Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Ukrayna uçağını vuran İran füzeleri böyle göndermiş

İran’da 176 kişiye mezar olan Ukrayna Havayollarına ait uçağı vuran füzelerin fırlatılış anı ortaya çıktı. Görüntülerin, askeri üsse yaklaşık 7 kilometre mesafeden çekildiği bildirildi.

BOLD – Ukrayna Hava Yolları’na ait, içerisinde 176 kişinin bulunduğu, Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, İran’ın 8 Ocak’ta Kasım Süleymani misillemesi olarak Irak’taki ABD üslerine yaptığı füze saldırısıyla aynı gün Tahran’da düştü. Saldırının ardından Tahran yakınlarına düşen uçağın havada infilak ettiğini gösteren görüntüler ortaya çıktı. Görüntüler, uçağın düşmesinde İran’ın parmağı olduğu şüphelerini arttırdı. İddiaları bir süre reddeden İran, uçağın kendi hatasından dolayı düştüğünü 11 Ocakta kabul etti.

PEŞ PEŞE 2 FÜZE VURUYOR

Uçağı düşüren İran füzelerinin ateşlendiği anları gösteren yeni görüntüler yayınlandı. Teyitli olduğu belirtilen güvenlik kamerası görüntülerinde 30 saniye arayla uçağa, iki füze fırlatılıyor. Füzeler fırlatıldıktan 23 saniye sonra hedefi vuruyor. Aynı görüntüler, uçağın vurulduktan hemen sonra, Tahran Havalimanına geri dönmeye çalışırken infilak ettiğini gösteriyor.

NEW YORK TIMES TEYİTLİ DEDİ

Videoyu ilk yayınlayan New York Times görüntülerin İran askeri üssüne yaklaşık 7 kilometre mesafedeki Bidkaneh kasabası yakınlarındaki bir binanın çatısından çekildiğini teyit ettiğini açıkladı.

9’u mürettebat 176 yolcunun tamamın hayatını kaybettiği uçakta 82 İranlı, 63 Kanadalı, 11 Ukraynalı, 10 İsveçli, dört Afgan, üç Alman ve üç İngiliz bulunuyordu.

İşte İran’ı uluslararası arenada başını ağrıtacak o görüntüler:

‘Memleketteki kötülükleri yapan ben, Tarkan, Athena Gökhan’

Okumaya devam et
Reklamlar

Dünya

Putin’den Elazığ için taziye mesajı

Rusya Devlet Başkanı Putin, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Elazığ’da yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı dileklerini iletti.

BOLD – Kremlin basın servisi tarafından yayınlanan taziye telgrafında “Rusya, bu felakette yakınlarını kaybeden ailelerin acı ve üzüntülerini paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyor” ifadeleri kullanıldı.

Enkaz altında kurtarma görevlisi ile konuşan Azize kurtarıldı

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan: “Arama kurtarma ekiplerimiz yardıma hazır”

Elazığ Sivrice merkezli depremin ardından Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, geçmiş olsun mesajı yayınladı. Yunan arama kurtarma ekiplerinin yardıma hazır olduğunu belirtti.

BOLD – Yunan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Elazığ Sivrice’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası taziye mesajı yayınladı.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN DUYURDU

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi, “Türkiye’yi vuran yıkıcı depremin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk halkına en içten duygularımı iletirim. Arama kurtarma ekiplerimiz yardıma hazır.”

Abdullah Gül’den AKP’ye deprem mesajı

Okumaya devam et

Dünya

Azil yargılamasında ‘diktatör olarak tanımlandı, dış ilişkileri kendi çıkarları için kullanmakla suçlandı

ABD Başkanı Trump, azledilmesiyle ilgili yargılamada ‘diktatör’ olarak tanımlandı. Trump’ın dış ilişkileri kendi çıkarlarına göre organize ettiği vurgulandı. Ancak azil yöneticileri, Cumhuriyetçi senatörleri etkileyemedi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden azli istemiyle başlatılan soruşturmanın yargı sürecinde ilk hafta geride kaldı. Yargılamada savcı olarak görev yapan azil yöneticileri, üç günlük sunumum kapanışında Trump’ı ‘diktatör’ olarak tanımladı.

HASSAS İTTİFAKLARI BOZDU

Azil yöneticileri, Trump’ın gücünü kötüye kullanması sonucunda ABD’nin hassas ittifaklarının bozulmaya başladığını ve başkanın dış ilişkileri kendi çıkarlarına göre organize ettiğini söyledi.

Baş azil yöneticisi olan Demokrat Temsilciler Meclisi Üyesi Adam Schiff, ABD liderinin 2016 kampanya sloganına göndermede bulunarak, “Trump ABD’yi her şeyden öne koymuyor, kendini koyuyor. Bunun sonuçları şu ana kadar ülkemiz için çok kötü oldu ve bu odadakiler buna dur demezse kötü olmaya da devam edecek” dedi.

Schiff, açıklamalar için ayrılan sürenin sonunda yargı için ek kanıt ve tanık sunulmasını engelleyen Cumhuriyetçi senatörlere çağrıda bulunarak, “Size yalvarıyorum. ABD’ye adil bir dava verin. O bunu hak ediyor” diye konuştu.

YETERİNCE KONUŞTUNUZ!

Senato’daki en yetkili üçüncü Cumhuriyetçi John Barrasso bu çağrıya, “Yeterince konuştunuz” diyerek karşılık verdi.

ABD basınında yer alan “Senatörlere ‘Trump’ın görevden alınması için oy kullanırsanız kafanızı kazığa geçiririz’ denildi” iddialarına değinen Schiff, “Umarım bu gerçek değildir” dedi. Senatörler ifadeleri duruşma sırasında yalanladı.

BU DURUM DEVAM EDEMEZ

Bir başka azil yöneticisi olan Jerrold Nadler de, “Trump bir diktatör. Bu durum devam edemez” dedi.

Yöneticiler ortak olarak Trump’ın “Ukrayna’ya uyguladığı baskıdan sonra Kongre soruşturmasını engellemesinin daha önce eşi benzeri görülmemiş bir durum olduğunu” vurguladı.

Trump’ın görevden alınması için yargı sürecinin sonunda en az 67 senatörün Başkanın suçlu olduğu yönünde oy kullanması gerekiyor. Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’da bu olasılık çok düşük bir ihtimal olarak görülüyor.

Okumaya devam et

Popular