Bizimle iletişime geçiniz

Politika

İmamoğlu’dan Demirtaş ve Sakine Cansız çıkışı: ‘Kimse vatan sevgimizi test etmesin’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Kitapçısında satışta olan Sakine Cansız’ın kitabı ve eşinin de katıldığı Devran’ın galası hakkında konuştu.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sultanbeyli Belediyesi ziyareti sırasında gündeme dair gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ziyaret sırasında Gölet Sosyal Tesislerini de inceleyen İmamoğlu, burada gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

DEMİRTAŞ’IN KİTABI TBMM’DE BİLE SATILIYOR

İBB envanterinde bulunduğu iddia edilen Sakine Cansız’ın kitabı ve Selahattin Demirtaş’ın İstanbul kitapçısında satıldığına dair soruları yanıtlayan İmamoğlu, “Bu şekilde tartışılması bizi üzüyor. Kitap konusu yıllar önce de başka şekilde eleştiriye sebep olmuştu. ‘Bomba kadar etkili’ diye bir tarif yapılmıştı. Bu olaydan sonra, bunu yapanlar, bu ülkede 15 Temmuzu gerçekleştirmişti. Bu tarz laf söyleyenlerin pişman olduklarını düşünüyorum. Belki sormanız da gerekebilir o dönemin Başbakanı böyle bir ifade de bulunmuştu. Sayın Demirtaş’a ait kitap her yerde satılıyor. Devletin kurumları da buna dahil. PTT’nin de sitesine girin, var TBMM’nin de sitesine girin, var. İktidara çok yakın kitapçıda da var. Başka kitapçılarda da var. Olabilir de. Olmalıdır da. Kaldı ki bir kitabın yasak olup olmadığına karar verecek olan, bu ülkenin mahkemeleri, savcılıkları” diye konuştu.

5 YILDIR SATIŞTA

Sakine Cansız’ın kitabı için de İmamoğlu şunları söyledi, “5 yıldır satışta olan bir kitap. Yeni değil. İstanbul Kitapçısında 5 yıldır satışta. Ama gelen haklı tepkiler üzerine biz, o kitabın satışını sitemizden iptal ettik. Ama bu konu üzerinden bir hamaset oluşturarak, yine bir düşmanlık kurgusu üzerine önce sosyal medyadan başlatıp sonra başka iletişim araçlarına taşıyarak, yani bir nevi böyle toplumu infiale getirmek… Bunlar hoş şeyler değil. Toplumu boş işlerle uğraştırma meselesi” dedi.

EŞİM NEREYE GİDECEĞİNİ BİLİR

Tutuklu siyasi Selahattin Demirtaş’ın kitabından uyarlanan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da hedefindeki Devran adlı tiyatro oyununa eşi Dilek İmamoğlu’nun katılmaması ile ilgili İmamoğlu, ”Benim eşim, iyi eğitim almış, üniversite bitirmiş, masteri olan, doktorası olan bir Türk kadını. Benim eşim, nereye gideceğini bilir. Türkiye’yi yorumlayan, dünyayı yorumlayabilen ve ona göre nereye gideceğini bilen Türk kadını. Sadece benim eşim değil, oraya gelen diğer kadınların da aynı şekilde olduğunu düşünüyorum. Öyledir de” dedi

EŞİMİ VE DİĞER KADINLARI DESTEKLİYORUM

Kadınların oyunu izlemesini desteklediğini söyleyen İmamoğlu, ”Eşimin de başta olmak üzere, bana soracak halleri yok. Ben, bu devlet adamlığı çağrısını her zaman ifade etmiştim. Söylenen sözler, ifade edilen tanımlar, tarifler o kadar kötü ki. Üzüntü ile takip ediyorum. Keşke bu kadınların yaptığına, 10-15 kadın daha eklense. Belki bu ülkede kadın eliyle farklı bir atmosfer doğabilir. Belki bu ülkede, barış ve huzur ortamı oluşabilir. Keşke bunu yapabilsek. Bu konuda biraz erkek çeneleri az konuşsa. Ben sahada gezerken de aynı dili konuştum. Trabzon’da da Diyarbakır’da da İstanbul’da da. Şu anda da görev yapıyorum ve aynı şeyleri konuşuyorum. Bizi hamaset çerçevesi içerisine sığdıramazlar, girmeyiz. Orası, onlara kalsın” ifadelerini kullandı.

