Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Hafter, ateşkes anlaşmasındaki Türkiye’nin rolüne itiraz ediyor

Arap basını, Libya’nın doğusunu kontrolü altında tutan General Halife Hafter’in Türkiye ve Rusya arabuluculuğunda varılan ateşkes anlaşmasını Trablus’un durumu ve Türkiye’nin rolüyle ilgili taleplerini karşılamadığı için imzalamadığını yazdı.

BOLD Libya’nın doğusunu kontrol altında tutan General Halife Hafter, Rusya’da hafta başında yapılan müzakereler sonucunda hazırlanan ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova’dan ayrıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı,dün Hafter’in ateşkes anlaşmasına olumlu baktığını ancak yerel istişareler için iki gün süre istediğini açıkladı.

HAFTER’İN TÜRKİYE KONUSUNDAKİ İTİRAZLARI

Suudi Arabistan’a ait olan ve Dubai’den yayın yapan Al Arabiya kanalında yer alan habere göre, Hafter yaptığı açıklamada, “Taslak anlaşma, Libya Ulusal Ordusu’nun taleplerinin birçoğunu gözardı ediyor” dedi.

Sky News’un Arapça yayın yapan kanalı da, Moskova’da Pazartesi günü yürütülen görüşmeler sırasında Hafter’in kendisine bağlı Libya Ulusal Ordusu’nun başkent Trablus’a girmesi ve kurulacak milli birlik hükumetinin de kendi yönetimi altındaki Tobruk’ta bulunan parlamentodan güvenoyu alması gerektiği konusunda ısrarcı olduğunu bildirdi.

Kanal haberinde, Moskova’da yapılan görüşmeler sırasında Hafter’in ateşkesi denetlemek için Türkiye’nin dahil olmadığı uluslararası bir izleme heyetinin kurulmasını ve “Türkiye ile Suriye’den gelen paralı askerlerin” geri gönderilmesini şart koştuğunu da öne sürdü.

Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’ndan üst düzey bir yetkili, Libya’da yayın yapan özel haber sitelerinden El Marsad’a yaptığı açıklamada, Hafter’in anlaşmayı imzalamasının esas nedeninin “Türkiye’nin kendisini bu anlaşmanın bir parçası haline getirerek, Serrac hükumeti ile yaptığı anlaşmaları meşrulaştırmaya çalışması” olduğunu söyledi.

HAFTER GÜÇLERİNDEN TRABLUS’A SALDIRI

Rusya ve Türkiye’nin ateşkes konusundaki girişimleri devam ederken Libya’da da çatışmalar sürüyor.

Libya’da General Halife Hafter’e bağlı güçler başkent Trablus’un güneyindeki Salahaddin ve Er-Ramle bölgelerine roket saldırısı düzenledi.

Ulusal Mutabakat Hükumeti, Hafter yanlısı paralı askerlerin bölgede konuşlandığını ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait insansız hava aracının (İHA) da Trablus semalarında uçuş yaptığını ifade etti.

AKAR: LİBYA’DA MUHABATAMIZ RUSLARDIR

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya’da “ateşkese dair metinlerde bir tartışma olmadığını” söyledi. Ateşkes için ise Hafter tarafının zaman istediğini, konunun 19 Ocak’ta Berlin’de yapılacak toplantıda netliğe kavuşabileceğini savundu.

Akar, “Bundan sonra Putin ve ekibinin çalışmalarının sonuçlanmasını bekliyoruz. Libya’da muhattabımız Ruslardır” dedi.

“ATEŞKESİN BİTTİĞİNİ SÖYLEMEK İÇİN ÇOK ERKEN”

Libya’dan gelen çatışma haberleri için ise Bakan Akar, “Ateşkesin bittiğini söylemek için çok erken. Sahada bunun karşılığı yok” dedi.

Akar, Trablus kentinde kurulu Ulusal Mutabakat Hükumete (UMH) askeri destek vermek için görevlendirilecek birliğin isminin “Libya Eğitim İşbirliği Timi” olacağını da söyledi.

MERKEL’DEN LİBYA ZİRVESİNE DAVET

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel, 19 Ocak’ta Libya zirvesi için 12 ülkenin devlet ve hükumet başkanını Berlin’e davet etti.

Federal Hükumet’ten salı günü yapılan açıklamada zirvenin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in onayı ile devlet ve hükumet başkanları düzeyinde gerçekleşeceği kaydedildi.

