Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Cannes’da ilk siyahi jüri başkanı: Spike Lee

73 yıllık Cannes'da ilk siyah jüri başkanı: Spike Lee

Cannes Film Festivali’nin jüri başkanının ünlü yönetmen Spike Lee olacağı açıklandı.

BOLD– 73 yıllık Cannes tarihinde ilk kez siyahi bir sinemacının jüri başkanlığı yapacağı festival 2-23 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

SPPIKE LEE: ŞAŞIRDIM VE GURURLANDIM

Do the Right Thing, Malcolm X, 25th Hour, Inside Men gibi etkileyici işlere imza atan ve 2018’de BlacKkKlansman ile ilk Oscar ödülünü alan Spike Lee, jüri başkanı olarak tercih edilmesi ile ilgili duygularını ise şu şekilde açıkladı:

“2020’de Cannes Jüri Başkanı olma fırsatına sahip olduğum çağrıyı aldığımda, şoke oldum, mutlu oldum, şaşırdım ve gururlandım. Bana göre Cannes Film Festivali, dünyanın en önemli film festivali olmanın yanı sıra film kariyerim üzerinde de büyük bir etkisi oldu. Cannes’ın dünya sinemasında kim olduğumun gidişatını değiştirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.”

Festival jürisinin diğer üyelerinin ise nisan ayında açıklanması bekleniyor.

Okumaya devam et
Reklamlar

Televizyon- Dizi

O sahneden rahatsız oldular! Babil’e KHK soruşturması

Okumaya devam et

Kültür

Babil’in yapımcısı yalanladı ama Star’ın genel müdürü görevden alındı

Babil dizisinin yapımcısı Ay Yapım, dizinin içeriğiyle ilgili sorun yaşadıkları iddialarını yalanlarken, Medyaradar dizi yüzünden, Star Genel Müdürünün işinden olduğunu yazdı.

BOLD – KHK göndermesi ile yayınlandığı gün gündemi sarsan Star’ın yeni dizi Babil hakkında soruşturma açıldığına dair iddialar Ay Yapım’ın avukatları tarafından yapılan açıklama ile yalanlandı.

BİR AKADEMİSYENİN HİKAYESİNDEN İBARET

Ay Yapım’ın avukatlarıyla görüşen Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Seyhan Avşar, “Babil dizisine yönelik soruşturma açıldığı iddialarına yönelik yapım şirketinin avukatıyla konuştum. Soruşturma açıldığına yönelik kendilerine iletilen herhangi bir bilgi olmadığını söyledi.” dedi.

Babil dizisinin rüşvet aldığı iddia edilen bir akademisyenin hayat hikayesini anlattığını belirten avukat, ‘Zaman zaman bazı kişiler yeni başlayan projeler hakkında olmadık şeyler ortaya atıyorlar. Bizler de bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Babil dizisi bir akademisyenin hikayesinden ibaret’ dedi” diye konuştu.

AYNI GÜN YOLLAR AYRILDI

Yapılan açıklama ile yapım şirketi içerikle ilgili bir sorun yaşanmadığını vurgulasa da Medyaradar haber sitesi yazarı Murat Tolga Şen’den konuyla ilgili bir iddia daha geldi. İlk bölümün ardından kanalda yaşananları kaleme alan Şen, ”Dizi yayınlandıktan 3 gün sonra ki, aslında araya hafta sonu girmesinden sebep, ilk bölümden sonraki ilk iş gününde, hakkında soruşturma açıldığı iddiasıyla aynı gün, 2018 yılının Nisan ayında Star TV Genel Müdürü olarak göreve başlayan Çağatay Önal ile yollar ayrıldı” ifadelerini kullandı.

YENİ GENEL MÜDÜR DE ATANDI

Şen ayrıca, Önal’dan boşalan koltuğa Doğuş Yayın Grubu İçerikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve NTV Genel Müdürü Nermin Yurteri’nin getirilmesinin de görevden almanın diziyle bağlantılı olduğuna kanıt olduğunu öne sürdü.

Babil’e soruşturma iddiası: Yeni Akit hedef göstermişti

Halit Ergenç’in KHK isyanı reyting rekoru kırdı: Havuz medyasından Babil’e övgü

AİHM Türkiye aleyhine başvurularda Erdoğan ile istişareli sipariş kararlar alıyor

Okumaya devam et

Kültür

Açılış sahnesiyle seyirciyi çarpan on film

Bazı filmler, finalleriyle değil açılış sekanslarıyla akıllara kazınır.

BOLD- Seyirciyi saatler boyunca perde ya da ekran karşısında tutmak zordur. Başlangıcıyla iyi bir etki bırakmayan filmler ise seyirciyle bağ kurma şansını baştan kaybeder. Ancak, öyle filmler var ki sizi daha ilk sahneden koltuğa çiviler. Sinema tarihinin çok konuşulan açılış sahnelerinden onunu sizin için derledik.

1. BİR ZAMANLAR BATIDA/ ONCE UPON A TIME IN WEST 1968

O tren gelir, gelir… Filmi henüz izlememiş olanlar için biraz havada kalsa da Sergio Leone’nin bu western klasiğini izleyenler , bu harika açılış film boyunca yaşayacakları deneyimin habercisi olduğunu iyi bilirler…

2. MATRIX 1999

Matrix’ten sonra her şey değişti… Sinema tarihinde devrim yapan Matrix üçlemesinin ilk halkasının filmin temasını oldukça iyi kodlayan açılış sahnesi bu listeye girmeyi kesinlikle hak ediyor.

3. SEVEN 1995

Kendisinden sonra yapılan seri katil filmlerinin neredeyse hepsi üstünde etkili olan David Fincher imzalı Seven’ın açılış sekansı seyirciyi daha en baştan filmin kasvetli havasına sokuyor.

4. STAR WARS 1977

Fazla söze gerek yok… a long time ago in a galaxy far far away…

5. İYİ KÖTÜ ÇİRKİN/ THE GOOD THE BAD AND THE UGLY 1966

Spagetti westernlerin üstadı Sergio Leone’den bir klasik daha… Efsaneler arasındaki yerini çoktan alan film müziği ve grafiklerin eşsiz uyumu filmin açılışını unutulmazlar arasına katıyor.

6. SIKIYSA YAKALA/ CATCH ME IF YOU CAN 2002

Spielberg’ün Tom Hanks ve Leonardo DiCaprio’yu bir araya getiren filminin animasyon açılışı filmi çok iyi yansıtarak türünün en iyilerinden biri oluyor.

7. YÜKSEKLİK KORKUSU/ VERTİGO 1958

Alfred Hitchcock’un kült filminin açılışı da aynı payeyi hak ediyor. Sürekli bir göze evrilen spiraller bizi daha film başlamadan daraltmayı başarıyor.

8. GELECEĞE DÖNÜŞ/ BACK TO THE FUTURE 1985

Bir zaman yolculuğu filminin saatlerle dolu bir odada tik taklarla başlamasından daha doğal ne olabilir? Hikâyenin asıl oyuncusunun “zaman” olduğu bundan daha iyi anlatılamazdı.

9. JAMES BOND SERİSİ 1962-…

Bunu izlemeyen yoktur herhalde… 25. Filmiyle beyaz perdeye gelmeye hazırlanan Bond filmlerinde çok şey değişti ama o aynen kaldı.

10. SAVAŞ TANRISI/ LORD OF WAR 2005

Tamam, bu listedeki en iyi film değil… Ama filmin mesajını ve bütününü daha iyi anlatan bir açılış sahnesi de yok… Açılışın son karesi ise tam bir tokat niteliğinde…

Okumaya devam et

Popular