YASALLIĞINA BELEDİYE DEĞİL RESMİ KURUMLAR KARAR VERİR

İmamoğlu, kendi basın toplantısına ilişkin görüntüleri sosyal medya hesabından şu not ile paylaştı, ”İstanbul Kitapçısı’nda devletin kurumları dahil her yerde satılan kitaplar satılıyor ve bu durum yeni değil. Bir kitabın yasallığına da belediye değil resmi kurumlar karar veriyor. Kimse bizim ülke sevgimizi bu tür üretilmiş, suni konular üzerinden test etmesin.”

KHK mağdurları eylemde: “Adımıza gelen havaleyi bile alamıyoruz”

Okumaya devam et
Reklamlar

Politika

AKP ve MHP’nin Meclis’teki yeni gündemi: Seçim Kanunu

AKP ve MHP, Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunuyla ilgili teklifi Ekim ayında Meclis gündemine getirecek. Seçim Yasası değişikliği yasalaşırsa erken seçim en erken Kasım 2021’de olacak.

BOLD – AKP ve MHP’nin oluşturduğu komisyonun barajın düşürülmesi, dar ya da daraltılmış bölge ile ittifak sistemin kaldırılması gibi birçok seçeneği değerlendirdiği belirtiliyor.

Duvar Gazetenin haberine göre, TBMM tatile girdi  ancak Cumhur İttifakını oluşturan AKP ve MHP parti merkezlerinde Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Yasası ve Meclis İçtüzüğünde yapılacak değişiklikle ilgili oluşturulan komisyonlar yaz boyunca çalışacak. Ekim ayında açılacak olan Meclis’in ilk gündem maddelerinin de bu teklifler olacağı kaydedildi.

2 yılını dolduran Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminin bu 3 ayağında sıkıntı olduğunu söyleyen bir siyasetçi, söz konusu değişikliklerle sistemin tamamlanacağını savundu. Barajın düşürülmesi, dar ya da daraltılmış bölge ile ittifak sistemin kaldırılması gibi birçok seçenek masada olduğu belirtiliyor. Getirilecek yeni sistemler için, “Özgün bir model olacak” değerlendirmesi yapılıyor. AKP ve MHP’nin planladığı gibi düzenlemeler Meclis’in açılacağı ekim ayında kanunlaştırılırsa erken seçimle ilgili tarih gündeme gelebilecek. Anayasaya göre seçim kanununda yapılacak değişiklikler 1 yıl sonra uygulanabiliyor. Bu durumda erken seçim ihtimali en erken 2021 Kasım ayı olacak.

Mülteciler için “40 milyar dolar harcadık” diyen Erdoğan’ı, Bakan Selçuk yalanladı!

Okumaya devam et

Politika

Kayseri’den negatif sonuç alarak Kıbrıs’a giden MHP’li vekilin korona testi pozitif çıktı!

Kayseri’den ayrılmadan önce korona testi yaptıran MHP’li Milletvekili Mustafa Baki Ersoy, Kıbrıs ziyarettin yaptırdığı korona test sonucu ise pozitif çıktı.  

BOLD – Türkiye’nin yurtdışına çıkan vatandaşlara uyguladığı ‘PCR’ testinin güvenirliği tartışma konusu oldu. MHP Kayseri Milletvekili Mustafa Baki Ersoy, Kıbrıs ziyareti öncesi yaptırdığı test ‘PCR-Negatif’ test sonucu ile yurtdışına çıktı. Ersoy’dan, Kuzey Kıbrıs Ercan Havaalanı’nda alınan Sars-Co V2 virüs testi örneğinin “pozitif” sonuç vermesi üzerine karantinaya alındı.  

Günboyu‘da yer alan habere göre; Kıbrıs’ta test sonucu pozitif çıkan MHP’li Ersoy, hastanede tedavi altına alındığı süreçte TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne başvurarak özel ambulans uçakla Türkiye’ye naklini talep etti. 

