Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

HRW 2020 Raporu’na göre işkence artıyor: Hedefte Kürtler, solcular ve Hizmet Hareketi var

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türkiye’de işkence iddialarının arttığını belirtti. Bu suçlar hakkında etkili soruşturmalar yapılmadığı ve suçlularının cezasız kaldığını belirtti. İşkencenin hedefinde ise Kürtler, solcular ve Hizmet Hareketi mensupları var.

BOLD –  İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch – HRW) 2019 yılına ait değerlendirmelerin yer aldığı 2020 Dünya Raporu’nu yayınladı. Rapor Türkiye hakkında da geniş kapsamlı bir değerlendirme içeriyor.

SON 4 YILDA CİDDİ EROZYON YAŞANDI

Rapora göre Türkiye’de son dört yıldır hukukun üstünlüğü ve demokrasi alanlarında ciddi bir erozyon yaşandı.

Raporda yürütmenin ve siyasetin Türk yargısı üzerindeki kontrol ve etkisinin artmasıyla mahkemelerin sistematik olarak asılsız suçlamaları kabul ettiği, ikna edici kanıtlar olmadan hükumetin siyasi muhalif olarak kabul ettiği gazeteci, muhalif siyasetçi, aktivist ve insan hakları savunucuları hakkında hüküm verdiği belirtiliyor.

EN BÜYÜK MAĞDUR HİZMET HAREKETİ MENSUPLARI

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün değerlendirmesine göre bu muamelelere maruz kalan en büyük grubun Hizmet Hareketi mensupları olduğu vurgulandı.

OLAĞANÜSTÜ HAL, TÜRKİYE’NİN SİCİLİNİ GERİLETTİ

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporuna göre 2018 yılı Temmuz ayında sona eren olağanüstü hal, Türkiye’nin insan hakları sicilini geriletti. Terör suçları suistimali, darbe girişimi sonrasındaki üçüncü yılda da devam etti.

Raporda, “Adalet Bakanlığı verilerine göre 2019 yılı Temmuz ayı itibarıyla Gülen hareketiyle ilişkili oldukları gerekçesiyle haklarında dava açılanların sayısı 69 bin 259, kriminal soruşturma altında olanların sayısıysa 155 bin 560. Bu kişilerden 29 bin 487’si yargılama sırasında veya sonrasında tutuklu.   Yaklaşık 8 bin 500 kişi ise PKK/KCK ile bağlantılı olduğu iddiasıyla yargılama sırasında veya sonrasında tutuklu. Daha fazlası da serbest ancak yargılaması devam ediyor. Bu konuya ilişkin resmi rakamlar elde edilemedi,” deniliyor.

Rapor, 2018 yılı Temmuz ayında valilere güvenlik ve kamu düzenini gözetme gerekçesiyle daha fazla yetki tanınmasıyla birlikte toplanma hakkına ciddi kısıtlamalar getirildiğini, uygulamanın Güneydoğu’daki Kürt nüfusu ve ülke genelindeki LGBT toplumunu orantısız ölçüde hedef aldığını kaydediyor.

25 Ekim 2019 itibariyle 2017’de OHAL KHK’ları ile atılanları görüşmek üzere kurulan komisyon 92 bin kişinin durumunu inceledi ve sadece 8 bin 100’ünü işe iade etti. 34 bin 200 dosyanın incelenmesi ise sürüyor. İdare mahkemelerindeki duruşmaların ise yavaş bir şekilde sürdüğü belirtildi.

2016 yılı Temmuz ayındaki darbe girişimi sonrası askerlerin yargılamalarının ise sürdüğü belirtildi. Adalet Bakanlığı verilerine göre 3 bin 611 kişinin suçlandığı, 2 bin 608’inin ise beraat ettiğ kaydedildi. İstinaf mahkemelerinde bazı davaların sonuçlandığı, bazı dosyaların incelemesinin ise devam ettiği ifade edildi.

Yargı reformunun Ekim ayında TBMM tarafından kabul edildiği ancak reform önerisindeki bazı muğlaklıkların Türk yargı sistemindeki derin noksanlıkları gidermek için somut önlemler almayı engellediği bilgisi de raporda yer alıyor.

MEDYA ÜZERİNDEKİ BASKILAR VE SANSÜR

Rapor, Türkiye’de 119 gazetecinin ‘terör propagandası yaymak’ ve ‘terör örgütü üyesi olmak’ gibi suçlamalar nedeniyle hapis yattığını, yüzlercesinin hakkında yargılamanın devam ettiği ancak serbest oldukları kaydedildi.

HRW, televizyon kanalları dahil medyanın büyük çoğunluğunun AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın siyasi çizgisini izlediğini kaydediyor.

