Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Tarsus’da Devlet Hastanesinde bakım sırasında patlama meydana geldi

Mersin’in Tarsus ilçesinde Devlet Hastanesinin ısıtma soğutma ünitesinin bakım ve onarımı sırasında patlama yaşandı. İlk belirlemelere göre 2’si ağır 5 kişinin yaralandığı bildirildi.

BOLD – Tarsus Devlet Hastanesinin ısıtma soğutma ünitesinin bakım ve onarımının yapıldığı sırada henüz bilinmeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Olay yerine itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Patlamada 2’si ağır 5 kişi yaralandı.

Patlamanın meydana geldiği alan güvenlik kordonuna alındı. Yaralanan Hakkı Gökbük, Ömer Yıldırım, Bülent Çamlı ve Mehmet Sümer hastanede tedavi altına alındı.

 

Gündem

Ayasofya Müzesi’nden rekorla veda

2019 yılında müze iken 3.7 milyon kez ziyaret edilerek rekor kıran Ayasofya, bu rekorla veda etti. İzinle gece turları da düzenlenebilen Ayasofya’nın gişe gelirlerini İsviçreli bir firma topluyordu.

BOLD – Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzesi Ayasofya 1934 yılındaki bakanlar kurulu kararı iptal edilerek yeniden ibadete açıldı. Daha önce 100 TL alınan Ayasofya’nın ziyareti artık ücretsiz.

GİŞE GELİRLERİNİ İSVİÇRE MERKEZLİ ŞİRKET TOPLUYOR

Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) Müze ve Ören Yeri İstatistikleri’ne göre 2019 yılında Ayasofya 3 milyon 727 bin 361 ziyaretçi ile rekor kırarken müze 2015 yılında 3.4 milyon, 2016 yılında 1.4 milyon, 2017 yılında 1.8 milyon, 2018 yılında 2.9 milyon ve 2019 yılında ise 3.7 milyon kez ziyaret edildi. Ayasofya’nin gişe gelirleri ise 2018 yılında yapılan ihale sonucu Sicpa isimli İsviçre merkezli şirket tarafından toplanıyor. Önceki yıl yapılan ihaleye 9 yıl boyunca Kültür Bakanlığı’na bağlı müzeler için 3 milyar 907 milyon TL’lik teklif verilmişti.

ÖZEL İZİNLE GECELERİ DE AÇILABİLİYORDU

Sözcü’de yer alan habere göre Ayasofya’dan sonra en fazla ziyaret edilen müze olan Topkapı Sarayı da Cumhurbaşkanlığına devredilmişti. Yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken Ayasofya büyük de bir gelir kaynağı idi. Geçen şubat ayında yapılan son zam ile birlikte yabancılar için 72 TL olan giriş ücreti 100 TL’ye çıkarılmıştı. Ayasofya özel bir izinle geceleri de açılıyordu. A+ turizm belgesine sahip şirketler Ayasofya Müze Müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak, uygun bulunması durumunda ücret karşılığı gece Ayasofya’ya turlar düzenleyebiliyorlardı.

“Elinde geriye Gezi Parkı’nı kapatmak ve idam cezası kaldı”

Okumaya devam et

Gündem

Bakan Kurum: Ayasofya’nın depreme hazırlık durumu iyi denebilir

Ayasofya’nın yakın zamanda restore edildiğini ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depreme hazırlık durumunun iyi denebileceğini belirtti. İstanbul’daki 450 bin konutun acilen dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti.

BOLD – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 86 yıl sonra ibadete açılacak Ayasofya ile ilgili açıklamalarda bulundu. Restore edilen Ayasofya’nın depreme hazır durumda olduğunu kaydetti.

YAKIN ZAMANDA İŞLEMLER YAPILDI

Bakan Kurum, CNN Türk’te Hakan Çelik’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kurum, Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilmesine ilişkin soruyu da cevaplayan Kurum, “1500 yıl önce ecdadımız eserimizi İstanbul’umuza kazandırmış. Biz tüm tarihi yapılara ilişkin deprem analizi yapıyoruz. Süreç içinde de yapılarımızda restorasyon projeleri yapıyoruz. Tarihi mirasımızı koruyacak, tarihi eserlerimizi güçlendirecek projeleri süreçte geliştiriyoruz. Ayasofya için de yakın zamanda bu işlemler yapıldı. Kategorik olarak Ayasofya’nın depreme hazırlık durumu iyi denebilir” dedi.