“NEGATİF TEST SONUCU SAHTE”  

Günboyu Gazetesi yazarı Fatih Ergin ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, çarpıcı bir iddiayı ortaya attı. Ergin, ”MHP Kayseri mv Baki Ersoy, Ercan Havalimanı’ndaki kontrolde ‘pozitif’ çıkınca, özel uçakla TR’ye dönüyor. Aldığım bilgiye göre, bir ilçeden aldığı negatif test sonucu SAHTE! Bu rezaletin üstüne gidecek misiniz sayın Koca?” dedi. 

Büyükelçiliğin Konsolosluk şubesine yapılan başvuru sonrasında TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nden yapılan girişim, Sağlık Bakanlığı’nın da onayı ile MHP Milletvekili Mustafa Baki Ersoy için özel uçak adaya geldi.  

Ersoy, 3 gün önce sabah saat 01.30’da özel ambulans uçakla adadan ayrıldı. 

Mülteciler için “40 milyar dolar harcadık” diyen Erdoğan’ı, Bakan Selçuk yalanladı!

Okumaya devam et

Politika

Mülteciler için “40 milyar dolar harcadık” diyen Erdoğan’ı, Bakan Selçuk yalanladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mültecilere yapılan yardıma ilişkin “40 milyar dolar harcadık sözleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk tarafından yalanlandı. Avrupa ile Türkiye arasından yaşanan mülteci krizinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’nin (AB) söz verdikleri yardımı yapmadıklarını belirterek “40 milyar doları bu işte harcayan Türkiye! Eyvelallah bir 40 daha harcar” demişti.  

BOLD – Erdoğan’ın bu sözleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk tarafından yalanlandı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, mültecilere yardımların Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edildiğini belirterek, “Söz konusu yardımlar uygulanırken kendi vatandaşlarımıza ayırdığımız mali kaynakların kullanımı söz konusu değildir” dedi.  

Açıklamanın devamında Bakan Selçuk, mültecilere yardımın Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edildiğini, kampta kalan mültecilere kişi başı 120 lira yardım edildiğini belirterek, kamp dışındakilerin sadece çocuklarına 45 lira ile 75 lira arasında yardım yapıldığını bildirdi.  

Bakan Selçuk’un açıklaması şu şekilde; 

“Ülkemizde bulunan yabancılara yönelik Sosyal Uyum Yardımı (SUY) ve Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı (YŞEY) programları yürütülmektedir. Bu sosyal yardım programları Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Programların uygulayıcıları ise Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılay ve Bakanlığımızdır. Söz konusu yardımlar uygulanırken kendi vatandaşlarımıza ayırdığımız mali kaynakların kullanımı söz konusu değildir. SUY kapsamında geçici barınma merkezleri dışında ikamet eden, muhtaçlık, hanede sosyal güvence olmaması şartlarını sağlayan ve demografik kriterlerden en az birine uyan yabancılara kişi başı aylık 120 lira yardım yapılmaktadır.” 

“YŞEY programından ise geçici barınma merkezleri dışında ikamet eden, muhtaç olan ve sosyal güvencesi bulunmayan haneler faydalanmakta olup, bu hanelerde yaşayan ve okula devam şartını sağlayan çocuklar için aylık 45 lira ile 75 lira arasında değişen tutarlarda yardım yapılmaktadır.” 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 40 MİLYAR DOLAR HARCADIK, 40 DAHA HARCARIZ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 4 Mart 2020 tarihinde Meclis’te partisinin grup toplantısında şunları söylemişti: 

“Hemen şurada mültecilerin akınında AB kalkıyor 350 + 350 milyon avro olmak üzere para yardımı, işte bunun yanında bot silah asker göndermeye hazırız diyor. Peki 10 yıldır 4 milyon mülteciyi topraklarında barındıran Türkiye’ye böyle bir destek verdiniz mi? Bunun kararını alabiliyorsunuz. Bugün bendeler, geliyorlar. Konuşacağız. Vermiyorlar, vermediler. Çünkü ikircikli davranıyorlar. Bunların tek yüzü yok, maalesef birkaç yüzü var. Dürüst davranın ya. Verecekseniz verirsiniz, vermeyecekseniz vermezsiniz. Ama bizi aldatmaya kalkmayın. 40 milyar doları bu işte harcayan Türkiye! Eyvallah bir 40 daha harcar.” 

Davutoğlu: Emperyalistlere karşı Hazine bakanını koruyacakmışız sizin göreviniz TL’yi korumak

Okumaya devam et

Popular