsa, hayır bunu düşünmesin” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, şu açıklamaları yaptı:

“Şöyle, Ayasofya zaten şu anda ibadet yapılan bir yer. Yani oranın da bir görevli imamı var zaten. Yani ibadet yapılıyor, tümüyle ibadete kapalı bir alan değil aslında. Ayasofya tabi bir dünya kültür mirası aynı zamanda, öyle kabul etmek lazım. Bu iç siyasette zaman zaman kullanılıyor. ‘İşte cami yapalım, ibadete açalım’ diye kullanılıyor. Biz inanç merkezlerinin iç siyasete malzeme edilmesini doğru bulmuyoruz. İktidar, ben Ayasofya’yı ibadete açıyorum, diyorsa kararname elinde. Erdoğan oturur, bir kararname yazar, resmi gazetede yazılır, ibadete açılır, müze olmaktan çıkar. Bu kadar basit. Şimdi bu olayı büyütüp bu olayı Türkiye’nin, dünyanın gündemine getirmenin hiçbir mantığı yok. Sen eğer bunu kullanıyorsan siyaseten, ‘Bunu ben açtığımda takdirde, cami olarak açtığım takdirde oyum artacaktır’ diyorsan ve hedefi böyle koyup, ‘Acaba ben bunu söylediğimde CHP bana itiraz eder de ben de buradan oy devşiririm’ diye düşünüyorsa, hayır bunu düşünmesin. Otursun, hemen kararnameyi imzalasın. Resmi gazetede ilan etsin. Ayasofya’yı da ibadete açsın. Bu kadar basit olan bir olayı, kendisi açısından bu kadar basit olan bir olayı dünyanın gündemine getirmenin hiçbir mantığı yok yani. Bir kararnamede müze yapılmış, bir başka kararnamede de cami olarak açılabilir.”

Okumaya devam et

Politika

Çoklu baro teklifinde 5 madde kabul edildi

Art arda çıkan vakalar sonrasında yüksek riskli bölge olarak tanımlanan TBMM’de koronaya rağmen görüşmeler devam ediyor. TBMM Adalet Komisyonunda görüşülen çoklu baro teklifinde 5 madde kabul edildi.

BOLD – AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı “Çoklu Baro” teklifinin Meclis Adalet Komisyonundaki görüşmeleri devam ediyor. 28 maddelik teklifin 5 maddesine göre belirli şartların gerçekleşmesi durumunda aynı ilde birden fazla baro kurulabilecek. Komisyon bugün de çalışmaya devam edecek.

MADDELER DEĞİŞİKLİK YAPILMADAN KABUL EDİLDİ

Avukatlık Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmeleri 2 Temmuz Perşembe günü başladı. Komisyon ilk gün 12 saat görüşme yaptı. İlk gün usul tartışmaları, Anayasa aykırılık iddiaları ve teklifin genel üzerinde konuşmalar yapıldı. Komisyonun ikinci gün görüşmeleri de yaklaşık 12 saat sürdü. Genel üzerinde görüşmeler tamamlanırken ilk 5 madde de bir değişiklik yapılmadan kabul edildi.

KOMİSYONA ALINMAYAN BARO BAŞKANLARI KAPIDA BEKLİYOR

Türkiye’nin farklı illerinden gelen baro başkanları komisyondaki görüşmelerin tamamını izlemek ve itirazlarını dile getirmek istedi. Baro başkanlarının talebi kabul edilmedi. Komisyon Başkanlığının 5 baro başkanına toplam 15 dakika söz hakkı verme kararı ise baro başkanlarınca kabul edilmedi. Talepleri kabul edilene kadar Ankara’dan ayrılmama kararı alan baro başkanlarının Meclis kapısında bekleyişleri sürüyor.

İLLERDE BİRDEN FAZLA BARO OLABİLECEK

Kabul edilen maddelere göre, belirli şartların gerçekleşmesi durumunda aynı ilde birden fazla baro kurulabilecek. Aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde baroya yazılma talebi herhangi bir baroya yapılabilecek. Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlık stajının ikinci altı aylık kısmı, staj yapılan baroya kayıtlı bir avukatın yanında gerçekleştirilebilecek. Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlar, o ildeki herhangi bir baroya staj başvurusunda bulunabilecek.

AKP üç ayda 2.6 puan kaybederken CHP oyunu 6 puan artırdı

Okumaya devam et

Politika

AKP üç ayda 2.6 puan kaybederken CHP oyunu 6 puan artırdı

MetroPOLL Araştırma, Türkiye’nin Nabzı Haziran 2020 anketini açıkladı. AKP ve MHP’nin oylarındaki erime sürüyor. CHP ve HDP ise moraller iyi.

BOLD – Anketin sonuçlarını Twitter hesabından duyuran MetroPOLL Araştırma, AKP’nin oy oranındaki düşüşün devam ettiğini belirtti. “Türkiye’nin Nabzı Haziran 2020: Bu Pazar milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz” anketine göre, AKP’nin şubat ayında 33,9 olan oy oranı, martta 33,7’ye, nisanda 32,8’e, mayısta 30,7’ye ve son olarak haziran ayında 30,3’e düştü. Ankette MHP’nin de oy oranı düşüş gösterdi. MHP’nin mayıs ayında 7,3 olan oy oranı, haziran ayında 6,2’ye düştü.

Ankete göre CHP’nin oy oranında yükseliş var. CHP’nin mart ayında 17,7 olan oy oranı, nisan ve mayısta 19,0 ve 21,7’ye ulaştı, haziran ayında ise bu oran yüzde 24’e yükseldi. HDP de mayıs ayına göre oyunu yükseltti. HDP’nin mayıs ayından 8,4 olan oy oranı, haziranda 8,9’a yükseldi. Yeni partiler DEVA ve Gelecek ise oylarını yükseltti. DEVA Partisi haziran ayında 1,9 oy oranına ulaşırken, Gelecek Partisinin oy oranı 1,4 oldu. İki partinin mayıs ayındaki oy oranı 1,3’tü. Ankete göre, ‘Kararsızım’ diyenlerin oranı da arttı. Mayısta 7,7 olan kararsızlar haziranda 9,2 oldu.

Okumaya devam et

Popular