1 MİLYON 350 BİN KONUTUN DÖNÜŞÜMÜ SAĞLANDI

Türkiye nüfusunun yüzde 70’inin deprem bölgelerinde yaşadığını belirten Kurum, “Son 100 yılda 80 bin can kaybetti. Kentsel dönüşümü ülkemiz için elzem. 1 milyon 350 bin konutun şimdiye kadar dönüşümünü sağladık. Acil dediğimiz alanlarda dönüşüm projeleri başlattı. Sırf İstanbul’da 117 bin konutun dönüşümünü başlattık. İnşallah 8. ayın 15’inde konutlarımızı vereceğiz” dedi.

450 BİN BİNA ACİLEN DÖNÜŞTÜRÜLMELİ

Kanal İstanbul güzergâhında 500 bin yeni nüfus öngörüldüğünü belirten Kurum, “İlave nüfus getirmiyoruz buraya. İstanbul’da 450 bin binanın acilen dönüştürülmesi lazım. İstanbul’da yer yok bir şekilde rezerv alanlar bulmak zorundasınız. Bizim bu 500 bin rezerv konutla birlikte şehrin içindeki çöküntü alanları dönüştürmek amacıyla kullanacağımız rezerv bir alandır” dedi.

“Elinde geriye Gezi Parkı’nı kapatmak ve idam cezası kaldı”

Okumaya devam et

Gündem

Cezaevindeki tutukluların tedavisi askıya alındı

Tutuklu gazeteci Mehmet Güleş, cezaevlerinde kronik hastalığı olan tutukluların tedavilerinin askıya alındığı söyledi. “Daha geç olmadan hasta insanlar için duyarlılık çağrısında bulunuyoruz” dedi.

BOLD – Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mehmet Güleş, gönderdiği mektupla cezaevinde yaşanan hak ihlallerini anlattı.

img

DEZENFEKTAN YOK, ÇAMAŞIR SUYU VAR

Mezopotamya Haber Ajansının haberine göre kronik hastalığı olan ve tedavi olması gereken tutukluların tedavilerinin askıya alındığı ifade eden Güleş, hastaneye gitmesi gereken tutukluların iki gün boyunca karantinada kalması şartı koyulduğunu kaydetti. Tutuklu ve hükümlülere dezenfekte ve kolonyanın verilmediğini söyleyen Güleş, sadece günlük bir bardak çamaşır suyu ve sıvı sabun verildiği bildirdi.

HASTA TUTUKLULAR İÇİN ÇAĞRI

Cezaevlerinde salgına karşı başka bir önlem alınmadığını vurgulayan Güleş, salgın nedeniyle risk altında olanlarla ilgili çağrıda bulundu. Güleş, “Bu nedenle daha geç olmadan hasta insanlar için duyarlılık çağrısında bulunuyoruz. Bütün sivil toplum kuruluşları, özgür basın ve duyarlı halkımızı dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

Güleş, salgın nedeniyle risk altında bulunan tutuklulara ilişkin ise şu bilgileri paylaştı:

  • Zülküf Yıldırım, 68 yaşında. Beyin tümöründen bir gözünü kaybetmiş. Mide kanaması var. Guatır, tansiyon ve diyabet hastası. Sürekli tedavi olması gerekiyor.
  • Yekta Bortan, hepatit B hastası. Tedavi olması gerekiyor.
  • Süphi Güler, Kalp yetmezliği, hipertansiyon ve bel fıtığı hastalığı var.
  • Askeri Duman, Diyabet hastası. Tedavi olması gerekiyor.
  • Deniz Yıldırım, bağırsak kanseri. 3-4 ay önce ameliyat olmuş. Koşullar tedavisi için uygun değil.
  • Aziz Altın, sağ kolu yok. (sağ kol)
  • Mehmet İşsiz, daha önce bel fıtığı ameliyatı olmuş ama rahatsızlığı halen devam ediyor. Kalp hastası. Anjiyo olması gerekiyor. Mide ülseri var. Kan pıhtılaşması oluşmuş. Yaklaşık 40 gün önce siyah atmış. Midesi için tedavi olması gerekiyor.
  • Hüseyin Bozkurt, 70 yaşında ve 29 yıldır cezaevinde.

Çoklu baro Mecliste kabul edilerek yasalaştı

Okumaya devam et

Popular