Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Bir dostluk hikâyesi; 15 Temmuz’dan sonra her şeyini kaybetti, şimdi SpaceX’ye parça üretiyor!

15 Temmuz’dan sonra tüm mallarına el konulan ve her şeyini kaybeden bir iş adamının ‘dostluk hikâyesi’ ve ardından gelen ticari başarıları “Alanda veren de O’dur” dedirtecek bir nitelik taşıyor.

BOLD-ABD’de faaliyet yürüten Advocates of Silenced Turkey, 15 Temmuz’dan sonra Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan bir işadamının sıfırdan kurduğu ticari ilişkileri ve geldiği noktayı kaleme aldı. Güvenlik endişesiyle ismini açıklamamayı tercih eden iş adamı, sıfır sermaye ile ABD’nin en önemli firmalarına nasıl yedek parça üreten bir duruma geldiğini anlattı.

HER ŞEYİNİ BİR GECEDE KAYBETTİ

15 Temmuz öncesi yurt içi ve yurt dışında çok sayıda fabrikası bulunan iş adamının hayatı yaşanan darbeyle alt üst oldu. Önce Türkiye’deki fabrikalarını kaybetti, ardından Türkiye hükümetinin baskıları sonucu yurt dışındaki işletmelerinin kapısına kilit vuruldu. Neyi var neyi yoksa kaybeden iş adamı “Babam her zaman, gittiğiniz yerde konaklarınız olsun, derdi. Ben bu nasihatinin önemini şimdi anladım” sözleriyle kurduğu dostluklara vurgu yaptı.

KURDUĞU DOSTLUKLAR YOLUNU AYDINLATTI

İş dolayısıyla gittiği ülkelerde güzel dostluklar kuran iş adamının sıkıntılarla adımladığı, sabırla ilerlediği başarı yolculuğu Amerika’da başladı. Kendisine tam da babasının söylediği gibi eski bir dostu kucak açtı. Gece gündüz işiyle ilgili araştırmalar yapan iş adamı, küçücük bir atölye buldu. Sermayesi, makinesi yoktu. Önce mal sahibini ortaklığa ikna etti, ardından eski dostlarından parasını kazandıkça ödemek şartıyla makineler satın aldı.

“TEK BAŞIMA KAH AĞLAYARAK, KAH GÜLEREK MAKİNELERİ KURDUM”

15 Temmuz’un tüm şokunu hala üzerinden atamayan ve zaman zaman geçmişiyle yüzleşen işadamı, “Amerika’ya geldikten 1,5 ay sonra rüyamda görsem inanamayacağım bir durumdaydım. Son yüzyılın zalimlerinden biri, evimi, işimi ve paramı almıştı. Ailemin yurt dışına çıkışına izin vermiyordu, yalnızdım. Ama elimden dostlarımı alamamıştı.” Sözleriyle asıl sermayenin dostluk olduğunu ifade etti.

BOEING VE SPACEX İÇİN YEDEK PARÇA ÜRETİYOR

ABD’de kurduğu atölye ile iki yıl gibi kısa bir süre içerisinde Boeing ve SpaceX gibi dünyanın birçok markasına yedek parça üretiyor. Hayata dostlarının uzattığı eli sıkıca tutarak başlayan işadamı, “En büyük zenginlik elinizi uzattığınızda sizi tutup kaldıracak dostlarmış. Siz de etrafınıza bir daha bakın ve göremediğiniz size uzanan dost elini sıkıca kavrayıp ayağa kalkın” tavsiyesinde bulunuyor.

Hikayenin tamanın okumak için tıklayınız.

Altan imzalı sahte yazıyı yayımlayan sitenin sahibi kayyum yönetimindeki şirket çıktı!

Gündem

Fetömetre kurbanı teğmen camide kendini astı!

Gazeteciler Fatih Akalan ve Adem Yavuz Arslan gündemdeki sıcak gelişmeleri Bold canlı yayınında değerlendiriyor.-BOLD

Okumaya devam et

Gündem

Bekçilere kimlik sorma yetkisi komisyondan geçti

Çarşı ve mahalle bekçilerine vatandaşlara kimlik sorabilme dahil birçok yetki verilmesini içeren ‘Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi’, TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edildi.