AHMET ALTAN’IN DOSYASI BAŞTAN BERİ “KEYFİ”

Teröre yardım ve yataklık suçlamasıyla yazar Ahmet Altan’ın 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldıktan ve 3 yıldan fazla cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildiği, ancak bir hafta sonra mahkemenin kararını değiştirerek Altan’ı yeniden tutukladığı hatırlatıldı. HRW, Ahmet Altan’ın dosyasının baştan beri keyfi olduğunu ve yürütme tarafından mahkemenin ağır siyasi baskı altında olduğu vurgulandı.

Yetkililerin internet sitelerini erişime kapatmaya ve bazı içeriklerin kaldırılmasını istemeye devam ettiği, ayrıca binlerce kişinin sosyal medya paylaşımları nedeniyle araştırma, soruşturma ve yargılamalara maruz kaldığı kaydedildi. Erdoğan’ın 2014 yılında cumhurbaşkanı olmasından beri “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla soruşturulan ve dava açılanların sayısında “çarpıcı bir yükseliş” yaşandığı hatırlatıldı.

Kürt medyasında faaliyet gösteren gazetecilerin orantısız şekilde hedef alındığını belirten rapor, Güneydoğu’dan yapılan haberciliğin ağır kısıtlama altında olduğuna dikkat çekiyor.

Rapor, “Ağustos ayında alınan kararla internet yayıncılığının RTÜK denetimi altına girmesiyle birlikte YouTube üzerinden yapılan haber yayınlarının, Netflix gibi platformların, Periscope üzerinden yapılan sosyal medya yayıncılığının RTÜK yaptırımlarına maruz kalabileceği tehdidi ve internet yayıncılarına getirilen ruhsat zorunluluğu, online haber ve diğer içeriklerin daha fazla sansür altına girme riskini beraberinde getiriyor,” görüşüne de yer veriyor.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na yönelik cumhurbaşkanına hakaret suçlamaları ve 2012-2017 yılları arasındaki sosyal medya paylaşımları nedeniyle dokuz yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırılması da raporda muhalif siyasetçilerin maruz kaldığı uygulamalara örnek gösteriliyor.

İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI HEDEFTE

Rapor, Osman Kavala’nın Gezi Parkı protestolarına mali destek sağladığı gerekçesiyle 2017 yılı Kasım ayından bu yana tutuklu olduğuna dikkat çekiyor.

Aralarında insan hakları avukatlarının da olduğu hukukçuların cezalandırılmaya devam edilmesini terör suçlamalarının suistimali olarak niteleyen rapor, Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı avukat Selçuk Kozağaçlı’nın silahlı bir örgüte üye olma suçlamasıyla 11 yıl hapis cezasına çarptırılması buna örnek gösteriyor.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015’te vurularak öldürülmesiyle ilgili etkili bir soruşturma yürütülmediğini vurgulayan rapor, İstanbul’da LGBT toplumunun düzenlediği Gurur Yürüyüşü’nün beşinci kez yasaklandığını, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın hakları savunucularına karşı göz yaşartıcı gazla müdahale edildiğini de hatırlatıyor.

KÜRTLER, SOLCULAR VE GÜLEN HAREKETİ MENSUPLARI

Rapor, gözaltına alınanların ve hapishanelerdeki mahkumların işkence, gaddarca, insanlık dışı ve aşağılayıcı kötü muameleye maruz kalmasıyla” ilgili iddialardaki artışın Türkiye’nin bu alanda daha önce kaydettiği kazanımları geri çevirdiğini yazıyor. Rapora göre bu tür muamelelere en çok maruz kalanlar “Kürtler, solcular ve Gülen hareketi üyesi olduğu iddia edilenler.”

SORUMLULAR CEZASIZ KALIYOR

Savcıların bu tür iddialar konusunda gerekli soruşturmaları yürütmediği ve bu bu suçları işleyen güvenlik güçleri ve devlet görevlilerinin cezasız kalmasının yaygınlaştığı ifade edildi.

ZORLA KAYBETMELER

Raporda, Türkiye’de 2019 yılında 6’sı Şubat ve biri Ağustos ayında olmak üzere Gülen Hareketi üyesi olduğu iddia edilen 7 kişinin devlet görevlileri tarafından zorla kaçırıldığı, 6’sının daha sonra polis merkezlerinde ortaya çıktığı, tutuklandığı ve ailelerinin tuttuğu avukatla görüşmelerinin yasaklandığı ifade edildi.

