Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İdlib’de sular yeniden ısınıyor: Rusya ateşkesi ihlal mi etti?

İdlib’deki muhalifler, Rus jetlerinin bölgeyi vurduğunu iddia etti. Saldırılar, Türkiye ile varılan ateşkes anlaşmasının ilk ihlali olarak değerlendiriliyor.

BOLD Suriye’nin İdlib vilayetindeki görgü tanıkları ve muhalifler, bombardımanlarına iki gün ara veren Rus savaş uçaklarının bölgeyi yeniden vurmaya başladığını ifade etti.

Rus jetlerinin, Han el Subl ve Maasaran kasabaları dâhil, İdlib’in güneyindeki bölgeyi hedef aldığı kaydedildi.

Rusya ve rejim güçlerinin İdlib’i muhaliflerin elinden almak için son haftalarda yoğunlaştırdığı saldırılar nedeniyle yüz binlerce insan bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Ancak Rusya ve rejim güçleri, Türkiye ile varılan anlaşma kapsamında, İdlib’e yönelik askeri operasyonlarını geçen Pazar günü durdurmuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün mecliste yaptığı açıklamada Suriye’de İdlib’de ateşkesin büyük ölçüde uygulandığını gördüklerini söyledi.

Hulusi Akar, “İdlib’de ve Libya’daki ateşkesin büyük ölçüde uygulandığını görüyoruz. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Rusya ile yakın temas içerisindeyiz. Umudumuz, dileğimiz bir an önce barışın ve huzurun hem İdlib hem Libya’ya gelmesi” ifadelerini kullanmıştı.

AKAR: “İDLİB’DE GÜVENLİ BÖLGE OLUŞTURULACAK”

Bugün de İdlib’deki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Akar, “Çabamız hem Libya’da hem İdlib’de siyasi bir çözümle, barışın, huzurun gelmesi, akan kanın durmasıdır” dedi.

Akar, İdlib’de yerlerini terk eden sivillerin kışı güvenle geçirilmesi için bir “güvenli bölge” başlığında Rusya ile görüşüldüğünü de söyledi.

Savunma Bakanı, İdlib’de bulunan Türkiye’nin gözlem noktalarının güçlendirildiğini de ifade ederek, Suriye devletinin ateşkese karşın saldırılarını sürdürdüğünü savundu.

Ukrayna uçağını vuran İran füzeleri böyle göndermiş

Dünya

Koronavirüs korkusu Çin’de öfkeye dönüştü

Salgın merkezi Wuhan’da çalıştıktan sonra memleketi Guanghan şehrine dönen Çinlinin aniden ateşi çıkınca yaşadığı mahalle karıştı. Komşularının rahatça çevrede dolaşıp sonra hastalanması mahalle sakinlerinin öfkelenmesine yol açtı.

BOLD – Çin’in Sichuan eyaleti, Guanghan şehrinde çekilen bir video koronavirüs korkusunun şiddet boyutuna evrilmeye başladığını gözler önüne serdi.

CAMLARI KIRDILAR POLİS ENGELLEMEKTE YETERSİZ KALDI

Videoda öfkeli ağzı maskeli kalabalığın bir binanın önünde toplandığı, polisin de onları uzaklaştırmaya çalıştığı görülüyor. Ancak öfkeli kalabalıktan birileri binanın camlarını kırıyor.

ÇALIŞMAYA GİTMİŞ KİMSEYE HABER VERMEMİŞ

Videodaki topluluğun kızgınlık kızgınlık sebebi ise şöyle: Guanghanlı bir adam koronavirüs salgın merkezi Wuhan’a çalışmaya gidiyor. Sonra kendi şehrine geri dönüyor. Ancak her hangi bir önlem alınmadan etrafta rahatça dolaşıyor. Sonrasında aniden ateşi çıkıyor. Durumu öğrenen komşular da buna öfkeleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nden acil Koronavirüs toplantısı!

 

Okumaya devam et

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü’nden acil Koronavirüs toplantısı!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’de ortaya çıkan Koronavirüs ile ilgili acil olarak yarın toplanma kararı aldı. Örgütten yapılan açıklamaya göre “Koronovirüs 15 ülkeye yayıldı ancak tüm dünya alarmda olmalı”.

BOLD-Çin’de ortaya çıkan koronavirüs ile ilgili DSÖ, yarın acil olarak toplanma kararı aldı. Dünya Sağlık Örgütü lideri Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni Koronavirüs salgınının ne derece bir küresel bir tehdit oluşturduğunu değerlendirmek üzere yarın acil durum komitesinin bir araya geleceğini açıkladı.

Direktör Twitter hesabından yaptığı art arda paylaşımlarla toplantıyı duyurdu. Ghebreyesus, koronovirüsle ilgili “Daha fazla küresel yayılma potansiyeli olduğu için komiteyi toplanmaya çağırdım” ifadesini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, virüs 15 ülkeye yayıldı ancak tüm dünya alarmda olmalı.

Skandal iddia: Bakanlık hastalara ucuz ilaç dayatıyor

Okumaya devam et

Dünya

Gazze, Trump’ın barış planına karşı genel greve gitti

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘tepki çeken’ barış planını protesto etmek amacıyla Gazze Şeridi’nde genel greve gidildi. Grev nedeniyle kent esnafı kepenk kapattı.

BOLD – Gazze Şeridi’nde halk Donald Trump’ın barış planını protesto etmek amacıyla genel greve gitti. Grev nedeniyle kent esnafı kepenk kapattı.

İsrail güçleri ise Filistin’in değişik bölgelerinde barış planını protesto eden göstericilere müdahalesi sert şekilde müdahale etti.

Askerler, Beytüllahim, Ürdün Vadisi ve El-Halil başta olmak üzere Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde toplanan Filistinli protestoculara göz yaşartıcı gazın yanı sıra plastik ve gerçek mermilerle müdahale etti. Gösterilerde 2’si gerçek mermiyle olmak üzere 3 Filistinlinin yaralandı.

Trump ‘Yüzyılın Anlaşması’nı duyurdu: Kudüs, İsrail’in başkenti olarak kalacak!

Okumaya devam et

Popular