Libya zirvesine ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır ve Cezayir ile Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Birliği davet edildi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti lideri Fayiz es Serrac ile General Halife Hafter de Berlin’e davet edildi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in Berlin’deki zirveye katılmalarına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak ABD Başkanı Donald Trump’ın gelip gelmeyeceği henüz kesinlik kazanmadı.

Rusya, Hafter’in ateşkes anlaşması için 2 gün süre istediğini açıkladı

Dünya

Fuat Oktay ve Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Lübnan ziyareti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Beyrut’ta 160 cana mal olan patlama sonrası Lübnan’a destek ziyareti yapıyor. Oktay, Türkiye’nin tıbbi malzeme ve gıda yardımlarının süreceğini açıkladı.

BOLD – Türkiye, Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta meydana gelen patlama sonrası, Lübnan’a üst düzey geçmiş olsun ziyareti gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, olay sebebiyle 160 kişinin hayatını kaybettiği ülkeye gitti. Türk heyetini Refik Hariri Havalimanı’nda Lübnan Dışişleri Bakanı Charbel Wehbe, Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl ile AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve büyükelçilik mensupları karşıladı.

MERSİN LİMANI LÜBNAN’IN HİZMETİNDE OLACAK

Burada açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, “Lübnan’ın yanındayız. Lübnan’a daha fazla gıda ve tıbbi ilaç yardımı için Türkiye olarak hazırız” dedi. İnşaat malzemesi ihtiyacı için destek olunacağını söyleyip “Mersin Limanımız Lübnan’ın hizmetinde olacak” ifadelerini kullandı.

Lübnan’da Beyrut Limanı ve Gümrük Muhafaza Müdürü dahil 16 kişi gözaltına alındı

Okumaya devam et

Dünya

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali Romanya’dan iyilik ve dostluk mesajları verecek

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), dünya turunu sürdürüyor. Romanya’da online ortamda gerçekleştirilecek etkinlikte 14 ülkeden 55 öğrenci, sanat diliyle iyilik, dostluk ve değerlere saygı mesajları verecek.

BOLD – Bu akşam (8 Ağustos 2020) Türkiye saatiyle 21.00’de IFLC Romania YouTube kanalından yayınlanacak etkinlikte, Endonezya’dan Mozambik’e, Amerika’dan Beyaz Rusya’ya kadar 4 kıtadan gençler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergileyecek. Romanya ve Moldova’dan folklor grupları, halk dansları sunacak.

DEĞERLERE SAYGI PROJELERİ

Programda öğrenciler, şarkı ve dans kombinasyonları eşliğinde sosyal mesaj vermeyi ihmal etmeyecek. Bir projede Romen öğrenciler, ülkenin tanınmış kültür insanlarını anarken, bir diğer çalışmada ünlü bir şarkı eşliğinde yardımseverlik duygusu üç farklı örnekle anlatılacak.

YABANCI ÖĞRENCİLERDEN ROMENCE ŞARKI

Etkinlikte Romanya’nın tanınmış parçalarından birini, beş ülkeden öğrenciler Romence seslendirecek. Balkan ülkelerinden derlenen Türkçe parçalar ve Romanya’nın farklı yörelerinden icra edilecek eserler, programa coşku katacak.

DEVLET TELEVİZYONU SPİKERİ SUNACAK

Programı Romanya devlet televizyonu spikeri İuliana Marciuc sunacak. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, Romanya’dan sonra Amerika ve Avrupa kıtalarındaki etkinliklerle sanat yolculuğunu sürdürecek.

Okumaya devam et

Dünya

191 yolcusu bulunan Hindistan uçağı inişte düştü

Dubai’den kalkıp Hindistan’ın Calucut Havalimanı’na giden yolcu uçağı iniş sırasında düştü. Hindistan Havayolları’na ait uçakta 191 yolcu bulunduğu öğrenildi.

BOLD – İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’ın son dakika anonsu ile aktardığı habere göre 191 yolcu taşıyan Hindistan Havayolları’na ait uçak iniş sırasında düştü. Uçağın Dubai’den yola çıktığı ve hedefinin Hindistan Calucut Havalimanı olduğu bildirildi.

YEREL POLİS EN AZ 2 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜNÜ DUYURDU

Kaza sonrası kabini ortadan ikiye ayrılan uçakta, yerel polisin açıklamasına göre en az 2 kişi hayatını kaybetti, 35 yolcu da yaralandı. Hindistan Havayolları sözcüsü kaza sonrası birkaç yolcunun yaralı kurtulduğunu aktardı.

“Yunanistan-Mısır anlaşmasının hiçbir kıymeti harbiyesi yok”

Okumaya devam et

Popular