KOMİTE RAPORLARININ YAYINLANMASI ENGELLENDİ

HRW, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) darbe girişiminden sonra Türkiye’deki gözaltı merkezlerine 2 ziyaret gerçekleştirdiği ve bunlardan birinin Mayıs 2019’da yapıldığı, Türk hükumetinin her 2 ziyaret sonrasında heyetin raporlarının yayınlanmasına izin vermediğini kaydetti.

İADELERDE YASAL PROSEDÜRLER İŞLETİLMEDİ

Raporda, Türk hükumetinin 2019 yılında çoğu öğretmen yurt dışındaki Gülen Hareketi mensuplarını iade girişimlerine devam ettiği belirtildi. Bu konuda Türk hükumetinin isteklerine boyun eğen ülkelerin yasal prosedürleri işletmediği ve işlemlerin hakim gözetiminde yapılmadığı vurgulandı. Türkiye’ye getirilmeleri sonrasında bu kişilerin yargılanarak tutuklandıkları ifade edildi.

PKK İLE HDP ARASINDA FARK GÖZETİLMİYOR

Rapor, Erdoğan hükumetinin PKK ile son genel seçimlerde toplam oyun yüzde 11,9’unu alan HDP arasında fark gözetmeyi reddettiğini yazıyor.

İçişleri Bakanlığının ağustosta Diyarbakır, Van ve Mardin’in HDP’li belediye başkanlarını görevden alıp yerlerine kayyum atadığını hatırlatan rapor, uygulamanın bölgedeki diğer HDP’li belediyelerle devam ettiğini, Diyarbakır Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’nınsa halen hapiste olduğunu kaydediyor.

Türkiye’nin eski HDP Eş-Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden çıkan salıverme kararına uymaması ise rapora göre kriminal soruşturma ve gözaltı uygulamasının siyasi amaçla kullanıldığının en net örneği.

MÜLTECİLERE ŞİDDET VE SÖZLÜ TEHDİT

Türkiye’nin dünyada en büyük mülteci nüfusa ev sahipliği yaptığına dikkat çeken rapor, Türkiye’de yaşayan Suriyeli mülteci sayısını 3 milyon 700 bin olarak veriyor, Türkiye’de Afganistan, Irak ve diğer ülkelerden de çok sayıda mülteci bulunduğunu kaydediyor.

Türk yetkililerin İstanbul ve diğer bazı kentlerdeki Suriyeli mültecileri sınır dışı ederek hukuksuz şekilde Suriye’ye gönderdiği, hatta bazı mültecilere karşı şiddet ve sözlü tehdit kullandığı iddiaları da raporun ayrıntıları arasında.

Rapor ayrıca Suriye sınırının yeni sığınmacılara kapalı olduğu hatırlatmasını yapıyor.

AİHM’NİN ALPASLAN ALTAN KARARI

Raporda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Nisan ayında Anayasa Mahkemesi üyesi Alpaslan Altan’ın yanlışlıkla özgürlüğünden edildiği ve tutuklanmasını gerektirecek makul şüphe bulunmadığı sonucuna vardığını belirtti.

HRW, ayrıca AİHM’in Eylül ayında cezaevindeki kişilerin ailelerinden çok uzaktaki şehirlerde tutulduğu ve bu durumun kişilerin özel ve aile hayat haklarının ihlali anlamına geldiği konusunda sonuca vardığını belirtti.

Trump yönetimi, Müslüman Kardeşler’i “terörist örgüt” ilan etme üzerinde çalışıyor

 

Dünya

Yunanistan Başpiskoposundan Ayasofya yorumu: Bunu yapacaklarına inanmıyorum

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasıyla ilgili tartışmalara Atina ve Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos da dahil oldu.  

BOLD – Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos’tan Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmamasıyla ilgili tartışma yaratacak son dakika açıklaması geldi. Ieronimos, “Türklerin bunu cüret edebileceklerini sanmıyorum” dedi. 

Euronews’in haberine göre; Yunan basınına konuşan Atina ve Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos, “Türkler ellerinde ne varsa bunu oynar. Ayasofya da o oyunlardan biri. Bunu yapacaklarına cüret edebileceklerine inanmıyorum” diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın ibadete açılması ihtimaliyle ilgili eleştiriler konusunda, “Böyle bir ülkeyi ibadethaneler üzerinden eleştirmek hakikatlere sırt dönmek demektir. Ayasofya’ya konusunda ülkemize yöneltilen ithamlar doğrudan egemenlik haklarımıza saldırı amacı taşımaktadır. Böyle bir ülkeyi ibadethaneler üzerinden eleştirmeye çalışmak hakikatlere sırt dönmek demektir” ifadelerini kullanmıştı. 

Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla ilgili Danıştay süreci devam ediyor. Kararın 15 gün içinde açıklanması bekleniyor. 

