Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kılıçdaroğlu, hükümeti eleştirdi: “Suriye politikasında bizim ne çıkarımız oldu?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükumetin Suriye politakasını eleştirerek, “Suriye’ye karşı çıktığımda en ağır eleştirilere maruz kaldım. Biri cevap versin. Bizim ne çıkarımız oldu?” diye sordu.

BOLD – Aksaray’da Muhtarlar Buluşmasında konuşan Kılıçdaroğlu, başörtüsü konusunda özeleştiride bulundu. Kılıçdaroğlu, “Eski siyaseti bir tarafa bırakmamız lazım. ‘CHP olarak biz her zaman doğruları yaptık’ demiyorum. Bizim de yanlışlarımız oldu. Kadının başörtüsü sorununu getirdik. Türkiye’nin bir numaralı sorunu haline getirdik. Yanlışa her zaman yanlış diyeceğiz” dedi.

AKP hükumetini ekonomi konusunda eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Kişi başına aylık geliri 673 liranın altında olan kişi sayısı 8 milyon 600 bin kişi. Bir düşünün bu parayla geçinilir mi? Açlık sınırının altında emekli aylığı alanlar var. 2019’un ilk 9 ayında elektrik borcunu ödeyemediği için elektriği kesilen hane sayısı; 3 milyon 365 bin 784. Doğal gazı kesilen abone sayısı; 710 bin 364 hane. Kişi başına gelir 10 bin dolar oldu diyorlar. 10 bin doları geçelim, bu saydıklarımın kişi başına geliri 1000 dolar bile değil.

Kişi başına düşen milli gelir 10 bin dolar oldu’ diyorsunuz.10 bin doların hesabı nasıl yapılıyor? Gelir dağılımında bozukluğumuz var. Bunu gidermek için üretim yapmanız lazım. Alın teri dökmeniz lazım.

SAMAN İTHAL EDİYORUZ, SORUN DEVLETİ YÖNETENLERDE

5 yıl önce gelip ‘Türkiye yakında saman ithal edecek’ deseydim hepiniz bana gülerdiniz. Şimdi saman, hayvan, buğday ithal ediyoruz. Şunu soracağız. Toprağımız mı yok?, suyumuz mu yok, çalışmak isteyen gencimiz mi yok? Hepsi fazlasıyla var. E neden yapamıyoruz. Sorun devleti yönetenlerde.

KARIMIN YÜZÜĞÜNE KADAR HESABIMI VERDİM

Sizin bir demiryolu sorununuz var. Yıllardır çözülmüyor. Bütün mesele planlamadan geçiyor. Bir devletin ürettiğini satması gerekiyor. Daha hızlı büyümesi için. Anadol marka otomobilimiz vardır. Niye geri kaldık? Hangi gerekçeyle? Sandığa giderken düşünmek zorundayız. Karımın yüzüğünden evimde ki tabloya kadar hesabımı verdim. Benim verilmeyecek hesabım yok.

BİZİM NE ÇIKARIMIZ OLDU? BİRİ BANA AÇIKLASIN

Suriye’ye karşı çıktığımda en ağır eleştirilere maruz kaldım. Bizim ne çıkarımız oldu? Biri bana açıklasın.. 40 milyar dolar para harcadık. Ve yenileri geliyor. Kendi ülkelerine göndermemiz gerektiğini de söyledim. Yine eleştirildim.

DIŞ POLİTİKAMIZI PUTİN BELİRLİYOR

Barış gücü olsun dedim. ‘Hafter tarafını BM tanımıyor’muş. Gelsin konuşalım Müslüman kanı akmasın. Bizim dış politikamızı kim belirliyor? Putin belirliyor. Suriye’yi de Putin mi belirliyor? Evet. Ya böyle miydi Türkiye? Bunu dediğim için her türlü hakaret geliyor. Ama emin olun ben doğruyu söylüyorum. Suriye’de yangın bize sıçradı. Bakana sordum çatışmaların önüne geçilmezse Libya’da göç gelir mi diye. Evet dedi. Suriye’den sonra Libya başlıyor.

DİN VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜ

4 aşamalı bir stratejiyle bu sorunların hepsi çözülür; İlk kuralımız din vicdan özgürlüğünün olması, ikinci kuralımız üretmektir. Üçüncü kuralımız güçlü bir sosyal devlettir. Dördüncü kuralımız bunun sürdürülebilirliğidir. Hiç kimse ‘her şeyi ben bilirim’ diyemez. Derse o memleketin sonu felakettir.”