BOLD – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyonunda kabul edilen yeni teklifle, on binlerce bekçinin çalışma şartları yeniden belirleniyor.

AKŞAM GÜNEŞ BATIŞINDAN SABAH DOĞUŞUNA KADAR

Bekçiler, akşam güneşin batışından sabah doğuşuna kadar görev yapacak. Bulundukları mıntıka içinde devriye atabilecek.

Çarşı ve mahalle bekçisi kimliklerini ibraz etmek suretiyle vatandaşın kimliğini sorabilecek. Bekçilerin adli görevleri de olacak.

KANITLARI MUHAFAZA ALTINA ALMA YETKİSİ DE VAR

Suç işlenme anında veya hemen sonrasında suçlulara müdahalede bulunabilecek, kanıtları muhafaza altına alabilecekler. Kanun, Genel Kurul’daki oylama sonrası yürürlüğe girecek.

Gazze, Trump’ın barış planına karşı genel greve gitti

Okumaya devam et

Gündem

Skandal iddia: Bakanlık hastalara ucuz ilaç dayatıyor

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Sağlık Bakanlığının “bazı ilaçların ekonomik olduğu gerekçesiyle kullanılmasını istediğini” iddia etti. Kırıkkale’de ilaç dayatması sonucu 15 hastanın görme kaybı yaşadığını kaydetti.

BOLD – CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Türkiye’de ilaç güvenliğinin tartışmalı hale geldiğini ifade etti. Sağlık Bakanlığının “bazı ilaçların ekonomik olduğu gerekçesiyle kullanılmasını istediğini” iddia eden Şahin, Kırıkkale’de ilaç dayatması sonucu 15 hastanın görme kaybı yaşadığını kaydetti.

7 AYDA 5 KEZ GERİ ÇEKİLEN İLAÇ HASTALARA VERİLDİ

CHP’li Fikret Şahin, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de ilaç güvenliği konusunda, son 15 günde doktorların ve vatandaşların aklında bazı soru işaretleri oluştuğunu belirterek, 7 Ocak’ta Isparta’da anestezi ilacı nedeniyle 1 vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi. Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun internet sitesindeki duyurulara göre söz konusu ilacın 7 ayda 5 defa geri çekildiğini ve 7 kez de kullanımının durdurulduğunu anlatan Şahin, geri çekme gerekçelerinde ilacın insan sağlığına uygun olmadığı anlamına gelen ifadeler bulunduğunu dile getirdi.

ÖLÜME NEDEN OLAN İLAÇ TOPTAN YERİNE PARTİ PARTİ ÇEKİLMİŞ

Şahin, söz konusu ilacı üreten firmanın 3 ilacının daha geri çekildiğine işaret ederek, “Kurum, 1 yıllık süreçte 23 tane ilacı geri çekiyor. Bunların 8’i aynı firmaya ait, 5’i de hastaların yaşamını kaybetmelerine neden olan anestezi ilacının geri çekilmesi. Hastanın ölümüne sebep olan ilaç parti parti çekilmiştir, topyekun geri çekme yapılmamıştır ve topyekun ilacın üretim safhasından son kullanıcıya kadar olan kısmında bir değerlendirmeye alınmamıştır” dedi.

HASTALARA UCUZ İLAÇ DAYATIYOR

CHP’li Şahin, 17-18 Ocak’ta Kırıkkale’de bir hastanede, onkoloji hastalarına yönelik bir ilacın göz hastalarının tedavisinde kullanılması nedeniyle 15 hastanın görme kaybına uğradığını ifade ederek, “Hastalarımız yanlış ilaç dayatması sebebiyle hem sakat kalmakta hem de yaşamlarını kaybetmektedir” dedi. Sağlık Bakanlığının “bazı ilaçların ekonomik olduğu gerekçesiyle kullanılmasını istediğini” iddia eden Fikret Şahin, sağlıkta asıl tasarruf yapılması gereken kısmın şehir hastaneleri olduğunu öne sürdü.

Tenkil davasında yargılanan hakim Anayasa Mahkemesine gitti: 27 bin 500 lira tazminat kazandı

Okumaya devam et

Popular