AKP’deki sahte diploma skandalı büyüyor: YSK’yı kandıran AKP’de cezalandırılsın

Okumaya devam et

Dünya

Koronavirüs dünya ekonomisini vurdu: Kiralar uçtu maaşlar çakıldı

Koronavirüs nedeniyle birçok ülkede vatandaşların gelirini olumsuz etkileyerek yaşam standartlarını kötüleştirdi. Salgın nedeniyle İran’da kiraların artışı yüzde 121’i bulurken, Filistin’de ise maaşlarda kesinti yapıldı.

BOLD – Dünya genelinde koronavirüse yakalanan kişi sayısı 11 milyona ulaşırken birçok ülkede vatandaşlar pandemi koşullarının oluşturduğu ekonomik krizle boğuşuyor.

İRAN’DA KİRALAR 400 DOLARDAN 1000 DOLARA FIRLADI

Can kaybının 11 bini aştığı İran’da başkent Tahran’daki konut fiyatlarının pandemi döneminde yüzde 121 artış göstermesi dikkat çekti. Tahran’da ortalama bir konutun fiyatı geçen yıl eylül ayında 400 dolara tekabül ederken bu yıl haziran ayında bin dolara yükseldi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Ev kiralarında Tahran’da yüzde 25, büyük şehirlerde yüzde 20 ve diğer şehirlerde yüzde 15’ten fazla artış yapılmayacak” demişti.

FİLİSTİN’DE MAAŞLAR YARI YARIYA AZALTILDI

Filistin yönetimi, İsrail’den vergi gelirlerini almayı reddettiği kararın ertesinde ekonomik açıdan zor bir süreç geçirdiğini ilan etti. Filistin Maliye Bakanı Şükrü Bişara, devletin gelirlerinin yüzde 80 oranında azaldığını belirterek, 132 bin kamu çalışanının maaşlarının aylık 507 doların altına düşmeyecek şekilde yarı yarıya azaltılacağını açıkladı.

SİGORTA ŞİRKETİ KORONA FATURASININ 10’DA 1’İNİ KARŞILADI

Dünyada salgının en etkili olduğu ABD’nin Florida eyaletinde bir süre hastanede tedavi gördükten sonra Kovid-19’dan hayatını kaybeden bir vatandaşın tedavi masraflarının bir milyon dolardan fazla tuttuğunu gösteren fatura sosyal medyada gündem oldu. Hayatını kaybeden kişinin amcası olduğunu ve hastanede dört hafta geçirdiğini ifade eden ‘workshopgh’ isimli bir sosyal medya kullanıcısı, sigorta şirketlerinin faturanın yalnızca 101 bin 424 dolarını karşıladığını belirtti.

AKP üç ayda 2.6 puan kaybederken CHP oyunu 6 puan artırdı

Okumaya devam et

Dünya

“Ülkenin ekonomik sağlığı bizim sorumlu hareket etmemize bağlı”

İngiltere’de koronavirüsle mücadele tedbirleri esnetildi. Üç aydır kapalı olan bar, kuaför salonları, müze ve kütüphaneler açıldı. Başbakan Johnson, sorumluluk uyarısı yaptı.

BOLD – Koronavirüs nedeniyle 44 bin 216 kişinin hayatını kaybettiği İngiltere’de 3 aylık aradan sonra kuaför salonları ve barlar bugün açıldı. Restoranların da kapılarını açtığı ülkede polis ve sağlık görevlileri ‘süper cumartesi için hazırlıklı olduklarını’ aktardı.

Restoran, bar ve kuaför salonlarının yanı sıra ibadethaneler, parklar, kütüphaneler, lunaparklar, sinema salonları ve müzeler de sosyal mesafe kuralları göz önünde bulundurularak yeniden açılacak. İki hane halkının iç mekanda bir araya gelmesine ve en fazla 30 katılımcıyla düzenlenecek düğünlere de izin verilecek.

Hükumetin, ekonomiye destek için vatandaşları dışarıya çıkmaya teşvik ettiği İngiltere’de Sağlık Bakanı Matt Hancock, yerel basının ‘süper cumartesi’ olarak tanımladığı ve kısıtlamaların gevşetildiği hafta sonunda ‘kargaşaya neden olan sarhoş haydutların tutuklanacağını’ söyledi.

İngiltere Başkbakanı Boris Johnson, cuma günü düzenlediği basın toplantısında, işletmelerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. İnsanları sorumlu davranma ve sosyal mesafe kurallarına uyma konusunda uyaran Johnson, “Ülkenin ekonomik sağlığı bizim sorumlu hareket etmemize bağlı” dedi.

Okumaya devam et

Popular