CHP’li Abdüllatif Şener: AKP kadroları da farkında, Erdoğan dönemi bitmiştir

 

Politika

Abdullah Gül’den AKP’ye deprem mesajı

Elazığ depreminde yaşamını yitirenler ve yaralananlar için bir mesaj paylaşan Abdullah Gül, ‘çevre ve imar’ konularına dikkat çekti, üstü kapalı olarak AKP’yi eleştirdi.

BOLD – 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Elazığ depremi dolayısıyla kişisel Twitter hesabından bir paylaşım yaptı.

Gül, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Elazığ merkezli depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Umarım bu acı ‘çevre ve imar’ konularında uyarıcı olur.”

Okumaya devam et

Politika

Bir AKP’li daha Babacan için istifa etti

Parti kurma çalışmalarını sürdüren Ali Babacan’la görüşmeleri olduğunu belirten AKP’nin 22 ve 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili Ali İhsan Merdanoğlu, “İnşallah her şey daha güzel olacak” diyerek partisinden istifa etti.

BOLD – AKP’nin 22 ve 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili Ali İhsan Merdanoğlu, partisinden istifa etti. Parti kurma çalışmalarını sürdüren Ali Babacan ile görüşmelerinin olduğunu belirten Merdanoğlu, “Türkiye’nin kazanması lazım. İnşallah her şey daha güzel olacak” dedi.

İÇTEN VE KURT DA İSTİFA ETMİŞTİ

Diyarbakır’da AKP’den peş peşe istifalar yaşanıyor. Daha önce AKP Diyarbakır eski İl Başkanı Aydın Altaç, Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten ve AKP 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt’un istifasının ardından bir istifa daha geldi. Sputnik Türkiye’den Sertaç Kayar’ın haberine göre, AKP’de 22 ve 23. Dönem Diyarbakır Milletvekilliği yapan Ali İhsan Merdanoğlu da partisinden istifa etti.

“BABACAN İLE GÖRÜŞMELERİMİZ VAR”

Merdanoğlu, istifasıyla ilgili şunları söyledi: “Evet istifa ettim. Kendi özgür irademle gördüğüm lüzum üzerine istifa ettim. Daha sonra bununla ilgili konuşurum. Ali Babacan ile görüşmelerimiz var. İnşallah her şey daha güzel olacak, Türkiye’nin kazanması lazım.”

Almanya’da silahlı saldırı: 6 kişi hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Politika

Skandal ayrımcılıkla ilgili Milli Eğitim Bakanı’ndan “İnceleme başlattık” açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, rehber öğretmenlere dağıtılan kitaptaki skandal ayrımcılıkla ilgili konuştu. “Kadınlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması lazım” demekle yetindi.

BOLD – Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, BirGün gazetesinin haberinin ardından gündeme oturan rehber kitaptaki ayrımcılıkla ilgili açıklama yaptı. Selçuk “Yararlı içerikler var, bütünü görmeden detayı eleştirmek yanlış ama çizimlerde kasıt varsa onaylamayız, nitekim inceleme başlattık. Kadın baş tacıdır, kadınlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması lazım” ifadelerini kullandı.

Birinin söylediği bir sözün içeriğe bakılmadan büyütüldüğünü, gereksiz zaman ve enerji harcandığını belirten Selçuk, şunları kaydetti:

ONAYLAMAK SÖZ KONUSU OLMAZ

“Kitabın içeriğini tek tek inceledim. Öncelikle çocuğun gördüğü bir kitap değil. UNICEF ile hazırlanan ve 7 ayrı kitaptan oluşan sette son derece yararlı içerikler var. İçinde başı açık anneler de var, başı açık ve kapalı annelerin bir arada olduğu çizimler de var. Genellikle pozitif örnekler bulunuyor, 150’nin üzerinde resimden sadece ikisinde olumsuz örnek çizim var, ikisi de başı açık çizilmiş. Eğer kasıtlı ise bunu onaylamamız söz konusu olamaz. Nitekim inceleme başlattık. Aksi de olabilirdi, eşit de çizilebilirdi. Bu yapılan, kitapları incelemeden bütünün içinden parçaları cımbızlayarak insanları ayrıştırmaktır. Kadın baş tacıdır, insan baş tacıdır. Artık okumadan, bütünü görmeden detayı eleştirmenin, kadınlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması lazım. Bu çok zor bir şey değil. Kavgaya değil birlikte olmaya ihtiyacımız var.”

NE OLMUŞTU?

Milli Eğitim Bakanlığının rehber öğretmenlere dağıttığı kitapta, çocuklara cinsel istismar ve şiddet uygulayan kadınlar başı açık, şefkat gösteren kadınlar ise türbanlı olarak resmedilmişti.

Okumaya devam et

Popular